Справа № 420/3322/25
14 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп.Берестейський,10, м.Київ, 01133), за участю третьої особи Державного підприємства "Інфоресурс" (вул.О.Довженка,3, м.Київ, 01135) про визнання відмову протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, за участю третьої особи Державного підприємства "Інфоресурс" за результатом якого позивач просить:
визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ;
зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує";
судові витрати, що складаються зі сплаченого судового збору, стягнути з Міністерства освіти і науки України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 .
Позовну заяву мотивовано тим, що 01 вересня 2024 року ОСОБА_1 (далі Позивач), ІНФОРМАЦІЯ_1 , наказом № 02 "З-УДЗ" від 01.09.2024 року був зарахований до Кривоозерського професійного аграрного ліцею за рівнем освіти «Кваліфікований робітник», код та назва спеціальності / професії « 7212 Електрозварник ручного зварювання, 8322 Водій автотранспортних засобів», форма здобуття освіти «Денна». 23 вересні 2024 року Позивач, після особистого звернення до навчального закладу, отримав Довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 365198 (надалі також - «Довідка про здобувача освіти»), в якій зазначено, що «на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Представник Позивача, з метою досудового врегулювання даного питання, одночасно звернулась 25.11.2024 до державного підприємства «Інфоресурс» та Міністерства освіти і науки України щодо внесення змін до інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині послідовності здобуття освіти (навчання). У відповідь на звернення на адресу представника Позивача було отримано відповідь від Міністерства освіти і науки України за Вих. №1/22869-24 від 06.12.2024 про розгляд звернення в якій зазначалося, що відповідно до законодавства, вища освіта зазначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладах вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти. Так, згідно з інформацією, що міститься в ЄДЕБО, здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним.
Враховуючи зазначене, Міністерство освіти і науки України повідомляє про відсутність підстав для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки.
Позивач вважає таку відмову протиправною та звернувся до суду.
Ухвалою суду від 06 лютого 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач заперечував проти задоволення позову зазначивши, що Міністерством освіти і науки України було розглянуто адвокатський запит, направлений в інтересах позивача. За результатами розгляду листом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2025 № 1/22869 (копію листа долучено позивачем до позову) заявника (представника позивача) проінформовано, що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є, зокрема, у послідовності: перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти, третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Відповідно до зазначеної норми Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.
Повторне зарахування на навчання на такий же самий освітній рівень означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, що в термінах визначення послідовності здобуття освіти свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
01 вересня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наказом № 02 "З-УДЗ" від 01.09.2024 року був зарахований до Кривоозерського професійного аграрного ліцею за рівнем освіти «Кваліфікований робітник», код та назва спеціальності/професії « 7212 Електрозварник ручного зварювання, 8322 Водій автотранспортних засобів», форма здобуття освіти «Денна».
23 вересні 2024 року Позивач, після особистого звернення до навчального закладу, отримав Довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 365198 (надалі також -«Довідка про здобувача освіти»), в якій зазначено, що «на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Судом встановлено, що позивач здобував освіту у наступній послідовності, про що зазначено в даній Довідці про здобувача освіти:
27 червня 2006 року отримав Свідоцтво про базову загальну середню освіту серія НОМЕР_1 , закінчивши 9 класів закладу освіти у навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія» смт. Любашівка, Одеської області;
25 червня 2008 року отримав Атестат про повну загальну середню освіту серія СК № 33485224, закінчивши 11 класів закладу освіти у навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія» смт. Любашівка, Одеської області.
Крім цього, наказом № 270с від 01 серпня 2008 року Позивач був зарахований з 01.09.2008 студентом навчально-наукового Інституту комп'ютерних систем Національного університету «Одеська політехніка» (раніше "Одеський національний політехнічний університет") денної форми навчання -за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавр. В процесі навчання Позивач брав академвідпустку з якої повернувся у 2012 році для продовження навчання.
Проте, 06 березня 2013 року Позивач на підставі наказу № 123-с від 13 березня 2013 року був відрахований з навчально-наукового Інституту комп'ютерних систем Національного університету «Одеська політехніка» (раніше - "Одеський національний політехнічний університет") у зв'язку з академічною неуспішністю. Відповідна інформація зазначена у витягу з Національного університету «Одеська політехніка» (раніше - "Одеський національний політехнічний університет") стосовно реєстрації проходження навчання ОСОБА_1 .
Повторно Позивач був поновлений на навчання у 01 вересня 2014 року до навчально-наукового Інституту комп'ютерних систем Національного університету «Одеська політехніка» (раніше - "Одеський національний політехнічний університет") відповідно до наказу №623-с від 20 серпня 2014 року, але пізніше, 12 липня 2017 року знову був відрахований з навчального закладу освіти на підставі наказу № 525-с.
Судом встановлено, що попри навчання Позивача за освітнім рівнем бакалавра у Національному університеті «Одеська політехніка» (раніше "Одеський національний політехнічний університет") протягом 2008-2013 років та 2014-2017 років ним так і не було отримано освітнього рівня бакалавр.
22 листопада 2024 року представником Позивача було надіслано Адвокатський запит Вих. №2-221124 від 22.11.2024 до Кривоозерського професійного аграрного ліцею в якому було вказано вищезазначені факти здобуття освіти Позивачем та наголошувалося на внесені / ініціюванні внесення відповідних змін до даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Кривоозерський професійний аграрний ліцей направив відповідь за Вих. №281 від 02.12.2024 на вищезгаданий адвокатський запит де повідомив, що довідка про здобувача освіти формується автоматично та жодної інформації у жодну з граф довідки працівниками Кривоозерського ПАЛ не вносилася. Ліцей не наділений повноваженнями внесення ініціювання внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Додатково, Кривоозерський професійний аграрний ліцей рекомендував звернутися до ДП "Інфоресурс", що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України і є технічним адміністратором Єдиної державної електронної бази з питань освіти з проханням внести відповідні зміни.
Після чого, представник Позивача, з метою досудового врегулювання даного питання, одночасно звернулась 25.11.2024 до державного підприємства «Інфоресурс» та Міністерства освіти і науки України щодо внесення змін до інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині послідовності здобуття освіти (навчання).
У відповідь на звернення на адресу представника Позивача було отримано відповідь від Міністерства освіти і науки України за Вих. №1/22869-24 від 06.12.2024 про розгляд звернення в якій зазначалося, що відповідно до законодавства, вища освіта зазначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладах вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти. Так, згідно з інформацією, що міститься в ЄДЕБО, здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним.
Враховуючи зазначене, Міністерство освіти і науки України повідомляє про відсутність підстав для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки.
19 грудня 2024 року представником Позивача було отримано відповідь від державного підприємства "Інфоресурс" за Вих. № 01-13/4797 від 19.12.2024, де було вказано, що звернення було надіслано за належністю для розгляду в межах компетенції до Міністерства освіти і науки України.
Враховуючи відповіді Міністерства освіти і науки України та державного підприємства "Інфоресурс" на звернення представника Позивача, а саме відмову у внесенні змін до даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо Позивача та використання всіх досудових методів врегулювання спору, виникла необхідність звернутися до суду.
Вважаючи відмову протиправною позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).
Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIIІ рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Згідно з пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про освіту" визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Тобто, зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Обов'язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про освіту", інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Судом встановлено, що наказом № 270с від 01 серпня 2008 року Позивач був зарахований з 01.09.2008 студентом навчально-наукового Інституту комп'ютерних систем Національного університету «Одеська політехніка» (раніше "Одеський національний політехнічний університет") денної форми навчання -за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавр. В процесі навчання Позивач брав академвідпустку з якої повернувся у 2012 році для продовження навчання.
Проте, 06 березня 2013 року Позивач на підставі наказу № 123-с від 13 березня 2013 року був відрахований з навчально-наукового Інституту комп'ютерних систем Національного університету «Одеська політехніка» (раніше - "Одеський національний політехнічний університет") у зв'язку з академічною неуспішністю. Відповідна інформація зазначена у витягу з Національного університету «Одеська політехніка» (раніше - "Одеський національний політехнічний університет") стосовно реєстрації проходження навчання ОСОБА_1 .
Повторно Позивач був поновлений на навчання у 01 вересня 2014 року до навчально-наукового Інституту комп'ютерних систем Національного університету «Одеська політехніка» (раніше - "Одеський національний політехнічний університет") відповідно до наказу №623-с від 20 серпня 2014 року, але пізніше, 12 липня 2017 року знову був відрахований з навчального закладу освіти на підставі наказу № 525-с.
Судом встановлено, що попри навчання Позивача за освітнім рівнем бакалавра у Національному університеті «Одеська політехніка» (раніше "Одеський національний політехнічний університет") протягом 2008-2013 років та 2014-2017 років ним так і не було отримано освітнього рівня бакалавр.
З огляду на той факт, що перший (бакалаврський) рівень вищої освіти так і не здобуто, Позивач вступив знову з метою отримання іншого рівня освіти, а саме освітньо-кваліфікаційного рівня кваліфікованого робітника. Однак, у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, виданої Позивачу, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту", а саме зазначено: "Ні, порушує".
Таким чином, Позивач не порушує послідовність здобуття освіту, з огляду на наступне:
- раніше ним не здобуто перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- документ (диплом) про закінчення першого (бакалаврський) рівня вищої освіти не видавався.
Відповідно до ст.7 Закону України Про вищу освіту єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.
Отже, законодавство України про освіту, зокрема Закон України Про освіту чітко визначає, що здобуття рівня освіти підтверджується отриманням диплома. При цьому незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня, оскільки особа не пройшла весь необхідний навчальний курс і не підтвердила свої знання і вміння.
З урахуванням викладеного суд критично ставиться до посилання Міністерства освіти і науки України щодо того, що попереднє навчання позивача за освітнім рівнем спеціаліста (магістра) свідчить про порушення послідовності здобуття ним освіти.
При цьому посилання відповідача на лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 року №1/9758-24, який надіслано керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс», суд вважає необґрунтованими, оскільки цей лист не є нормативно-правовим актом, має лише роз'яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм.
За таких підстав, зазначення у довідці № 365198 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 , що поточне здобуття освіти порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, є протиправним і, відповідно, дії Міністерства освіти і науки України в цій частині також є протиправними.
Згідно ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Визначаючись щодо належного способу захисту порушеного права позивача, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 74 Закону № 2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", «Про захист персональних даних", «Про авторське право і суміжні права " та «Про публічні електронні реєстри".
Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Згідно з пунктом 5 розділу І Положення передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Таким чином, саме Міністерство освіти і науки України має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо позивача.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп.Берестейський,10, м.Київ, 01133), за участю третьої особи Державного підприємства "Інфоресурс" (вул.О.Довженка,3, м.Київ, 01135) про визнання відмову протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 .
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (ЄДРПОУ 38621185, адреса місцезнаходження: 65078, м. Київ, проспект Берестейський, 10) внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Стягнути з Міністерства освіти і науки України (ЄДРПОУ 38621185, адреса місцезнаходження: 65078, м. Київ, проспект Берестейський, 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко