Рішення від 14.04.2025 по справі 640/15821/19

Справа № 640/15821/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., представника позивача - адвоката Пителя М.В., представника відповідача - Черчелюк Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Поліграф" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “МЕГА-ПОЛІГРАФ» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління ДФС у м. Києві, в якій просить визнати протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення № 0641951206 від 01.08.2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

05.06.2019 року посадовою особою Головного управління ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГА-ПОЛІГРАФ» за 2017-2019 року. За результатами перевірки складено Акт №5669/26-15-1 2-06-15/32114278 від 05.06.2019. Згідно висновків Акту позивачем порушено граничні строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за 2017-2019 роки в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: податкових накладних/розрахунків коригування: №451 від 30.11.2018 на 40 днів, №285 від 19.12.2018 на 7 днів, №259 від 18.12.2018 на 7 днів, №/447 від 21.12.2018 на 2 дні, №424 від 15.04.2019 на 7 днів, №423 від 01.04.2019 на 7 днів, №477 від 06.03.2019 на 12 днів, №476 від 01.03.2019 на 12 днів, №478 від 14.03.2019 на 12 днів.

01.08.2019 на підставі Акту відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №0641951206 про застосування до позивача штрафу у загальному розмірі 45351 грн. 61 коп., з яких за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування: №451 у розмірі 269 грн. 46 коп.; №259 у розмірі 23164 грн. 00 коп.; №285 у розмірі 17374 грн. 00 коп.; №447 у розмірі 944 грн. 73 коп.; №424 у розмірі 1680 грн. 00 коп.; №423 у розмірі 1615 грн. 00 коп.; №477 у розмірі 78 грн. 67 коп.; №476 у розмірі 68 грн. 41 коп.; №478 у розмірі 157 грн. 33 коп.

Позивач вважає, що вищезазначені висновки Акту стосовно порушення позивачем строку реєстрації податкових накладних №259 від 18.12.2019 та №285 від 19.12.2019 є безпідставними та необґрунтованими, а податкове повідомлення-рішення у цій частині протиправним і підлягає скасуванню.

Позивач вказав, що 09.11.2018 між позивачем, як виконавцем, та Міністерством інформаційної політики України, як замовником, укладено Договір про надання послуг з виробництва поліграфічної продукції №8П1108-2.

Відповідно до пункту 1.1. Договору №8П1108-2 виконавець зобов'язується за замовленням замовника в межах заходів щодо захисту національного інформаційного простору надати в 2018 році послуги з виробництва поліграфічної продукції (код 79820000-8 «Послуги, пов'язані з друком» за Державним класифікатором ДК 021:2015) відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів у сфері захисту національного інформаційного простору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від28.09.201 5 №772 (зі змінами) (далі - Послуги), в обсязі згідно з Додатком №2 до цього Договору та якістю, що відповідає вимогам Додатку №1 до цього Договору, а Замовник зобов'язується прийняти ці. послуги та оплатити надані послуги в порядку та на умовах цього Договору відповідно до цін, що зазначені в Додатку №2 до Договору, який є невід'ємною частиною цього Договору.

За умовою пункту 2.2. Договору №8П1108-2 Оплата наданих послуг здійснюється на підставі підписаного Сторонами Акту наданих послуг в межах суми, зазначеної у п.2.1. цього Договору, у строк не пізніше 50 (п'ятдесяти) банківських днів з моменту його підписання, але в будь-якому разі після надходження коштів з Державного бюджету України на зазначені цілі.

Згідно пункту 6.4. Договору №8П1108-2 послуги вважають наданими виконавцем з моменту підписання замовником Акту.

18.12.2018 сторонами підписано Акт надання послуг №4871.

Того ж дня головним бухгалтером позивача складено податкову накладну №259.

Крім того, 12.12.2018 між позивачем, як виконавцем, та Міністерством інформаційної політики України, як замовником, укладено Договір про закупівлю послуг за державні кошти №8П1212-1.

Відповідно до пункту 1.1. Договору №8П1212-1 виконавець зобов'язується за замовленням замовника в межах заходів щодо захисту національного інформаційного простору надати в 2018 році послуги з виробництва поліграфічної продукції (код 79820000-8 «Послуги, пов'язані з друком» за Державним класифікатором ДК 021:2015) відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів у сфері захисту національного інформаційного простору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від28.09.2015 №772 (зі змінами) (далі - Послуги), в обсязі згідно з Додатком №2 до цього Договору та якістю, що відповідає вимогам Додатку №1 до цього Договору, а Замовник зобов'язується прийняти ці послуги та оплатити надані послуги в порядку та на умовах цього Договору відповідно до цін, що зазначені в Додатку №2 до Договору, який є невід'ємною частиною цього Договору.

За умовою пункту 2.2. Договору №8П1212-1 розрахунки проводяться після підписання Сторонами Акту приймання-передачі наданих послуг шляхом оплати Замовником пред'явленого виконавцем рахунка-фактура (при необхідності) на оплату послуг. Оплата послуг здійснюється в продовж 20 (двадцяти) банківських днів після їх надання, але в будь-якому разі після надходження коштів з Державного бюджету України на зазначені цілі.

Згідно підпункту 3.1.2. пункту 3.1. Договору №8П1212-1 Замовник зобов'язаний прийняти надані послуги згідно з Актом приймання-передачі наданих послуг у строк не пізніше 10 (десяти) робочих днів з дня надання його виконавцем, або в цей же термін передати виконавцю Акт недоліків.

19.12.2018 сторонами підписано Акт надання послуг №4898.

Того ж дня головним бухгалтером позивача складено податкову накладну №285.

З урахуванням вищезазначених граничних строків реєстрації податкових накладних, 15.01.2019 головним бухгалтером позивача о 17 год. 07 хв. надіслано для реєстрації податкові накладні №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 (очікувана дата доставки 15.01.2019, 18:16).

Про надіслання вище зазначених податкових накладних позивачем отримано відповідні повідомлення.

Однак, протягом того ж операційного дня позивач квитанцій про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкових накладних від органу ДФС не отримав.

Наступного операційного дня квитанції на адресу позивача також не надійшли.

Також, про перенавантаження Єдиного реєстру податкових накладних було розміщено оголошення на офіційному сайті ДФС України.

Таким чином, 22.01.2019 у проміжок часу з 12 год. 25 хв. по 12 год. 26 хв. позивач повторно надіслав для реєстрації податкові накладні №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018.

Того ж дня, о 17 год. 52 хв. позивач отримав квитанції про прийняття вище зазначених податкових накладних.

Враховуючи вище зазначені обставини вбачається, що позивач надіслав податкові накладні №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 у межах граничних строків, що встановлені законодавством, вчинив усі залежні від нього дії щодо реєстрації податкових накладних.

Однак, через неналежну роботу Єдиного реєстру податкових накладних та протиправні дії відповідача податкові накладні зареєстровані лише 22.01.2019.

Крім того, ураховуючи, що позивач надіслав податкові накладні №259 та №285 у межах операційного дня 15.01.2019 і того ж дня не отримав квитанцій про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкових накладних, то за приписами абзацу 13 пункту 201.10 статті 201 ПК України, податкові накладні вважаються зареєстрованими саме 15.01.2019.

Таким чином, у відповідача відсутні будь-які підстави для застосування до позивача штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 у загальному розмірі 40538 грн. 00 коп.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

На підставі Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399, справу № 826/17726/18 передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2025 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.

Ухвалою від 17.02.2025 року прийнято до провадження вказану справу. Ухвалено розглядати справу спочатку за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

26.02.2025 року до суду від ГУ ДПС у м. Києві надійшла заява про заміну відповідача правонаступником, в якій останнє просить замінити відповідача у справі - ГУ ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980) на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011).

Ухвалою від 28.02.2025 року замінено відповідача ГУ ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980) на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (адреса: вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ ВП 44116011).

Також ухвалою від 28.02.2025 року задоволено заяву представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою від 31.03.2025 року задоволено заяву представника позивача про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

У судове засідання, призначене на 02.04.2025 року об 11:00 годині, з'явилися представник позивача (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду) та представник відповідача (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні вважала позов необґрунтованим, проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві.

17.09.2019 року відповідач подав відзив на позов, в якому зазначив таке.

ГУ ДФС у м. Києві на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, в порядку п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Мега-Поліграф» за 2017-2019 роки. Перевіркою встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, у результаті чого податкові накладні, виписані ТОВ «Мега-Поліграф» за перевіряємий період, зареєстровані з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 451719,72 грн.

За результатами перевірки складено акт від 05.06.2019 року № 5669/26-15-12-06- 16/32114278 та винесено податкове повідомлення-рішення від 01.08.2019 року №0641951206, яким позивачу застосовано штрафну санкцію в розмірі 10% на загальну суму 45170,48 грн. та штрафну санкцію в розмірі 30% на загальну суму 269,46 грн.

Відповідач вказав, що не надання отримувачу (покупцю) податкової накладної не є підставою для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, та відповідно від накладення штрафу. Обов'язковою умовою є наявність одночасно двох складових: податкові накладні, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг. які звільнені від оподаткування або податкові накладні, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Проте, відповідно до матеріалів перевірки та копії податкових накладних встановлено порушення ТОВ «Мега-Поліграф» граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), але складених на постачання неплатнику податку (тип 02 згідно п. 8 Порядку Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної №1307 від 31.12.2015 року), що в свою чергу не є складеними на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або складеними на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у м. Києві на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, в порядку п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Мега-Поліграф» за 2017-2019 роки.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено акт від 05.06.2019 року № 5669/26-15-12-06-16/32114278 (а.с. 15).

Згідно висновків Акту від 05.06.2019 року встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за 2017-2019 роки в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених п.201.10 ст.201 Податкового Кодексу України.

Встановлено порушення терміну реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН:

1) №451 на загальну суму 898,19 грн. (дата виписки - 30.11.2018 року, дата реєстрації - 24.01.2019 року, кількість днів затримки - 40);

2) №285 на загальну суму 173740 грн. (дата виписки - 19.12.2018 року, дата реєстрації - 22.01.2019 року, кількість днів затримки - 7);

3) №259 на загальну суму 231640 грн. (дата виписки - 18.12.2018 року, дата реєстрації - 22.01.2019 року, кількість днів затримки - 7);

4) №447 на загальну суму 9447,33 грн. (дата виписки - 21.12.2018 року, дата реєстрації - 19.01.2019 року, кількість днів затримки - 2);

5) №424 на загальну суму 16800 грн. (дата виписки - 15.04.2019 року, дата реєстрації - 07.05.2019 року, кількість днів затримки - 7);

6) №423 на загальну суму 16150 грн. (дата виписки - 01.04.2019 року, дата реєстрації - 07.05.2019 року, кількість днів затримки - 7);

7) №477 на загальну суму 786,67 грн. (дата виписки - 06.03.2019 року, дата реєстрації - 12.04.2019 року, кількість днів затримки - 7);

8) №476 на загальну суму 684,20 грн. (дата виписки - 01.03.2019 року, дата реєстрації - 12.04.2019 року, кількість днів затримки - 12);

9) №478 на загальну суму 1573,33 грн. (дата виписки - 14.03.2019 року, дата реєстрації - 12.04.2019 року, кількість днів затримки - 12).

На підставі висновків Акту перевірки від 05.06.2019 року № 5669/26-15-12-06-16/32114278 та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період 2017-2018 роки, ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.08.2019 року № 0641951206, яким до позивача застосовано штраф у загальному розмірі 45351 грн. 61 коп., з яких за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування: №451 у розмірі 269 грн. 46 коп.; №259 у розмірі 23164 грн. 00 коп.; №285 у розмірі 17374 грн. 00 коп.; №447 у розмірі 944 грн. 73 коп.; №424 у розмірі 1680 грн. 00 коп.; №423 у розмірі 1615 грн. 00 коп.; №477 у розмірі 78 грн. 67 коп.; №476 у розмірі 68 грн. 41 коп.; №478 у розмірі 157 грн. 33 коп. (а.с. 18).

Позивач частково погодився з податковим повідомленням-рішенням від 01.08.2019 року № 0641951206. Разом з тим у частині штрафу за порушення строку реєстрації податкових накладних №259 від 18.12.2018 (10% від суми ПДВ - у розмірі 23164 грн.) та №285 від 19.12.2018 (10% від суми ПДВ - у розмірі 17374 грн.) у загальному розмірі 40538 грн. 00 коп. - позивач не погоджується з мотивами та підставами застосування санкцій, та оскаржив вказане ППР в цій частині до суду.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п.20.1.4. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За нормами п. 75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).

Згідно зі ст.76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абз. 13 п.201.10 ст.201 ПК України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Згідно п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246).

У п.1 Порядку №1246 зазначено, що цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Згідно п.3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п.14 Порядку №1246).

Як вбачається з матеріалів справи, 18.12.2018 позивачем складено податкову накладну №259, а 19.12.2018 позивачем складено податкову накладну №285.

З урахуванням вищезазначених граничних строків реєстрації податкових накладних, 15.01.2019 головним бухгалтером позивача о 17 год. 07 хв. надіслано для реєстрації податкові накладні №259 від 18.12.201 8 та №285 від 19.12.2018 (очікувана дата доставки 15.01.2019, 18:16).

Про надіслання вище зазначених податкових накладних позивачем отримано відповідні повідомлення (а.с. 36-37, 63-65), а також інформація з ЄРПН щодо вказаних податкових накладних (а.с.35, 62), які в сукупності підтверджують факт надіслання цих податкових накладних до ЄРПН 15.01.2019 о 17:07 та отримання їх контролюючим органом 15.01.2019 о 18:16.

Однак, протягом того ж операційного дня позивач квитанцій про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкових накладних від органу ДФС позивач не отримав.

Наступного операційного дня квитанції на адресу позивача також не надійшли.

Враховуючи вищезазначені обставини, суд доходить висновку, що позивач надіслав податкові накладні №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 у межах граничних строків, що встановлені законодавством, вчинив усі залежні від нього дії щодо реєстрації податкових накладних, які контролюючим органом всупереч наведеним приписам законодавства не були зареєстровані протягом операційного дня.

Крім того, як вбачається з офіційного сайту ДФС України за посиланням http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364075.html, 15.01.2019 року прес-службою ДФС України було розміщено заяву наступного змісту: «ДО УВАГИ! Повідомляємо, що у зв'язку із перенавантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому податкових накладних/розрахунків коригування, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються із затримкою в часі. Просимо вибачення за тимчасові незручності.

Збій у роботі електронних сервісів ДФС було висвітлено також інтернет виданнями, зокрема https://biz.censor.net.Ua/news/3106512/v rabote elektronnvh servisov fнskalnoyi slujby proiz oshel krupnvyi sboyi obnovleno».

Таким чином, відповідач на своєму сайті самостійно підтверджує, що затримка у реєстрації, у тому числі вищевказаних податкових накладних, виникла не з вини TOB "Мега-Поліграф", а в зв'язку із технічними неполадками у системі контролюючого органу.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.01.2018 року по справі №804/5153/17 зазначив, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.

Таким чином, суд встановив, що позивач подавав до реєстрації податкові накладні №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 в межах строку, визначеного законом для реєстрації податкових накладних.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що затримка реєстрації податкових накладних №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 у Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, а тому відповідач протиправно застосував штрафні санкції за затримку в реєстрації вказаних податкових накладних, яка виникла саме з вини органу ДФС.

Тому податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 01.08.2019 року № 0641951206 у частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Поліграф" штрафу за порушення строку реєстрації податкових накладних №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 у загальному розмірі 40538 грн. 00 коп. є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ТОВ "Мега-Поліграф" є обґрунтованим та підлягає повному задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Поліграф" (адреса: вул. Марка Вовчка, 12/14, Київ, 04073, код ЄДРПОУ 32114278) до Головного управління ДПС у м. Києві (адреса: вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ ВП 44116011) - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 01.08.2019 року № 0641951206 у частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Поліграф" штрафу за порушення строку реєстрації податкових накладних №259 від 18.12.2018 та №285 від 19.12.2018 у загальному розмірі 40538 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Поліграф" сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 14 квітня 2025 року.

Суддя В.В. Андрухів