ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"14" квітня 2025 р. справа № 826/11331/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши матеріали справи адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Центральної житлової комісії Міністерства внутрішніх справ України про встановлення факту загибелі, визнання протиправними відмов у наданні позачергової житлової площі, у виплаті одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого працівника міліції та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - ОСОБА_1 ) 26.07.2016 звернулась в Окружний адміністративний суд міста Києва, з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (надалі по тексту також - відповідач, міністерство, МВС України), в якому просить:
- встановити факт загибелі головного оперуповноваженого- інспектора відділу інформаційного та методичного забезпечення у сфері легального обігу наркотиків Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України підполковника міліції ОСОБА_2 у період проходження служби в органах внутрішніх справ при виконанні службових обов?язків пов?язаних безпосередньо участю в боротьбі зі злочинністю;
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у наданні позачергової житлової площі членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 ;
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у виплаті одноразової грошової допомоги членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 ;
- зобов?язати Міністерство внутрішніх справ України надати позачергову житлову площу членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 та виплатити одноразову грошову допомогу членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 .
Окружним адміністративним судом міста Києва ухвалою від 23.08.2016 відкрито провадження в даній адміністративній справі, яка буде розглядатись колегією у складі трьох суддів під головуванням судді Іщука І.О.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.10.2017, у зв'язку із припиненням повноважень судді, в провадженні якого перебувала дана адміністративна справа і не була ним розглянута, та згідно з протоколом повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями адміністративна справа передана на розгляд судді Костенку Д.А., призначено судове засідання на 24 січня 2018 року о (об) 10:50 год. у приміщенні суду, за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1, зал судових засідань №7. Постановлено розглядати справу №826/11331/16 колегією суддів під головуванням судді Костенка Д.А.
Відповідно до частини 3 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
На виконання положень пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" за №2825-IX від 13.12.2022 скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №826/11331/16. Вказана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 08.04.2025.
Згідно з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №826/11331/16 передано на розгляд судді Чуприні О.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 прийнято до провадження та призначити судовий розгляд справи №826/11331/16 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами. Залучено Центральну житлову комісію Міністерства внутрішніх справ України, як співвідповідача у справі №826/11331/16. Одночасно судом витребувано необхідні докази для розгляду справи.
Як з'ясовано судом з матеріалів адміністративної справи №826/11331/16, Міністерство внутрішніх справ України скерувало до Окружного адміністративного суду міста Києва клопотання від 02.04.2018 за №12/6-1594 про залишення позову без розгляду.
Коментоване клопотання відповідач обґрунтовує тим, що позовну заяву ОСОБА_1 подано із пропуском строку звернення до суду. Представник МВС України зазначає, що позивач 12.02.2014 звернулась до МВС України із заявою про взяття на квартирний облік, переведення на неї квартирної справи загиблого чоловіка та включення до списку позачерговиків.
Рішенням Центральної житлової комісії МВС від 28.02.2014 (протокол №1) облікову справу колишнього чоловіка позивача від 07.09.2005 переведено на ім'я ОСОБА_1 на загальних підставах. Вказане рішення затверджено розпорядженням Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 15.04.2014 за №202.
Також, ОСОБА_1 у листопаді 2013 року зверталась із заявою про виплату одноразової грошової допомоги. Департаментом матеріального забезпечення МВС України вказане звернення позивача розглянуто та відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з відсутністю підстав для її виплати, про що повідомлено позивача листом від 04.04.2014 за №25/4/4-Р-52.
Як зазначив представник відповідача, ОСОБА_1 всупереч вимог частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції, яка діяла на момент звернення з позовом до суду, звернулась до суду з позовом лише 22.07.2016. Просив залишити позовну заяву без розгляду.
Вивчення змісту адміністративного позову та долучених до нього документів свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) з наступних підстав.
В силу правового регулювання пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За змістом частини 1 статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому, суд вказує, що відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Приписами частини 1 статті 120 КАС України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Вирішальним є саме момент подання позовної заяви. Якщо особа звернулася до суду в межах строків, визначених у чинній на той час редакції КАСУ, то саме ця редакція і застосовується. Навіть якщо надалі закон буде змінено, це не має зворотної сили на вже подані позови.
При вирішенні питання щодо дотримання строків звернення до адміністративного суду слід виходити з того, що правове значення має редакція Кодексу адміністративного судочинства України, чинна на момент подання позовної заяви.
Як слідує зі змісту матеріалів адміністративної справи ОСОБА_1 звернулась в Окружний адміністративний суд міста Києва 22.07.2016, відтак до спірних правовідносин підлягає застосуванню Кодекс адміністративного судочинства України у редакції від 18.06.2016 (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс).
За змістом частини 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 99 цього Кодексу для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В адміністративному позові ОСОБА_1 , серед іншого, просить суд:
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у наданні позачергової житлової площі членам сім??ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 ;
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у виплаті одноразової грошової допомоги членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 ;
- зобов?язати Міністерство внутрішніх справ України надати позачергову житлову площу членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 та виплатити одноразову грошову допомогу членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 .
З метою з'ясування питання про дотримання позивачем установленого статтею 99 КАС України шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, необхідним є встановлення конкретної дати, з якої особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення свого права на:
- надання позачергової житлової площі членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2
- виплату одноразової грошової допомоги членам сім?ї загиблого працівника міліції ОСОБА_2 .
Як слідує з матеріалів адміністративної справи №826/11331/16, Департамент матеріального забезпечення листом від 04.04.2014 за №25/4/4-Р-52 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення виплати одноразової грошової допомоги та право на одержання позачергово жилої площі в разі загибелі (смерті) працівника міліції, що не пов'язані з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю (а.с.15). Вказаний лист долучено ОСОБА_1 до позовної заяви.
За змістом частини 1 статті 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Таким чином відлік шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з даним позовом слід розпочинати з 05.04.2014, з наступного дня після відповідної календарної дати, з якої особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення свого права надання позачергової житлової площі та виплату одноразової грошової допомоги.
Як вже зазначалось судом, ОСОБА_1 звернулась в Окружний адміністративний суд міста Києва лише 22.07.2016, тобто після закінчення шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з даним позовом відповідно до частини 2 статті 99 КАС України.
При цьому, позивачем не зазначено обставин та не надано доказів, що об'єктивно унеможливили б своєчасне звернення до суду.
Відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Приписами частини 1 статті 102 КАС України (у редакції, чинній на дату прийняття цієї ухвали), пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
За змістом частини 6 статті 161 КАС України (у редакції, чинній на дату прийняття цієї ухвали) у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В силу вимог частини 1 статті 123 КАС України (у редакції, чинній на дату прийняття цієї ухвали) у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відтак, згідно з вимогами частини 1 статті 169, частини 1 статті 123 КАС України (у редакції, чинній на дату прийняття цієї ухвали) позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення у спосіб подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з обґрунтуванням поважності причин його пропуску, підтверджене належними доказами.
В силу правового регулювання частини 1 статті 169 КАС України (у редакції, чинній на дату прийняття цієї ухвали), суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху, згідно вимог частини 2 статті 169 КАС України зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (частина 4 статті 123 КАС України).
Таким чином, клопотання Міністерства внутрішніх справ України від 02.04.2018 за №12/6-1594 про залишення позову без розгляду, буде вирішуватись судом за наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Центральної житлової комісії Міністерства внутрішніх справ України про встановлення факту загибелі, визнання протиправними відмов у наданні позачергової житлової площі, у виплаті одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого працівника міліції та зобов'язання до вчинення дій, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема:
- подання обґрунтованої заяви про поновлення строку на звернення до суду з даним адміністративним позовом та доказів поважності причин його пропуску за період з 05.04.2014 по 25.07.2016.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Чуприна О.В.