про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
14 квітня 2025 рокум. Ужгород№ 260/2522/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Дору Ю.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Закарпатського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 16 серпня 2016 року по 21 грудня 2017 року.
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити мені індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 16 серпня 2016 року по 21 грудня 2017 року із застосуванням січня 2008 року як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).
3. Звільнити позивача від сплати судового збору під час розгляду справи як учасника бойових дій.
4. Розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до п.4 ч.1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частин 5 та 6 статті 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу. Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Правила розмежування територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено статтями 25, 26 КАС України.
Частиною 1 статті 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з копії паспорта позивача серії НОМЕР_2 , зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 ,
Окрім цього, з метою визначення підсудності суддею було сформовано запит до Єдиного державного демографічного реєстру. Згідно відповіді №1285434 від 11.04.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру встановлено, що позивач зареєстрований за адресою - АДРЕСА_1 .
Водночас місце знаходження відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_3 .
Тобто, ні позивач, ні відповідач у даній справі не зареєстрований у встановленому законом порядку за місцем проживання (перебування, знаходження) у Закарпатській області, зокрема доказів такого позивач суду не надав, при цьому зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання позивача є місто Рівне, а місцем знаходження відповідача є місто Тернопіль.
Враховуючи зазначене, за правилами територіальної підсудності адміністративна справа не підсудна Закарпатському окружному адміністративному суду.
Суд наголошує, що розгляд і вирішення адміністративної справи із недотримання судом правил територіальної підсудності є порушенням як норм вітчизняного законодавства, так і приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 ETS N 005, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, в частині гарантування позивачу права на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративному суду розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, оскільки ця справа територіально не підсудна Закарпатському окружному адміністративному суду, то її необхідно передати за територіальною підсудністю до Рівненського окружного адміністративного суду (за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача).
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 25, 29, 171, 248, 256 КАС України, -
Адміністративну справу №260/2522/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю на розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду (33028, Рівненська область, м. Рівне, вул. 16-го Липня, буд. 87)
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ю.Ю.Дору