Рішення від 14.04.2025 по справі 260/6935/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року м. Ужгород№ 260/6935/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного сервісного центру МВС в особі філії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях та Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) (далі по тексті - відповідач 1), Головного сервісного центру МВС (04071, Україна, місто Київ, вулиця Лук'янівська, будинок, 62, код ЄДРПОУ 40109173) в особі філії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (79040, м. Львів, вул. Данила Апостола, 11, ЄДРПОУ43611996) (далі по тексті - відповідач 2) та Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) (далі по тексті - відповідач 3), яким просить суд: "1. Прийняти дану позовну заяву до розгляду та відкрити адміністративне провадження; 2. Визнати протиправними дії відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у переведенні на пенсію відповідно до п "б" ст. 12 Закону №2262-12; 3. Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перевести на пенсію за Законом № 2262-12 з наступним направленням відомостей до відповідного структурного підрозділу - Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області за адресою м. Ужгород, вул. Ракоці,13 для отримання підтверджуючої інформації про трудову діяльність в ОВС, грошове забезпечення з наступним виготовленням та отриманням довідки відповідної форми та зразка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії; 4. Визнати протиправними дії відповідача - Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області щодо відмови у взятті на облік, як пенсіонера МВС відповідно до вимог п. "б" ст. 12 Закону №2262-12 з відповідним статусом; 5. Зобов'язати відповідача - Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області підготувати та підтвердити належним чином інформацію про наявність відповідного трудового стажу про проходження служби в ОВС та грошове забезпечення з наступним взяттям на облік, як пенсіонера МВС у відповідності до передбачених чинним законодавством нормам; 6. Зобов'язати відповідача Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області після приведення у відповідність особової справи, як пенсіонера МВС, виготовити та видати довідку про грошове забезпечення з урахуванням ч.ч.1,2 ст. 51 Закону №2262-12 щодо перерахунку пенсії за останні 12 місяців, а також положень Постанов КМУ №45 та №988 для проведення перерахунку пенсії, яку направити позивачу та відповідно до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.".

11 листопада 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) викликом учасників справи.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року замінено відповідача - Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області на - Головний сервісний центр МВС в особі філії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 березня 2025 року було залучено Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань до участі у даній справі в якості співвідповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 19 січня 2004 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за віком. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про переведення на пенсію згідно статті 12 пункту б Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Однак, відповідач 1 листом відмовив позивачу у переведенні на пенсію згідно вказаного закону. Крім цього, позивач також звертався із заявами до Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області, Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України та Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області», в яких просив підготувати та підтвердити належним чином інформацію про наявність відповідного трудового стажу та грошового забезпечення, з взяттям на облік, як пенсіонера МВС. За результатами розгляду вказаних заяв, позивачу також було відмовлено у взятті на облік, як пенсіонера МВС. Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідачем 1 до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову, у зв'язку з тим, що на день звільнення зі служби органів внутрішніх справ (11 лютого 1985 року) позивач не досяг 45-річного віку та не мав необхідного страхового стажу, а тому право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту б статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у позивача відсутнє.

Відповідач 2 у відзиві на позовну заяву зазначив, що згідно із статтею 12 пунктом б Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається у разі досягнення на день звільнення зі служби 45-річного віку в наявності стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, національної поліції, Судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. На день звільнення зі служби з органів внутрішніх справ, позивач не досягнув 45-річного віку та не мав необхідного страхового стажу.

Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в даній адміністративній справі було надіслано відповідачу 3 з використанням системи ЄСІТС та доставлено в його електронний кабінет 29 березня 2025 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 76).

У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач з 1970 року по 11 лютого 1985 року проходив службу в органах внутрішніх справ (а.с. 11).

З 19 січня 2004 року позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

06 липня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про переведення на пенсію на підставі статті 12 пункту б Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.а.с. 44, 45).

Відповідач 1 листом від 26 липня 2023 року повідомив позивача, що для призначення пенсії, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» необхідно звернутися до уповноваженого органу Міністерства внутрішніх справ України (а.с. 14).

Також, позивач звертався із заявами до Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області, Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України та Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області», в яких просив підготувати та підтвердити належним чином інформацію про наявність відповідного трудового стажу та грошового забезпечення, з взяттям на облік, як пенсіонера МВС.

За результатами розгляду вказаних заяв, листами від 14 березня 2023 року, від 25 квітня 2023 року та від 30 травня 2023 року, позивача було повідомлено, що на день звільнення зі служби останній не досяг встановленого законом віку та не набув права не пенсію за вислугу років з врахуванням загального трудового стажу, а тому пенсійна справа не заводилась через відсутність підстав (а.с.а.с. 15-17).

Згідно із статтею 19 частиною 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) здійснюється на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Згідно із статтею 12 пунктом б Закону України № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається у разі досягнення на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національної поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Особам, які є особами з інвалідністю внаслідок війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1) (далі - Порядок №3-1).

Згідно із положеннями пункту 2 Розділу І Порядку № 3-1 визначено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсії Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Згідно із пунктом 11 Розділу І Порядку №3-1, днем звернення за призначенням пенсії є день подання до органу, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення уповноваженим органом (структурним підрозділом).

Днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).

Пунктом 2 Розділу II Порядку №3-1, визначено, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: 1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку); 2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; 3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню); 4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку); 5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); 6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону); 7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу.

Таким чином, Порядок №3-1 визначає компетенцію відповідних уповноважених структурних підрозділів та органів пенсійного фонду при призначенні пенсії.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі Інструкція №760), яка визначає процедуру організації, зокрема, в Міністерстві внутрішніх справ України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції №760 органи, які призначають пенсії,- головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Підпунктами 1-4 пункту 1 розділу II Інструкції №760 встановлено, що уповноважені структурні підрозділи: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком №3-1 та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Розділом III Інструкції №760 встановлено порядок організація роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно з яким уповноважені структурні підрозділи, зокрема, приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком №3-1, здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії, здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів, у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу), у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.

Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення).

Так, згідно із статтею 12 пунктом б Закону України № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається у разі досягнення на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національної поліції. Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Особам, які є особами з інвалідністю внаслідок війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку.

Суд звертає увагу, що незалежно від підстав та часу звільнення, правом на призначення пенсії за вислугу років користувалися перелічені в статті 12 Закону України №2262-ХІІ особи (військовослужбовці), які досягли на час звернення за призначенням пенсії 45-річного віку та мали загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним судом у постанові від 17 червня 2020 року у справі №554/2032/17.

З огляду на висновки Верховного Суду у вказаній постанові, з метою правильного вирішення спірних правовідносин та застосування редакції статті 12 частини 1 пункту б Закону України 2262-ХІІ, слід встановити момент виникнення у позивача права на призначення пенсії за вислугу років.

Судом встановлено, що на день звільнення зі служби органів внутрішніх справ (11 лютого 1985 року) позивач не досяг 45-річного віку. Загальний трудовий (страховий) стаж позивача на день звільнення зі служби становив менше необхідних 25 років, що підтверджується матеріалами пенсійної справи. Отже, позивач станом на 11 лютого 1985 року не набув трудового стажу в розмірі 25 років. При цьому, трудовий стаж, набутий після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ, при призначенні пенсії за вислугою років не може враховуватись.

Суд звертає увагу, що у особи виникає право на призначення відповідної пенсії лише в той час, коли нею дотримано всі обов'язкові умови, передбачені відповідною нормою.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному випадку у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 пункту б Закону України № 2262-ХІІ.

А відтак у відповідачів відсутні підстави взяти позивача на облік, як пенсіонера МВС на підставі статті 12 пункту б Закону України № 2262-ХІІ та переведення позивача перевести на пенсію відповідно до статті 12 пункту б Закону України № 2262-ХІІ.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання видати довідку про грошове забезпечення з урахуванням статті 51 частин 1, 2 Закону України № 2262-ХІІ, суд зазначає наступне.

29.12.2015 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 (далі - Закон України №900-VIII), яким внесені доповнення до статті 63 Закону України №2262-ХІІ новою частиною такого змісту : “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Відповідно до абзацу другого розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону України “Про Національну поліцію» (далі - Закон України №580-VIII), поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

11.11.2015 КМУ прийняв Постанову №988, пунктом 1 якої передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зазначеною Постанову №988 уряд встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

На виконання вимог статті 94 Закону України №580-VIII, Постанови №988, МВС було прийнято наказ №260 від 06.04.2016 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799), яким затверджено однойменний Порядок (далі - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять : 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком №260 установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання “заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 (далі - Закон України №1774-VIII) частину четверту статті 63 Закону України №2262-ХІІ викладено у такій редакції : “Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно пункту 5 Постанови №103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку №45.

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до Порядку №45 зокрема пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання “заслужений» чи “народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Ухвалюючи зазначене вище рішення, суд зазначив, що пункт 3 Постанови №103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовує надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому є протиправним та такими, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.

Пункт 3 вказаної постанови фактично зменшував виплати пенсії у відсотковому вимірі та звужував складові грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.

Отже, з 19.11.2019 (дня набрання законної сили рішенням по справі №826/12704/18), пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій (перерахованих з 01.01.2016), призначених згідно із Законом України №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 та відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України №2262-XII.

Водночас, судом встановлено, що позивачу пенсію призначено з 19 січня 2004 на підставі Закону України №1058-IV. Відтак позивач не є особою, яка отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ.

Як уже встановлено вище, позивач не перебуває на обліку в ДУ, як пенсіонер ОВС, що є основною підставою для видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку призначеної пенсії згідно Закону України №2262-XII. Для виникнення права на отримання довідки про грошове забезпечення позивачу необхідно довести право на отримання пенсії згідно Закону України №2262-XII, проте у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 пункту б Закону України № 2262-ХІІ.

Згідно із статтею 77 частинами 1 та 2 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, діяли у межах повноважень та довели правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29). Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (статття 9 частина 1 КАС України).

Підсумовуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись статтями 5, 9, 19, 77, 243, 246 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), Головного сервісного центру МВС (04071, Україна, місто Київ, вулиця Лук'янівська, будинок, 62, код ЄДРПОУ 40109173) в особі філії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (79040, м. Львів, вул. Данила Апостола, 11, ЄДРПОУ43611996) та Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяС.Є. Гаврилко