Рішення від 11.04.2025 по справі 200/508/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року Справа№200/508/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій щодо відмови у нарахуванні позивачу з 01.11.2024 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, до призначеної пенсії, та одночасній відмові нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.11.2024 року, виходячи з 82% відсотків від грошового забезпечення, який позивачу було встановлено пожиттєво при призначені пенсії у 2005 році, - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати і виплатити позивачу з 01.11.2024 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713, у розмірі 2000,00 грн та здійснити нарахування і виплату пенсії, виходячи з 82% основного розміру від грошового забезпечення.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка була йому нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", але після проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року у справі № 200/11276/21 доплата у сумі 2000,00 грн до сплати відповідачем не нарахована, а розмір його пенсії був зменшений з 82% до 70% від основного розміру грошового забезпечення.

Позивач вказує, що він, через уповноваженого представника, неодноразово звертався до відповідача з вимогами про поновлення виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн та відновлення виплати пенсії у розмірі, який розрахований із 82% від розміру грошового забезпечення позивача, проте у відповідях на ці звернення відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для нарахування і виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн та про законність обмеження пенсії 70% сум грошового забезпечення.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії, виходячи з 82% від сум грошового забезпечення, - протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.

У відзиві на позов відповідач вказує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року у справі № 200/11276/21 у лютому 2022 року було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 року згідно з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача від 30.06.2021 року № 33/25-1456.

Після проведення перерахунку на виконання цього судового рішення розмір пенсійної виплати позивачу збільшився більше ніж на 2000,00 грн.

Таким чином, як зазначає відповідач, оскільки розмір пенсії позивача був переглянутий після 01.03.2018 року і після перерахунку різниця між розмірами пенсії становила більше ніж 2000,00 грн, то право на встановлення доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 відсутнє.

Крім того, відповідач у відзиві на позов вказує на те, що абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01.03.2018 року, отже, такий перегляд може відбуватися як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, але у будь-якому разі розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713.

Щодо зменшення відсоткового розміру пенсії відповідач у відзиві на позов зазначає про те, що Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав, зазначених у статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При цьому відповідач зауважує на тому, що резолютивна частина рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року у справі № 200/11276/21 не містила зобов'язання відповідача щодо встановлення під час розрахунку пенсійних виплат певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення.

Позивачем було надано до суду відповідь на відзив, у якій позивач проти викладених у відзиві доводів відповідача заперечує та просить суд повністю задовольнити позов.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 200/508/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач у цій справі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач у даній справі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З 13.10.2005 року позивач отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

У липні 2021 року відповідачем згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова КМУ № 713) було проведено перерахунок пенсії позивачу, за результатами якого встановлена щомісячна доплата до пенсії, з урахуванням доплати до попереднього розміру за постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, у розмірі 2000,00 грн (розпорядження про перерахунок від 28.07.2021 року), яка виплачувалась з 01.08.2021 року.

У вересні 2021 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправним і скасування рішення № 181 від 12.08.2021 року "Про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 ", яким відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області" (далі - ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області") від 30.06.2021 року № 33/1456 "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 " за листопад 2019 року, та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року з урахуванням довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 30.06.2021 року № 33/25-1456 "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 " за листопад 2019 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2450,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (у розмірі 64,58% від грошового забезпечення) - 4746,63 грн; премія (у середньому розмірі за прирівняною посадою розмірі 37,62% від грошового забезпечення) - 4550,75 грн, усього - 16647,38 грн, застосувавши основний розмір пенсії 82%.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року у справі № 200/11276/21 цей позов задоволено частково: визнано протиправним і скасовано рішення від 12.08.2021 року № 181 "Про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 ", яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 30.06.2021 року № 33/1456 "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 " за листопад 2019 року, а також зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року з урахуванням довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" № 33/25-1456 від 30.06.2021 року "Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 " за листопад 2019 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2450,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (у розмірі 64,58% від грошового забезпечення) - 4746,63 грн; премія (у середньому розмірі за прирівняною посадою розмірі 37,62% від грошового забезпечення) - 4550,75 грн, усього - 16647,38 грн, з урахуванням фактично виплачених сум.

Як видно з наданих відповідачем матеріалів з електронної пенсійної справи позивача 31694 (МВС), у січні 2022 року (розпорядження про перерахунок від 27.01.2022 року) на виконання рішення суду у справі № 200/11276/21 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 30.06.2021 року № 33/25-1456 та з 01.02.2022 року розмір пенсії позивача за наслідками цього перерахунку склав 11653,17 грн, щомісячна доплата до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 за результатами перерахунку до сплати не нарахована, розмір пенсії позивача розраховано виходячи з 70% від грошового забезпечення.

Суд зауважує, що відповідно до розпорядження про перерахунок від 01.03.2023 року позивачу з 01.03.2023 року було відновлено нарахування щомісячної доплати до пенсії за Постановою КМУ № 713, але в подальшому її нарахування було припинено (розпорядження про перерахунок від 27.02.2024 року, протокол за пенсійною справою від 09.01.2025 року).

Матеріали справи свідчать про те, що позивач, через уповноваженого представника, неодноразово звертався до відповідача з вимогами щодо поновлення виплати доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн за Постановою КМУ № 713 та відновлення виплати пенсії у розмірі, виходячи з 82% грошового забезпечення (запити від 26.11.2024 року, від 10.12.2024 року, від 02.01.2025 року, від 15.01.2025 року, від 21.01.2025 року), однак відповідач у наданих на такі звернення відповідях повідомив його про відсутність підстав для нарахування і виплати вищевказаної доплати до пенсії та про законність обмеження пенсії 70% сум грошового забезпечення (листи від 29.11.2024 року, від 09.01.2025 року, тощо).

Отже, відповідачем фактично відмовлено позивачу в нарахуванні й виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою КМУ № 713 та у нарахуванні й виплаті пенсії, виходячи з 82% від грошового забезпечення.

Відповідачем до матеріалів цієї справи додатково був наданий протокол за пенсійною справою позивача 31694 (МВС) від 03.02.2025 року, відповідно до якого станом на вказану дату розмір пенсії позивача вже склав 15961,46 грн, однак щомісячна доплата до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 так само не нарахована, розмір пенсії позивача так само розраховано виходячи з 70% від грошового забезпечення.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

Положеннями частини 3 статті 43 вказаного Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законодавством розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо перерахунку пенсій, які були призначені раніше, визначаються статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено статтю 63 Закону № 2262-ХІІ частиною третьою.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством для поліцейських розмірах.

11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ № 988).

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року і Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4);

- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5);

- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7);

- надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8);

- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9);

- доплата за вчене звання (пункт 10);

- доплата за службу в нічний час (пункт 11).

На підставі частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103).

Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 103 встановлено:

"Перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року".

Одночасно, пунктом 5 Постанови КМУ № 103 визначено:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови КМУ № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно з Постановою КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом вищевказаної довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988, премія.

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, та постанови Верховного Суду від 12.11.2019 року у цій справі визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103 (що стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Порядок № 45 (додаток 2) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції. Вказаною довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Водночас, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених вище змін.

Після скасування 05.03.2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним пункт 3 Постанови КМУ № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у адміністративній справі № 826/12704/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, з 19.11.2019 року, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, пункт 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б далі обмежували склад і розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення і перерахунку пенсії, відсутні.

Саме такий перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року (з огляду на вимоги частин 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ) мав бути здійснений відповідачем.

Разом із цим, зазначений перерахунок відповідачем своєчасно проведено не було, що мало наслідком звернення позивача до суду з позовом (справа № 200/11276/21).

Фактично даний перерахунок пенсії проведено відповідачем лише на підставі рішення суду від 07.10.2021 року у справі № 200/11276/21 (набрало законної сили 09.12.2021 року).

Спірним питанням даної справи є право позивача на щомісячну доплату до пенсії за вислугу років у розмірі 2000,00 грн на підставі Постанови КМУ № 713.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року згідно із Законом № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.

Як видно з матеріалів електронної пенсійної справи і протоколів за пенсійною справою 31694 (МВС), пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 13.10.2005 року, отже, на позивача розповсюджується дія абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713.

Абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 визначено, що у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 2262-ХІІ, починаючи з 01.07.2021 року.

Отже, внаслідок прийняття Постанови КМУ № 713 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у тому разі, коли пенсія особам, вказаним, зокрема, в абзаці 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Водночас, аналіз наведених вище норм права, а також мети прийняття Постанови КМУ № 713 свідчить, що перерахунок пенсії, проведення якого за абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону № 2262-ХІІ, повинен бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі нормативно-правового акта компетентного органу, оскільки у такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ № 713 (зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах).

Натомість перерахунок пенсії, який проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії внаслідок зміни певних складових грошового забезпечення або інших показників основного розміру пенсії.

Судом установлено, що позивачу здійснений перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року у справі № 200/11276/21 згідно з новою довідкою ДУ "ТМО МВС України по Донецькій області" від 30.06.2021 року № 33/25-1456 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, який проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушення права позивача на належний розмір пенсії (право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року), не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, відповідно до приписів Постанови КМУ № 713.

Правова позиція аналогічного змісту була висловлена Верховним Судом у постановах від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 року у справі № 600/870/22-а, від 26.04.2023 року у справі № 140/10795/21, від 26.04.2023 року у справі № 380/4510/22, від 26.04.2023 року у справі № 380/14122/22, від 26.04.2023 року у справі № 160/14146/22.

Як вже було вказано, перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року у справі № 200/11276/21, яке набрало законної сили 09.12.2021 року, було проведено відповідачем у січні 2022 року, і з лютого 2022 року розмір пенсії позивача склав 11653,17 грн (без нарахування щомісячної доплати до пенсії за вислугу років відповідно до Постанови КМУ № 713).

Наведені обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються змістом листів, наданих відповідачем у відповідь на запити представника позивача.

За розпорядженням про перерахунок від 01.03.2023 року позивачу з 01.03.2023 року було відновлено нарахування щомісячної доплати до пенсії за Постановою КМУ № 713, але в подальшому її нарахування було припинено, про що свідчать надані суду розпорядження про перерахунок від 27.02.2024 року і протокол за пенсійною справою від 09.01.2025 року.

Суд зауважує, що позивач у позовній заяві просить, зокрема, зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплачувати щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн за Постановою КМУ № 713, починаючи з 01.11.2024 року.

Відповідно до положень частини 2 статті 9 КАС України установлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених позовних вимог.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що під час перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/11276/21 відповідач безпідставно не здійснив нарахування (та виплату) щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка передбачена Постановою КМУ № 713, а дії відповідача щодо відмови у нарахуванні (та виплаті) позивачу з 01.11.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до вимог Постанови КМУ № 713 є протиправними.

З приводу частини позовних вимог щодо зобов'язання відповідача з 01.11.2024 року здійснити нарахування та виплату пенсії позивачу, виходячи з 82% основного розміру від грошового забезпечення, суд зазначає про таке.

Як установлено судом, пенсія за вислугу років призначена позивачу з 13.10.2005 року в розмірі 82% від грошового забезпечення (29 років вислуги).

Дані обставини підтверджуються матеріалами справи, не заперечуються відповідачем та були, серед іншого, встановлені судовим рішенням у справі № 200/11276/21.

На час призначення позивачу пенсії редакція статті 13 Закону № 2262-ХІІ передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Вказаний відсоток у подальшому неодноразово змінювався у зв'язку з внесенням змін до положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

Так, після внесення змін Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII) до статті 13 Закону № 2262-ХІІ було визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

У зв'язку з цим після проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача її розмір був розрахований вже виходячи з 70% від його грошового забезпечення (29 років вислуги).

Суд зазначає, що право на пенсійне забезпечення особи є однією із складових права на соціальний захист, передбаченого Конституцією України. Механізм реалізації цього права для військовослужбовців та деяких інших категорій осіб установлений Законом № 2262-ХІІ, який, власне, визначає умови, норми і порядок такого пенсійного забезпечення.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ установлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 4 Порядку № 45 установлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд наголошує на тому, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення (його складових), тому повинен застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, визначений на момент призначення пенсії, чи той, який набув пенсіонер у зв'язку зі змінами у законодавстві, згідно з якими сам законодавець визначив здійснити перерахунок основного відсоткового розміру раніше призначених пенсій у бік збільшення.

Зазначене відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, які були викладені у постанові від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18.

Внесені Законом № 1166-VII до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ зміни стосовно встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку пенсії, яка вже була призначена особі.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у рішенні від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії та щомісячного довічного грошового утримання), зокрема, зауважив, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру, кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивача був пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому раніше пенсії, під час визначення відсоткового розміру цієї пенсії не може застосовуватись законодавство, яке було прийняте після призначення зазначеної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Як вже було зазначено судом, під час призначення позивачу пенсії за вислугу років її відсотковий розмір був розрахований виходячи з 82% від його грошового забезпечення.

Приймаючи до уваги наведене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем при перерахунку пенсії позивача за вислугу років було протиправно зменшено її розмір з 82% до 70% від розміру грошового забезпечення позивача.

З огляду на викладене, заявлені позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (квитанція від 23.01.2025 року).

Судовий збір сплачено позивачем із застосуванням коефіцієнта для пониження розміру ставки судового збору за подання цього позову згідно з частиною 3 статті 4 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір".

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, які були заявлені позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою (постанова Верховного Суду від 06.10.2020 року у справі № 826/11984/16).

Судом були задоволені пов'язані між собою немайнові позовні вимоги про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії, у зв'язку з чим за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають присудженню понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 грн.

Керуючись положеннями Конституції України та Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій стосовно відмови у нарахуванні ОСОБА_1 з 01.11.2024 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713, до призначеної пенсії та одночасної відмови нарахувати і виплатити позивачу пенсію з 01.11.2024 року, виходячи з 82% від грошового забезпечення, який було йому встановлено пожиттєво при призначені пенсії у 2005 році.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.11.2024 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713, у розмірі 2000,00 грн та здійснити нарахування і виплату пенсії, виходячи з 82% основного розміру від грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Повне судове рішення складене 11 квітня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч