Постанова від 14.04.2025 по справі 758/4786/25

Справа № 758/4786/25

3/758/2702/25

Категорія 289

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Київ

14 квітня 2025 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Денисов О. О. , розглянувши справи про адміністративне правопорушення передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1

ВСТАНОВИВ:

До Подільського районного суду м. Києва надійшли справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 №758/4786/25 (провадження 3/758/2702/25), №758/4788/25 (провадження 3/758/2704/25), №758/4789/25 (провадження 3/758/2705/25) та №758/4790/25 (провадження 3/758/2706/25) про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 31.03.2025 № 6, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової роботи Лисичанської міської військової адміністрації Сєверодонецького району Луганської області відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII, несвоєчасно, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, у відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення 31.03.2025 № 7, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової роботи Лисичанської міської військової адміністрації Сєверодонецького району Луганської області відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII, несвоєчасно, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, у відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення 31.03.2025 № 8, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування , зазначену у підпункті «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII, несвоєчасно, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, у відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення 31.03.2025 № 9, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням держави або місцевого самоврядування, зазначену у підпункті «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII, несвоєчасно, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованих правопорушеннях визнала у повному обсязі та зазначила, що несвоєчасно подала декларації, оскільки, була надмірно завантажена роботою, інших поважних чи технічних причин несвоєчасного їх подання не мала.

Прокурор у судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень та притягнути її до відповідальності.

Дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суддя дійшов висновку про таке.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вказане правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Розпорядженням керівника Лисичанської міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 01.06.2021 №410-к «Про призначення ОСОБА_1 » призначено з 03 червня 2021 року ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової роботи Лисичанської МВЦА, із присвоєнням тринадцятого рангу посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується поясненням ОСОБА_1 від 26.02.2025 та трудовою книжкою НОМЕР_2 від 01.03.2004 на ім'я ОСОБА_1 .

Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що в органах місцевого самоврядування встановлена 7 (сьома) категорія посад, зокрема, для спеціалістів міських рад; особам, які займають посади, віднесені до сьомої категорії, може бути присвоєно 15, 14 і 13 ранг посадових осіб місцевого самоврядування.

Указом Президента України №406/2022 від 11 червня 2022 року «Про утворення військової адміністрації» утворено Лисичанську міську військову адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

Таким чином, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової роботи Лисичанської МВА, ОСОБА_1 відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.

Листом з Лисичанської МВА віл 14.02.2025 № 611/01-16 (вх. Від 20.02.2025 № 13114-2025) зазначено, що при призначені на посаду до Лисичанської МВЦА ОСОБА_1 була обізнана про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» і «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, а також про обов'язок подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, під особистий підпис, попередження було долучено до її особистої справи.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «» і «в-1» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Правила декларування встановлює та змінює виключно Верховна Рада України. Так, Законом України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, Верховна Рада України внесла зміни у правила декларування.

Зокрема, розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII доповнено пунктом 27, в якому зазначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

У пункті 15 частини 1 статті 11 Закону № 1700-VI вказано, що Національне агентство надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно - правових актів.

Статтею 12 Закону №1700-VI передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти (п. 5 ч. 1): нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно - правових актів, рекомендаційні роз'яснення, методичні рекомендації Національного агентства загального характеру розміщуються на офіційному веб-сайті Національного агентства не пізніше наступного робочого дня після їх затвердження.

Так, відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.07.2021 за № 987/36609 (наказ набрав чинності з 01.12.2021), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку) -у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Роз'ясненням Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)№4 від 13.11.2023 зазначено декларації, які слід подавати після відновлення обов'язку подання декларацій. Так, за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021 - 2022 звітні періоди.

Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки до 31.01.2024 (включно).

В ході опитування ОСОБА_1 , остання пояснила, що у 2021 році була призначена на посаду головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової роботи Лисичанської МВЦА, звідки була звільнена з 28 лютого 2023 року за власним бажанням. Під час роботи на цій посаді, ОСОБА_1 була ознайомлена з вимогами, заборонами та обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції», обізнаність з якими засвідчила особистим підписом. Про обов'язок подання декларацій до Реєстру Національного агентства ОСОБА_1 знала. На момент звільнення з посади (28.02.2023) ОСОБА_1 було відомо, що після початку збройної агресії з боку рф суб'єктам декларування відстрочено обов'язок подавати декларації відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції». Зі слів ОСОБА_1 , про відновлення декларування вона не була обізнана і зовсім забулася про необхідність подання декларацій.

Вже на початку лютого 2024 року до ОСОБА_1 зателефонувала уповноважена особа з питань запобігання корупції Лисичанської МВА ОСОБА_3 та наголосила про необхідність подання щорічних декларацій, за 2021 та 2022 роки, а також декларації при звільненні. 3 метою виконання обов'язку щодо подання декларацій до Реєстру ОСОБА_1 06.02.2024 оновила свій електронний цифровий підпис, зібрала необхідні документи та цього ж дня за місцем свого мешкання успішно подала щорічну декларацію, за 2021 рік до Реєстру Національного агентства. До закінчення компанії декларування за 2021-2022 роки ОСОБА_1 постійно перебувала вдома або на роботі, за межі країни не виїжджала, на стаціонарному або амбулаторному лікуванні у медичних закладах не перебувала. Будь - яких інших поважних або технічних причин під час подання щорічної декларації, за 2021 рік у ОСОБА_1 не було.

Опитана ОСОБА_3 зазначила, що на неї покладено обов'язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції Лисичанської МВА.

Відповідно до Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій ОСОБА_3 шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства були перевірені факти подання або несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування Лисичанської МВА , у тому числі звільнених у період 2022-2023 років. У січні 2024 року, ще до закінчення компанії декларування 2021-2022 роки ОСОБА_3 телефонувала до ОСОБА_1 , яка була звільнена з посади з 28.02.2023, за власним бажанням. В ході телефонної розмови ОСОБА_3 роз'яснила ОСОБА_1 про необхідність подання щорічних декларацій за 2021 - 2022 роки, а також декларації при звільненні до 31.01.2024, а також про можливі правові наслідки неподання ОСОБА_1 відповідних декларацій до Реєстру Національного агентства.

Відповідно до відомостей, які вказані у ІТС Реєстр ОСОБА_1 подала щорічну декларацію, за 2021 рік лише 06.02.2024 о 12 годині 48 хвилині, за 2022 рік лише 07.02.2024 року о 09 годині 22 хвилині, тобто несвоєчасно.

Згідно послідовності дій (додаток до листа Національного агентства від 29.01.2025 №47-06/7642-25), ОСОБА_1 у термін передбачений для подання щорічної декларації, за 2021, 2022 роки ніяких дій у «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» не вчиняла.

Перевіркою сайту Акредитований центр сертифікації ключів acsk.privatbank.ua встановлено, що ОСОБА_1 отримала ключ електронного цифрового підпису в АЦСК «ПриватБанк» 06.02.2024, тобто після закінчення компанії декларування за 2021-2022 роки.

Таким чином, ОСОБА_1 мала можливість для своєчасного подання нею щорічних декларацій, за 2021-2022 роки, об'єктивних причин, які б унеможливлювали виконання вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абз. 1 п. 27 розділу ХП «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII у ОСОБА_1 не встановлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової роботи Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 пункту 27 розділу ХП «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII, несвоєчасно 06.02.2024 о 12 годині 48 хвилині та 07.02.2024 о 09 годині 22 хвилині, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021- 2022 роки, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, відповідно до п.п. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 23.07.2021 №449/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.07.2021 за № 987/36609 (наказ набрав чинності з 01.12.2021), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Роз'ясненням Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) №4 від 13.11.2023 зазначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «т» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених, зокрема, у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VI. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності (запитання 1 розділ 1 роз'яснення №4 від 13.11.2023).

Також вказано декларації, які слід подавати після відновлення обов'язку подання декларацій.

Так, за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати, зокрема, декларацію при звільненні за 2022 - 2023 роки, якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно (запитання 1-1 розділ 1 роз'яснення № 4 від 13.11.2023).

Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями не пізніше 31 січня 2024 року (включно).

Відповідно до відомостей, які вказані у ІТС Реєстр ОСОБА_1 подала декларації при звільненні лише 07.02.2024 о 09 годині 35 хвилині, тобто несвоєчасно.

Згідно послідовності дій (додаток до листа Національного агентства від 29.01.2025 №47-06/7642-25), ОСОБА_1 у термін передбачений для подання декларації при звільненні ніяких дій у «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» не вчиняла.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначену у підпункті «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 пункту 27 розділу Х «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII, несвоєчасно 07.02.2024 о 09 годині 35 хвилині, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.07.2021 за № 987/36609 (наказ набрав чинності з 01.12.2021), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Роз'ясненням Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупці» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттові зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) № 4 від 13.11.2023 зазначено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком.

Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Обов'язок подати щорічну декларацію виникає у суб'єкта декларування, зокрема, наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)) (запитання 1 розділ 1 роз'яснення №4 від 13.11.2023). Також вказано декларації, які слід подавати після відновлення обов'язку подання декларацій, зокрема, з 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування повинні подати щорічні декларації за 2023 звітній період (запитання 1-1 розділ 1 роз'яснення № 4 від 13.11.2023).

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши у 2023 році діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язана була наступного року після припинення такої діяльності подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (далі - щорічна декларація, за 2023 рік (після звільнення)) до 01.04.2024.

Відповідно до відомостей, які вказані у ІТС Реєстр ОСОБА_1 подала щорічну декларацію, за 2023 рік (після звільнення) лише 21.02.2025 о 21 годині 07 хвилині, тобто несвоєчасно.

Згідно послідовності дій (додаток до листа Національного агентства від 03.03.2025 3 47-06/17741-25), ОСОБА_1 у термін передбачений для подання щорічної декларації, за 2023 рік (після звільнення) ніяких дій у «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» для подання щорічної декларації, за 2023 рік (після звільнення) не вчиняла.

Перевіркою сайту Акредитований центр сертифікації ключів acsk.privatbank.ua встановлено, що в ОСОБА_1 отримала ключ електронного цифрового підпису в АЦСК «ПриватБанк» 21.02.2025, попередній ключ електронного цифрового підпису недійсний з 06.02.2025.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначену у підпункті «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1, абзацу 2 частини 2 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII, несвоєчасно 21.02.2025 о 21 годині 07 хвилині, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначених адміністративних правопорушеннях, встановлено дослідженими доказами в справі, зокрема:

- даними, які містяться в протоколах про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 від 28.03.2025 № 6, 7, 8, 9, в яких зафіксовано обставини вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією;

- послідовністю дій користувача підтверджується, що у термін, передбачений для подання декларацій, а саме за 2021, 2022 роки та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за 2023 рік) не пізніше 23 год 59 хв 31.01.2024, за 2023 рік (після звільнення) - не пізніше 23 год 59 хв 31.03.2024 ОСОБА_1 не вчиняла жодних дій у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, для подання відповідних декларацій;

- деклараціями ОСОБА_1 , роздрукованими з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують, що ОСОБА_1 декларацію за 2021 рік подала 06.02.2024 о 12 год 48 хв, за 2022 рік - 07.02.2024 о 09 год 22 хв, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за 2023 рік) - 07.02.2024 о 09 год 35, за 2023 рік (після звільнення) - 21.02.2024 о 21 год. 07 хв.;

- повідомленням Лисичанської міської військової адміністрації від 15.02.2024 №№ 701/01-16 НАЗК про факт неподання ОСОБА_1 декларацій за 2021, 2022 роки та при звільненні за 2023 рік;

- копією трудової книжки, виданої на ім'я ОСОБА_1 , відповідно до записів у якій вона 03.06.2021 прийнята на посаду головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової служб Лисичанської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області;

- наказом керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації від 01.06.2021 №410-к «Про призначення ОСОБА_1 », яким з 03.06.2021 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової служби Лисичанської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області із присвоєнням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування;

- розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 06.07.2021 № 45 «Про внесення змін до розпорядження начальника від 17.06.2022 № 10», яким ОСОБА_1 встановлено дистанційний режим роботи;

- наказом начальника Лисичанської міської військової адміністрації від 22.02.2023 № 34-к «Про звільнення ОСОБА_1 », яким ОСОБА_1 з 28.02.2023 звільнено з посади головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення управління юридичної та кадрової служби Лисичанської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області;

- поясненнями ОСОБА_1 від 26 лютого 2025 року;

- поясненнями ОСОБА_3 від 25 березня 2025 року.

З огляду на наведені обставини, ОСОБА_1 згідно з протоколами про вчинення адміністративних правопорушень №№6, 7, 8, 9 від 31 березня 2025 року підлягає адміністративній відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, суд вважає за необхідне об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , які перебувають у провадженні судді Денисова О.О., виходячи з таких підстав.

Відповідно до частини 2 статті 36 КУпАП якщо особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини від 04 листопада 1950 року і Протоколи 1,2,4,7,11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.

Згідно практики Європейського Суду з прав людини деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 Конвенції прозахист прав людини і основоположних свобод (п. п. 21-22 рішення у справі «Надточій проти України», п. 33 рішення у справі «Гурепка проти України»).

Враховуючи наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, зокрема, врегулювання порядку об'єднання справ в одне провадження, суд доходить висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону - за правилами, закріпленими в КПК України.

Відповідно до частини 1 статті 334 КПК України матеріали кримінального провадження можуть об'єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими статтею 217 цього Кодексу.

Згідно частини 1 статті 217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.

З огляду на те, що ОСОБА_1 , притягується до відповідальності за вчинення чотирьох правопорушень, які розглядаються одним і тим же органом (судом), та їх розгляд призначений на 14.04.2025 року, суд дійшов висновку про необхідність об'єднання справ №758/4786/25 (провадження 3/758/2702/25), №758/4788/25 (провадження 3/758/2704/25), №758/4789/25 (провадження 3/758/2705/25) та №758/4790/25 (провадження 3/758/2706/25) про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в одне провадження для спільного розгляду.

При призначенні стягнення, суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушниці за вчинене адміністративне правопорушення є щире каяття.

На підставі вищевказаного, з урахуванням особи та майнового стану правопорушниці, ступеню її вини, обставини, що пом'якшує відповідальність, зокрема, щире каяття, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які повинні бути стягнуті з ОСОБА_1

Ураховуючи викладене, керуючись ст. 23, 33, ч.2 ст.36, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287, 294, 303, 307, 308 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Справу №758/4786/25 (провадження 3/758/2702/25), №758/4788/25 (провадження 3/758/2704/25), №758/4789/25 (провадження 3/758/2705/25) та №758/4790/25 (провадження 3/758/2706/25) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднати в одне провадження та об'єднаній справі присвоїти єдиний номер №758/4786/25 (провадження 3/758/2702/25).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Суддя О. О. Денисов