Постанова від 11.04.2025 по справі 357/4833/25

Справа № 357/4833/25

3/357/2494/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.2025 м. Біла Церква

Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Клепа Тетяна Володимирівна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Полку патрульної поліції у місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції, стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: в матеріалах справи немає, паспорт № НОМЕР_1 виданий органом 3210, раніше притягувався до адміністративної відповідальності,

за ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

31.03.2025 о 23:00 год по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру стосовно своєї дружини ОСОБА_2 виражалося у нецензурній лайці до потерпілої, душив її за горло (без тілесних ушкоджень).

За вказаним фактом стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 328929 від 31.03.2025 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Окрім того, 01.04.2025 о 04:38 год по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не виконав термінового заборонного припису, який був винесений стосовно нього 01.04.2025 о 00:25 год на три доби, а саме заборону у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

За вказаним фактом стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 329953 від 01.04.2025 за ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.

Також, 01.04.2025 по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , порушив встановлений стосовно нього терміновий заборонний припис серії АА № 536236 від 01.04.2025 на 3 доби, а саме заборону у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Постановою суду від 11.04.2025 справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 об'єднанні в одне провадження.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток «Viber».

Зважаючи на те, що від ОСОБА_1 заяв, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, а також на те, що при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, розгляд справи проводиться за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.

Відповідно до ч. 3 ст. 173-2 КУпАП особа притягується до адміністративної відповідальності за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню. Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до положень ст. 1 розділу І Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229-VIIІ, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Фізичне насильство - це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 173-8 КУпАП адміністративна відповідальність настає за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.

Кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.

Особа, яка постраждала від домашнього насильства (далі - постраждала особа), - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі.

Відповідно до ст. 25 розділу V Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» Терміновий заборонний припис стосовно кривдника (далі - припис) - виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків, у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Під час вирішення питання про винесення припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП повністю підтверджується змістом протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАД № 328929 від 31.03.2025, серії ВАД № 329953 від 01.04.2025, серії ВАД № 126399 від 01.04.2025;

терміновим заборонним приписом стосовно ОСОБА_1 серії АА № 536236 від 01.04.2025, відповідно до якого кривднику заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи та строком на три доби починаючи з 00:25 год 01.04.2025 до 00:25 год 04.04.2025;

формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства стосовно ОСОБА_1 від 31.03.2025, відповідно до якої рівень небезпеки кривдника високий;

довідкою т.в.о. начальника ВАП батальйону № 2 ППП в м. Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП Анни Садової від 01.04.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.10.2024 та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 гривень;

копією постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.10.2024, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.10.2024 та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 гривень;

письмовою заявою ОСОБА_2 від 31.03.2025, відповідно до якої вона просить розібратися у ситуації та притягнути до відповідальності її чоловіка ОСОБА_3 за те, що він вчиняє домашнє насильство психологічного, морального та фізичного характеру;

письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 31.03.2025, відповідно до яких 31.03.2025 її чоловік ОСОБА_1 напав на неї вперше близько 18:00 - 18:30 год. Після чого вона пішла з будинку. Коли вона повернулася, то він знову почав на неї кидатися, тому знову пішла. Далі подзвонила дочці, бо боялася за своє здоров'я та життя. До неї подзвонила сусідка, сказала, що чоловіка забрала швидка допомога. Після того, як вона з дочкою приїхали до будинку, то подзвонив чоловік і сказав, що він у лікарні і відразу почав погрожувати, що як тільки він буде тут, то вони пожалкують, а також почав вимагати гроші. Вони сказали, що дадуть гроші, але щоб він їхав до своїх родичів. Але як тільки чоловік зайшов, почав кричати та погрожувати, що заріже. Це вже не вперше погрози і не тільки погрози.;

розпискою ОСОБА_1 від 01.04.2025 про те, що він попереджений про відповідальність за невиконання термінового заборонного припису;

відеозаписом із нагрудних камер поліцейських, доданими до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 328929 від 31.03.2025;

формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства стосовно ОСОБА_1 від 01.04.2025, відповідно до якої рівень небезпеки кривдника низький;

письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 01.04.2025, відповідно до яких 01.04.2025 близько 04:40 год вона перебувала за місцем свого проживання та в цей час вона відпочивала. Через деякий час у її двері постукали. Не знаючи хто це може бути, відчинила двері. Останнім виявився її чоловік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зайшов до її помешкання та почав буянити. Так як на її чоловіка вже складали відповідні матеріали, а саме протокол та терміновий заборонний припис, вона здійснила виклик на лінію 102 та повідомила, що її чоловік вчинив стосовно неї домашнє насильство психологічного характеру, що виражалося у висловлюванні нецензурною лайкою стосовно неї. Також чоловік порушив вимоги термінового заборонного припису.;

відеозаписом із нагрудних камер поліцейських, доданими до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 329953 від 01.04.2025;

формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства стосовно ОСОБА_1 від 01.04.2025, відповідно до якої рівень небезпеки кривдника високий;

письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 01.04.2025, відповідно до яких неподалік від її місця проживання по АДРЕСА_1 проживають ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .. Вони ведуть безпорадний спосіб життя, постійно знаходяться у стані алкогольного сп'яніння. По селу характеризуються з негативної сторони. 01.04.2025 близько 12:30 год до її двору прийшла ОСОБА_2 та попросила у неї телефон. На її прохання вона дала свій телефон, не запитавши для яких цілей. Приблизно через 20 хвилин до неї зателефонували працівники поліції та запитали, що трапилося і якої вона потребує допомоги, оскільки вона являється заявником з приводу нібито домашнього насильства. Повідомила, що вона працівників поліції не викликала та нічого не повідомляла. Навіщо ОСОБА_5 зателефонувала на лінію 102 їй невідомо.;

відеозаписом із нагрудних камер поліцейських, доданими до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 126399 від 01.04.2025.

Беручи до уваги зазначене та викладене у протоколі про адмінправопорушення, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, вчинення домашнього насильства повторно протягом року, тобто умисне вчинення будь-яких діянь психологічного характеру (словесні образи), фізичного характеру (удари), внаслідок чого було завдано шкоди психічному та фізичному здоров'ю потерпілої; за ч. 2 ст. 173-8 КУпАП як невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.

Відповідно до положень ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП є більш серйозним ніж правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, з урахуванням даних про особу винного ОСОБА_1 , відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих його відповідальність обставин, з метою виховання його в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 передбачене санкцією ч. 3 ст. 173-2 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020,00 гривень, і яке на переконання суду буде достатнім для його виправлення та попередження скоєнню ним інших адмінправопорушень.

Згідно із ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".

Так, у п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників.

Разом з тим, суб'єктами відповідальними за виконання програм для кривдників є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч. 1, 2 ст. 28 вищевказаного Закону).

Відповідно до ч. 6, 8, 9 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.

Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.

Відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 328929 від 31.03.2025 та постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.10.2024 ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та на нього накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 170 гривень. Із матеріалів справи, а саме письмових пояснень ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , випливає, що у ОСОБА_1 відсутні відповідальне ставлення до власної поведінки та її наслідків для себе та оточуючих , а також навички до конструктивного безконфліктного спілкування, ефективної та ненасильницької комунікації.

Таким чином, з метою припинення вчинення кривдником домашнього насильства в подальшому, зміни його насильницької поведінки, формування нової неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, - вважаю за необхідне одночасно вирішити питання про направлення ОСОБА_1 на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», в порядку ст. 39-1 КУпАП.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

Керуючись ст. ст. 33-35, 39-1, 40-1, ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 1, 24, 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення на підставі ч. 3 ст. 173-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 гривень.

Направити ОСОБА_1 до Білоцерківської міської ради Київської області, що знаходиться за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Я. Мудрого, 15, для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.

Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.

Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.

Суддя Тетяна КЛЕПА