провадження № 3/294/515/25
справа № 294/1406/24
08 квітня 2025 року м. Чуднів
Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Рукас М.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
До Чуднівського районного суду Житомирської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП України.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №759498 від 22.07.2024 водій ОСОБА_1 22.07.2024 о 00 год 28 хв в с. Вільшанка по вул. Небесної Сотні, 49, керувала транспортним засобом «MERCEDES-BENZE 270 CDI», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, не чітка мова.
З метою встановлення факту перебування у стані алкогольного сп'яніння працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти у встановленому законодавством порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння. Від проходження у встановленому законодавством порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовилась, що зафіксовано на портативний відео реєстратор.
Таким чином, ОСОБА_1 порушила вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про час, місце та день розгляду справи була повідомлена належним чином, в тому числі шляхом направлення судової повістки за її адресою проживання, що вказана у матеріалах справи. Подала до суду копію свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 , з кого встановлено, що 30.12.2023 р. ОСОБА_2 уклала шлюб з ОСОБА_3 та взяла прізвище ОСОБА_4 , на підтвердження зміні прізвища ОСОБА_1 додала копію паспорту на прізвище ОСОБА_5 .
Також, ОСОБА_1 надала до суду письмові пояснення в яких зазначила, що 21.07.2024 р. вона перебувала зі своїм чоловіком вдома ( АДРЕСА_1 ) де працювала з документами, пов'язаними з її підприємницькою діяльністю. З цих потреб, близько 00 годин 20 хвилин, у неї виникла необхідність взяти зошит з записами, який лишився в її автомобілі, що перебував поруч з її будинком. Коли вона відкрила авто, то виникла проблема з охоронною системою, через що вона змушена була запустити двигун, щоб виключити спрацьовану сирену. Саме в цей момент до неї підійшов поліцейський, який зробив їй зауваження за порушення тиші, вчиняв на неї психологічний тиск, звинуватив її в тому, що вона перебуває за кермом у стані алкогольного сп'яніння. Також ОСОБА_1 зазначила, що вважає дії поліцейського незаконними оскільки автомобілем вона не керувала, а звинувачення проти неї необгрунтованими.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Затульний А.А. підтримав письмові пояснення ОСОБА_6 та клопотав про закриття провадження у справі через відсутність події та складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 з мотивів того, що ОСОБА_6 в зазначений в протоколі день і час автомобілем не керувала, пропозицій пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння від поліцейських не отримувала.
Відповідно до вимог ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини встановлено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Оскільки ОСОБА_1 була належним чином повідомлена про дату, час і місце проведення судового розгляду справи про адміністративне правопорушення, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не подавала, а справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, відповідно до ч. 3 ст. 268 КУпАП не належать до переліку справ, що розглядаються за обов'язкової присутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, то суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши сторону захисту, ознайомившись з відеоматеріалами суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч.1 ст. 251 КУпАП). Ці дані встановлюються поясненням особи, що притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при здійсненні нагляду за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до п. 1 ч. 1ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
При цьому, відповідно до положень ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як зазначено в протоколі серії ААД №759498 від 22.07.2024 водій ОСОБА_1 22.07.2024 о 22 год 05 хв в с. Вільшанка по вул. Небесної Сотні, 49, керувала транспортним засобом «MERCEDES-BENZE 270 CDI», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від запропонованого огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому порядку відмовилась.
Положеннями ч. 1 ст. 130 КУпАП визначено декілька діянь, які утворюють об'єктивну сторону зазначеного правопорушення, серед яких і відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона інкримінованого правопорушення полягає в ухиленні особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого умислу, тобто, коли особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання.
Таким чином, для того, щоб дії особи, яка керує транспортним засобом, могли бути кваліфіковані, як відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, уповноважений працівник поліції спочатку повинен у чіткій, однозначній та зрозумілій формі висловити таку вимогу. І лише після цього особа може повідомити про свою відмову, або вчинити інші дії, які б свідчили про його небажання та ухилення від такого огляду.
Крім цього, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, може мати місце лише тоді, коли водій, керуючи транспортним засобом із ознаками сп'яніння, відмовився проходити огляд на стан сп'яніння як на місці зупинки транспортного засобу, так і в спеціально визначеному лікувальному закладі.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Частиною 5 цієї статті Кодексу встановлено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Пунктами 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735) (далі - Інструкція) передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
У п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2018 року № 1103, передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може застосовувати такі превентивні заходи, зокрема, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
У ст. 40 вище вказаного Закону встановлено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб, забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Оскільки відеофіксація, відповідно до ст.251 КУпАП є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, судом досліджено диск з відеозаписом події, який долучений працівником поліції до протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, з досліджених судом відеозаписів встановлено:
1)Файл 0000000_00000020240722002840_0056А - ОСОБА_1 під час спілкування з поліцейськими визнала, що вдень вживала алкоголь, потім спала. А вночі поїхала до банкомату, бо їй потрібна була готівка, тобто факт керування транспортним засобом визнала та не заперечувала, що вона керувала транспортним засобом. На пропозицію поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці за допомогою алкотесту Драгер або в медичному закладі, ОСОБА_1 двічі відповіла відмовою.
Крім того на відеозапису зафіксовано як ОСОБА_1 намагалась втекти від поліцейських, а саме в процесі розмови з поліцейським вона сідає в свій автомобіль, запускає двигун, та не реагуючи на вимоги поліцейського, керуючи автомобілем від'їжджає з місця зупинки. Поліція на службовому автомобілі нетривалий час переслідує автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , після чого вона зупиняється.
2)Файли NO20180101-063948-002061 та RA20180101-064447-002064 - транспортний засіб «MERCEDES-BENZE 270 CDI» державний номерний знак НОМЕР_1 рухався та був зупинений працівниками поліції. Після зупинки авто, з нього вийшла водій ОСОБА_1 , яка була одягнута так само як і на першому відео (Файл 0000000_00000020240722002840_0056А), що вказує на те, що обставини правопорушення зафіксовані поступово на різні відеокамери, пов'язані між собою та відображають в хронологічному порядку одні події, що мали місце 22 липня 2024 року за участі водія автомобіля «MERCEDES-BENZE 270 CDI» ОСОБА_1 .
Щодо відображення дати на двох відеозаписах «01.01.2018» слід зазначити, що суд визнає цю дату помилковою, оскільки дата технічного створення файлів зазначена така сама як і на інших відеофайлах, а саме - 22.07.2024 р.
До пояснень та позиції ОСОБА_1 , викладеної в письмових поясненнях, та позиції її захисника, наведеної в клопотанні, що ОСОБА_6 не керувала транспортним засобом та їй не було запропоновано поліцейськими пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, суд ставиться критично та не приймає їх до уваги, оскільки вони є голослівними, не підтверджені жодними доказами та суперечать дослідженим відеоматерілам та встановленим обставинам справи.
В даному випадку суд вважає, що відеозаписи є достовірними доказами по справі і жодна особа не заперечувала проти того, що на відеозапису зафіксована саме ОСОБА_1 . У суду не викликає сумнівів факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом та наявність у неї ознак алкогольного сп'яніння, які проявились у зафіксованих на відео рухах, мові та загальній поведінці водія, яка своїми діями свідомо ухилялася від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, запропонованого поліцейським.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП від 22.07.2024 підтверджується наступними доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №758983 від 12.08.2024, складений працівниками поліції, зауважень та заперечень щодо протоколу та відомостей, викладених у ньому не виявлено;
-відеоматеріалами, якими зафіксовано факт зізнання ОСОБА_1 в вживанні вдень алкогольних напоїв, та керування вночі транспортним засобом, відмову водія ОСОБА_1 від проходження у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, намагання ОСОБА_1 втекти на автомобілі з місця зупинки поліцією, що ще раз доводить факт керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом.
За таких обставин, на підставі вищевикладених норм закону, суд вважає докази, що містяться в матеріалах справи, належними і допустимим та такими, що доводять винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що полягає у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до ст.ст. 23, 33 КУпАП при призначенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність і вважає, що оскільки адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, стягнення слід призначити у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 23, 27, 40-1, ч. 1 ст. 130, 285, 287, 289 КУпАП,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Чуднівський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Повний текст постанови проголошено 14 квітня 2025 року.
Суддя Максим РУКАС