Справа № 161/22164/24
Провадження № 2/161/774/25
03 квітня 2025 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Антіпової Т.А.
за участю секретаря судового засідання Семенової І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за надані послуги з водопостачання та водовідведення,-
29.11.2024 позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість в сумі 194 927,06 (сто дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот двадцять сім) гривень 06 коп., стягнути суму понесених судових витрат у розмірі 3028,00 гривень.
Свій позов мотивує тим, що КП «Луцькводоканал» надає послуги з водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою зареєстровано місце проживання відповідачів, які є споживачами вказаних послуг.
Багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_2 з 07.12.2021 року обладнано загальнобудинковим приладом обліку.
Житло боржників не оснащене розподільчими приладами послуг холодного водопостачання та водовідведення.
У період з 01.01.2017 по 01.11.2024 плата за послугу розраховувалась, виходячи з розміру тарифу на послугу обсягу спожитої послуги, визначеного згідно з показами комерційного (загальнобудинкового) приладу обліку.
Надані послуги відповідачі не оплатили. Станом на 01.11.2024 року у них виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 194 927,06 (сто дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот двадцять сім) гривень 06 коп.
В зв'язку з цим позивач просив суд стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на свою користь заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в розмірі 194 927,06 (сто дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот двадцять сім) гривень 06 коп.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 грудня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (а.с. 42).
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідачів про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження. Так, ухвала суду про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви з додатками надсилалась відповідачам за вихідним № 104008/2024 від 26 грудня 2024 року, 10131/2025 від 07 лютого 2025 року, 18043/2025 від 05 березня 2025 року (а.с. 43,54,65).
Однак, до суду повернувся конверт із відміткою ДП «Укрпошта» про причини невручення - за закінченням терміну зберігання (а.с. 49,56-59,67-68).
Окрім цього, відповідачів повідомлено про розгляд справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті суду (а.с. 51-53,62-64).
Відзив на позов відповідачами, у визначений в ухвалі суду термін, не надано.
До початку судового засідання від представника позивача надійшла заява, в якій він просить розгляд справи здійснювати без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, щодо постановлення заочного рішення не заперечує.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи, але не подав письмового відзиву, враховуючи, що позивач не заперечує проти заочного розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Статтею 280 ЦПК України закріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх учасників справи, що не суперечить вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши та дослідивши в сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що місце проживання відповідачів зареєстроване у встановленому законом порядку за адресою - АДРЕСА_1 . (інформація з реєстру Луцької міської територіальної громади про задеклароване/зареєстроване місце проживання №16790, 16791 від 24.12.2024 (а.с. 40, 41), відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру № 939922 від 03.12.2024, (а.с.34).
Згідно з інформацією про склад осіб, які задекларували своє місце проживання (перебування) в житлі № 214/2 від 06.11.2024 року, до складу проживаючих осіб у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 ., входить: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с. 4).
Будинок за адресою: АДРЕСА_2 , не обладнано загальнобудинковим приладом обліку.
Житло боржників не оснащене розподільчими приладами послуг холодного водопостачання та водовідведення.
Вуличний водорозбір (водорозбірна колонка) - пристрій для розбору питної води безпосередньо з системи централізованого питного водопостачання в місцях колективного водокористування (пункт 4 Розділу І Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України (затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 №190 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627).
У період з 01.01.2017 по 01.11.2024 плата за послугу розраховувалась виходячи з розміру тарифу на послугу обсягу спожитої послуги, визначеного згідно з показами комерційного (загальнобудинкового) приладу обліку. Норми споживання води затверджено рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 29.04.2004 №146 «Про норми споживання».
Постановою НКРЕЕП №2867 від 22.12.2021 для КП «Луцькводоканал» затверджені тарифи на централізоване водопостачання - 10,17 грн. за куб. м. (без пдв) та централізоване водовідведення - 13,51 грн. за 1 куб. м. (без пдв).
На офіційному сайті КП «Луцькводоканал» розміщені діючі та попередні тарифи на послуги з централізованого водопостачання та з централізованого водовідведення.
Надані послуги відповідачі не оплатили. Станом на 01.11.2024 року у них виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 194 927,06 (сто дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот двадцять сім) гривень 06 коп. (картка нарахувань і оплати, а.с.20).
Контррозрахунку заборгованості чи доказів її відсутності відповідачі не подали.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі по тексту - Закон) житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Перелік житлово-комунальних послуг визначений ст. 5 Закону, відповідно до якої комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Згідно з ст. ст. 7, 8 Закону визначені права та обов'язки споживачів і виконавців житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів, а обов'язком - укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами; інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором; Обов'язком виконавця, зокрема, є забезпечення своєчасності надання, безперервності і відповідної якості комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідача обов'язку оплачувати надані йому послуги.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 у справі № 751/3840/15.
Відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону послуга з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ст. ст. 13, 14 Закону, ст. ст. 633, 634 Цивільного кодексу України надання послуг з централізованого водопостачання та з централізованого водовідведення здійснюється на підставі індивідуального договору про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує (забезпечують) загальний облік її споживання, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки.
До встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до вимог частини другої статті 3 цього Закону обсяги споживання гарячої чи питної води визначаються за показаннями вузлів розподільного обліку, а у разі їх відсутності - за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування. Загальний обсяг споживання гарячої або питної води у такій будівлі визначається як сума обсягу, визначеного за допомогою вузлів розподільного обліку та розрахункового обсягу, визначеного за нормою споживання для споживачів, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 9 Закону споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.
Згідно з п. 37 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою КМУ від 05.07.2019 №690, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць .Оплата послуг здійснюється непізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиті послуги), якщо інший порядок та строки невизначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Згідно з ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Судом також встановлено, що у відповідачів не встановлено квартирний (індивідуальний) прилад обліку холодного водопостачання та водовідведення води, а тому у період з 01.01.2017 по 01.11.2024 плата за послугу розраховувалась виходячи з розміру тарифу на послугу обсягу спожитої послуги, визначеного згідно з показами комерційного (загальнобудинкового) приладу обліку.
Щомісяця КП «Луцькводоканал» нараховувало Боржнику плату за надані послуги централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до затверджених в установленому порядку тарифів. Однак боржники кошти за вказані послуги не сплачували, внаслідок чого виникла заборгованість за надані послуги.
Станом на 01.11.2024 року у них виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 194 927,06 (сто дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот двадцять сім) гривень 06 коп.
За наведених обставин, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги КП «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за надані послуги з водопостачання та водовідведення, а тому приходить до висновку про задоволення їх у повному обсязі.
Крім того, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь КП «Луцькводоканал» підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 гривень в рівних частинах, по 1009,33 грн. з кожного.
На підставі ст.ст. 11, 15, 16, 509, 625 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», керуючись ст.ст. 12, 77, 81, 141, 247, 259, 263-268, 280, 354 ЦПК України, суд, -
Позов Комунального підприємства «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за надані послуги з водопостачання та водовідведення - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Луцькводоканал» заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 194 927,06 (сто дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот двадцять сім) гривень 06 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Луцькводоканал» судовий збір в розмірі 3 028 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень), по 1009,33 з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: Комунальне підприємство «Луцькводоканал», адреса місцезнаходження: 43010, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 26, код ЄДРПОУ: 03339489.
Відповідач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення виготовлено 11 квітня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Т.А. Антіпова