18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
27 березня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/140/25
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:
від позивача: Нестерко І.О. - адвокат за ордером;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МАКЛАУТ-ІНВЕСТ" (м. Черкаси) до товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ" (м. Черкаси) про зобов'язання надати технічні умови з доступу до елементів інфраструктури,
Позивачем, товариством з обмеженою відповідальністю "МАКЛАУТ-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 35631426) заявлено позов з вимогою до товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ" (код ЄДРПОУ 43382265) надати позивачу технічні умови з доступу до елементів інфраструктури по об'єкту: "Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні Перемога-2", за адресою: м Черкаси між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні Перемога-2.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Обидві сторони мають зареєстровані електронні кабінети. Явка в засідання представників сторін не визнана обов'язковою.
В жодне засідання не з'явився представник відповідача, відзив на позов не подано.
У відповідності до ст. ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З'ясувавши позиції сторін, обставини справи та перевіривши їх доказами в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКЛАУТ-ІНВЕСТ" (далі - позивач) є постачальником електронних комунікаційних послуг. Товариство зареєстровано в ДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 13) з основним видом діяльності - діяльність у сфері проводового електрозв'язку.
Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКЛАУТ-ІНВЕСТ" включено до Реєстру Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку за № 1018, працює під торговою маркою «MacLaut», із видами діяльності: послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж; послуга з підтримки у працездатному стані обладнання електронних комунікаційних мереж в процесі його експлуатації, при якому воно здатне виконувати задані функції, зберігаючи задані значення параметрів у межах, які встановлені в нормативно-технічній документації; експлуатація електронних комунікаційних мереж, з використання мережі: фіксованого зв'язку (а.с. 18 - Витяг з Реєстру).
Відповідач не заперечив проти своєї неналежності як відповідача у спорі.
Згідно витягу з ДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 14) ТОВ "Парковий квартал" займається, зокрема, будівництвом житлових і нежитлових будівель, комплексним обслуговуванням об'єктів.
Згідно з відкритими відомостями в мережі Інтернет (а.с. 19) саме відповідач повідомляє про себе інформацію інвесторам та набувачам приміщень як про забудовника житла за спірною адресою.
Позивач вказав, що у відповідності до положень Закону України «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж», Правил надання доступу до інфраструктури об'єкта будівництва», затверджених Постановою КМУ від 18 липня 2018 року № 610, ТОВ «МАКЛАУТ-ІНВЕСТ» звернулось до ТОВ «ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ» із Заявою щодо видачі технічних умов з доступу до інфраструктури об'єкта будівництва електронної комунікації за адресою: м. Черкаси, (І черга мікрорайону) між вул. Олени Теліги та вул. Генерала Путейка,59.
Позивач просив зазначити вихідні дані для розроблення ТОВ «МАКЛАУТ-ІНВЕСТ» проектної документації з доступу; перелік робіт, що мають бути виконані для доступу до елементів інфраструктури об'єкта доступу; строк дії технічних умов з доступу; наявні обмеження щодо доступу до певного елемента інфраструктури об'єкта доступу та/або порядку його експлуатації. (а.с. 15-16).
Позивач вказав суду, що цей запит подано з метою прокладення всіх необхідних комунікацій для майбутнього обслуговування мешканців будинків за вказаною адресою для ведення своєї статутної господарської діяльності та забезпечення конкуренції на ринку комунікаційних послуг.
Суд погоджується із доводами позивача, що чинними законодавством не обмежується можливість в одному будинку надавати послуги з використанням інфраструктури телекомунікаційних мереж одразу кількома надавачами послуг за вибором споживача (навіть в одну квартиру кількома надавачами послуг) за наявності для того технічних можливостей.
У відповідь на вищевказану Заяву від 20.09.2024 р. на адресу ТОВ «МАКЛАУТ-ІНВЕСТ» надійшов лист від ТОВ «ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ» від 18.10.2024 р. №120/10 (а.с. 17) в якому, серед іншого, зазначається, що для забезпечення надання послуг доступу до мережі Інтернету на об'єкті: «Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні (Перемога -2)» забудовником - ТОВ «ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ» вже укладено договір з іншим Оператором електронних комунікацій. Саме цьому іншому Оператору згідно договору надано право на будівництво електронної комунікаційної мережі, кабельної каналізації та розміщення інфраструктури електронних комунікаційних мереж, електронного комунікаційного обладнання на Об'єкті.
Відповідач не доказує, що не він, а інша юридична особа-забудовник є власником інфраструктури об'єкта доступу, яка і має надати позивачу спірну документацію.
Закон України «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» від 07.02.2017 № 1834-VIII, (надалі - Закон № 1834-VІІІ) визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення доступу до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі для розташування технічних засобів електронних комунікацій з метою забезпечення розвитку інформаційного суспільства в Україні, визначає права та обов'язки осіб, які беруть участь у таких господарських відносинах.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1834-УПІ передбачено, що у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
- власник (володілець) інфраструктури об'єкта доступу (далі - власник інфраструктури об'єкта доступу) - фізична або юридична особа, у власності (володінні) якої перебуває інфраструктура об'єкта доступу або окремі її елементи;
- замовник доступу до інфраструктури об'єкта доступу (далі - замовник) - суб'єкт господарювання (оператор електронних комунікацій, постачальник електронних комунікаційних послуг або уповноважена ним особа), який звернувся чи має намір звернутися до власника інфраструктури об'єкта доступу із запитом про надання доступу до конкретного елемента інфраструктури об'єкта доступу або який уклав договір з доступу;
- видача технічних умов з доступу - комплекс робіт з підготовки та видачі власником інфраструктури об'єкта доступу вихідних даних для розроблення замовником проектної документації щодо доступу для користування елементами інфраструктури відповідного об'єкта доступу;
- технічні умови з доступу до елементів інфраструктури об'єкта доступу (далі - технічні умови з доступу) - комплекс технічних вимог до розміщення технічних засобів електронних комунікацій на елементах інфраструктури об'єкта доступу.
Згідно п. 6. ст. 12 Закону України «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж», технічні умови з доступу до кожного елемента інфраструктури об'єкта доступу мають встановлювати однакові для всіх замовників вимоги щодо доступу.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 1834-VIII технічні умови з доступу розробляються та видаються власником інфраструктури відповідного об'єкта доступу замовнику в порядку, на умовах та у строк, що визначені правилами надання доступу до інфраструктури відповідного об'єкта доступу.
За зверненням замовника про надання доступу до визначеного переліку об'єктів інфраструктури розробляються та видаються єдині технічні умови з доступу до всього визначеного замовником переліку об'єктів із зазначенням елементів інфраструктури об'єкта доступу та кількістю ліній електронної комунікаційної мережі замовника.
За ч. 2. ст. 12 Закону № 1834-VIII технічні умови з доступу мають містити:
- вихідні дані для розроблення замовником проектної документації з доступу;
- перелік робіт, що мають бути виконані для доступу до елементів інфраструктури об'єкта доступу;
- строк дії технічних умов з доступу;
- наявні обмеження щодо доступу до певного елемента інфраструктури об'єкта доступу та/або порядку його експлуатації.
Заявою про уточнення вимог від 17.03.2025(а.с. 32-33), яку суд прийняв до розгляду, позивач уточнив, що вихідні дані для розроблення проектної документації мають містити документи в складі :
1) вихідних даних для розроблення проектної документації з доступу;
2) переліку робіт, що мають бути виконані для доступу до елементів інфраструктури об'єкта доступу;
3) строку дії технічних умов з доступу;
4) наявних обмежень щодо доступу до елемента інфраструктури об'єкта доступу та/або порядку його експлуатації.
5) зведеного плану інженерних мереж та комунікацій;
6) плану розміщення кабельної каналізації по території об'єкту з виконанням вводу в будинок;
7) плану розміщення телекомунікаційного обладнання по об'єкту: «Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні (Перемога-2)» за адресою: м.Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2.
Згідно ч. ч. 3-7 ст. 12 Закону № 1834-VIII отримання та виконання технічних умов з доступу є обов'язковими умовами здійснення доступу до елементів інфраструктури відповідного об'єкта доступу.
Технічні умови з доступу набирають чинності з дня видачі їх замовнику власником інфраструктури об'єкта доступу.
Зміни до технічних умов з доступу можуть вноситися лише за згодою замовника.
Технічні умови з доступу до кожного елемента інфраструктури об'єкта доступу мають встановлювати однакові для всіх замовників вимоги щодо доступу.
Технічні умови з доступу є чинними протягом зазначеного в них строку їх дії.
Відповідно до ч. ч. 10, 11, 12 ст. 12 Закону № 1834-VIII надання технічних умов з доступу здійснюється за плату, що вноситься замовником протягом 15 робочих днів з дня отримання письмової інформації про прийняття рішення власником інфраструктури об'єкта доступу про видачу технічних умов з доступу.
У разі прийняття власником інфраструктури об'єкта доступу рішення про відмову у видачі технічних умов з доступу він у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня надходження заяви, письмово повідомляє про це замовника з обґрунтуванням причин відмови та внесенням іншої можливої альтернативної пропозиції щодо доступу до інфраструктури відповідних об'єктів доступу. Якщо замовник погодився на альтернативну пропозицію, він подає власнику інфраструктури об'єкта доступу новий запит у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня отримання альтернативної пропозиції.
За доводами позивача, йому з боку відповідача не було надано альтернативної пропозиції доступу до інфраструктури об'єкта будівництва житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні (Перемога-2)» за адресою: м. Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2.
Запроновано відповідачем було лише отримати такий доступ по іншому об'єкту забудови в майбутньому.
Згідно ч. 13 ст. 12 ЗУ "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж" № 1834-VIII, підставою для відмови у видачі технічних умов з доступу є:
1) ненадання замовником інформації, необхідної для його ідентифікації: повне найменування, ідентифікаційний код або реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) та місцезнаходження з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, електронна пошта, номери телефонів;
2) відсутність технічної можливості для розміщення технічних засобів електронних комунікацій на елементах інфраструктури об'єкта доступу;
3) наявність простроченої понад три місяці заборгованості замовника за раніше отримані в користування елементи інфраструктури об'єкта доступу, надані в користування власником інфраструктури відповідного об'єкта доступу.
Згідно із ч.14. ст. 12 вказаного Закону № 1834-VIII відмова у видачі технічних умов з доступу з інших підстав, ніж ті, що встановлені цією статтею, забороняється.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 16 Закону № 1834-VIII доступ до інфраструктури об'єкта доступу здійснюється на підставі договору з доступу між власником інфраструктури об'єкта доступу та замовником, що укладається відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Укладення договору з доступу здійснюється після видачі замовнику технічних умов з доступу та погодження власником інфраструктури об'єкта доступу проектної документації з доступу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 р. № 610 відповідно до пункту 1 частини другої статті 5 Закону України «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» затверджено «Правила надання доступу до інфраструктури об'єкта будівництва», надалі - Правила .
Правила встановлюють загальний порядок здійснення доступу до інфраструктури об'єкта будівництва (далі - об'єкт будівництва) незалежно від форми власності.
Згідно п. п. 3-5 Правил передбачено, що для отримання доступу до об'єкта будівництва замовник письмово звертається до власника об'єкта будівництва (далі - власник) із запитом про надання доступу до об'єкта будівництва (далі - запит).
Власник розглядає поданий запит, проводить перевірку зазначеної у запиті інформації і у строк, що не перевищує 15 робочих днів починаючи з дня надходження запиту7, приймає рішення про видачу технічних умов за умови наявності технічної можливості доступу до об'єкта будівництва та надсилає замовнику письмове повідомлення про прийняте рішення з одночасним наданням рахунку7 на оплату за видачу технічних умов за реквізитами, зазначеними у запиті.
У разі прийняття рішення про відмову у видачі технічних умов власник у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня надходження запиту, письмово повідомляє про це замовнику з обґрунтуванням причин такої відмови та внесенням іншої можливої альтернативної пропозиції щодо доступу до об'єкта будівництва. Якщо замовник погоджується на альтернативну пропозицію, він подає власнику новий запит у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня надходження альтернативної пропозиції.
Відповідно до п. 16 Правил укладення договору з доступу здійснюється після видачі замовнику технічних умов та погодження власником проектної документації з доступу.
Отже, отримання технічних умов з доступу передує укладанню договору з доступу до об'єкта будівництва.
Відповідно до п. 12 Правил власник може відмовити у наданні технічних умов з підстав, передбачених частиною тринадцятою статті 12 Закону України «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж».
Як було вказано вище, відповідно до ч. 13. ст. 12 Закону № 1834 - VIII підставою для відмови у видачі технічних умов є:
- ненадання замовником інформації, необхідної для його ідентифікації: повне найменування, ідентифікаційний код або реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) та місцезнаходження з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, електронна пошта, номери телефонів;
- відсутність технічної можливості для розміщення технічних засобів електронних комунікацій на елементах інфраструктури об'єкта доступу;
- наявність простроченої понад три місяці заборгованості замовника за раніше отримані в користування елементи інфраструктури об'єкта доступу, надані в користування власником інфраструктури відповідного об'єкта доступу.
Суд погоджується із доводами позивача, що відповідач у відповіді № 120/10 від 18.10.2024 (а.с. 17) не навів жодної з вищезазначених законом підстав для відмови у видачі технічних умов. При цьому укладення договору з іншим оператором електронних комунікаційних послуг з надання доступу до мережі Інтернет по спірному об'єкту будівництва, не є законною підставою для відмови у наданні технічних умов Позивачу.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 16 Закону № 1834-VIII доступ до інфраструктури об'єкта доступу здійснюється на підставі договору з доступу між власником інфраструктури об'єкта доступу та замовником, що укладається відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, встановлених Законом.
Укладення договору з доступу здійснюється після видачі замовнику технічних умов з доступу та погодження власником інфраструктури об'єкта доступу проектної документації з доступу.
Підставою для укладення договору з доступу є письмове звернення замовника, підписане уповноваженою належним чином його посадовою особою (представником), до якого додаються два примірники таких документів:
- проектна документація з доступу до інфраструктури об'єкта доступу (засвідчені замовником копії проектної документації з доступу);
- проект договору з доступу.
У добровільному порядку між сторонами спір не було вирішено.
Таким чином, Позивач наразі позбавлений і можливості примусового укладення з Відповідачем договору про доступ до об'єкта будівництва, бо не має технічних умов з доступу від ТОВ «ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ» щодо об'єкта Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні (Перемога-2)» за адресою: м. Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2.
Відповідно до ч. 11-13 ст. 25 ЗУ "Про електронні комунікації" забудовники зобов'язані обладнати нові об'єкти житлово-побутового, культурного, лікувального та іншого призначення всіх форм власності мережами і пристроями для організації надання електронних комунікаційних послуг, у тому числі в багатоквартирних будинках, - до кожної квартири.
Оператор має право за власний рахунок розгорнути свою мережу до точки доступу до внутрішньобудинкової фізичної інфраструктури. Розгортання (створення), реконструкція і модернізація електронних комунікаційних мереж мають забезпечувати дотримання показників якості послуг електронних комунікацій, встановлених законодавством.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-УІ надалі (Закон № 3038-VІ) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ст. 22-1 Закону № 3038-VІ єдина державна електронна система у сфері будівництва (далі - електронна система) - це єдина інформаційно-комунікаційна система у складі містобудівного кадастру, що забезпечує створення, перегляд, відправлення, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробку, використання, розгляд, зберігання, захист, облік та надання інформації у сфері будівництва, а також електронну взаємодію між фізичними та юридичними особами, державними органами, органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг з метою отримання визначених цим Законом послуг у сфері будівництва.
Для забезпечення ідентифікації місця розташування об'єкта будівництва у електронній системі використовується словник вулиць населених пунктів та вулиць іменованих об'єктів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ст. 22-2 Закону № 3038-VІ реєстр будівельної діяльності є компонентом електронної системи, який забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, захист, облік такої інформації:
- містобудівних умов та обмежень;
- завдання на проектування та технічних умов (у тому числі договорів про надання технічних умов, укладених відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», у разі їх укладення через електронний кабінет);
- інформації про ліцензування господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками;
- інформації про професійну атестацію виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, професійну сертифікацію енергоаудиторів будівель;
- інформації про експертні організації, що здійснюють експертизу проектної документації на будівництво об'єктів;
- інформації про об'єкти будівництва та закінчені будівництвом об'єкти, у тому числі: будівельні паспорти забудови земельної ділянки; проектну документацію на будівництво об'єктів;
- відомості про присвоєння, зміну, коригування, скасування адрес об'єктам будівництва та закінченим будівництвом об'єктам;
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4, 5 ст. 26-3 Закону № 3038-VІ передбачено:
- адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.
- адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
- реквізитами адреси є:
1) назва держави (Україна);
2) назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об'єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим;
3) назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя);
4) назва району - для населених пунктів районного підпорядкування;
5) назва населеного пункту, а для об'єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об'єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об'єднаної територіальної громади);
6) назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта (за наявності);
7) назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності);
8) номер об'єкта (будинку, будівлі, споруди);
9) номер корпусу - для об'єктів, які складаються з декількох корпусів;
10) номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна (за наявності).
- адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, скасовується: - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради; - місцевою державною адміністрацією у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, скасування адреси у строк, визначений цією статтею.
Відповідно до ч. 3 ст. 26-4 Закону № 3038-VІ присвоєння адреси здійснюється за вибором замовника після отримання права на виконання будівельних робіт або після прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію.
За доводами позивача, з сайту: e-construction.gov.ua/document detail/doc id=2398643115100472901/optype=100, вбачається наступна інформація по об'єкту будівництва:
Відомості про об'єкт: Нове будівництво
Назва об'єкта будівництва : "Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2" м. Черкаси"
Місце розташування об'єкта будівництва та адреса
Адреса: Черкаська обл., Черкаський район, Черкаська територіальна громада, м. Черкаси.
Опис місцезнаходження: м. Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні «Перемога-2».
Отже позивач надає достовірну інформацію, яка не заперечена відповідачем, що на час вирішення спору адресою місця розташування об'єкта будівництва є: м. Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2 і саме там позивач має право на отримання технічних умов з доступу до елементів інфраструктури по цьому об'єкту.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною цієї статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Позивач при пред'явленні позову спирається на принцип легітимних очікувань щодо вчинення іншими особами передбачених законом дій та неприпустимості учасників господарських відносин зловживати своїми правами на шкоду інших осіб (ст. 13 ЦК України).
Реалізація принципу легітимних очікувань полягає у досягненні бажаного результату шляхом вчинення правомірних дій з огляду на заздалегідь передбачені ймовірні наслідки; втілення легітимних очікувань унеможливлюється, зокрема, у випадку, коли особа не може досягнути прогнозованого результату внаслідок зміни правової основи у такі строки, що не є розумними та обґрунтованими.
Оскільки Позивач діяв добросовісно та у відповідності з вимогами Закону № 1834-VIII, то він розраховував як на легітимні очікування вчинення зобов'язальних дій з боку відповідача так і на судовий захист власних порушених прав.
Закон України «Про електронні комунікації» від 16 грудня 2020 року № 1089-ІХ (надалі Закон - № 1089-ІХ) визначає правові та організаційні основи державної політики у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, а також права, обов'язки та відповідальність фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у відповідній діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами.
За ч. 1 ст. 1 Закону № 1089-ІХ дія цього Закону поширюється на відносини у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра щодо надання та отримання електронних комунікаційних послуг, постачання та доступу до електронних комунікаційних мереж, забезпечення конкуренції на ринках електронних комунікацій, а також щодо користування радіочастотним спектром, ресурсами нумерації та захисту прав користувачів послуг.
Згідно визначень у Законі:
70) оператор електронних комунікацій (оператор) - суб'єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов'язаними засобами. У разі постачання електронних комунікаційних мереж оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних мереж. У разі постачання електронних комунікаційних послуг оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних послуг;
87) постачальник електронних комунікаційних послуг - суб'єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг;
Відповідно до ч. ч. 5, 7, 8 ст. 26 Закону № 1089-ІХ доступ до елементів інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі, що не перебувають у власності постачальників електронних комунікаційних послуг та/або мереж для розгортання загальнодоступних електронних комунікаційних мереж, здійснюється відповідно до Закону України «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж».
Встановлення (розміщення) технічних засобів електронних комунікацій, споруд електронних комунікаційних мереж на елементах інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі, об'єктах фізичної інфраструктури електронних комунікацій, до яких отримано доступ, здійснюється на підставі проектної документації з доступу.
Забороняється вимагати від операторів отримання або подання будь-яких додаткових дозвільних документів для розміщення технічних засобів електронних комунікацій, споруд електронних комунікаційних мереж на елементах інфраструктури відповідного об'єкта будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі, об'єктах фізичної інфраструктури електронних комунікацій, крім передбачених законом.
Відповідно до ч. 11. ст. 25 Закону № 1089-ІХ забудовники зобов'язані обладнати нові об'єкти житлово-побутового, культурного, лікувального та іншого призначення всіх форм власності мережами і пристроями для організації надання електронних комунікаційних послуг, у тому числі в багатоквартирних будинках, - до кожної квартири.
Судом не встановлено обставин недотримання позивачем вимог чинного законодавства для доступу до об'єкта нового будівництва для отримання технічних умов з доступу до об'єкту "Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2" м. Черкаси" за адресою : м. Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2.
Відповідач не надав належних та допустимих доказів відсутності у позивача прав на отримання технічних умов та задоволення своїх законних вимог.
Спір у добровільному порядку сторонами не було врегульовано.
Отже позов підлягає до повного задоволення.
У відповідача відповідно до положень Закону України «Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики» з метою розвитку телекомунікаційних мереж» слід примусово витребувати на користь позивача ТОВ «МАКЛАУТ- ІНВЕСТ» технічні умови з доступу до об'єкту будівництва "Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2" м. Черкаси" за адресою: м. Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2.
Заперечень проти доводів та вимог позивача відповідачем суду не подано.
Оскільки позов задоволено повністю, то на підставі ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути 3 028,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору повністю.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ" (код 43382265, м. Черкаси, вул. Віталія Вергая, 5 оф. 43) надати товариству з обмеженою відповідальністю "МАКЛАУТ-ІНВЕСТ" (код 35631426, м. Черкаси, вул.Сержанта Жужоми, 7) технічні умови з доступу до елементів інфраструктури по об'єкту: "Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні Перемога-2", за адресою: м Черкаси між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні Перемога-2, які складаються з:
1) вихідних даних для розроблення проектної документації з доступу;
2) переліку робіт, що мають бути виконані для доступу до елементів інфраструктури об'єкта доступу;
3) строку дії технічних умов з доступу;
4) наявних обмежень щодо доступу до елемента інфраструктури об'єкта доступу та/або порядку його експлуатації;
5) зведеного плану інженерних мереж та комунікацій;
6) плану розміщення кабельної каналізації по території об'єкту з виконанням вводу в будинок;
7) плану розміщення телекомунікаційного обладнання по об'єкту: "Будівництво житлового кварталу (І черга мікрорайону) між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні (Перемога-2)» за адресою: м. Черкаси, між вулицями Олени Теліги та Генерала Путейка в мікрорайоні "Перемога-2.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРКОВИЙ КВАРТАЛ" (код 43382265, м. Черкаси, вул. Віталія Вергая, 5 оф. 43) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МАКЛАУТ-ІНВЕСТ" (код 35631426, м. Черкаси, вул.Сержанта Жужоми, 7) - 3028,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Накази видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 10 квітня 2025 року
Суддя Н.М.Спаських