65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"09" квітня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/4984/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.,
при секретарі судового засідання Джабраїловій В.В.,
за участю представників сторін:
від прокуратури - Волкова Н.М.;
від Херсонської міської ради Херсонської області - Табакар В.С.;
від Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області - Гостєв А.В.;
від ОК «Комунальний ринок» - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/4984/24
за позовом Керівника Херсонської окружної прокуратури (54000, м. Миколаїв, Корабельний район, просп. Богоявленський, 314, код ЄДРПОУ 0485112026) в інтересах держави в особі Херсонської міської ради Херсонської області (73003, м. Херсон, просп. Незалежності буд. 37, код ЄДРПОУ 26347681), Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області (73003, м. Херсон, просп. Незалежності, буд. 37, код ЄДРПОУ 44732846)
до відповідача Обслуговуючого кооперативу «Комунальний ринок» (73000, м. Херсон, вул. Старообрядницька (Комсомольська), буд. 16, код ЄДРПОУ 36671941)
про зобов'язання вчинити певні дії,
12.11.2024 Керівник Херсонської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. № 5112/24), в інтересах держави в особі Херсонської міської ради, Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області, в якій просить суд:
- припинити дію земельного Сервітуту, згідно Договору № 012019012 про встановлення особистого земельного сервітуту на земельну ділянку комунальної форми власності з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, укладеного 16.08.2019 між Херсонською міською радою та обслуговуючим кооперативом «Комунальний ринок», зареєстрованого 20.09.2019 за № 33362047;
- зобов'язати обслуговуючий кооператив «Комунальний ринок» повернути Херсонській міській раді земельну ділянку з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, площею 0,0054 га, на території м. Херсон, по Привокзальній площі, б/н.
- стягнути з обслуговуючого кооперативу «Комунальний ринок» на користь Херсонської міської ради заборгованість за Договором № 012019012 від 16.08.2019 у сумі 5 881, 82 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані встановленням факту систематичного невнесення відповідачем плати за користування земельною ділянкою та невиконанням умов договору № 012019012 від 16.08.2019, що є порушенням власником сервітуту умов користування сервітутом, з огляду на що договір підлягає припиненню, а земельна ділянка поверненню власнику та розпоряднику земель комунальної власності.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.11.2024 позовну заяву Керівника Херсонської окружної прокуратури залишено без руху та встановлено заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви.
21.11.2024 до Господарського суду Одеської області від заявника надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 42064/24), згідно якої усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2024 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі № 916/4984/24 за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на "18" грудня 2024 р.
11.12.2024 до суду від представника Херсонської міської ради Херсонської області надійшла заява (вх.№ 44450/24), згідно якої останній просив суд забезпечити його участь у судових засіданнях у справі № 916/4984/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, з використанням системи відеоконференцзв'язку "EаsyCon", яка задоволена ухвалою суду від 16.12.2025 р. (із урахуванням ухвали про виправлення помилки від 23.01.2025 р.).
13.12.2024 до суду від Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області надійшла заява про відкладення розгляду справи (вх.№ 44656/24).
В судовому засіданні 18.12.2024 оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання у справі №916/4984/24 на 22.01.2025, про що повідомлено Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області та відповідача ухвалою суду від 18.12.2025 в порядку ст. 120 ГПК України.
14.01.2025 до суду від Херсонської окружної прокуратури надійшла заява про долучення доказів (вх. № 1331/25), в якій остання виклала додаткові пояснення щодо складових розрахунку заборгованості відповідача за встановлення земельного сервітуту та просила суд долучити до матеріалів справи № 916/4984/24 інформацію з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087 щодо нормативно грошової оцінки та інформацію з офіційного сайту Держгеокадастру щодо коефіцієнтів індексації.
17.01.2025 року до суду від представника Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області надійшла заява (вх.№1679/25), згідно якої останній просив суд забезпечити його участь у всіх судових засіданнях у справі № 916/4984/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, з використанням системи відеоконференцзв'язку "EаsyCon", яка задоволена ухвалою суду від 17.01.2025.
В судовому засіданні 22.01.2025 судом задоволено заяву Херсонської окружної прокуратури (вх. № 1331/25) про долучення доказів, долучено додані до неї документи до матеріалів справи; оголошено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження у справі на 30 днів на підставі ст. 177 ГПК України та відкладення підготовчого засідання у справі № 916/4984/24 на 12.02.2025 згідно ст. 183 ГПК України, про що повідомлено відповідача ухвалою суду від 22.01.2025 в порядку ст. 120 ГПК України.
31.01.2025 року до суду від Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області надійшли додаткові пояснення (вх. №3467/25), відповідно до яких останнім зазначено, що всупереч умовам укладеного між Херсонською міською радою та ОК «Комунальний ринок» договору про встановлення особистого земельного сервітуту від 16.08.2019 та вимогам чинного законодавства України, останній, починаючи з 2022 року припинив виконувати взяті на себе зобов'язання щодо внесення плати за встановлення земельного сервітуту, у зв'язку із чим утворилась заборгованість, розмір та порядок нарахування якої підтверджується належними та допустимими доказами, зокрема копією розрахунку заборгованості та заявою представника прокуратури від 14.01.2025. Разом з тим, відповідачем також не було дотримано умов користування земельним сервітутом, що, зокрема підтверджується листами ГУ ДСНС України в Херсонській області від 14.05.2024 №66 04-2842/66 04/3 та АТ «Херсонська теплоелектроцентраль» від 03.05.2024 № 55-3509 вих24, з огляду на що, Херсонська міська військова адміністрація Херсонського району Херсонської області в повному обсязі підтримує позовні вимоги, заявлені керівником Херсонської окружної прокуратури.
12.02.2025 року до суду від Херсонської міської ради Херсонської області надійшли додаткові пояснення (вх. №4838/25), відповідно до яких останнім зазначено, що у ОК «Комунальний ринок» наявна заборгованість зі сплати за встановлення особистого земельного сервітуту на земельну ділянку з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, у розмірі 5881,82 за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року. Тобто, умови сервітуту в частині щомісячної плати за встановлення земельного сервітуту, ОК «Комунальний ринок» систематично не виконуються, що є порушення власником сервітуту умов користування сервітутом.
В судовому засіданні 12.02.2025 судом долучено до матеріалів справи №916/4984/24 додаткові пояснення позивачів; постановлено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження у справі №916/4984/24 та призначено справу до розгляду по суті в засіданні суду на 24.02.2025 згідно ст. 185 ГПК України, про що повідомлено відповідача ухвалою суду від 12.02.2025 в порядку ст. 120 ГПК України.
В судовому засіданні 24.02.2025 судом постановлено протокольну ухвалу, якою оголошено перерву в розгляді справи по суті до 24.03.2025, у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони повітряної тривоги, про що повідомлено відповідача ухвалою суду від 24.02.2025, в порядку ст. 120 ГПК України.
Судове засідання, призначене на 24.03.2025, не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Мостепаненко Ю.І. на лікарняному з 11.03.2025, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку.
Враховуючи вихід судді Мостепаненко Ю.І. з лікарняного, ухвалою суду від 26.03.2025 призначено справу № 916/4984/24 до розгляду по суті у розумний строк згідно ст. 114 ГПК України на 09.04.2025, про що повідомлено сторін, в порядку ст. 120 ГПК України.
В судовому засіданні 09.04.2025 представники прокуратури та позивачів підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовільнити.
Відповідач у жодне судове засідання не з'явився, про час та місце судових засідань повідомлявся належним чином шляхом надсилання ухвал суду на його юридичну адресу: 73000, м. Херсон, вул. Комсомольська, буд. 16, яка зазначена у відповіді № 907087 від 15.11.2024 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованої судом, однак поштові повідомлення повернуто до суду із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Про поважність причин неявки в судові засідання відповідач не повідомляв, відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до частин 4, 5 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення були повернуті поштою із відміткою у довідках поштової установи про відсутність адресата за адресою, суд доходить висновку, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Крім того, судом додатково, з метою повідомлення відповідача про хід розгляду справи були розміщені оголошення ухвал суду на офіційному сайті Судової влади України, які містяться в матеріалах справи.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, з урахуванням положень ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання відповідача, повідомленого належним чином про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
При цьому, враховуючи ту обставину, що в умовах воєнного стану суди продовжують працювати в штатному режимі, з огляду на необхідність повідомлення учасників справи про наявність судового розгляду з метою забезпечення доступу до правосуддя, гарантованого державою та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд розглянув дану справу в межах розумного строку на підставі ст. 114 ГПК України.
В судовому засіданні 09.04.2025 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Рішенням Херсонської міської ради №1970 від 24.04.2019 вирішено, зокрема, укласти з Обслуговуючим кооперативом (ОК) “Комунальний ринок» (код ЄДРПОУ - 36671941) договори земельного сервітуту на частини земельних ділянок, за переліком згідно з додатком; плату за встановлення земельного сервітуту визначити у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок; зобов'язати ОК “Комунальний ринок» зареєструвати право земельного сервітуту в установленому законом порядку, відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України.
Додатком до рішення Херсонської міської ради від 24.04.2019 №1970 є перелік земельних ділянок комунальної власності, на які поширюється дія земельного сервітуту, на право розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм), серед яких, визначено земельну ділянку площею 0,0054 га: Привокзальна площа, б/н, 6510136900:01:001:2087.
16.08.2019 між Херсонською міською радою (власник земельної ділянки) та Обслуговуючим кооперативом “Комунальний ринок» (сервітуарій) укладено договір про встановлення особистого земельного сервітуту, відповідно до якого, на підставі рішення Херсонської міської ради від 24.04.2019 №1970 встановлюється платний строковий земельний сервітут відносно земельної ділянки комунальної власності, по Привокзальній площі, б/н (кадастровий номер земельної ділянки: 6510136900:01:001:2087), площею 0,0054 га, згідно з кадастровим планом земельної ділянки №4, що є невід'ємною частиною цього договору, в інтересах сервітуарія на право розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм).
Відповідно до пунктів 2.2, 2.3 договору, на земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна; нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2019 році складає 47 767, 86 грн і підлягає щорічній індексації; у разі оновлення нормативної грошової оцінки земель міста Херсона, нормативна грошова оцінка земельної ділянки може змінюватися.
П. 2.1 договору встановлено, що договір укладено на 15 років, до 24.04.2034; після закінчення строку дії договору сервітуарій має право поновити його на новий строк. У такому випадку сервітуарій повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово власника про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 3.1 договору, розмір річної плати за встановлення земельного сервітуту становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що у 2019 році складає: 1 433, 04 грн., та вноситься у грошовій формі.
Згідно з п. 3.2 договору, у разі визнання договору недійсним, одержана власником плата за фактичний строк користування земельною ділянкою не повертається.
П. 3.3 договору передбачено, що плата за встановлення земельного сервітуту вноситься сервітуарієм до міського бюджету м. Херсона рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, відповідно до пунктів 3 та 4 статті 287 Податкового кодексу України.
Пунктом 4.2.2 договору передбачено, що сервітуарій зобов'язаний, зокрема, належно використовувати встановлений земельний сервітут відповідно до кадастрового плану земельної ділянки; самостійно щорічно обчислювати плату за встановлення земельного сервітуту з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги Податкового кодексу України; дотримуватись умов користування сервітутом, встановлених цим договором; гарантувати, що виконавчі державні органи та органи місцевого самоврядування, санітарні, протипожежні, землевпорядні органи, а також органи екологічної безпеки та архітектури не будуть обмежуватись стосовно доступу до земельної ділянки для виконання їх обов'язків в межах повноважень.
Відповідно до п. 4.5 договору, земельний сервітут здійснюється способом найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.
Згідно п. 5.2 договору, він підлягає припиненню за умов і в порядку, передбачених статтею 102 Земельного кодексу України, у випадках, зокрема, рішення суду про скасування земельного сервітуту; порушення власником сервітуту умов користування сервітутом.
В пункті 8.1 договору визначено, що право земельного сервітуту виникає після підписання цього договору сторонами з дати його державної реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на земельну ділянку.
Невід'ємною частиною цього договору є кадастровий план земельної ділянки із позначенням меж земельного сервітуту (п. 8.3).
Договір внесено до Книги записів обліку договорів земельних сервітутів управління земельних відносин департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, про що вчинено запис №012019012 від 16.08.2019.
В матеріалах справи наявний кадастровий план земельної ділянки №4 за кадастровим номером 6510136900:01:001:2087, площею 0,0054 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (інформаційна довідка №398838861 від 11.10.2024) вбачається, що 20.09.2019 за номером запису 33362047 здійснено державну реєстрацію права користування (сервітут) за ОК “Комунальний ринок» на земельну ділянку за кадастровим номером 6510136900:01:001:2087, площею 0,0054 га., яка знаходиться за адресою: м. Херсон, Привокзальна площа, б/н.
Листом №55-2735-вих-24 від 09.04.2024 прокурор звернувся до Херсонської міської військової адміністрації з проханням надати Херсонській окружній прокуратурі інформацію про наявність інженерних комунікації (в тому числі прихованих) на земельних ділянках, наданих ОК «Комунальний Ринок» у користування на підставі договорів земельного сервітуту, розташованих на привокзальній площі в м. Херсон, встановлених обмежень щодо здійснення господарської діяльності в містах їх розміщення з наданням підтверджуючих документів, а також надати документи, які підтверджують факт обізнаності ОК “Комунальний ринок» про такі обмеження.
Листом №8/-2382-11/26 від 23.04.2024 Херсонська міська військова адміністрація повідомила прокурора, зокрема, що відповідно до детального плану території Привокзальної площі, затвердженого рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 06.10.2017 №302, земельні ділянки, зазначені в листі, розташовані в межах охоронних зон наступних інженерних мереж: водопостачання та водовідведення; дощової каналізації; електропостачання; теплопостачання. Правовий режим охоронної зони залежить від об'єкта навколо якого встановлена зона, проте завжди передбачає обмеження щодо можливих видів використання земельної ділянки. Також залежно від об'єкта охорони нормативно-правовими актами України визначається конкретний зміст режиму охоронної зони. Що стосується обмеження здійснення господарської діяльності на території, яка використовується підприємством, то такі обмеження безпосередньо встановлені законами, прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами і є чинними з моменту набрання чинності цих нормативно-правових актів. Розміщення малих архітектурних форм на території Привокзальної площі, за інформацією Херсонського районного управління ГУ ДСНС України в Херсонській області, унеможливлює під'їзд та встановлення спеціальної пожежно-рятувальної техніки для ліквідації ймовірних пожеж аварійних ситуацій, рятування людей тощо. Додатком до вказано листа є наявний в матеріалах справи детальний план території та картографічні матеріали у масштабі 1:500.
Листом №55-3508 вих-24 від 03.05.2024 прокурор звернувся до ГУ ДСНС України в Херсонській області з проханням надати до Херсонської окружної прокуратури інформацію про те, які саме об'єкти малих архітектурних форм (кіосків) на території Привокзальної площі унеможливлюють під'їзд та встановлення спеціальної пожежно-рятувальної техніки для ліквідації ймовірних пожеж, аварійних ситуацій, рятування людей тощо. У відповіді зазначити ідентифікуючи ознаки таких малих архітектурних форм (кіосків) та кадастрові номери земельних ділянок, на яких вони розташовані.
У листі від 27.05.2024 №7689-24 ГУ ДСНС України в Херсонській області повідомило прокурора, зокрема, що на земельних ділянках з кадастровими номерами 6510136900:01:001:2089; 6510136900:01:001:2088; 6510136900:01:001:2087; 6510136900:01:001:2086;6510136900:01:001:2105 відповідно до договорів про встановлення особистого земельного сервітуту від 16 серпня 2019 року розташовані малі архітектурні форми обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок». На теперішній час, поруч з МАФ в м. Херсон, по проспекту Незалежності, 70, розташований п'ятиповерховий багатоквартирний житловий будинок; фактичне розміщення споруд (МАФ) та інженерних конструкцій (забетоновані вертикально у проїзну частину металеві труби), із відхиленням від розробленого детального плану території (52-2016-ДП), унеможливлює під'їзд, встановлення і маневрування спеціальної пожежно-рятувальної техніки для ліквідації ймовірних пожеж, аварійних ситуацій, рятування людей тощо. Існуючі споруди торгівельного призначення унеможливлюють встановлення та маневрування спеціальної аварійно-рятувальної техніки (пожежні автодрабини та автопідйомники) зі сторони вулиці Привокзальна з метою виконання рятувальних заходів з вищевказаного житлового будинку, чим порушуються вимоги п. 15.3.1 ДБН Б.2.2-12:2019 “Планування та забудова територій».
Також, листом №55-3509вих-24 від 03.05.2024 прокурор просив АТ “Теплоелектроцентраль» надати до Херсонської окружної прокуратури інформацію та документи про: наявність магістральних теплових мереж (в тому числі прихованих) на земельних ділянках (зокрема 6510136900:01:001:2087), розташованих на Привокзальній площі в місті Херсоні; які діють обмеження щодо здійснення господарської діяльності в місцях їх розміщення з наданням підтверджуючих документів та графічних матеріалів з метою ідентифікації теплових мереж на місцевості; встановлення фактів розташування об'єктів малих архітектурних форм (кіосків) на території Привокзальної площі в охоронній зоні теплових мереж; чи ускладнює або унеможливлює розміщення малих архітектурних форм (кіосків) на території Привокзальної площі забезпечення споживачів послугами з теплопостачання, якщо так, то які саме.
Листом №02-10/855 від 08.05.2024 АТ “Теплоелектроцентраль» повідомило прокурора, зокрема, що на земельних ділянках, розташованих на Привокзальній площі в місті Херсоні, та на межі з ними під ринковим містечком наявні підземні магістральні теплові мережі АТ “Херсонська ТЕЦ». Нормативними документами, а саме: ст. 25, ст. 27 Закону України «Про теплопостачання», п.1 ст.66 та п.п. е) п.1 ст.91 Земельного Кодексу України, ст. 23 та ст. 24 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спе ціальних зон енергетичних об'єктів», ст.1 та ст. 11 Закону України «Про трубопровідний транспорт», п. 6.3.7 «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж», п.п. 11.22, 11.23, 11.24, 11.25 ДБН В.2.5-39:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди. Теплові мережі», т 11.5.4 ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій", п. 1 та п. 2 «Правил охорони інженерних мереж та споруд на них, що забезпечують життєдіяльність міста і розташовані на його території», погоджених рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради No331 від 17.08.2004 р. забороняється розміщення автозаправних станцій, складів паливно-мастильних матеріалів, гаражів, ринків, стоянок тощо в охоронних зонах теплових мереж; зокрема, відповідно до ст. 24 Закону України “Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів»: “Розмір охоронних зон магістральних теплових мереж визначається паралельними прямими по обидва боки від крайніх елементів трубопроводів та навколо інших об'єктів магістральної тепломережі на відстані від 3,0 до 5,0 метра“. Згідно з наявною топографо-геодезичною зйомкою 2015 року частина торгівельних споруд ринкового містечка розміщена в охоронній зоні діючих підземних теплових мереж. Розміщення малих архітектурних форм (кіосків) в охоронній зоні підземних теплових мереж обмежує можливість проведення їх ремонту та здатне унеможливити оперативну (термінову) ліквідацію аварійного пошкодження теплопроводів, в разі його виникнення під час опалювального сезону. Додатками до вказаного листа є наявні в матеріалах справи довідка №02-10/855 від 08.05.24 про приналежність теплових мереж ТЕЦ та топографо-геодезична зйомка місцевості в масштабі 1:500.
Згідно акту обстеження зони теплових мереж від 03.07.2024, складеного комісією представників АТ “Херсонська Теплоелектроцентраль» вбачається, що під час обстеження виявлено, що в охоронній зоні, яка складає 5 метрів по обидва боки від крайніх елементів непрохідних каналів підземних теплових мереж, розташовані об'єкти малих архітектурних форм (кіоски), які використовуються “Комунальним ринком» та ринком “Залізничний». Розміщення малих архітектурних форм (кіосків) в охоронній зоні підземних теплових мереж обмежує можливість проведення їх ремонту та здатне унеможливити оперативну (термінову) ліквідацію аварійного пошкодження теплопроводів, в разі його виникнення під час опалювального сезону. Додатками до вказаного лакту є план розташування теплових мереж в районі розташування ТК 304а, 305, 306, 401.
Листом №55-7528-вих-24 від 16.09.2024 прокурор звернувся до Херсонської міської військової адміністрації з проханням надати інформацію з наступних питань: стан розрахунків за договорами про встановлення особистих земельних сервітутів на земельні ділянки, розташовані на Привокзальній площі в місті Херсоні за період з січня 2022 року по теперішній день; чи встановлювались Херсонською міською військовою адміністрацією пільги щодо плати за встановлення земельних сервітутів протягом 2022-2024 років?; чи проводилась відповідно до п.2.3 договорів від 16.08.2019 щорічна індексація нормативно грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на Привокзальній площі в місті Херсоні?; надати розрахунок заборгованості у Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» плати за встановлення земельних сервітутів, в тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:2087 відповідно до договору, укладеного 16.08.2019, у урахуванням штрафних санкцій.
У листі від 26.09.2024 №8-6255-11/26 Херсонська міська рада, за результатами розгляду листа Херсонської окружної прокуратури від 16.09.2024 №55-7528ВИХ24, зареєстрованого виконавчим комітетом Херсонської міської ради 17.09.2024 за №8-6255-11/26, надала прокурору розрахунок заборгованості Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» зі сплати за встановлення земельних сервітутів, в тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:2087, за період з лютого 2022 року до вересня 2024 року. Також повідомила, що Херсонською міською військовою адміністрацією не приймалось рішень (розпоряджень) про встановлення пільг зі сплати за встановлення земельних сервітутів за 2022 - 2024 роки. Додатком до вказаного листа є наявний в матеріалах справи розрахунок заборгованості Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» зі сплати за встановлення земельного сервітуту за земельну ділянку за кадастровим номером 6510136900:01:001:2087 за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року, відповідно до якого заборгованість становить 5881,82 грн.
Листом № 8-6794-11/26 від 14.10.2024 Херсонська міська військова адміністрація у відповідь на лист прокурора №55-8322-вих-24 від 09.10.2024 повідомила, що Херсонською міською радою, Херсонською міською військовою адміністрацією не вживалися заходи щодо стягнення наявної заборгованості та не ініціювалося розірвання договорів про встановлення особистих земельних сервітутів від 16.08.2019, зокрема стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 6510136900:01:001:2087. Підготовка позовів до суду про розірвання договорів стосовно вказаної ділянки Херсонською міською радою, Херсонською міською військовою адміністрацією не планувалась та не здійснювалась.
Також в матеріалах справи наявна інформація з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6510136900:01:001:2087, а також коефіцієнти індексації для земель несільськогосподарського призначення, в межах населених пунктів: за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051.
Повідомленням №55-8605-вих-24 від 16.10.2024прокурор повідомив Херсонську міську раду та Херсонську міську військову адміністрацію про те, що на підставі ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» Херсонською окружною прокуратурою буде заявлено позовну заяву до cуду в інтересах Херсонської міської ради Херсонської області та Херсонської міської військової адміністрації до ОК “Комунальний ринок», предметом вимог є стягнення з Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» заборгованості за договором №012019012 від 16.08.2019 у сумі 5881,82 грн., припинення дії земельного сервітуту згідно договору №012019012 про встановлення особистого земельного сервітуту на земельну ділянку з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, та повернення Херсонській міській територіальній громаді в особі Херсонської міської ради земельної ділянки, з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, площею 0,0054 га, на території м. Херсон, по Привокзальній площі, б/н.
Порушення власником сервітуту - Обслуговуючим кооперативом “Комунальний ринок» умов користування сервітутом за договором № 012019012 від 16.08.2019 і стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі Херсонської міської ради Херсонської області та Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області до господарського суду з відповідним позовом.
Щодо встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді в особі позивача у спірних в цій справі правовідносинах.
За приписами ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
За змістом ч.ч. 1,3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності
Аналогічні висновки викладено у пунктах 38-40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Отже, прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави, має визначити компетентний орган та довести у чому полягає невжиття компетентним органом заходів для захисту порушених прав, які підлягають захисту у спосіб, який обрав прокурор, і зокрема, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Так, при зверненні до суду з відповідним позовом в інтересах держави, прокурором зазначено позивачами - Херсонську міську раду Херсонської області та Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.
Згідно ч.1 ст. 2 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (ч.3 ст.16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Обґрунтовуючи наявність підстав для представництва інтересів держави в особі Херсонської міської ради Херсонської області та Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області, керівник Херсонської окружної прокуратури вказує, що про порушення інтересів держави внаслідок систематичної несплати ОК «Комунальний ринок» плати за сервітут, Херсонській міській раді як власнику майна було відомо ще з 2022 року, внаслідок неотримання плати та ненадходження її до місцевого бюджету. Однак, з часу початку триваючого порушення з боку відповідача та отримання цього листа, заходи щодо захисту інтересів держави Херсонською міською радою, як стороною договору та уповноваженим державним органом, тривалий час не вживаються, питання про припинення у зв'язку із цим договору в судовому порядку не ініційовано, тобто останньою, як власником майна, не здійснено повного комплексу дієвих процесуальних дій в межах своїх повноважень для захисту інтересів територіальної громади міста щодо належного виконання господарських зобов'язань та наповнення міського бюджету.
Крім того, з посиланням на Укази Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022, «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області» №658/2022 від 19.09.2022, Постанову Верховної ради України №2706-ІХ від 03.11.2022 зазначає, що Херсонською міською військовою адміністрацією Херсонського району Херсонської області, як уповноваженим органом також не ініційовано в судовому порядку питання щодо припинення Договору №012019012 про встановлення особистого земельного сервітуту на земельну ділянку з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087.
З урахуванням викладеного, прокурор зазначає, що Херсонською міською радою та Херсонською міською військовою адміністрацією за наявності повноважень та підстав протягом розумного строку не вжито заходів щодо захисту порушених інтересів держави, що безумовно свідчить про бездіяльність компетентних органів та невжиття ним самостійно передбачених законодавством заходів на захист інтересів держави.
При цьому, прокурор звернувся до позивачів з повідомленням від 16.10.2024 №55-8611-вих-24 в порядку ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» про намір звернутися до суду із відповідним позовом.
Отже, приймаючи до уваги вищевикладене, судом підтверджуються підстави для здійснення представництва прокурором у даній справі інтересів держави особі Херсонської міської ради та Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
За змістом ст. ст. 15, 16 ЦК України - кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Відповідно до частин 1, 2 статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Як встановлено ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до вимог ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ч. 1 ст. 395 ЦК України речовими правами на чуже майно є: 1) право володіння; 2) право користування (сервітут); 3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); 4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій).
Ст. 401 ЦК України встановлено, що право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).
Згідно ст. 402 ЦК України, сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки або особою, яка використовує земельну ділянку на праві емфітевзису, суперфіцію. Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.
Відповідно до ст. 403 ЦК України сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном. Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку. Особа, яка користується сервітутом, зобов'язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут не підлягає відчуженню. У разі встановлення земельного сервітуту для спорудження лінійного об'єкта енергетичної інфраструктури, іншого об'єкта законом або договором про встановлення земельного сервітуту може бути встановлена умова щодо переходу права земельного сервітуту до нового власника такого об'єкта при переході права власності на нього. Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном. Сервітут зберігає чинність у разі переходу до інших осіб права власності на майно, щодо якого він встановлений. Збитки, завдані власникові (володільцеві) земельної ділянки або іншого нерухомого майна, особою, яка користується сервітутом, підлягають відшкодуванню на загальних підставах.
Згідно ч. 1 ст. 404 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо.
Ст. 406 ЦК України встановлено, що сервітут припиняється у разі: 1) поєднання в одній особі особи, в інтересах якої встановлений сервітут, і власника майна, обтяженого сервітутом; 2) відмови від нього особи, в інтересах якої встановлений сервітут; 3) спливу строку, на який було встановлено сервітут; 4) припинення обставини, яка була підставою для встановлення сервітуту; 5) невикористання сервітуту протягом трьох років підряд; 6) смерті особи, на користь якої було встановлено особистий сервітут. Сервітут може бути припинений за рішенням суду на вимогу власника майна за наявності обставин, які мають істотне значення. Власник земельної ділянки має право вимагати припинення сервітуту, якщо він перешкоджає використанню цієї земельної ділянки за її цільовим призначенням. Сервітут може бути припинений в інших випадках, встановлених законом.
Правове регулювання правовідносин щодо земельного сервітуту визначено також Земельним кодексом України.
Так, статтею 98 ЗК України передбачено, що право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки чи іншої заінтересованої особи на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими. Строк дії земельного сервітуту, що встановлюється договором між особою, яка вимагає його встановлення, та землекористувачем, не може бути більшим за строк, на який така земельна ділянка передана у користування землекористувачу. Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею. Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений. Положення частини четвертої цієї статті не застосовуються у разі встановлення земельних сервітутів на земельній ділянці державної, комунальної власності, що сформована відповідно до частини третьої статті 100 цього Кодексу з метою встановлення земельного сервітуту.
Відповідно до ст. 99 ЗК України власники або землекористувачі земельних ділянок чи інші заінтересовані особи можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів, зокрема, право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм).
Частиною 1 ст. 101 ЗК України визначено, що сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут).
Як вище встановлено господарським судом, 16.08.2019 між Херсонською міською радою (власник земельної ділянки, позивач-1) та Обслуговуючим кооперативом “Комунальний ринок» (сервітуарій, відповідач) був укладений договір про встановлення особистого земельного сервітуту, відповідно до якого на підставі рішення Херсонської міської ради від 24.04.2019 №1970 встановлюється платний строковий земельний сервітут відносно земельної ділянки комунальної власності, по Привокзальній площі, б/н (кадастровий номер земельної ділянки: 6510136900:01:001:2087), площею 0,0054 га, згідно з кадастровим планом земельної ділянки №4, що є невід'ємною частиною цього договору, в інтересах сервітуарія на право розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм).
Частиною 3 статті 101 Земельного Кодексу України встановлено, що власник, землекористувач земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, має право вимагати від осіб, в інтересах яких встановлено земельний сервітут, плату за його встановлення, якщо інше не передбачено законом.
У відповідності до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу вимог ст. 610, ч.2 ст. 615 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
За п.1 ч.1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 3.1. договору, розмір річної плати за встановлення земельного сервітуту становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що у 2019 році складає: 1 433,04 грн., та вноситься у грошовій формі.
Плата за встановлення земельного сервітуту вноситься сервітуарієм до міського бюджету м. Херсона рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, відповідно до пунктів 3 та 4 статті 287 Податкового кодексу України (п. 3.3 договору).
Відповідно до п. 4.2.2 договору, сервітуарій зобов'язаний, зокрема, належно використовувати встановлений земельний сервітут відповідно до кадастрового плану земельної ділянки; самостійно щорічно обчислювати плату за встановлення земельного сервітуту з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року.
Господарський суд зазначає, що у листі від 26.09.2024 №8-6255-11/26 Херсонська міська рада повідомила про наявну у Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» заборгованість зі сплати за встановлення земельного сервітуту за земельну ділянку за кадастровим номером 6510136900:01:001:2087 за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року.
Так, згідно наданого позивачем розрахунку заборгованості зі сплати за встановлення земельного сервітуту за земельну ділянку за кадастровим номером 6510136900:01:001:2087 за відповідачем рахується заборгованість у сумі 5 881,82 грн за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року.
Водночас, матеріали справи не містять доказів оплати ОК “Комунальний ринок» зазначеної заборгованості.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги, що наявна у відповідача заборгованість зі сплати за встановлення земельного сервітуту у розмірі 5 881,82 грн за період з лютого 2022 року по вересень 2024 року підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростована, господарський суд дійшов висновку, що відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства та умов договору про встановлення особистого земельного сервітуту від 16.08.2019 допущено прострочення сплати за встановлення земельного сервітуту, у зв'язку з цим позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Херсонської міської ради Херсонської області заборгованості за договором №012019012 від 16.08.2019 у сумі 5 881,82 грн. підлягають задоволенню.
Крім того, господарський суд також враховує інформацію, зазначену:
- у листі від 08.05.2024 №02-10/855 АТ “Теплоелектроцентраль» щодо того, що частина торгівельних споруд ринкового містечка розміщена в охоронній зоні діючих підземних теплових мереж; розміщення малих архітектурних форм (кіосків) в охоронній зоні підземних теплових мереж обмежує можливість проведення їх ремонту та здатне унеможливити оперативну (термінову) ліквідацію аварійного пошкодження теплопроводів, в разі його виникнення під час опалювального сезону;
- в акті обстеження зони теплових мереж від 03.07.2024, де зазначено, що під час обстеження виявлено, що в охоронній зоні, яка складає 5 метрів по обидва боки від крайніх елементів непрохідних каналів підземних теплових мереж, розташовані об'єкти малих архітектурних форм (кіоски), які використовуються “Комунальним ринком» та ринком “Залізничний». Розміщення малих архітектурних форм (кіосків) в охоронній зоні підземних теплових мереж обмежує можливість проведення їх ремонту та здатне унеможливити оперативну (термінову) ліквідацію аварійного пошкодження теплопроводів, в разі його виникнення під час опалювального сезону.
- у листі від 27.05.2024 №7689-24 ГУ ДСНС України в Херсонській області щодо того, що існуючі споруди торгівельного призначення унеможливлюють встановлення та маневрування спеціальної аварійно-рятувальної техніки (пожежні автодрабини та автопідйомники) зі сторони вулиці Привокзальна з метою виконання рятувальних заходів з вищевказаного житлового будинку, чим порушуються вимоги п.15.3.1 ДБН Б.2.2-12:2019 “Планування та забудова територій».
Згідно з ст. 102 ЗК України дія земельного сервітуту підлягає припиненню у випадках: а) поєднання в одній особі суб'єкта права земельного сервітуту, в інтересах якого він встановлений, та власника земельної ділянки; б) відмови особи, в інтересах якої встановлено земельний сервітут; в) рішення суду про скасування земельного сервітуту; г) закінчення терміну, на який було встановлено земельний сервітут; ґ) невикористання земельного сервітуту протягом трьох років; д) порушення власником сервітуту умов користування сервітутом. На вимогу власника земельної ділянки, щодо якої встановлено земельний сервітут, дія цього сервітуту може бути припинена в судовому порядку у випадках: а) припинення підстав його встановлення; б) коли встановлення земельного сервітуту унеможливлює використання земельної ділянки, щодо якої встановлено земельний сервітут, за її цільовим призначенням.
За ст. 406 ЦК України сервітут припиняється у разі: 1) поєднання в одній особі особи, в інтересах якої встановлений сервітут, і власника майна, обтяженого сервітутом; 2) відмови від нього особи, в інтересах якої встановлений сервітут; 3) спливу строку, на який було встановлено сервітут; 4) припинення обставини, яка була підставою для встановлення сервітуту; 5) невикористання сервітуту протягом трьох років підряд; 6) смерті особи, на користь якої було встановлено особистий сервітут. Сервітут може бути припинений за рішенням суду на вимогу власника майна за наявності обставин, які мають істотне значення. Власник земельної ділянки має право вимагати припинення сервітуту, якщо він перешкоджає використанню цієї земельної ділянки за її цільовим призначенням. Сервітут може бути припинений в інших випадках, встановлених законом.
У пункті 22-2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 №7 “Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» судам роз?яснено, що при розгляді спору щодо припинення сервітуту на вимогу власника землі суд має враховувати обставини, які мають істотне значення (наприклад, порушення умов використання земельної ділянки); інші випадки припинення сервітуту, визначені в статтях 406 Цивільного кодексу України, статті 102 Земельного кодексу України.
Як було вказано судом, дія земельного сервітуту підлягає припиненню, зокрема, за рішенням суду про скасування земельного сервітуту; сервітут може бути припинений за рішенням суду на вимогу власника майна за наявності обставин, які мають істотне значення; особа, яка користується сервітутом, зобов'язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду.
Враховуючи наявність заборгованості у відповідача зі сплати за встановлення земельного сервітуту відповідно до спірного договору, яка виникла ще у 2022 році та відповідачем не погашена, що на думку суду є істотним порушенням як умов користування сервітутом, встановлених спірним договором, так і норм ст. 403 ЦК України, враховуючи також інформацію, викладену у листі від 08.05.2024 №02-10/855 АТ “Теплоелектроцентраль», в акті обстеження зони теплових мереж від 03.07.2024 та у листі від 27.05.2024 №7689-24 ГУ ДСНС України в Херсонській області щодо розміщення малих архітектурних форм (кіосків) в охоронній зоні з обмеженням можливості проведення ремонту та унеможливленням оперативної (термінової) ліквідації аварійного пошкодження теплопроводів, в разі його виникнення під час опалювального сезону, а також обмеження проїзду для спеціальної аварійно-рятувальної техніки, що на думку суду також свідчить про порушення відповідачем належного використання встановленого земельного сервітуту та його умов, враховуючи, що припинення дії земельного сервітуту відповідає належному способу захисту порушеного права, передбаченому як договором, так і ст. 406 ЦК України та ст. 102 ЗК України, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про припинення дії земельного сервітуту, згідно договору №012019012 про встановлення особистого земельного сервітуту на земельну ділянку комунальної форми власності з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, укладеного 16.08.2019 між Херсонською міською радою та Обслуговуючим кооперативом Комунальний ринок», зареєстрованого 20.09.2019 за №33362047.
При цьому, враховуючи припинення дії земельного сервітуту згідно договору №012019012 від 16.08.2019 на земельну ділянку комунальної форми власності з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, господарський суд вважає правомірними та обґрунтованими також позовні вимоги про зобов'язання Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» повернути Херсонській міській раді земельну ділянку з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, площею 0,0054 га, на території м. Херсон, по Привокзальній площі, б/н.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Керівника Херсонської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської ради Херсонської області та Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку із задоволенням позовних вимог, судові витраті по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» (73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Старообрядницька (Комсомольська), буд. 16, код ЄДРПОУ 36671941) на користь Херсонської міської ради Херсонської області (73003, Херсонська обл., м. Херсон, пр-т Незалежності, буд. 37, код ЄДРПОУ 26347681) 5 881 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят одну) грн. 82 коп заборгованості за договором №012019012 від 16.08.2019.
3. Припинити дію земельного сервітуту, згідно договору №012019012 про встановлення особистого земельного сервітуту на земельну ділянку комунальної форми власності з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, укладеного 16.08.2019 між Херсонською міською радою та Обслуговуючим кооперативом “Комунальний ринок», зареєстрованого 20.09.2019 за №333362047.
4. Зобов'язати Обслуговуючий кооператив “Комунальний ринок» (73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Старообрядницька (Комсомольська), буд. 16, код ЄДРПОУ 36671941) повернути Херсонській міській раді Херсонської області (73003, Херсонська обл., м. Херсон, пр-т Незалежності, буд. 37, код ЄДРПОУ 26347681) земельну ділянку з кадастровим номером: 6510136900:01:001:2087, площею 0,0054 га, на території м. Херсон, по Привокзальній площі, б/н.
5. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу “Комунальний ринок» (73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Старообрядницька (Комсомольська), буд. 16, код ЄДРПОУ 36671941) на користь Херсонської обласної прокуратури (73025, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Михайлівська, буд. 33, код ЄДРПОУ 04851120) 7267 (сім тисяч двісті шістдесят сім) грн. 20 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено та підписано 14 квітня 2025 р.
Суддя Ю.І. Мостепаненко