вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
14 квітня 2025 рокуСправа № 912/552/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М. за участю секретаря судового засідання Ліподат Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №912/552/25
за позовом Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а)
до відповідача фізичної особи - підприємця Стенника Миколи Миколайовича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 88 159,69 грн,
за участю представників:
від позивача - Коробєйніков А.В., довіреність № 1025/01/07-21 від 10.05.2024,
від відповідача - Власюк Р.В., довіреність № 795 від 13.03.2025,
Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" (далі - ОКВП "Дніпро-Кіровоград", позивач) звернулося до господарського суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця Стенника Миколи Миколайовича (далі - ФОП Стенник М.М., відповідач) про стягнення 88 159,69 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, з покладенням на відповідача витрат із сплати судового збору.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами лабораторного дослідження контрольних проб стічної води, відібраних на об'єкті відповідача, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, на підставі чого нараховано плату за понаднормативне забруднення стічних вод.
Ухвалою суду від 07.03.2025 відкрито провадження у справі №912/552/25 за правилами спрощеного позовного провадження; постановлено розгляд справи здійснювати без повідомлення учасників справи; сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.
Ухвалою суду від 18.03.2025 суд за клопотанням відповідача постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, призначено судове засідання на 07.04.2025.
Відповідач позовні вимоги заперечив повністю, подав відзив на позов, за змістом якого вважає, що позивач мав здійснити реальне очищення стоків відповідача, що містять перевищення концентрації забруднень, а відповідач - оплатити ці послуги за підвищеним тарифом згідно з умовами договору та місцевих Правил. Відповідач стверджує, що позивач не надав доказів реального надання послуг з проведення додаткового очищення стоків відповідача, тому оплата за очищення стоків із понаднормативним забрудненням є не реальною оплатою за додатково надані послуги, а спрямована на припинення або попередження повторення порушення зобов'язання, що є характерною ознакою та метою застосування оперативно-господарської санкції. Відповідач, серед іншого, зазначає, що поруч з об'єктом відповідача, де було здійснено відбори проб стічних вод, збудовано та введено в експлуатацію на початку 2024 року автомобільну мийку самообслуговування, яка розташована відносно об'єкту відповідача вище по вулиці із кутом нахилу 12,5%, що сприяє потраплянню стоків до каналізаційної мережі ФОП Стенника М.М. Відповідач повідомляє, що до моменту запуску в роботу автомобільної мийки у стічних водах відповідача не виявлялося такої концентрації забруднень у стоках. Відповідач вказав, що звертався до позивача за реструктуризацією нарахованих сум, але отримав відмову.
Позивач у відповіді на відзив вказав на те, що спірне питання неодноразово було предметом листування між сторонами. З метою встановлення обставин, викладених у зверненнях відповідача, 17.12.2024 працівники позивача провели обстеження відомчих каналізаційних мереж, в результаті якого виявили затоплення каналізаційних колодязів. За поясненнями позивача, за технічними характеристиками самопливного міського колектору, перетікання стічних вод з автомийки у відомчі каналізаційні мережі відповідача неможливе. Позивач вказує, що запропонував розробити відповідачу план заходів, спрямованих на зменшення забруднення стічних вод та приведення їхньої якості до вимог Місцевих правил. Відповідач листом від 17.12.2024 № 29 повідомив позивача про вжиття заходів для зменшення гранично допустимої концентрації забруднень у стоках, після чого концентрація забруднень зменшилась, що вбачається з результатів відборів проб, здійснених після вжиття відповідачем вищевказаних заходів. Щодо відмови в реструктуризації боргу позивач пояснив, що відповідач просив реструктуризувати меншу суму, ніж було йому нараховано.
Відповідач подав до суду заперечення, в яких підтримав раніше викладену позицію щодо потрапляння каналізаційних стоків автомийки у відомчу каналізацію ФОП Стенника М.М., а також вказав, що затоплення каналізаційних колодязів відповідача спричинене поривом на магістральному водопроводі позивача. Відповідач звертає увагу, що звернення до позивача з проханням про розстрочення боргу свідчить не про його визнання, а про намір врегулювати спірне питання шляхом переговорів.
У судовому засіданні 07.04.2025 представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував і просив відмовити в позові з підстав, викладених у відзиві та запереченнях, додатково зазначивши, що ужив усіх залежних від нього заходів задля недопущення перевищення допустимих концентрацій заббруднюючих речовин у його стічних водах, тому, на підставі статті 219 Господарського кодексу України, звільняється від відповідальності за таке перевищення.
07.04.2025 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення, відклав ухвалення і проголошення судового рішення до 14.04.2025.
14.04.2025 суд ухвалив рішення у справі.
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходив з повно і всебічно встановлених обставин справи, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні 07.04.2025.
Дослідивши пояснення сторін, наведені в заявах по суті справи, заслухавши представників сторін у судовому засіданні, безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, суд установив обставини, які є предметом доказування.
01.04.2013 між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (Виконавець) і ФОП Стенником М.М. (Споживач) укладено договір № 3/874 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення (для госпрозрахункових підприємств та фізичних осіб -підприємців) (далі - Договір), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - послуги) в об'ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків (Додаток № 1 до Договору), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором (а.с. 9-14).
Вказаний Договір укладається терміном на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку, коли сторони за місяць до припинення дії Договору не заявлять бажання про його розірвання (пункт 12.1. Договору).
За пунктом 3.3. Договору Споживач, серед іншого, зобов'язаний: оплачувати послуги та здійснювати інші платежі у строки і на умовах, передбачених цим Договором; забезпечити безперешкодний доступ представникам Виконавця, за пред'явлення службового посвідчення, до приладів обліку, обстеження мереж водопроводу та каналізації, а також до контрольних каналізаційних колодязів для відбору проб стічних вод на відповідність допустимим концентраціям забруднюючих речовин у стічних водах.
Виконавець має право проводити технічний огляд приладів обліку води і приладів обліку стічних вод та перевірку їх показань; одержувати від споживача плату за надані послуги за встановленими та затвердженими тарифами (пункт 4.1.).
Згідно з Договором кількість води, що постачається Виконавцем на об'єкти Споживача, визначається за показниками приладів обліку, встановлених на мережі Споживача (як правило, на межі балансової належності мереж Виконавця та Споживача), опломбованих і зареєстрованих Виконавцем які фіксуються в Акті про надання послуг оформлений згідно з додатком №2 до цього Договору, що складається у двох примірниках, по одному для кожної сторони (пункт 7.1.); кількість стічних вод, що надходять до каналізаційних мереж, визначається за обсягом води, використаної Споживачем з водопроводу Виконавця та інших джерел водопостачання згідно з показниками водолічильників або згідно з показниками приладів обліку стічних вод (якщо такі встановлені), опломбованих і зареєстрованих Виконавцем (пункт 7.10.).
У пункті 7.3. Договору передбачено, що зняття показань приладів обліку здійснюється Виконавцем щомісячно з відповідною відміткою у журналі обліку та підписом відповідальної особи. Показники приладів обліку передаються для розрахунків до Виконавця у формі звіту, підписаного уповноваженою особою і скріпленого печаткою, щомісячно, не пізніше 20 числа поточного місяця.
Пунктом 7.20. Договору визначено, що скид стічних вод у каналізаційні мережі здійснювати відповідно до встановлених гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (додаток 3 до Договору), які визначені відповідно до місцевих правил приймання стічних вод.
Споживач після отримання рахунків Виконавця протягом п'яти банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня поточного місяця, здійснює оплату послуг у відповідності до рахунку-фактури за фактичні об'єми споживання води та скиду стоків згідно з актами виконаних робіт, рахунків, виписаних за самовільне безоблікове водокористування згідно з Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України та перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин (пункт 8.3. Договору в редакції додаткової угоди №3).
У разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення із застосування коефіцієнта кратності, визначеного відповідно місцевих правил приймання стічних вод, згідно з наданим Виконавцем рахунком-фактурою (пункт 8.5. Договору в редакції додаткової угоди №3).
Наведені вище та інші умови Договору погоджені сторонами шляхом підписання Договору у формі єдиного документа та скріплення печатками.
До Договору підписано Додатки: Ліміт відпуску води та прийняття стоків на 2024 рік, № Акт наданих послуг; "Допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах Споживачів при скиді у систему централізованого водовідведення м. Кропивницький та с. Соколівське"; Акт розмежування балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж та споруд і експлуатаційної відповідальності між ОКВП "Дніпро - Кіровоград" і ФОП Стенник М.М.; Схема розподілу експлуатаційної відповідальності (а.с. 18-21).
Додатком № 3 до укладеного Договору Сторонами погоджено допустиму концентрацію забруднюючих речовин у стічних водах та перелік забруднюючих речовин.
Відповідно до Додатку №4 до Договору "Схема балансової приналежності та експлуатаційної відповідальності ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та ФОП Стенник М.М.", послуги надаються за адресою: м. Кропивницький, проспект Інженерів, 15.
12.02.2019 до Договору була укладена Додаткова угода №1, якою були внесені зміни до Договору з метою приведення його у відповідність до чинного законодавства (а.с. 15).
24.01.2021 до Договору буда укладена додаткова угода № 2, якою внесено зміни в пункт 11.8. Договору щодо порядку направлення поштової кореспонденції Споживачу (а.с. 16).
21.02.2023 була укладена Додаткова угода №3, якою були внесені зміни до Договору з метою приведення його у відповідність до чинного законодавства (а.с. 17).
Наказом № 6 від 01.12.2023 призначено відповідальними особами за проведення відбору проб стічних вод з представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з правом підпису актів відбору проб Сокирко М.П. та Власюка Р.В. (а.с. 22).
Представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" на об'єкті ФОП Стенника М.М. по проспекту Інженерів, 15 відібрано контрольні проби стічної води та складено відповідні документи.
Зокрема, 12.01.2024 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 09:50 до 10:20 з каналізаційного випуску відповідача на об'єкті за адресою: м. Кропивницький, проспект Інженерів, 15 була відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача, якому вручено один примірник акта. В цей же час була відібрана арбітражна проба Виробника для відпрацювання у іншій лабораторії акредитованій у даній галузі акредитації.
За наслідками відбору контрольної та арбітражної проби стічної води Споживача було складено акт № 49.
Відібрані за актами контрольна та арбітражна проби стічних вод 12.01.2024 об 14:30, були передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро - Кіровоград", про що складено акти приймання-передачі.
18.01.2024 відповідачем надано до ОКВП "Дніпро-Кіровоград" супровідний лист № 4 від 18.01.2024, до якого додано протокол випробування № 57 від 17.01.2024.
Відповідно до пункту 9.24 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018 (далі - Місцеві правила) у випадку відбору арбітражної проби та виявлення розбіжностей в результатах лабораторних аналізів між контрольною та арбітражними пробами понад встановлені похибки у відповідних методиках та відсутності результатів арбітражної проби Виробника приймається значення концентрації арбітражного аналізу, а результати аналізу контрольної проби Виробником та Споживачем не розглядаються. Враховуючи вказані положення Правил, вимірювання показників було проведено на підставі протоколу відбору арбітражної проби.
Згідно з протоколом випробування № 57 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод виявлено, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам.
Враховуючи вищевикладене, позивачем було здійснено розрахунок № 49 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 15.10.2023 по 12.01.2024, що становить 19 099,20 грн.
18.01.2024 відповідачу поштовим зв'язком було направлено лист за № 134/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення допустимої коцентрації забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань. Лист отримано відповідачем 23.01.2024.
07.03.2024 позивач направив відповідачу лист № 386/22/к, в якому зазначив, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа було додано рахунок та акти виконаних робіт на суму 19 099,20 грн. Лист, акт та рахунок отримано представником відповідача 11.04.2024 (а.с. 23-29).
10.04.2024 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 11:45 до 12:00 з каналізаційного випуску відповідача на об'єкті за адресою: м. Кропивницький, проспект Інженерів, 15 була відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача, якому вручено один примірник акта. В цей же час була відібрана арбітражна проба Виробника для відпрацювання у іншій лабораторії, акредитованій у даній галузі акредитації.
За наслідками відбору контрольної та арбітражної проби стічної води Споживача було складено акт № 396.
Відібрані за актами контрольні та арбітражні проби стічних вод 10.04.2024 о 14:20 були передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро - Кіровоград", про що складено акти приймання-передачі.
Згідно з протоколом № 337 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам.
Враховуючи вищевикладене, позивачем було здійснено розрахунок № 396 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 13.01.2024 по 10.04.2024, що становить 18 213,54 грн.
16.04.2024 відповідачу поштовим зв'язком було направлено лист за № 846/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення допустимої концентрації забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань. Лист отримано відповідачем 19.04.2024.
04.06.2024 позивач направив відповідачу лист № 827/22/к, в якому зазначив, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа було додано рахунок та акти виконаних робіт на суму 18 213,54 грн. Лист отримано відповідачем 27.06.2024 (а.с. 32-38).
07.08.2024 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 11:20 до 11:50 з каналізаційного випуску Відповідача на об'єкті за адресою: м. Кропивницький, проспект Інженерів, 15 була відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача, якому вручено один примірник акта. В цей же час була відібрана арбітражна проба Виробника для відпрацювання у іншій лабораторії, акредитованій у даній галузі акредитації.
За наслідками відбору контрольної та арбітражної проби стічної води Споживача було складено акт № 871.
Відібрані за актами контрольні та арбітражні проби стічних вод 07.08.2024 о 14:40 були передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро - Кіровоград", про що складено акти приймання-передачі.
Згідно з протоколом № 764 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам.
Враховуючи вищевикладене, позивачем було здійснено розрахунок № 871 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 10.05.2024 по 07.08.2024, що становить 33 339,60 грн.
13.08.2024 відповідачу поштовим зв'язком було направлено лист за № 1771/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення допустимої концентрації забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань.
04.10.2024 позивач направив відповідачу лист № 1453/22/к, в якому зазначив, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах, відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа було додано рахунок та акти виконаних робіт на суму 33 339,60 грн (а.с. 39-45).
11.09.2024 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 10:20 до 10:45 годин з каналізаційного випуску відповідача на об'єкті за адресою: м. Кропивницький, проспект Інженерів, 15 була відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача, якому вручено один примірник акта. В цей же час була відібрана арбітражна проба Виробника для відпрацювання у іншій лабораторії, акредитованій у даній галузі акредитації.
За наслідками відбору контрольної та арбітражної проби стічної води Споживача було складено акт № 1002.
Відібрані за актами контрольні та арбітражні проби стічних вод 11.09.2024 були передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро - Кіровоград", про що складено акти приймання-передачі.
Згідно з протоколом № 884 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам.
Враховуючи вищевикладене, позивачем було здійснено розрахунок № 1002 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м.Кропивницький за період з 08.08.2024 по 11.09.2024, що становить 15 022,80 грн.
17.09.2024 відповідачу поштовим зв'язком було направлено лист за № 2060/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення допустимої концентрації забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань. Лист отримано 23.09.2024.
01.11.2024 позивач направив відповідачу лист № 1627/22/к, в якому зазначив, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах, відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа було додано рахунок та акти виконаних робіт на суму 15 022,80 грн (а.с. 46-52).
08.11.2024 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 10:50 до 11:20 з каналізаційного випуску відповідача на об'єкті за адресою: м. Кропивницький, проспект Інженерів, 15 була відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача, якому вручено один примірник акта. В цей же час була відібрана арбітражна проба Виробника для відпрацювання у іншій лабораторії, акредитованій у даній галузі акредитації.
За наслідками відбору контрольної та арбітражної проби стічної води Споживача було складено акт № 1217.
Відібрані за актами контрольні та арбітражні проби стічних вод 08.11.2024 о 14:40 були передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро - Кіровоград", про що складено акти приймання-передачі.
Згідно з протоколом № 1081 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам.
Враховуючи вищевикладене, позивачем було здійснено розрахунок № 1217 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 12.09.2024 по 08.11.2024, що становить 2 484,55 грн.
14.11.2024 відповідачу поштовим зв'язком було направлено лист за № 2537/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення допустимої концентрації забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань. Лист отриманий 26.11.2024.
31.12.2024 позивач направив відповідачу лист № 1925/22/к, в якому зазначив, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах, відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа було додано рахунок та акти виконаних робіт на суму 2 484,55 грн. Лист отримано відповідачем 10.01.2025 (а.с. 53-59).
Відповідно до наданих позивачем актів виконаних робіт (послуг) підтверджено обсяги стічних вод з понаднормативним вмістом забруднень, за які розраховано плату в загальному розмірі 88 159,69 грн та виставлено відповідні рахунки-фактури на оплату (а.с. 31, 38, 45, 52, 59).
Відповідач оплату зазначених вище рахунків не здійснив, про що свідчить відсутність у справі доказів такої сплати та не заперечується відповідачем.
Вирішуючи спір, господарський суд враховує таке.
Закон України "Про питну воду, питне водопостачання" встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору (стаття 19 Закону).
Централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води (стаття 1 Закону).
Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з Водного кодексу України, Кодексу України про надра, законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (стаття 3 Закону).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №316 від 01.12.2017 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила №316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Порядок визначення розміру плати).
Відповідно до пункту 2 розділу І Правил №316 та пункту 2 розділу І Порядку визначення розміру плати (в редакції, чинній на момент виявлення перевищення забруднень) ці Правила та Порядок поширюються на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Правил №316 виконавці повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і мережі водовідведення споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виконавцем договору, вимагати їх усунення в установлені виконавцем строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.
Відповідно до підпунктів 1, 6, 7, 9 пункту 2 розділу ІІ Правил №316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживачів; надавати працівникам виконавця необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виконавця у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виконавцем; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виконавцем, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов'язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виконавцем (пункт 7 розділу І Правил №316).
Контрольний колодязь, згідно з визначенням, наведеним у Правилах №316, - це колодязь на випуску водовідведення споживача безпосередньо перед приєднанням до колектора виконавця або в іншому місці за погодженням із виконавцем мереж з вільним доступом виконавця до такого колодязя.
Пунктом 4 розділу І Правил №316 передбачено, що на підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають допустимі концентрації забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів.
Подібні умови також зазначено в Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018 (Місцеві правила).
Місцеві правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград" як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої стічні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в пункті 1.2. цих Правил (пункт 1.3.).
Місцевими правилами передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка є додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі (пункт 7.1.).
Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами (пункт 7.3.).
Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв (пункту 7.4.).
Виробник не менше одного разу на три місяці здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їхньооо складу вимогам, встановленим у пункті 4.1 та додатках 1-К, 1-З, 1-О, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 7.8.).
Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 7.9.).
Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 7.10.).
Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 7.12.).
Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта (пункт 9.10.).
З метою контролю якості стічних вод Споживачів Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 10.1.).
За частинами першою-другою статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до частини першої статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з частиною першою статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За частинами першою-другою статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час, крім випадків, установлених законом про банки і банківську діяльність. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (частина перша статті 626, частина перша статті 629 Цивільного кодексу України).
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є Виробником, який має ліцензію на централізоване водопостачання та водовідведення та надає послуги з централізованого водовідведення, відведення та очищення стічних вод для міст Кропивницький, Знам'янка, Світловодськ, Олександрія, селищ Олександрійське, Пантаївка, Смоліно, сіл Березівка та Подорожнє (пункт 1.5. Місцевих правил №600).
Отже, позивач наділений повноваженнями із здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Кропивницький, у відповідності до Правил №316 та Місцевих правил №600.
ФОП Стенник М.М. здійснює скид стічних вод до централізованої системи водовідведення м. Кропивницького та є Споживачем у розумінні вимог Правил №316 та Місцевих правил №600.
Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснювалось у 2024 році відповідно до умов Договору, укладеного з ОКВП "Дніпро-Кіровоград".
Згідно з актами відбору контрольної проби стічної води Споживача № 49, 396, 871, 1002, 1217 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено відбір проб на об'єктах відповідача у присутності представників Споживача Сокирко М.П., Власюка Р.В., які визначені відповідальними за проведення відбору проб згідно з наказом №6 від 01.12.2023.
Вказаними уповноваженими особами Споживача акти відбору проб підписано без зауважень.
Форма актів № 49, 396, 871, 1002, 1217 відповідає формі актів відбору проб, затвердженій Місцевими правилами №600.
За матеріалами справи встановлено, що вміст забруднень у стічних водах відповідача визначено лабораторією ОКВП "Дніпро-Кіровоград", будь-які докази на спростування результатів вимірювань відсутні.
Як зазначено у пункті 6 розділу VІ Правил №316, виявлені в пробах стічних вод перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Матеріалами справи підтверджено, що внаслідок виявлених в пробах стічних вод, що відібрані на об'єктах відповідача, перевищень ДК забруднюючих речовин, позивачем нараховано плату за скид стічних стоків з понаднормативними забрудненнями в розмірі: 19 099,20 грн за актом №49, 18 213,54 грн за актом №396, 33 339,60 грн за актом №871, 15 022,80 грн за актом №1002, 2 484,55 грн за актом №1217, про що оформлено відповідні рахунки - фактури та складені акти виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень.
Всі документи, що оформлені за результатами проведених вимірювань та проведених розрахунків, направлені ФОП Стеннику М.М.
Матеріали справи не містять доказів надсилання відповідачем на адресу позивача будь-яких зауважень, заперечень тощо щодо отриманих документів.
Відповідачем не заперечено та не спростовано розрахунки плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень.
Як вже зазначено, згідно з умовами Договору, Споживач після отримання рахунків Виконавця протягом 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня поточного місяця, здійснює оплату послуг у відповідності до: а) рахунку - фактури за фактичні об'єми споживання води та скиду стоків згідно з актами виконаних робіт, б) рахунків, виписаних за самовільне безоблікове водокористування згідно з Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України та перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин (пункт 8.3. Договору, з урахуванням внесених змін).
Тобто плата за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень здійснюється Споживачем на підставі рахунку-фактури протягом 5 банківських днів.
З урахуванням умов Договору строк виконання зобов'язання із внесення плати вважається таким, що настав. Використаний для розрахунку тариф є правильним. Документи щодо порушень та рахунки для сплати надіслано відповідачу.
На момент розгляду справи доказів внесення відповідачем плати в розмірі 88 159,69 грн суду не надано.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем плати за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на розраховану позивачем суму в загальному розмірі 88 159,69 грн.
Надаючи відповідь на аргументи відповідача щодо відсутності доказів здійснення позивачем реального очищення стоків відповідача, що містять перевищення концентрації забруднень, суд зазначає таке.
Матеріалами справи, зокрема, наявними в них лабораторними дослідженнями, підтверджене перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах відповідача у спірний період, що відповідачем не заперечується.
За умовами укладеного Договору обов'язок відповідача як Споживача з оплати перевищення допустимих коцентрацій забруднюючих речовин у стічних водах виникає на підставі рахунку позивача як Виконавця (підпункт «б» пункту 8.3 Договору). Також у пункті 8.5. Договору передбачено, що у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплати за послуги водовідведення із застосування коефіцієнта кратності, визначеного відповідного до місцевих правил приймання стічних вод згідно з наданим Виконавцем рахунком-фактурою.
У справі наявні копії відповідних рахунків, виставлених позивачем відповідачу і надісланих відповідачу в порядку пункту 11.8. Договору.
Крім того, у справі наявні копії актів виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень. Відповідач не подав до суду доказів надання обгрунтованих заперечень проти зазначених актів і виставлених рахунків.
Заперечуючи проти позову, представник відповідача в судовому засіданні посилався на статтю 218 Господарського кодексу України та вказував, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Суд відхилив цей аргумент, оскільки плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов'язанням відповідача, що виникло на підставі Договору та визначених законодавчих приписів, а не заходом відповідальності.
За змістом правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 18.01.2019 у справі № 920/730/16, від 16.05.2018 № 904/7776/17, плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням не є оперативно-господарською санкцією.
Суд також зауважує, що, зазначаючи про імовірність причетності іншого суб'єкта господарювання (автомийки) до забруднення стічних вод відповідача, відповідач не подав доказів на підтвердження такої обставини.
Натомість позивач належними і допустимими доказами довів наявність у відповідача заборгованості з плати за понаднормативне забруднення стічних вод в сумі 88 159,69 грн.
На підставі вищенаведеного в сукупності, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
За правилами статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з задоволенням позову, сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця Стенника Миколи Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а, ідентифікаційний код - 03346822) 88 159,69 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод та 3 028,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копію рішення суду надіслати сторонам.
Повне рішення складено 14.04.2025.
Суддя Б.М. Кузьміна