Ухвала від 10.04.2025 по справі 759/6206/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/1763/25

ун. № 759/6206/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 в кримінальному провадженні № 12023110000001110 від 28.12.2023 про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Горобіївка, Бориспільський район, Київська область, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 366 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

26.03.2025 до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 в кримінальному провадженні № 12023110000001110 від 28.12.2023 про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 366 КК України

Клопотання обґрунтоване тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023110000001110 від 28.12.2023 за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 362 КК України.

Відповідно до розпорядження Бориспільської міської ради № 277 від 24.05.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду начальника управління містобудування та архітектури міської ради - головного архітектора міста з 25.05.2021.

Відповідно до пункту 3 Розділу VII «Прикінцевих та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ОСОБА_4 присвоєно 4 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування на рівні рангу державного службовця.

Так, 13.07.2021 рішенням Бориспільської міської ради Київської області за № 644-11-VIII затверджено положення про управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради, відповідно до якого (надалі положення):

1. Загальні положення

1.1. Управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Бориспільської міської ради, підпорядковане, підзвітне і підконтрольне міській раді, міському голові.

1.2. Управління є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури та території Бориспільської міської територіальної громади, що забезпечує організацію містобудівної діяльності, здійснює керівництво у сфері містобудування та архітектури на території Бориспільської міської територіальної громади, a саме в м. Бориспіль, с. Глибоке, Городище, Іванків, Кучаків, Артемівка, Лебедин, Мала Стариця, Сулимівка, Любарці, Тарасівка, Рогозів, Кириївщина, Сеньківка, Андріївка, Велика Стариця, Горобіївка, Григорівка, Перегуди та за межами населених пунктів в межах Бориспільської міської територіальної громади.

1.3. Метою роботи управління є виконання завдань, визначених нормативно-правовими актами щодо здійснення містобудівної діяльності на території Бориспільської міської територіальної громади, додержання державних будівельних норм і правил, стандартів, Генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації.

1.4. Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність», «Про основи містобудування», «Про благоустрій населених пунктів», іншими законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Бориспільської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови обласної адміністрації та міського голови прийнятими в межах їх повноважень, а також цим Положенням.

1.5. Управління утворюються міською радою, яка затверджує структуру, чисельність працівників.

1.6. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного герба України та своє найменування.

Відповідно до п. 2.1. положення основними завданнями управління у сфері містобудування та архітектури є:

- забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування та архітектури на території Бориспільської міської територіальної громади;

- аналіз стану містобудування на території Бориспільської міської територіальної громади, організація, розроблення та затвердження в установленому порядку генеральних планів населених пунктів Бориспільської міської територіальної громади, його складових частин, плану зонування територій, розроблення детального плану територій, іншої містобудівної документації;

- забезпечення додержання законодавства у сфері містобудування та архітектури національних стандартів, норм і правил, затвердженої містобудівної документації;

Згідно п. 2.2.5 Положення управління надає містобудівні умови та обмеження забудови земельних ділянок, інші вихідні дані на проектування об'єктів архітектури для нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту У порядку, визначеному законодавством України;

Відповідно до п. 4.1. положення Управління несе відповідальність за свою діяльність перед державою, юридичними i фізичними особами та порушення вимог антикорупційного законодавства.

Згідно п. 4.2. положення посадові особи управління, винні в порушенні законодавства, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 5.6. положення начальник Управління:

- за посадою є головним архітектором Бориспільської міської територіальної громади;

- здійснює керівництвом діяльністю Управління, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань, визначає ступінь відповідальності керівників його структурних підрозділів;

- вживає заходів із забезпечення управління кваліфікованими кадрами.

- вносить на розгляд міської ради пропозиції щодо оптимальної структури та штатного розпису управління;

- подає на затвердження міської ради кошторис доходів і видатків та штатний розпис управління в межах граничної чисельності і фонду оплати праці його працівників;

- затверджує посадові інструкції працівників управління 1 положення про відділи;

- забезпечує виконання плану роботи міської ради та виконавчого комітету з питань, що стосуються управління, доручень міського голови;

- виконує обов'язки покладені законодавчими та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності;

- бере участь у розробленні положень, регуляторних актів Бориспільської міської територіальної громади, вносить зміни до них та подає їх до міської ради для затвердження;

- надає містобудівні умови та обмеження забудови земельних ділянок об'єктами містобудування, будівельні паспорти, паспорти прив'язки тимчасових споруд на території Бориспільської міської територіальної громади;

- здійснює розгляд містобудівної документації, затверджує завдання на розроблення містобудівної документації;

- бере участь у підготовці пропозицій щодо віднесення територій до охоронних зон визначених містобудівною документацією;

- розглядає пропозиції про встановлення та зміну меж міста та візує розроблені висновки щодо їх- затвердження у встановленому законом порядку;

- координує на території міста науково-дослідні і проєктно-вишукувальні роботи у сфері містобудування;

- здійснює контроль за створенням та оновленням топографічних планів;

- забезпечує в межах своєї компетенції реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, контроль за її збереженням управлінні;

- головою архітектурно-містобудівної ради;

- звітує перед міською радою відповідно до планів роботи;

- подає письмові пропозиції міському голові щодо вдосконалення роботи управління;

- повідомляє міського голову про свою відсутність;

- координує взаємодію управління з іншими структурними підрозділами виконавчого комітету міської ради, підприємствами та організаціями;

- розпоряджається коштами в межах асигнувань, передбачених у міському бюджеті на розвиток містобудування та архітектури і утримання апарату Управління;

- бере участь у засіданнях виконавчого комітету, сесіях міської ради, нарадах семінарах, доводить позицію управління з питань, що розглядаються;

- організовує роботу з документами, контролює стан трудової та виконавчої дисципліни;

- забезпечує здійснення заходів щодо запобігання та протидії корупції в управлінні;

- забезпечує захист персональних, даних;

- основній діяльності управління, візує видає накази з кадрових питань, та підписує документи, що стосуються діяльності управління;

- бере участь у розробленні нормативно-правових актів;

- представляє управління державних установах та громадських організаціях з питань, віднесених до його компетенції.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план території - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки -документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проєктування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території (зонінг) - документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження.

Також відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» офіційний документ це документ, складений, виданий, засвідчений з дотриманням визначених законодавством норм уповноваженою особою, якій законодавством надано право у зв'язку з її професійною чи службовою діяльністю складати, видавати, засвідчувати певні види документів, що підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти і який містить передбачені законодавством реквізити та відомості.

Таким чином, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки є офіційним документом.

Встановлено, що рішенням Бориспільської міської ради №1339-17-V від 11.05.2007 затверджено Генеральний план м. Бориспіль.

Рішенням Бориспільської міської ради № 3153-41-VII від 24.04.2018 затверджено зміни до плану зонування території міста Бориспіль (зонінгу).

Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений час, але не пізніше 13.09.2021, шляхом подання письмової заяви про видачу містобудівних умов та обмежень до управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради, звернулось ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН», для отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:07:003:0191 по вул. Київський Шлях, 6 у м. Бориспіль, Київська область.

Вказана заява надійшла на адресу управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради через Центр надання адміністративних послуг Бориспільської міської ради Київської області, де остання була зареєстрована за № 12-31-6202 від 13.09.2021.

Управлінням містобудування та архітектури Бориспільської міської ради заяву зареєстровано 13.09.2021 за № 04-08/1306.

Разом із заявою до управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради від ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» направлено копії документів, які посвідчують особу, право власності, право користування земельною ділянкою та право власності на об'єкт нерухомого майна, розташованого на вказаній земельній ділянці, викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, що зазначає інформацію про земельну ділянку та проєктні наміри забудови.

У невстановлений в ході досудового розслідування час та місці у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, а також внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей за наступних обставин.

Під час засідання постійної комісії з питань промисловості, будівництва, архітектури та інвестиційної діяльності, яка нібито відбулась 07.09.2021 ОСОБА_4 винесла на обговорення цієї комісії питання щодо надання ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:07:003:0191, хоча з відповідною заявою ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» звернулось лише 13.09.2021.

В подальшому, начальник управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради ОСОБА_4 з метою видачі містобудівних умов та обмежень ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН», діючи умисно, долучивши до заяви витяг з протоколу засідання постійної комісії № 20 від 07.09.2021 внесла завідомо неправдиві відомості до п. 3 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 04-11/41 від 13.09.2021 про те, що на земельній ділянці з кадастровим номером 3210500000:07:003:0191 знаходиться зона змішаної житлової блокованої, садибної, багатоквартирної та громадської забудови ЖЗ-м, однак це суперечить діючому станом на 13.09.2021, Генеральному плану м. Бориспіль, плану зонування території міста Бориспіль та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», так як для будівництва об'єкту щодо якого звернулось ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» необхідні містобудівні умови та обмеження громадських зон Г-6- торгівельна зона, яка включає в себе магазини продовольчих та непродовольчих товарів, супермаркети, мінімаркети, універмаги.

Склавши вищевказаний офіційний документ від імені управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями, ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, особисто його підписала, скріпила відтиском печатки управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради, надавши тим самим вказаному документу всіх необхідних реквізитів, як офіційних.

Після чого, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та невстановленим досудовим розслідуванням способом, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за № 04-11/41 від 13.09.2021 передано замовнику зазначених робіт ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН».

На підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 04-11/41 від 13.09.2021 замовником будівництва розроблено проєктну документацію за проєктом «Нове будівництво магазину продовольчих та непродовольчих товарів по вул. Київський Шлях, 6 у м. Бориспіль» та в подальшому отримано дозвіл на виконання будівельних робіт.

Таким чином, до офіційного документу - містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №04-11/41 від 13.09.2021 року внесено завідомо неправдиві відомості про те, що на земельній ділянці з кадастровим номером 3210500000:07:003:0191, знаходиться зона змішаної житлової блокованої, садибної, багатоквартирної та громадської забудови ЖЗ-м, однак це суперечить діючому станом на 13.09.2021, Генеральному плану м. Бориспіль, плану зонування території міста Бориспіль та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», так як для будівництва необхідні містобудівні умови та обмеження громадських зон Г-6 та суперечить п.п 3 п. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності (в редакції дійсній на момент вчинення кримінального правопорушення)».

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів та внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчиненому службовою особою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Містобудівний кадастр - державна або комунальна система зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно-геологічні умови, будівельну діяльність, інформаційних ресурсів будівельних норм і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів. Складовою частиною містобудівного кадастру є Єдина державна електронна система у сфері будівництва. До створення містобудівного кадастру на державному рівні, як інтегрованої інформаційної системи до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва вносяться відомості містобудівного кадастру.

Містобудівний кадастр ведеться з урахуванням даних державного земельного кадастру на державному рівні, на рівні Автономної Республіки Крим, обласному та районному рівнях, рівні обласних центрів та міст обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення.

Також ч. 2 ст. 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що Містобудівний кадастр ведеться уповноваженими органами містобудування та архітектури, які можуть утворювати для цього служби містобудівного кадастру, та іншими суб'єктами, визначеними цим Законом.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» формування містобудівного кадастру здійснюється з використанням таких джерел:

1) державні геоінформаційні ресурси;

2) цифрові масиви тематичних геопросторових даних, які містяться у затвердженій містобудівній та проектній документації, матеріалах завершеного будівництва;

3) бази даних юридичних і фізичних осіб, порядок використання яких визначається законом;

4) матеріали та відомості Державного картографо-геодезичного фонду України.

Тематичні геопросторові дані не пізніше 30 робочих днів після затвердження містобудівної документації вносяться до містобудівного кадастру відповідного рівня.

Враховуючи положення п. 60 Постанови Кабінету міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності електронної системи створюються:

1) такі електронні документи (крім документів, які містять відомості, що становлять державну таємницю):

- містобудівні умови та обмеження, зміни до них та відмова в їх наданні, скасування містобудівних умов та обмежень;

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень і способом, передбаченим Конституцією і законами України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений час але не пізніше 13.09.2021, шляхом подання письмової заяви про видачу містобудівних умов та обмежень до управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради звернулось ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН», для отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:07:003:0191 по вул. Київський Шлях, 6 у м. Бориспіль, Київська область.

Вказана заява надійшла на адресу управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради через Центр надання адміністративних послуг Бориспільської міської ради Київської області, де остання була зареєстрована за № 12-31-6202 від 13.09.2021.

Управлінням містобудування та архітектури Бориспільської міської ради заяву зареєстровано 13.09.2021 за № 04-08/1306.

Разом із заявою до управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради від ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» направлено копії документів, які посвідчують особу, право власності, право користування земельною ділянкою та право власності на об'єкт нерухомого майна, розташованого на вказаній земельній ділянці, викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, що зазначає інформацію про земельну ділянку та проєктні наміри забудови.

Так, у невстановлений в ході досудового розслідування час та місці у ОСОБА_4 виник злочинний умисел несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи ком'ютерних мережах, або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї за наступних обставин.

Під час засідання постійної комісії з питань промисловості, будівництва, архітектури та інвестиційної діяльності, яка нібито відбулась 07.09.2021 ОСОБА_4 винесла на обговорення комісії питання щодо надання ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з кадастровим номером 3210500000:07:003:0191, хоча з відповідною заявою ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» звернулось лише 13.09.2021.

В подальшому, начальник управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради ОСОБА_4 знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради за адресою: Київська область, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, 73, перебуваючи на посаді начальника управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради, в супереч до покладеної на останню персональної відповідальності щодо контролю за достовірність наданої інформації, а також маючи досвід роботи з відповідною документацією та спеціальні знання у сфері будівництва, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, використовуючи свій цифровий ключ, маючи доступ до порталу https://e-construction.gov.ua, діючи умисно, 15.09.2021 внесла фальсифіковані відомості до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 04-11/41 від 13.09.2021, щодо знаходження зони змішаної житлової блокованої, садибної, багатоквартирної та громадської забудови ЖЗ-м, що суперечить діючому станом на 13.09.2021, Генеральному плану м. Бориспіль, плану зонування території міста Бориспіль та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», так як для будівництва магазину продовольчих та не продовольчих товарів відповідно до заяви ТОВ «СМАЙЛ КОНСТРАКШН» необхідні містобудівні умови та обмеження громадських зон Г-6, що у свою чергу призвело до несанкціонованої зміни інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 362 КК України.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив задовольнити з підстав зазначених у клопотанні та застосувати захід забезпечення кримінального провадження та відсторонити ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування від займаної посади.

У судовому засіданні підозрювана та захисник заперечували щодо задоволення клопотання прокурора з тих підстав, що підозра є необґрунтованою. Крім того, на їх думку прокурор не довів наявність підстав вважати, що підозрювана може негативно впливати на хід досудового розслідування, незаконним засобом впливати на свідків у кримінальному провадженні та протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Вислухавши думку прокурора, підозрюваного та захисника, дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023110000001110 від 28.12.2023 за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 362 КК України.

Відповідно до розпорядження Бориспільської міської ради № 277 від 24.05.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду начальника управління містобудування та архітектури міської ради - головного архітектора міста з 25.05.2021.

Відповідно до пункту 3 Розділу VII «Прикінцевих та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ОСОБА_4 присвоєно 4 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування на рівні рангу державного службовця.

20.03.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 366 КК України.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні нетяжкого, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Згідно ст.43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.

Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.

Надані слідчому судді в межах розгляду клопотання про застосування заходу забезпечення кримінального провадження матеріали свідчать про те, що достатніх підстав вважати, що підозра ОСОБА_4 є необґрунтованою, слідчий суддя не вбачає і стороною захисту такої необґрунтованості не доведено.

Зазначені у клопотанні обставини підозри особи підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, наведених у матеріалах клопотання. При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування відносно неї запобіжного заходу.

Вирішуючи питання про відсторонення від посади, слідчий суддя враховує й те, що обставини, які зазначаються прокурором у даному клопотанні, зокрема, обставини того, що ОСОБА_4 , яка підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за який передбачене покарання у вигляді обмеження волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до трьох років, та перебуваючи на посаді, використовуючи свої службові повноваження та зв'язки з колегами по службі, може незаконно впливати на свідків з метою ненадання або надання неправдивих показів останніми, чи протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, а також те, що саме перебування її на вказаній посаді сприяло скоєнню нею кримінального правопорушення.

Слідчим суддею взято до уваги заяву прокурора про те, що після повідомлення ОСОБА_4 про підозру, інші працівники Бориспільської міської ради під різними приводами стали уникати явок до слідчого, а ті, що з'являються - відмовляються надавати покази. Також, одразу після проведення слідчих дій, заходів забезпечення кримінального провадження в Бориспільській міській раді, про них дізнається підозрювана та її захисник, що підтверджується ходом даного судового засідання.

Так, 08.04.2025 слідчим було вилучено з Бориспільської міської ради документи на виконання ухвали слідчого судді, і вже в судовому засіданні 10.04.2025, яке було призначено на 10:00 год., захисник ОСОБА_5 надав слідчому судді копію протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 08.04.2025, який він ніби отримав на свій адвокатський запит, але самого запиту та відповіді на нього з супровідним листом, не надав. Наведена ситуація підтверджує версію прокурора про спілкування ОСОБА_4 і працівників ради з приводу кримінального провадження, вирішення шляхів для створення перешкод слідству з метою недопущення законного переслідування підозрюваної.

Водночас, слідчий суддя не бере до уваги посилання сторони захисту про те, що наявність ризиків не підтверджено достатніми доказами, з огляду на таке.

Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду. При визначенні ризиків закон не вимагає неспростовних доказів того, що підозрюваний однозначно, поза всяким сумнівом, здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає обґрунтування, що вона має реальну можливість їх здійснити.

Отже ризики, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрювана може здійснити незаконними засобами вплив на свідків з метою ненадання або надання неправдивих показів останніми, чи протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином (знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування), слід вважати наявними за умови достатньої їх ймовірності.

Викладені вище мотиви ухваленого рішення вказують на те, що у цьому провадженні прокурором наведено достатні доводи на підтвердження існування вказаних ризиків у поведінці підозрюваної із посиланням на докази.

Відтак, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного слідчий суддя дійшов до висновку, що на даний час доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваної, яка, зокрема, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків у даному кримінальному провадженні чи може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування).

За встановлених в судовому засіданні обставин слідчий суддя вважає за необхідне застосувати захід забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади начальника управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради - головного архітектора міста, в межах строку досудового розслідування.

Керуючись ст.ст. 132, 154-157, 309, 392, 534 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Відсторонити підозрювану у кримінальному провадженні

№ 12023110000001110 від 28.12.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 362 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради - головного архітектора міста, в межах строку досудового розслідування, тобто до 20.05.2025 включно.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів.

Повний текст ухвали складено та оголошено 14.04.2025.

Слідчий суддя ОСОБА_1