Рішення від 11.04.2025 по справі 159/1788/25

Справа № 159/1788/25

Провадження № 2-а/159/157/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

45008, м. Ковель, вул. Незалежності, 15, тел.: (03352) 5-90-66,

e-mail:inbox@kv.vl.court.gov.ua, веб-адреса: http://court.gov.ua/sud0306/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 рокум.Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі головуючого судді Денисюк Т.В. розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

УСТАНОВИВ:

У березні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив поновити строк на оскарження і скасувати винесену виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 постанову №664 від 10.03.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17000 гривень.

Заявлені вимоги мотивував тим, що з 2013 року перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , до введення воєнного стану був віднесений до категорії осіб обмежено придатних для несення військової служби, 26.10.2024 на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» йому надана відстрочка до 25.10.2025 у зв'язку із доглядом за батьком з інвалідністю. Проте у березні 2025 року він отримав постанову №664 від 10.03.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП за неявку 16.10.2024 за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Просив врахувати відсутність повідомлень про надходження поштової кореспонденції про виклик в ІНФОРМАЦІЯ_2 , перевірити строки притягнення до адміністративної відповідальності та скасувати оскаржувану постанову.

У відзиві представник ІНФОРМАЦІЯ_4 позов заперечив, покликаючись на те, що 06.10.2024 під час дії особливого періоду на виконання вимог Указів Президента України про загальну мобілізацію від 24.02.2022 №69/2022, від 01.05.2023 №255/2023, відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024, ОСОБА_1 поштовими засобами зв'язку була надіслана повістка з викликом на 16.10.2024 для уточнення військово - облікових даних. Згідно з трекінгом поштового відправлення №0600293719648 повістка 26.10.2024 повернута без вручення за закінченням терміну зберігання. Обов'язок контролювати надходження поштової кореспонденції покладається на позивача, тому неприбуття на виклик ІНФОРМАЦІЯ_2 і неповідомлення про поважність причин відсутності є достатньою підставою для притягнення позивача до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП. Ураховуючи наведене у задоволенні позову просив відмовити.

Сторони та їх представники в судове засідання не з'явилися.

Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи.

У зв'язку з неявкою усіх учасників провадження фіксування судового засідання технічними засобами відповідно до вимог ст.229 КАС України не здійснювалось, справу розглянуто у письмовому провадженні на підставі наявних у справі матеріалів (частина третя статті 194 КАС України).

Суд, дослідивши докази у справі, дійшов такого висновку.

ОСОБА_1 30.05.2013 виданий військовий квиток серії НОМЕР_1 з відміткою про обмежену придатність до несення військової служби.

У Резерв + є відмітка про своєчасне оновлення даних.

Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.10.2024 №16676 ОСОБА_1 надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації до 25.10.2025 на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку з доглядом за батьком, який є особою з інвалідністю.

06.10.2024, тобто у період вирішення заяви про можливість надання відстрочки, ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу рекомендованим листом направлена повістка №389314 про виклик на 11.00 год 16.10.2024 для уточнення даних.

Повістка позивачу не вручена. Рекомендованим поштовим повідомленням 0600293719648повістка 26.10.2024 повернута відправнику за закінченням терміну зберігання.

28.02.2025 інспектор мобілізаційного відділення склав щодо ОСОБА_1 протокол за порушення визначеного ч.2 ст.26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» обов'язку з'являтися на виклики ІНФОРМАЦІЯ_2 . Розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП призначив на 14.30 год. 10.03.2025.

10.03.2025 тимчасово виконуючий обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняв рішення про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17 000 грн, про що винесена постанова №664.

За змістом постанови суть правопорушення полягає у тому, що 06.10.2024 під час дії особливого періоду на адресу проживання військовозобов'язаного ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 була надіслана поштовим зв'язком повістка на підставі підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затв. постановою КМУ від 16.05.2024 та на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» прибути на 11.00 год 16.10.2024. Належним чином оповіщений військовозобов'язаний у визначений час і дату до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибув, чим порушив вимоги ч.1 ст.22 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Перевіряючи правомірність прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення суд керується приписами законодавства.

Диспозиція частини третьої статті 210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, яке було вчинене в особливий період.

Ця норма є бланкетною, тому зміст обов'язків, порушення яких тягне відповідальність, визначені в нормах інших законодавчих актів.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

24.02.2022 відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні постановлено ввести воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжений.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

Отже, на усій території України відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» діє особливий період.

Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».

Відповідно до ч.1, ч.3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) у строк та місце, зазначене у повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до ТЦК та СП громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затв. постановою КМУ №154 від 23.02.2022, до виключної компетенції територіальних центрів віднесено виконання планів і завдань мобілізації. Тому суд не втручається у питання доцільності, необхідності та періодичності виклику військовозобов'язаних до територіального центру.

Порядок вручення військовозобов'язаним повісток в особливий період визначений «Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затв. постановою КМУ №560 від 16.05.2024 (далі - Порядок №560).

Порядком передбачено:

- під час мобілізації громадяни викликаються до ТЦК та СП з метою взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби ( п.27),

- виклик громадян під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (п.28),

- у повістці зазначаються: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку; мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; місце, день і час явки за викликом, найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою, реєстраційний номер повістки, роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки (п.29),

- повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п.30),

- у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка (п.30-3),

- повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. (п.34),

- належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (п.41).

Відповідно до п.22, п.23 Порядку №560 поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Суд встановив, що позивач, якому повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 не вручена з відміткою «за закінченням терміну зберігання», не вважається в розумінні Порядку №560 належним чином сповіщений про обов'язок з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних.

Крім того, на час формування повістки 06.10.2024 від позивача на розгляд були прийняті документи для вирішення питання про відстрочку, а на час складання 28.02.2025 протоколу про адміністративне правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_2 володів інформацією про погодження ОСОБА_1 з 26.10.2024 відстрочки від призову.

На переконання суду за таких умов при винесенні оскаржуваної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за неприбуття 16.10.2024 на виклик ІНФОРМАЦІЯ_2 не враховані конкретні обставини справи, дані про особу, не встановлена суб'єктивна сторона правопорушення.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Окрім того, частиною другою статті 283 КУпАП визначено загальні вимоги до постанови про накладення адміністративного стягнення, яка має містити інформацію щодо особи правопорушника та обставин скоєння нею правопорушення.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини суд керуючись приписами п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, ч. 3 ст. 286 КАС України, вважає необхідним оскаржувану постанову скасувати, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись статтями 2, 5, 19, 25, 90, 168, 194, 229, 246, 250, 286, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №664 від 10.03.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП і накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн - скасувати.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_2 .

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса: АДРЕСА_3 .

Повне судове рішення складене 11.04.2025

ГоловуючийТ. В. Денисюк