Справа № 156/420/25
Провадження № 3/156/374/25
14 квітня 2025 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Комзюк Н.Н., дослідивши матеріали, які надійшли з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП,-
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №293789 від 07.04.2025 вбачається, що 07.04.2025 о 19 год. 55 хв. ОСОБА_1 , керуючи мопедом Delta (без реєстрації) у селі Морозовичі по вул. Північна, біля будинку №8, не впорався з керуванням, внаслідок чого впав та мопед отримав механічні пошкодження, чим порушив п.12.1 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП.
Дослідивши надані матеріали, вважаю, що протокол та додані до нього матеріали підлягають поверненню до Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області з наступних підстав.
Так, ст.278 КУпАП визначено, що при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 №1395, у розділі IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, зазначено особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП, а саме ч. 1 вказаної інструкції визначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються, зокрема: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський; показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності).
Пунктом 4 визначено, що на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: 1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП; 2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; 3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; 4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; 5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; 6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; 7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; 8) ширина тротуарів, узбіччя; 9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; 10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; 11) розташування дорожньої розмітки; 12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; 13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються: 1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу; 2) номерний знак транспортного засобу; 3) власник (співвласник) транспортного засобу; 4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою; 5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП; 6) вид пригоди; 7) кількість учасників ДТП; 8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306; 9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення); 10) тип транспортного засобу. Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Однак, до протоколу не надано схеми з місця ДТП, а також не долучено показань засобів відеоспостереження за фактом події ДТП, яка мала місце 07.04.2025 о 19 год. 55 хв. у селі Морозовичі за участю ОСОБА_1 . При цьому, відповідно до графи №10 протоколу серії ЕПР1 №293789 від 07.04.2025 подія фіксувалась на відеореєстратор та нагрудну боді-камеру.
Вказані недоліки не узгоджуються із вимогами розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС №1395 від 07.11.2015 року та перешкоджають справедливому розгляду справи у розумні строки.
Враховуючи, що складання та оформлення адміністративного матеріалу виконано не належним чином, а вказані недоліки не можуть бути усунуті у суді та позбавляють суд можливості розглянути справу про адміністративне правопорушення по суті, вважаю за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 до Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП України,-
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП повернути до Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.Н. Комзюк