Справа № 727/3108/25
Провадження № 3/727/801/25
11 квітня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Одовічен Я.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Державної екологічної інспекції Карпатського округу, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.88-1 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 ,-
До Шевченківського районного суду м.Чернівці надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.88-1 ч.2 КпАП України.
Так, 07.03.2025 року о 15 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи в м.Чернівці по Проспекту Незалежності, 111 (навпроти ринку «Формаркет»), здійснювала здійснювала торгівлю квітів, у кількості 3 штуки «Білоцвіт весняний», який занесений до Червоної книги України, що є порушенням порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, чим порушила ст.ст.12, 40 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», чим своїми діями вчинила адміністративне правопорушення передбачене ст.88-1 ч.1 КпАП України.
ОСОБА_1 у судовому засідання пояснила, що дійсно, при вказаних в протоколі обставинах продавала квіти. Однак квіти, які вона продавала, ростуть біля її будинку. Вона їх давно посадила. На її утриманні перебуває неповнолітній син. ОСОБА_2 продавала, оскілки не працевлаштована, доходу не отримує. Дохід отримує лише у вигляді аліментів на утримання сина. Просила суворо не карати.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Так, за положеннями ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП регламентовано, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення; чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності; чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність; чи заподіяно майнову шкоду; а також з'ясувати інші підстави для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 88-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу, вчинені щодо об'єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони тваринного і рослинного світу.
Статтею 3 ЗУ «Про рослинний світ» передбачено, що рослинний світ - сукупність усіх видів рослин, а також грибів та утворених ними угруповань на певній території.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про рослинний світ», охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від пожеж, шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про рослинний світ», охорона рослинного світу забезпечується в тому числі і створенням системи державного обліку та здійсненням державного контролю за охороною, використанням та відтворенням рослинного світу.
Статтею 3 ЗУ «Про Червону книгу України» встановлено, що Червона книга України є офіційним державним документом, який містить перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також узагальнені відомості про сучасний стан цих видів тваринного і рослинного світу та заходи щодо їх збереження і відтворення.
До Червоної книги України (рослинний світ) включаються рослини, гриби, водорості та непатогенні мікроорганізми, що не належать до тваринного світу (ст.4 Закону).
Як було встановлено судом, «Білоцвіт весняний» занесений до Червоної книги України. Природоохоронний статус виду: Неоцінений. Причини зміни чисельності: Руйнування оселищ, осушувальна меліорація, викопування рослин для продажу разом з цибулинами. Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ, ПЗ «Ґорґани», НПП Карпатському, «Синевир», «Сколівські Бескиди», Яворівському, Ужанському, РЛП «Равське Розточчя», «Верхнє-Дністровські Бескиди», «Надсянський», низці пам'яток природи, заказників, заповідних урочищ. Необхідно контролювати стан популяцій в окол. великих міст. Заборонено руйнування місцезростань, проведення осушувальної меліорації, викопування рослин та торгівлю ними.
Згідно до ст.33 КпАП України стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.22 КпАП України при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа) уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Усне зауваження може бути зроблено лише за малозначне правопорушення. Законодавство не містить їх переліку або вказівок на ознаки, що дозволяють судити про малозначність провини. Очевидно, це такі адміністративні правопорушення, які не становлять великої шкідливості й не завдають значних збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам.
Малозначне правопорушення - це такі дії, які не спричинили або не могли спричинити істотної шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.
У кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не становлять великої суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, її майновий та сімейний стан.
Враховуючи вищевикладене, а також особу правопорушника, зокрема те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, згідно наданих відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 09.04.2025 року остання отримувала лише аліменти, іншого доходу не отримувала, суд вважає, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КпАП України за малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, чого буде достатньо для забезпечення виховного впливу та запобігання вчиненню нових правопорушень.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 88-1, 283-285 КпАП України, суд, -
ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення, передбаченого ст.88-1 ч.2 КпАП України та обмежитись відносно неї усним зауваженням.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя Одовічен Я.В.