10 квітня 2025 року справа № 580/589/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛД КОММЕРС ГРУП» до Головного управління ДПС у м.Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
20.01.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «БІЛД КОММЕРС ГРУП» (18001, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Вишневецького Байди, буд.47, приміщення 12; код ЄДРПОУ 41343250) (далі - позивач) подало у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління ДПС у м.Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденко, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011) (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, пл.Львівська, 8; код ЄДРПОУ 43005393) (далі - відповідач 2) про:
визнання протиправним і скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) відповідача 1 від 28.10.2024 №11966353/41343250;
зобов'язання відповідача 2 зареєструвати податкову накладну (далі - ПН) від 13.09.2024 №1 в ЄРПН датою її подання на реєстрацію - 17.09.2024.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідачі безпідставно відмовили у реєстрації вказаної ПН.
Ухвалою суду від 27 січня 2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк 10 днів з дати отримання ухвали для усунення її недоліків.
03.02.2025 від представниці позивача до суду на виконання вимог вказаної ухвали надійшла заява вх.№ 5120/25, до якої додала платіжну інструкцію від 17.12.2024 №39 про сплату судового збору в сумі 3028,00грн за звернення до адміністративного суду зі вказаним вище позовом, чим усунуто недоліки позову.
Ухвалою суду від 10.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного провадження.
10.03.2025 відповідач-2 подав відзив з проханням відмовити у задоволенні позову, обґрунтовуючи дискреційністю повноважень у прийнятті оскаржуваного рішення.
10.03.2025 від відповідача-1надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив перейти у загальне позовне провадження із-за суми оскаржуваного рішення та у задоволенні позову відмовити повністю. Вказує, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало надання позивачем копій документів, оформлених з порушеннями законодавства та щодо господарських операцій з контрагентом, який не має трудових ресурсів. На пропозицію надати додаткові документи позивач не відповів. Отже, спірне рішення прийняте обґрунтовано.
17.03.2025 позивач надав суду відповідь на відзиви з проханням позов задовольнити. Зауважує, що відсутність трудових ресурсів не була підставою спірного рішення та не відповідач-1 не вказав жодного пояснення про недоліки оформлення отриманих від нього документів. До повідомлення він надав документи щодо оренди нерухомого майна та трудових ресурсів.
Всі подані сторонами документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.
З приводу посилання відповідача-1 про наявність складної справи із-за ціни позову суд урахував, що на підставі оскаржуваного рішення у позивача не виникає податковий обов'язок зі сплати податку. Натомість таким документом може бути податкова декларація, податкове повідомлення-рішення, податкова вимога. На підставі оскаржуваного рішення у позивача може виникнути виключно обов'язок правильно оформити податкову звітність. Тому правила ст.12 КАС України для визначення ознак складної справи на спірні правовідносини не поширюється. У зв'язку з одним предметом спору, відсутністю доцільності призначити експертизу, допитати свідків та можливість правильного вирішення спору виключно на підставі письмових доказів, суд дійшов висновку про наявність ознак нескладної справи, відсутність підстав для переходу зі спрощеного в загальне позовне провадження та необхідність розгляду справи у письмовому провадженні.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Позивач згідно з даними ЄДРПОУ зареєстрований, як суб'єкт господарювання - юридична особа, з 18.05.2017. Види діяльності:
68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;
46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту;
47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
47.30 Роздрібна торгівля пальним;
52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту;
63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.;
68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна;
68.31 Агентства нерухомості;
69.10 Діяльність у сфері права;
41.10 Організація будівництва будівель;
41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель;
46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами;
46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього;
46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням;
46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
Перебуває на податковому обліку відповідача-1.
17.09.2024 позивач подав на реєстрацію в ЄРПН ПН від 13.09.2024 №1 на послуги оренди нерухомого майна в сумі ПДВ 560400,00грн для ТОВ «ІННОТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 44456725). Зі вказаним контрагентом позивач, як орендодавець, уклав договір суборенди нерухомого майна від 06.09.2024 з умовами щодо щомісячного платежу оренди в сумі 280200,00грн (ПДВ - 46700,00грн):
попередня оплата 3362400,00грн, з якої 1681200,00грн, у т.ч. ПДВ - 280200,00грн сплачується суборендарем протягом 7днів за днем укладення договору, а решта 1681200,00грн, у т.ч. ПДВ - 280200,00грн - протягом 14днів за днем такого укладення;
за періоди оренди, що не охоплюється попередньою платою, щомісячно до 20-го числа, нас, наступного за місяцем оренди.
Реєстрація ПН зупинена відповідно до вимог п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.
08.10.2024 позивач направив повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів до вказаної ПН, в якому зазначив, що вона виписана за правилом першої події: попередня оплата за оренду приміщення згідно зі вказаним вище договором суборенди, оплата підтверджена випискою банку за 13.09.2024. У додаток надав: письмове пояснення, договір оренди від 05.09.2024, акт прийому-передачі документів від 06.09.2024, рахунок №2 від 06.09.2024, виписку банку від 13.09.2024, ПН №1 від 13.09.2024, квитанцію до неї, інформацію з ДРРП від 06.03.2024 і від 21.09.2024.
14.10.2024 відповідач-1 надав позивачу повідомлення про необхідність додатково подати розрахунок орендної плати за суборенди майна, акт приймання-передачі майна від орендодавця ТОВ «Бізнес плазма» та розрахункові документи з цим орендодавцем, штатний розпис, накази на призначення працівників, відомості про нарахування заробітної плати застрахованим особам.
21.10.2024 позивач надав письмове пояснення, до якого надав зарплату відомість, наказ про призначення працівників, штатний розпис, акт приймання-передачі майна з ТОВ «Бізнес плаза».
28.10.2024 відповідач-1 виніс рішення №11966353/41343250, підписане головою Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН С.В.Кондратюка, про відмову в реєстрації ПН у зв'язку з наданням платником документів, складених з порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено, що не спростовані критерії ризиковості, яким відповідає відповідно до рішення від 11.02.2022.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України) та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до п.2 Порядку №1246 ПН - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Суд врахував, що причиною зупинення реєстрації ПН у рішенні відповідача було зазначено, що платник податків відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, відповідно до якого - у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (п.8 Постанови №1165). Саме з таких причин запропоновано позивачу подати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію накладної.
Оскільки спірні правовідносини виникли щодо реєстрації ПН, а не щодо рішення про визнання ризиковим платника, спростовувати факти, встановлені іншим рішенням, позивач не мав обов'язку.
Відповідно до п.201.10 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п.7 Порядку №1165 встановлено у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Отже, у разі зупинення реєстрації ПН зі вказаних підстав подальші дії платника полягають у спростуванні виявлених ознак ризиковості операції.
Згідно з п.п.25, 26 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.
Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Отже, відповідні Комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН.
Згідно з п.п.3, 4 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахункукоригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі,може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Виконання вказаної норми платником не полягає у формальному підході, а є орієнтиром для спростування платником виявлених автоматизованою системою моніторингу ознак ризиковості.
підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Тобто, первинні документи складаються саме щодо реальних господарських операцій і за відсутності їх презюмується їх невиконання.
Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Із вказаних вище доказів суд встановив, що підставою реєстрації та виписування ПН позивач вказав відповдіачу-1 отримання попередньої оплати. То ж відповідач-1 мав факт обов'язок перевірити дотримання правила першої події.
Операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, відповідно до підп. «а» п. 185.1 ст.185 ПК України є об'єктом оподаткування ПДВ.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п.194.1.ст.194 ПК України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.
Абзацом першим п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Абзацом першим п.201.10 ст.201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Отже, дії позивача, як продавця послуги, щодо реєстрації в ЄРПН згаданої вище ПН, виписаної за правилом першої події, є виконанням встановленого законом обов'язку, позбавленням якого відповідачі не наділені. Спірним рішенням відповідач 1 завадив позивачу виконати передбачений п.201.1 ст.201 ПК України обов'язок.
Згідно з п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі відповідно до п.10 Порядку №520 в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Зміст такого виду рішення вказаний у Додатку №1 до Порядку №520 та передбачає обов'язок у додатковій інформації зазначити конкретні документи.
Отже, надання додаткових письмових пояснень та копій документів є правом платника податку, а не його обов'язком. Водночас у разі ненадання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня зобов'язана прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі.
Вказаного механізму відповідач-1 у спірних правовідносинах дотримався. Водночас підстави спірного рішення відповідача 1 не відповідають дійсним обставинам справи та подання запитуваних документів спростовується електронними повідомленнями позивача.
Позивач надав увесь передбачений п.5 Порядку №520 і запитуваний відповідачем-1 пакет документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Доводи відповідача щодо ненадання платником податку копій документів не відповідають дійсності, а відсутність у додаткових поясненнях оскаржуваного рішення та попереднього запиту про необхідність подання додаткових документів відомостей про те, які саме документи складені з порушенням, відсутність доказів обговорення цих питань на засіданні, свідчить про безпідставність та протиправність рішення щодо відмови у реєстрації ПН, яка виникла внаслідок формального підходу до розгляду отриманих від платника документів.
Відповідно до ст.10 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом. Адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши викладене, суд дійшов висновку, що у заявлених спірних правовідносинах відповідач-1 діяв з порушенням вказаних вище принципів та прийняв рішення, що не відповідає вказаним вище вимогам закону, позаяк вказані порушення оформлення отриманих від платника документів не мають розкритого змісту, в чому вони полягають. Тому позовна вимога визнати спірне рішення протиправним і скасувати є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету (далі - технічний адміністратор) - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.
Отже, саме відповідач 2 уповноважений забезпечити прийняття ПН до ЄРПН.
Однак, оскільки порушення заявленого права виникло на етапі розгляду отриманих документів та необхідності надання їм належної оцінки, зобов'язувати реєструвати ПН передчасно.
Тому суду дійшов висновку про наявність підстав зобов'язати відповідача-1 повторно розглянути отримані від позивача всі документи та на підставі їх аналізу прийняти обґрунтоване рішення.
Зважаючи на результат вирішеного спору згідно з ст.139 КАС України, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення до суду з позовною заявою, підтверджені платіжною інструкцією від 17.12.2024 №39 на суму 3028,00грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, з вини якого виник спір та допущено порушення прав позивача, пропорційно задоволеній частині позовних вимог - половина суми.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов Товариство з обмеженою відповідальністю «БІЛД КОММЕРС ГРУП» задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м.Києві від 28.10.2024 №11966353/41343250.
Зобов'язати Комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м.Києві(04116, м.Київ, вул.Шолуденко, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011) повторно розглянути отримані від Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛД КОММЕРС ГРУП» (18001, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Вишневецького Байди, буд.47, приміщення 12; код ЄДРПОУ 41343250) всі документи щодо реєстрації податкової накладної від 13.09.2024 №1 Єдиному реєстрі податкових накладних та на підставі їх аналізу прийняти обґрунтоване рішення.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРО-ВЕЛЕС" (20300, Черкаська обл., місто Умань, вулиця Велика Фонтанна, будинок 25, квартира 1; код ЄДРПОУ 39069819) судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 1514,00грн (одну тисячу п'ятсот чотирнадцять гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві(04116, м.Київ, вул.Шолуденко, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Повний текст рішення виготовлений і підписаний 10.04.2025.