Рішення від 11.04.2025 по справі 560/725/25

Справа № 560/725/25

РІШЕННЯ

іменем України

11 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо не застосування січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) при нарахуванні «поточної» індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2008 по 28.02.2018.

2. Зобов'язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області здійснити перерахунок та доплату «поточної» індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2008 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).

3. Визнати протиправними дії Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо порушення вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та невиплати за період з 01.03.2018 по 24.06.2021 «індексації-різниці» грошового забезпечення 3 973,35 грн. в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а також невиплати «поточної» індексації грошового забезпечення.

4. Зобов'язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати та виплатити за період з 01.03.2018 по 24.06.2021 «індексацію-різницю» грошового забезпечення 3 973,35 грн. в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, а також «поточну» індексацію грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не в повному обсязі здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 15.01.2025 роз'єднано в окремі провадження позовні вимоги у справі, виділивши в окреме провадження, зокрема, позовні вимоги ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про зобов'язання нарахувати та виплатити за період з 01.03.2018 по 24.06.2021 «поточну» індексацію грошового забезпечення, присвоївши зазначеній справі новий номер №560/725/25.

Ухвалою суду від 16.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що у зв'язку з введенням з 01.03.2018 нової тарифної розрядки, коефіцієнтів посадових окладів осіб рядового і начальницького складу та фактичним збільшенням грошового забезпечення ОСОБА_1 встановлюється базовий місяць для нарахування індексації березень 2018 року.

Вказує, що Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення позивачу з 01.03.2018 по 24.06.2021 в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області.

Відповідно до витягу з наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (по особовому складу) від 23.06.2021 №322 позивача з 24.06.2021 звільнено із служби цивільного захисту.

Згідно відомостей, які були надані позивачу Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, а саме довідки про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення у відповідності до розрахунково-платіжних відомостей з 01.03.2018 року по 23.06.2021 року встановлено березень 2018 року як місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць).

Згідно довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 від 29.11.2024 №354, позивачу в період з 01.03.2018 по 24.06.2021 нараховано та виплачено в червні 2019 року - 751,12 грн., в липні 2019 року - 206,72 грн., в серпні 2019 року - 206,72 грн., в вересні 2019 року - 206,72 грн., в жовтні 2019 року - 206,72 грн., в листопаді 2019 року - 206,72 грн., в грудні 2019 року - 216,51 грн., в січні 2020 року - 216,51 грн., в лютому 2020 року - 216,51 грн., в березні 2020 року - 216,51 грн., в квітні 2020 року - 216,51 грн., в травні 2020 року - 216,51 грн., в червні 2020 року - 216,51 грн., в липні 2020 року - 216,51 грн., в серпні 2020 року - 236,07 грн., в вересні 2020 року - 226,29 грн., в жовтні 2020 року - 226,29 грн., в листопаді 2020 року - 226,29 грн., в грудні 2020 року - 233,81 грн., в січні 2021 року - 331,42 грн., в лютому 2021 року - 331,42 грн., в березні 2021 року - 331,42 грн., в квітні 2021 року - 415,41 грн., в травні 2021 року - 415,41 грн., в червні 2021 року - 332,33 грн. індексації грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII).

Згідно ст.1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 2 Закону № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону № 1282-XII встановлено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (стаття 4 Закону № 1282-XII).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону № 1282-XII).

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Як встановлено п.1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру зокрема грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку №1078 проведення індексації грошових доходів населення №1078, у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. (абз.5 п.4 Порядку № 1078).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, якою визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Згідно із абз.2 п.5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації (фіксованої суми індексації) до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку №1078.

Абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку №1078 врегульовано, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Слід зауважити, що Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, поточної та індексації-різниці.

Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) в березні 2018 р. становив 101,1%, в квітні 2018 р. становив 100,8%, в травні 2018 р. - 100,0%, в червні 2018 р. - 100,0%, в липні 2018 р. - 99,3%, в серпні 2018 р. - 100,0%, в вересні 2018 р. - 101,9%, в жовтні 2018 р. - 101,7%.

Отже величина індексу споживчих цін у період з квітня 2018 року по жовтень 2018 року не перевищувала передбаченого пунктом 1-1 Порядку №1078 порогу індексації у 103%.

Відтак, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді цього ж року, то позивач набув право на виплату індексації з грудня 2018 року.

Враховуючи вказане, суд вважає, що підстави для нарахування та виплати позивачу поточної індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 по листопад 2018 року відсутні.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31.05.2022 у справі №400/4491/20.

У зв'язку з цим, суд вважає, що відповідач правомірно не здійснював нарахування та виплату позивачу поточної індексації грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року включно.

Щодо нарахування та виплати позивачу поточної індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2018 по 24.06.2021, суд зазначає наступне.

Згідно з відомостями, наданими позивачу Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, а саме - довідки про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення відповідно до розрахунково-платіжних відомостей, з 01.03.2018 року по 24.06.2021 року, позивачу встановлено березень 2018 року як місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць).

Суд зазначає, що в грудні 2018 року для індексації грошового забезпечення застосовується індекс 3,7% (103,7% - 100%), а до цього часу індексація не нараховувалася, оскільки індекс споживчих цін не перевищував поріг індексації 103%.

Отже, у грудні 2018 року та за січень - лютий 2019 року відповідач мав би нарахувати та виплатити позивачу поточну індексацію в розмірі 71,08 грн., що розрахована множенням величини приросту індексу споживчих цін на розмір прожиткового мінімуму та діленням на 100%, а саме: 3,70% х 1921 грн./100% = 71,08 грн.;

У період з березня по червень 2019 року включно величина приросту індексу споживчих цін становила 7%, прожитковий мінімум залишався на рівні 1921 грн., отже поточна індексація на вказаний період мала становити щомісяця: 1921 грн. х 7% / 100%= 134,47 грн.

Як наслідок, за період з березня 2018 року по червень 2019 року індексація грошового забезпечення була нарахована позивачу у таких розмірах: за березень 2018 року - 0,00 грн., за квітень 2018 року - 0,00 грн., за травень 2018 року - 0,00 грн., за червень 2018 року - 0,00 грн., за липень 2018 року - 0,00 грн., за серпень 2018 року - 0,00 грн., за вересень 2018 року - 0,00 грн., за жовтень 2018 року - 0,00 грн., за листопад 2018 року - 0,00 грн., за грудень 2018 року - 71,08 грн., за січень 2019 року - 71,08 грн., за лютий 2019 року - 71,08 грн., за березень 2019 року - 134,47 грн., за квітень 2019 року - 134,47 грн., за травень 2019 року - 134,47 грн., червень 2019 року - 134,47 грн.

Таким чином, сума індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 по 30.06.2019 становить 751,12 грн., яка була нарахована та виплачена позивачу в червні 2019 року.

Так, з довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 слідує, що останньому в період з 01.03.2018 по 24.06.2021 нараховано та виплачено: в червні 2019 року - 751,12 грн., в липні 2019 року - 206,72 грн., в серпні 2019 року - 206,72 грн., в вересні 2019 року - 206,72 грн., в жовтні 2019 року - 206,72 грн., в листопаді 2019 року - 206,72 грн., в грудні 2019 року - 216,51 грн., в січні 2020 року - 216,51 грн., в лютому 2020 року - 216,51 грн., в березні 2020 року - 216,51 грн., в квітні 2020 року - 216,51 грн., в травні 2020 року - 216,51 грн., в червні 2020 року - 216,51 грн., в липні 2020 року - 216,51 грн., в серпні 2020 року - 236,07 грн., в вересні 2020 року - 226,29 грн., в жовтні 2020 року - 226,29 грн., в листопаді 2020 року - 226,29 грн., в грудні 2020 року - 233,81 грн., в січні 2021 року - 331,42 грн., в лютому 2021 року - 331,42 грн., в березні 2021 року - 331,42 грн., в квітні 2021 року - 415,41 грн., в травні 2021 року - 415,41 грн., в червні 2021 року - 332,33 грн. індексації грошового забезпечення.

Відтак, судом встановлено, що право позивача на отримання поточної індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 24.06.2021 не було порушене, про що свідчать матеріали справи, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 24.06.2021 із застосуванням березня 2018 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 квітня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29008 , код ЄДРПОУ - 23312469)

Головуючий суддя Д.А. Божук