Рішення від 11.04.2025 по справі 560/18777/24

Справа № 560/18777/24

РІШЕННЯ

іменем України

11 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №220350002688 від 05.09.2024 про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язати провести з 01.09.2024 перерахунок пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату від 29.03.2016 №0972/01, №0973/01, від 09.07.2021 №2174/01, №2175/01, №2176/01, №2177/01, №2178/01, №2179/01, № 2180/01, виданих ООО "Буренерго". В обґрунтування позову зазначає, що відповідач протиправно не врахував вказані довідки про заробітну плату, видані підприємством, розташованим на території російської федерації. Водночас, на думку позивача, заробіток, зазначений у вказаних довідках, слід враховувати при обчисленні розміру його пенсії.

У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на відсутність підстав для врахування вказаних довідок, оскільки Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 припинила свою дію для України 19.06.2023, а російська федерація припинила свою участь у зазначеній угоді з 01.01.2023.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві також просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що позивачу правомірно відмовлено у врахуванні довідок про заробітну плату, оскільки не є підтвердженими відомості, вказані у них.

У відповіді на відзиви позивач заперечує щодо доводів відповідачів.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 06.08.2024 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримуючи пенсію за віком (за Списком №2) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

29.08.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок про заробітну плату від 29.03.2016 №0972/01, №0973/01, від 09.07.2021 №2174/01, №2175/01, № 2176/01, № 2177/01, № 2178/01, № 2179/01, № 2180/01, виданих ООО "Буренерго" російської федерації за період роботи з 01.04.1997 по 15.06.2019.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №220350002688 від 05.09.2024 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії згідно з вказаними довідками про заробітну плату на тій підставі, що Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 припинила свою дію для України з 19.06.2023, а російська федерація припинила свою участь у зазначеній угоді з 01.01.2023.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством.

Стаття 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода), яка була чинною на час роботи позивача за кордоном, передбачала, що пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають. Згідно з абзацами 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14.01.1993 трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Отже, наведені положення міжнародних договорів передбачали, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. Обчислення стажу здійснювалось згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводилось за законодавством держави, на території якої вони проживають.

За положеннями статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються у трудовий стаж. У випадку, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається, виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. Відповідно до статті 11 Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1). Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а за періоди роботи після 01 січня 2004 додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків. Відповідно до пункту 3 пункту 2.1 вказаного Порядку №22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку. Вказаним додатком затверджена форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, в якій, зокрема, вказується орган, що видав довідку, особа, якій довідка видана, суми заробітної плати та період, за який вона нарахована, а також підстава видачі довідки (назви первинних документів). Згідно з п. п. 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. При цьому, ненадання/ненадходження інформації щодо відрахованих сум єдиного соціального внеску до відповідного пенсійного фонду не може бути підставою для позбавлення особи права на пенсійне забезпечення та врахування стажу за вказаний час роботи.

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює міжнародне співробітництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами України з питань, що належать до його компетенції (підпункт 13 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23 липня 2014).

Обов'язок отримання інформації від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків за періоди роботи особи після 01 січня 2004 в силу приписів Порядку №22-1 покладається саме на орган, що призначає пенсію, а не на особу пенсіонера. Нездійснення цього обов'язку або неотримання інформації з причин, які не залежать від волі пенсіонера, не є належною підставою для неврахування як стажу роботи за спірні періоди, так і заробітної плати (доходу), отриманої за періоди такої роботи.

Судом досліджений зміст довідок, виданих позивачу до початку широкомасштабного вторгнення російської федерації на територію України, які є у розпорядженні пенсійного органу. Зазначені довідки відображають суми заробітної плати позивача, отримані у відповідні періоди, інформацію про роботодавця (податкового агента), інформацію про сплату відрахувань до відповідних фондів та органів держави, на території якої позивач працював.

Будь-яких належних доказів невідповідності змісту довідок, доказів їх недостовірності відповідачі не надали. Водночас, відсутність окремих документів або ненадання документів підприємством, на якому працював пенсіонер, не є підставою для настання для останнього несприятливих наслідків, за відсутності його вини у неможливості їх одержання. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №348/463/17 та від 13.02.2020 у справі №523/19088/16-а.

Крім того, до позову надані розрахункові листи за відповідні періоди, з яких вбачається, що позивач отримував заробітну плату за виконувану ним роботу на підприємстві ТОВ "Буренерго" м. Новий Уренгой.

Суд виходить з того, що станом на час роботи позивача в районах крайньої півночі Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 була чинною і розповсюджувала свою дію на правовідносини, які стосувались права позивача на пенсійне забезпечення.

Водночас, відповідачі не надали доказів того, що вони проводили будь-яку обґрунтовану перевірку достовірності документів або даних, вказаних у них, звертались з відповідними запитами та листами або вчинили інші дії, спрямовані на уточнення обставин, які викликали сумніви.

Відтак, у цьому випадку позивач не може бути позбавлений права на врахування сум отриманої ним заробітної плати при обчисленні пенсії лише через неможливість перевірки довідок відповідними пенсійними органами або невчинення дій суб'єктами влади, які володіють відповідними повноваженнями.

З огляду на це, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії з урахуванням інформації про нараховану заробітну плату, яка міститься у наданих пенсійному органу довідках.

Оскільки відповідач не довів правомірності дій, доводи позивача належними доказами не спростував і не довів суду протилежне, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №220350002688 від 05.09.2024 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням наданих ним довідок про заробітну плату.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.09.2024 з урахуванням інформації про нараховану заробітну плату, яка міститься у наданих пенсійному органу довідках від 29.03.2016 №0972/01, №0973/01, від 09.07.2021 №2174/01, №2175/01, №2176/01, №2177/01, №2178/01, №2179/01, № 2180/01, виданих ООО "Буренерго" (з урахуванням раніше проведених виплат).

Стягнути на користь ОСОБА_1 605,60 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 605,60 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 квітня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83,м. Одеса,Одеська обл., Одеський р-н,65012 , код ЄДРПОУ - 20987385)

Головуючий суддя І.С. Козачок