Рішення від 11.04.2025 по справі 520/2475/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 р. № 520/2475/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Дер-м,п.3,пов.2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7А, м. Кропивницький, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., 25001, ЄДРПОУ 20632802), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А, код ЄДРПОУ 20632802) № 204650022646 від 23.01.2025 року про відмову у переводі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на пенсію згідно Закону № 889, відповідно до заяви № 361 від 15.01.2025 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» та здійснити нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням загального стажу державної служби 29 років 01 місяць 19 днів, довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №8/А/20-40-10-02-11 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було кваліфіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ від 10.12.2015 року № 889- VII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 ЗУ від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 30 785,36 грн. з яких надбавка за інтенсивність праці 20 683,68 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи- 2 080,98 грн., премія місячна - 4182,98 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю - 3 837,72 грн. та довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видана ОСОБА_1 , про те що вона працювала в Головному управлінні ДПС у Харківській області на посаді начальника відділу та згідно якої заробітна плата станом на січень 2025 становить: 32 330,00 грн., з яких посадовий оклад - 21 020,00 грн., надбавка за ранг (3 ранг) - 800,00 грн., надбавка за вислугу років (50 відсотків) (за стаж державної служби 29 років) - 10 510,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг № 204650022646 від 23.01.2025 року про відмову у переводі ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону № 889, відповідно до заяви № 361 від 15.01.2025, є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачам, що підтверджується довідками про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідачів.

Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував.

Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував.

Позивач надав до суду відповіді на відзиви, в яких виклав заперечення проти відзивів та підтримав заявлені позовні вимоги.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Харківській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , Серія ААН № НОМЕР_2 , виданим Пенсійним фондом України від 15.05.2024.

Разом із тим, позивачка продовжила перебувати на службі в органах Головного управління ДПС у Харківській області.

В кінці 2024 року, наказом Головного управління ДПС у Харківській області № 1360-0 від 23.12.2024 припинено державну службу та звільнено з 31.12.2024 ОСОБА_1 з посади Начальника відділу з надання адміністративних послуг та інших послуг Харківської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Харківській області, у зв'язку із скороченням посади державної служби.

У зв'язку з цим, 15.01.2025 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою № 361 про переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», додатково до заяви надано паспорт та РНОКПП позивачки, довідку про складові заробітної плати для державного службовця та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії.

Рішенням № 204650022646 від 23.01,2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, яке було отримано позивачем 28.01.2024, відмовлено ОСОБА_1 у переводі на пенсію згідно Закону № 889 зазначивши, що у останньої не має необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723.

З рішення вбачається, що до стажу державного службовця позивач не зараховано періоди з 29.01.1997 по 04.07.2013 та з 31.12.2013 по 01.05.2016, оскільки позивач працювала на посадах з присвоєнням спеціального звання.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 №889-УІІІ «Про державну службу» (далі - Закон №889-УІІІ), який набрав чинності 01.05.2016 та відповідно до Прикінцевих положень, якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Частина 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ: на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягай пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після 01.05.2016 відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Таким чином, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, за наведеного правового регулювання, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постановах Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17, від 16.12.2021 у справі № 538/804/17.

Зі змісту оскарженого рішення Пенсійного фонду вбачається, що у пенсійного органу відсутні зауваження щодо віку та страхового стажу позивачки. Спірним у даній справі є стаж державної служби позивачки.

На підтвердження трудової діяльності ОСОБА_1 на державній службі, в органах державної податкової служби, присвоєння персональних та спеціальних звань, рангів державного службовця у трудовій книжці ОСОБА_1 з вкладишем серії НОМЕР_3 містяться наступні записи:

- з 13.11.1995 до 01.02.1996 державний податковий інспектор валютної інспекції відділу по контролю за виконанням валютного законодавства (запис № 13); Прийнята присяга держслужбовця (запис № 14);

- з 01.02.1996 до 04.05.1996 переведена на конкурсній основі на посаду старшого державного податкового інспектора того ж відділу (запис № 15);

- з 05.05.1996 до 24.11.1996 переведена на конкурсній основі на посаду головного державного податкового інспектора того ж відділу (запис № 16);

- з 25.11.1996 звільнена у зв'язку з переведенням в Державну податкову адміністрацію в Орджонікідзевському районі, п. 5 ст 36 КЗпП України, у зв'язку з ліквідацією Державної ПІ в Орджонікідзевському районі (запис № 17);

- з 26.11.1996 по 31.11.1998 зарахована на конкурсній основі на посаду головного державного податкового інспектора відділу валютного контролю у порядку переводу з ДПУ по Орджонікідзевському районі м. Харкова (запис № 18); Присвоєно звання «інспектор податкової служби» 2 рангу (запис № 19);

- з 01.12.1998 по 09.01.1999 переведена головним державним податковим ревізор-інспектором у відділ валютного контролю (запис № 22);

- з 10.01.1999 по 03.05.2000 призначена на конкурсній основі на посаду начальника відділу валютного контролю (запис № 23);

- з 04.05.2000 по 02.12.2001 призначена начальником відділу валютного контролю управління документальних перевірок юридичних осіб (запис № 25); Присвоєно спеціальне звання «інспектора податкової служби» першого рангу (запис № 28);

- з 03.12.2001 по 31.01.2002 У зв'язку із зміною структури ДПІ переведена головним державним податковим ревізор-інспектором у групу по контролю у сфері ЗЕД відділу документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб управління податкового аудиту та валютного контролю (запис № 29);

- з 01.02.2002 по 31.03.2002 призначена на конкурсній основі начальником відділу стягнення податкової заборгованості (запис № 30);

- з 01.04.2002 по 17.09.2002 призначена на конкурсній основі заступником начальника інспекції - начальником відділу стягнення податкової заборгованості (запис № 31);

- з 18.09.2002 по 01.07.2007 призначена на конкурсній основі першим заступником начальника ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова (запис № 32); Присвоєно спеціальне звання «радника податкової служби» третього рангу (запис № 33);

- з 02.07.2007 звільнена з посади у порядку переводу до ДПІ у Московському районі м. Харкова (запис № 34);

- з 03.07.2007 по 25.08.2008 призначена у порядку переводу з ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова на посаду першого заступника начальника ДПІ у Московському районі м. Харкова (запис № 35); Присвоєно спеціальне звання «радника податкової служби» другого рангу (запис № 36);

- з 26.08.2008 звільнена з посади у порядку переводу до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова (запис № 37);

- з 27.08.2008 по 14.03.2012 призначена у порядку переводу на посаду першого заступника начальника ДПІ (запис № 38); Присвоєно спеціальне звання «радника податкової служби» 1 рангу (запис № 39);

- з 15.03.2012 у зв'язку з реорганізацією ДПІ, звільнена з посади у порядку переведення до Індустріального МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС (запис № 40);

- з 16.03.2012 по 03.07.2013 призначена у порядку переводу з ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова на посаду першого заступника начальника ДПІ у Московському районі м. Харкова Індустріального МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС, як така, що перебуває у кадровому резерві (запис № 41);

- з 04.07.2013 звільнена з займаної посади у порядку переведення до Харківської ОДПУ Головного Управління Міндоходів у Харківській області (запис № 42);

- з 05.07.2013 по 18.10.2015 призначена у порядку переведення на посаду заступника начальника Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Харківській області (запис № 43); Присвоєно 10 ранг державного службовця (запис № 44); Присвоєно спеціальне звання «радник податкової та митної справи» 1 рангу (запис № 45);

- з 19.10.2015 звільнена з займаної посади у порядку переведення до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДПС у Харківській області (запис № 48);

- з 20.10.2015 по 18.02.2019 призначена в порядку переведення на посаду заступника начальника Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДПС у Харківській області, (запис № 49)

- з 19.02.2019 звільнена з займаної посади у порядку переведення для подальшої роботи в ГУ ДФС у Харківській області (запис № 52);

- з 20.02.2019 по 18.02.2019 призначена в порядку переведення на посаду начальника відділу обліку платників та об'єктів оподаткування Харківської ДПІ. (запис № 53);

- з 11.09.2019 звільнена з займаної посади у порядку переведення до ГУ ДПС у Харківській області (запис № 54);

- з 12.09.2019 по 15.09.2020 призначена в порядку переведення на посаду начальника відділу обслуговування, обліку платників та об'єктів оподаткування Харківської ДПІ Харківського управління, (запис № 55); Присвоєно 4 ранг «державного службовця» (запис № 56);

- з 16.09.2020 по 03.02.2021 переведено на рівнозначну посаду начальника відділу з надання адміністративних послуг платником податків і зборів з фізичних осіб та єдиного внеску Харківської ДПІ. (запис № 58);

- з 04.02.2021 звільнена з займаної посади у порядку переведення до ГУ ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (запис № 59);

- з 05.02.2021 по 31.12.2024 призначена у порядку переведення на посаду начальника відділу з надання адміністративних послуг та інших послуг Харківської ДПІ Головного управління ДПС у Харківській області, (запис № 60); Присвоєно 3 ранг «державного службовця» (запис № 61).

Крім того, Головним управлінням ДПС у Харківській області ОСОБА_1 видана Довідка з підтвердженням того, що на дату припинення державної служби та звільнення з посади начальника відділу з надання адміністративних та інших послуг Харківської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Харківській області 31 грудня 2024 року стаж державної служби становить 29 років 01 місяць 19 днів.

Також, 15.01.2025 Головним управлінням ДПС у Харківській області ОСОБА_1 видана Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Вказана довідка видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889- VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Тобто, сам роботодавець визнає право позивача на призначення пенсії згідно з пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889- VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Щодо стажу державної служби, то до набрання чинності Законом № 889-УІІІ обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.051994 № 283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього (були чинними до 01.05.2016).

Пунктом 5 Порядку № 283 визначено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Пунктом 1 Порядку № 283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

За правилами п. 4 Порядку № 283 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Згідно з ст. 344 Податкового Кодексу України, пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи зазначених осіб, у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання, у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Виходячи з наведеного, посадові особи податкових та митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в митних та податкових органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на набуття пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року (зразкова справа № 822/524/18) та постанові Верховного Суду від 10.07.2018 справа №591 /6970/16-а.

Таким чином, суд зазначає, що період роботи (служби) позивача в податкових органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Також, на момент набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, 01.05.2016 позивач працювала на посаді заступника начальника Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ ДПС у Харківській області.

Відтак, позивачкою дотримані всі умови, які визначені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, пунктами 10. 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для призначення їй пенсії за віком на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Окрім цього, акцентуємо увагу на тому, що пунктом 19 ст. 37 Закону №3723-XII встановлено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Тобто, навіть той факт, що позивачкою отримувалися звання «Радник податкової служби» та «Радник податкової та митної справи» є підставою для зарахування цього періоду роботи до стажу державної служби. Натомість, відповідачем не було взято цього до уваги як й не враховано отримані ранги державного службовця.

Крім того, ч.З ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 передбачає, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду, тому враховуючи ту обставину, що позивач із заявою про призначення пенсії звернувся до відповідача 15 січня 2025 року, саме з цієї дати позивач набув право на призначення іншого виду пенсії, а саме за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Все вищезазначене, узгоджуються з висновками Великої Палати Верховного Суду, виловленими у постанові від 13.02.2019 у справі № 822/524/18; від 27.01.2023 у справі № 340/4184/21.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що період державної служби ОСОБА_1 в органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг від 23.01.2025 року № 204650022646 про відмову у переводі з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» не відповідає передбаченим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, та, як наслідок, є протиправним і підлягає скасуванню.

Щодо посилань відповідача у відзиві на те, що форма та зміст наданих до заяви № 361 та позовної заяви довідок № 7/А/20-40-10-02-11 та № 8/А/20-40-10-02-11 від 15.01.2024 не відповідають постанові № 823 “Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Постанова № 823), якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622). Та на те, що довідки видані станом на жовтень та листопад 2024, що прямо протирічить Порядку № 622 ( з змінами та доповненнями), суд зазначає наступне.

На момент звернення 18.12.2024 із заявою позивач мала діяти відповідно до вимог Порядку № 622 (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до вимог п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України №889- VIII, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова № 1-3), зокрема:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, здійснюючи переведення з одного виду пенсії на інший, пенсійний орган повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Звертаючись 15.01.2025 до органу пенсійного фонду із заявою про переведення на пенсію державного службовця, ОСОБА_1 надала довідки довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років - станом на січень 2025 року) від 15.01.2025 № 7/А/20-40-10-02-11, видану Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займає посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 15.01.2025 № 8/А/20-40-10-02-11, видану Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області., видані за формами затвердженими постановою № 823 “Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Постанова № 823), якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622).

Крім того, в оскаржуваному, визнаному судом протиправним та скасованому рішенні № 204650022646 від 23.01.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг були відсутні будь-які зауваження з приводу форм наданих довідок.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вищезазначені довідки є належної форми, які відповідають вимогам чинного законодавства України та підтверджують право позивача на призначення пенсії держслужбовця та перерахунок пенсії за останнім місцем роботи з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Відповідно до статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, з усього вищевказаного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг порушило право ОСОБА_1 на отримання належній їй пенсії відповідно Законодавства України.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі "Міллер проти Австрії"' від 16 грудня 1974 року, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Аналогічні висновки містяться в правовій позиції Європейського суду з прав людини, викладеній у п. 23 рішення Кічко проти України від 08.11.2005, а саме якщо правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 у справі № 21-445а13, Верховним Судом у постанові від 09.12.2020 у справі № 200/13595/19-а.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного суду України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до рішенні ЄСПЛ по справі "Сук проти України" від 10.03.2011 (за заявою №10972/05), якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

В даному випадку є підстави стверджувати про наявність "законних сподівань", оскільки наявний стаж роботи позивача на відповідних (вищеперелічених) посадах передбачає право на призначення та виплату пенсії згідно ЗУ «Про державну службу».

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , мала "законні сподівання" на призначення та виплату пенсії згідно з ЗУ «Про державну службу».

Разом із тим, щодо зобов'язальної частини позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 4.1-4.3 розділу ІV постанови правління ПФУ “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 від 25.11.2005 року № 22-1», заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

При прийманні документів працівник сервісного центру реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 4.7 постанови).

Згідно пункту 4.10 постанови правління ПФУ № 22-1, після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Зміст постанови правління ПФУ №22-1 свідчить, що електронну пенсійну справу формує той структурний підрозділ органу, якому за принципом екстериторіальності передається до розгляду заява про призначення / перерахунок пенсії. Та вже після її призначення така електронна пенсійна справа передається до пенсійного органу за місцем фактичного проживання особи-пенсіонера.

Заяву позивача від 15.01.2025 про переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», за принципом екстериторіальності передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, за результатами розгляду якої рішення останнього № 204650022646 від 23.01.2025 відмовлено у переводі ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону № 889, відповідно до заяви № 361 від 15.01.2025.

Зважаючи, що про переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» розглядало Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» та здійснити нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням загального стажу державної служби 29 років 01 місяць 19 днів, довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №8/А/20-40-10-02-11 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було кваліфіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ від 10.12.2015 року № 889- VII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 ЗУ від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 30 785,36 грн. з яких надбавка за інтенсивність праці 20 683,68 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи- 2 080,98 грн., премія місячна - 4182,98 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю - 3 837,72 грн. та довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видана ОСОБА_1 , про те що вона працювала в Головному управлінні ДПС у Харківській області на посаді начальника відділу та згідно якої заробітна плата станом на січень 2025 становить: 32 330,00 грн., з яких посадовий оклад - 21 020,00 грн., надбавка за ранг (3 ранг) - 800,00 грн., надбавка за вислугу років (50 відсотків) (за стаж державної служби 29 років) - 10 510,00 грн.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині, пред'явлені ГУ ПФУ в Харківській області, не підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Дер-м,п.3,пов. 2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7А, м. Кропивницький, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., 25001, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг № 204650022646 від 23.01.2025 про відмову у переводі ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону № 889, відповідно до заяви № 361 від 15.01.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» та здійснити нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням загального стажу державної служби 29 років 01 місяць 19 днів, довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №8/А/20-40-10-02-11 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було кваліфіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ від 10.12.2015 року № 889- VII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 ЗУ від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 30 785,36 грн. з яких надбавка за інтенсивність праці 20 683,68 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи- 2 080,98 грн., премія місячна - 4182,98 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю - 3 837,72 грн. та довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 15.01.2025 №7/А/20-40-10-02-11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видана ОСОБА_1 , про те що вона працювала в Головному управлінні ДПС у Харківській області на посаді начальника відділу та згідно якої заробітна плата станом на січень 2025 становить: 32 330,00 грн., з яких посадовий оклад - 21 020,00 грн., надбавка за ранг (3 ранг) - 800,00 грн., надбавка за вислугу років (50 відсотків) (за стаж державної служби 29 років) - 10 510,00 грн.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов