Справа № 500/444/25
11 квітня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому просить:
визнати неправомірною бездіяльність Міністерства оборони України у формі ненадання відповіді по сплину 5 робочих днів з моменту отримання запиту від 04 грудня 2024 року (порушення ч. 1 ст. 20 Закону України " Про доступ до публічної інформації"), ненадання в письмовій формі попередньої відповіді про те, що розгляд запиту продовжено до 20 робочих днів (порушення ч. 4 ст. 20 Закону України " Про доступ до публічної інформації"), а також ненадання упродовж 20 робочих днів відповіді по суті запиту;
зобов'язати Міністерство оборони України невідкладно надати відповідь по суті запиту від 04 грудня 2024року з урахуванням того, що минули всі строки для розгляду запиту по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що син позивача, солдат військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Озерне Донецької області.
За мужність та героїзм, виявлені при захисті територіальної Цілісності та Незалежності України рішенням Тернопільської міської ради був удостоєний звання "Почесний Громадянин міста Тернополя ".
За мужність та героїзм, виявлені при захисті територіальної Цілісності та Незалежності України рішенням Тернопільської обласної ради був удостоєний звання "Почесний Громадянин Тернопільської області".
На підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради на честь ОСОБА_2 встановлено меморіальну дошку на будівлі Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7 з поглибленим вивченням іноземних мов, де той навчався.
Позивач вказує, що до даного часу його сина не нагороджено високою державною нагородою, хоча військова частина НОМЕР_1 , де він служив мій син, офіційно визнала, що його син гідний бути удостоєним посмертно державною нагородою та відповідні документи для нагородження були підготовлені.
04.12.2024 позивач звернувся до Міністерства оборони України із запитом, в якому просив в письмовій формі сповістити, чи передані на адресу Офісу Президента нагородні документи на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для посмертного нагородження Орденом "За Мужність " III ступеня.
Також, позивач звернувся до Президента України із запитом від 04 грудня 2024 року, в якому просив в письмовій формі сповістити чи надійшли на адресу Офісу Президента нагородні документи на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для посмертного нагородження Орденом "За Мужність" III ступеня.
Позивач вказує, що отримав листа з Офісу Президента України, з якого вбачається, що нагородні документи на його сина з Міністерства оборони України в Офіс Президента України не надходили.
З урахуванням наведеного зазначає, що в порушення вимог частини першої ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" Міністерство оборони України не надало йому відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запитів та в порушення вимог частини четвертої ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" Міністерство оборони України не повідомило його в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту про продовження строку розглядів запитів до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження, що і слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою судді від 03.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
12.03.2025 до суду від Міністерства оборони України надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що
Дослідивши докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України із запитом від 04.12.2024, в якому просив в письмовій формі сповістити, чи передані на адресу Офісу Президента нагородні документи на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для посмертного нагородження Орденом "За Мужність " III ступеня.
Також позивач звернувся до Президента України із запитом від 04.12.2024, в якому просив в письмовій формі сповістити, чи надійшли на адресу Офісу Президента нагородні документи на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для посмертного нагородження Орденом "За Мужність " III ступеня.
Запити на інформацію позивач надіслав 09.12.2024 рекомендованими листами з трек-номерами 4602100022502 та 4602100022510.
Листом від 23.12.2024 №22/062020-19К Департамент з питань звернень громадян Офісу Президента України повідомив позивача, що до Офісу Президента України не надходили нагородні документи щодо відзначення ОСОБА_2 (посмертно) державною нагородою. Таким чином, порушене питання буде розглянуто у разі надходження передбачених чинним законодавством нагородних матеріалів. Також у листі зазначено, що звернення позивача надіслано за належністю до Міністерства оборони України з проханням розглянути у межах компетенції і повідомити його та Офіс Президента України про результати.
Не погоджуючись з бездіяльністю Міністерства оборони України, що полягає у ненаданні відповіді по спливу 5 робочих днів з моменту отримання запиту, а також ненадання в письмовій формі попередньої відповіді про те, що розгляд запиту продовжено до 20 робочих днів, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
У спірних правовідносинах ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України із запитом від 04.12.2024, у якому просив в письмовій формі сповістити, чи передані на адресу Офісу Президента нагородні документи на його загиблого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для посмертного нагородження Орденом "За Мужність " III ступеня.
Заперечуючи проти позовних вимог та обґрунтовуючи свою позицію представник відповідача вказує, що звернення позивача розглянуто Міністерством оборони України за встановленим порядком у відповідності до Закону України "Про звернення громадян" та Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерством оборони від 28.12.2016 №735, тому підстав для надання в письмовій формі попередньої відповіді про те, що розгляд його запиту продовжено до 20 робочих днів не вбачається.
Щодо наведеного суд зауважує, що Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів та забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Так, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (ст. 3 Закону України "Про звернення громадян"), а під запитом на інформацію - прохання особи до розпорядника інформації, надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ст.19 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Отже, вони відрізняються між собою, в першу чергу, своїм змістом: звернення - прохання вчинити певні дії, викладені у пропозиціях, заявах чи скаргах, запит - прохання надати інформацію.
Суд зазначає, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Поряд із цим, запитувана позивачем інформація, в силу припису ч.1 ст.1 Закону №2939-VI, не є публічною, оскільки запит позивача стосується особистої інформації, а саме щодо передані нагородних документів для посмертного нагородження Орденом "За Мужність " ІНФОРМАЦІЯ_3 сина ОСОБА_2 .
Тому, розгляд запиту ОСОБА_1 від 04.12.2024 повинен був здійснюватися у відповідності до Закону України "Про звернення громадян" з урахуванням Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерством оборони від 28.12.2016 №735.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно статті 3 Закону України "Про звернення громадян", під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно зі ст.20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Отже, за загальним правилом звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. У разі, якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо встановлюється необхідний термін для його розгляду, при цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Повноваження Міноборони визначені Положенням про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 № 730).
Відповідно до цього Положення, Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно з підпунктом 86 пункту 4 цього Положення, Міноборони здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Міноборони, Збройних Сил, підприємств, установ і організацій, які належать до сфери управління Міноборони, а також стосовно актів, які ними видаються, забезпечує в установленому порядку доступ до публічної інформації, розпорядником якої є Міноборони.
Інструкція про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затверджена Наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 № 735 (далі - Інструкція № 735), визначає порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - військові частини), а також визначає порядок контролю за його дотриманням.
Відповідно до п.2 Розділу ІІ Інструкції №735, письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.
Згідно розділу ІІІ Інструкції №735, посадові особи органів військового управління, військових частин під час розгляду звернень громадян зобов'язані уважно вникати в їх суть, у разі потреби вимагати у виконавців матеріали їх перевірки, направляти працівників на місця для перевірки викладених у зверненні обставин, застосовувати інші заходи для об'єктивного вирішення поставлених автором звернення питань, з'ясовувати та приймати рішення про усунення причин і умов, які спонукають авторів скаржитись.
Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється з дня, наступного за днем, з якого починається строк (таким днем є день їх надходження та реєстрації в органі військового управління, військовій частині), до дня направлення заявнику відповіді на його звернення. Якщо останній день терміну розгляду звернення припадає на неробочий день, то останнім днем терміну вважається перший після нього робочий день.
Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється від дня їхньої реєстрації у структурному підрозділі Міністерства оборони України, відповідальному за організацію розгляду звернень громадян.
Звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.
Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління, командир військової частини або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.
Відповідь за результатами розгляду звернення обов'язково дається тим органом військового управління, військовою частиною, які його отримали і до компетенції яких входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівників або осіб, яким право ставити підпис надано відповідним керівником органу військового управління, командиром військової частини.
Як слідує із матеріалів справи, звернення позивача надійшло до Департаменту інформаційно-організаційної роботи та контролю Міністерства оборони України 16.12.2024 через фельд'єгерський-поштовий зв'язок №40 (відправлення (ШКІ) 4602100022502).
17.12.2024 запит було передано через розносну книгу №25/30 том 1 ст.1.5.24 до Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації для опрацювання. Запит був зареєстрований в Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації 27.12.2024 за №Д-171734 та надісланий відповідно до компетенції до Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України", Збройні Сили України мають таку загальну структуру:
Генеральний штаб Збройних Сил України;
Командування об'єднаних сил Збройних Сил України;
види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили;
окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили;
окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки;
органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Відповідь на звернення позивача надано Військовою частиною НОМЕР_2 16.01.2025.
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, запит ОСОБА_1 розглянуто Міністерством оборони України за встановленим на те порядком та без порушення строків на такий розгляд.
А тому, позовні вимоги щодо визнання неправомірною бездіяльності Міністерства оборони України у формі ненадання відповіді по сплину 5 робочих днів з моменту отримання запиту від 04 грудня 2024 року та ненадання в письмовій формі попередньої відповіді про те, що розгляд запиту продовжено до 20 робочих днів, а також ненадання упродовж 20 робочих днів відповіді по суті запиту є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Також не підлягають до задоволення і позовні вимоги щодо зобов'язання Міністерства оборони України невідкладно надати відповідь по суті запиту від 04 грудня 2024 року, оскільки така відповідь була надана компетентним на те органом, а саме Військовою частиною НОМЕР_2 (лист від 16.01.2025 №69).
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатні беззаперечні докази на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення про що описано вище.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 11 квітня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач:
- Міністерство оборони України (місцезнаходження: просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03049, код ЄДРПОУ 00034022).
Головуючий суддя Баб'юк П.М.