Рішення від 11.04.2025 по справі 500/851/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/851/25

11 квітня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії Управління щодо неврахування щомісячної премії у розмірі 390% при виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача, згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 у справі № 500/7424/23;

зобов'язати Головне управління підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 у справі № 500/7424/23 із зазначенням премії у розмірі 390%.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). На виконання рішення суду відповідачем виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 05.04.2024 №576 для перерахунку пенсії з 01.02.2023. Проте у довідці відповідач вказав щомісячну премію у розмірі меншому, ніж фактично виплачена за відповідною посадою, яку позивач обіймав на день звільнення, а саме: розмір щомісячної премії за січень 2023 року вказано у розмірі 40%. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням премії у належному розмірі. Однак листом від 27.01.2025 відповідач відмовив позивачу у видачі нової довідки, посилаючись, що рішення суду виконано в повному обсязі.

Позивач вважає, що відмова відповідача у видачі вказаної довідки порушує його законні права та інтереси, оскільки без неї неможливий перерахунок та виплата пенсії у належному розмірі. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суддею одноособово.

27.02.2025 до суду надійшов відзив на позов, у якому Головне управління просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДСНС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.

Також представник відповідача зауважує, що ані постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), ані наказ №НС-35, не містять імперативної вказівки на обов'язковий відсоток премії особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 390% (від посадового окладу), оскільки в додатку до наказу №НС-35 передбачено до 238% у 2023 році. Крім того, розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, що також передбачено пунктом 1.2 наказу №НС-35 та пунктом 1 розділу XVI Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затвердженого наказом МВС України від 20.07.2018 №623 (далі - Інструкція №623).

Вважає, що оновлена довідка №576, яка підготовлена та надана органам Пенсійного фонду України листом Управління виготовлена відповідно до вимог чинного законодавства, а доводи позивача про обов'язок відповідача зазначити в оновленій довідці премію, є безпідставними, тому позов задоволенню не підлягає (а.с.48-59).

Відповідачам разом з відзивом на позовну заяву заявлено клопотання про залишення позову без розгляду через причини пропуску строку звернення до суду (а.с.64-66).

12.03.2025 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 з аргументами відповідача, наведеними у відзиві, не погоджується та вказує, що згідно з наданої інформації розмір премії у відсотках, яка була встановлена і фактично виплачена особовому складу по підрозділу за посадою командир відділення, якe позивач обіймав на день звільнення, становив 369 %, тому твердження що згідно з наказом №НС-35 за тарифним розрядом 8 розмір премії за січень 2023 року складає до 238 % не відповідає дійсності. Крім того зазначає, що відповідно до норм частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення здійснюється без обмеження строком (а.с.68-77).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ (а.с.22).

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 у справі №500/7424/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання рішення суду Управлінням виготовлено ОСОБА_1 довідку від 06.04.2024 №576 про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови №704 за нормами, чинними на 01.01.2023, за посадою командир відділення 16-ої підпорядкованої державної пожежної частини м. Збараж, у якій зазначені основні та додаткові види грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 4697,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - прапорщик - 1235,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 2669,40 грн; надбавка за особливості проходження служби - 50% - 4300,70 грн; премія - 40% - 1878,80 грн, усього в сумі 14780,90 грн (а.с.30).

Не погоджуючись із розміром премії, зазначеним у довідці від 06.04.2024 №576, позивач 01.01.2025 звернувся із заявою до Головного управління, у якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області уточнену довідку, у якій вказати належний розмір премії за відповідною посадою (а.с.36-37).

Листом від 27.01.2025 у відповідь на заяву позивача Головне управління повідомило, що до підпункту 4 Постанови № 704 внесено зміни, а саме, установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Згідно з наведеним, у Головного управління відсутні правові підстави для здійснення підготовки довідок про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 (а.с.38).

Не погоджуючись з діями відповідача щодо неврахування щомісячної премії у розмірі 390% при виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Щодо заявленого клопотання відповідача про залишення позову без розгляду через пропуск строку звернення до суду варто зазначити наступне.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду від 26.01.2021 у справі №520/11178/2020, колегія суддів дійшла висновку, що в правовідносинах щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не підлягає застосовуванню шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, установлений частиною другою статті 122 КАС України. Застосування вказаного строку матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем право, передбачене статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо проведення такого перерахунку з дати виникнення на нього без обмеження строком в разі, коли перерахунок не проведений із вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 12.12.2023 у справі №380/1907/23 підтримала вищевказану позицію та сформулювала такі висновки:

«Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в пункті 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно із частиною третьою статті 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії».

Суд звертає увагу на те, що спір виник у зв'язку із отриманням довідки про розмір грошового забезпечення, яка позивачу потрібна для перерахунку пенсій на майбутнє. Позивач не висуває вимог про перерахунок чи виплату пенсії за минулий час.

Тому доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду є необґрунтованими, та задоволенню не підлягають.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон № 2262-ХІІ.

Нормами статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Згідно із пунктом 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний"; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.

Постановою № 704 Кабінет Міністрів України збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, зокрема посадових осіб органів і підрозділів цивільного захисту.

На підставі пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Так, положеннями підпункту другого пункту 5 Постанови № 704 визначено керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

З матеріалів справи вбачається, що спір виник у зв'язку з протиправними, на думку позивача, діями відповідача щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення відомостей про розмір премії (40 % від посадового окладу).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно пункту 2, пункту 3 Інструкції № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В пункті 1 розділу XVI Інструкції № 623 видно, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Відповідно пункту 8 розділу XVI Інструкції №623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

Розмір премії як складового елемента грошового забезпечення військовослужбовця у цілях перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії у порядку статті 63 Закону України № 2262-ХІІ має умовний та непостійний (тобто змінний) характер, але не може бути меншим за 10 %.

В контексті наведеного слід зазначити, що підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII (далі - Закон №1774-VIII) частину четверту статті 63 Закону № 2262-XII викладено у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, законодавець делегував Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону №1774-VIII набрали чинності з 01.01.2017 та неконституційними не визнавались.

Водночас, у відповідності до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Зміст зазначеного пункту Порядку № 45 свідчить про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру премії (розмір якої є предметом спору у цій справі) належить вказувати середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).

Разом з цим, 05.03.2024 Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі № 380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.

За результатом розгляду справи № 380/19324/23, як зразкової, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд зазначає, що ця справа з урахування її суб'єктного складу не є типовою щодо зразкової справи №380/19324/23, однак враховуючи підхід Верховного Суду щодо застосування положень пункту 5 Порядку № 45, які врегульовують в тому числі і правовідносини, що виникли даній справі, у довідці про грошове забезпечення слід вказати розмір премії, що виплачувалась за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на момент виникнення права на перерахунок.

Так, Верховний Суд у постанові від 21.11.2024 по справі №620/18699/23 за позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області на підставі аналізу, у тому числі, норм Закону №2262-XII та Порядку №45 виснував таке:

« 57. Із огляду на вищевказане, Суд доходить висновку, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного органу, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

58. При цьому згідно положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

59. Таким чином, аналізуючи зазначений пункт Порядку № 45, Суд наголошує, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.»

Отже, для правильного вирішення цієї справи та оцінки правомірності зазначення відповідачем у довідці від 06.04.2024 №576 про розмір грошового забезпечення позивача відповідних відсоткових показників необхідно встановити розмір премії, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01.01.2023.

З матеріалів справи вбачається, що позивача звільнено зі служби із посади командир відділення 16-ої підпорядкованої державної пожежної частини м. Збараж.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

За прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01.01.2023 виплачувалась премія в розмірі 369% посадового окладу (за посадою командир відділення) (а.с.33-35). Середній розмір премії, що фактично виплачений за посадою командир відділення, за січень 2023 року становить 369% (а.с.32).

Суд відхиляє доводи позивача про інший відсотковий розмір, оскільки судом не встановлено іншого розміру преміювання за січень 2023 року.

Відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідки № 541 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у ній відсоткового розміру премії (40%).

У випадку позивача, розмір премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, мав бути визначений у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто премія 369% посадового окладу, натомість відповідач протиправно занизив її розмір до 40%.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання дій відповідача щодо зменшення розміру премії у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 протиправними та зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 із зазначенням премії у розмірі 369%, а не 390% як просив позивач.

Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 605,60 грн, сплачений відповідно до квитанції від 03.02.2025 (а.с.42).

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області щодо зменшення розміру премії з 369% до 40% у довідці від 06.04.2024 №576 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ОСОБА_1 на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 у справі №500/7424/23 для перерахунку його пенсії з 01.02.2023.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 у справі № 500/7424/23 із зазначенням премії у розмірі 369%.

У задоволення решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області на ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області України (вулиця Лесі Українки, 6, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46011, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 38535547).

Повний текст рішення складено та підписано 11 квітня 2025 року.

Суддя Чепенюк О.В.