Ухвала від 11.04.2025 по справі 440/11062/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

11 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11062/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 440/11062/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року у справі № 440/11062/24 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 18.03.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 основну пенсію по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» урахувавши всі передбачені законодавством підвищення і доплати, починаючи з 18.03.2024, за вирахуванням фактично виплачених сум.

24 березня 2025 року до суду надійшло клопотання представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 440/11062/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до Протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду заяву передано судді Ясиновському І.Г. 25 березня 2025 року.

Ухвалою суду від 26березня 2025 року таку заяву призначено до розгляду у порядку письмового провадження. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області усі наявні докази щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/11062/24, у тому числі, але не обмежуючись, детальні пояснення та поетапний розрахунок (зазначенням кожної складової такого розрахунку) здійсненого перерахунку на виконання такого рішення суду з визначенням проведених нарахувань доплат та підвищень.

На виконання такої ухвали суду представником відповідача надано інформацію про виконання рішення суду у справі №440/11062/24, відповідно до якої зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 року по справі №440/11062/24, по особовому рахунку ОСОБА_1 для виконання перерахунку пенсії з мінімальної заробітної плати ЧАЕС за рішенням судів відповідно до Релізу 1.7.7.1 «Інструкція мінімальні пенсії ЧАЕС за рішенням судів», 31.03.2025 року Головним управлінням було переглянуто попереднє рішення про перерахунок пенсії та проведено перерахунок пенсії з 18.03.2024. Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 18.03.2024 р становить19882,40 грн, з них: 18888,00 грн. - основний розмір пенсії, розрахований з урахуванням показника мінімальної пенсії за віком, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік», станом на дату перерахунку - 2361,00 грн (2361,00 х 8 = 18888,00); 944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361,00 грн.); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни ІІ групи. За період з 18.03.2024 по 30.04.2025 нарахована заборгованість в сумі 17535,52грн., яку обліковано Головним управлінням в «Інтегрованій комплексній інформаційній системі» підсистемі «Реєстр судових рішень» для здійснення виплати за окремою бюджетною програмою /а.с. 107-109/.

Згідно з частинами першою та другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з наступних підстав.

Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно положень частини першої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:

1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

2) найменування суду, до якого вона подається;

3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;

4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;

5) підстави заяви (клопотання, заперечення);

6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);

7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Пунктом 4-1 частини шостої статті 246 КАС України установлено, що у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про здійснення судового контролю, передбаченого частинами п'ятою, шостою статті 382 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Та обставина, що у рішенні суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення, не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення. Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.

Звертаючись із заявою про встановлення судового контролю представник позивача вказує на протиправність дій відповідача щодо здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із 8 мінімальний пенсій за віком з 18.03.2024. Поряд з цим, представником позивача до заяви, поданої в порядку ст.382 КАС України, не долучено жодних доказів на підтвердження не виконання такого рішення суду саме в частині виплати основної пенсії по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахування всіх передбачених законодавством підвищення і доплати, починаючи з 18.03.2024, за вирахуванням фактично виплачених сум.

Як зазначено представником відповідача в інформації про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 по справі № 440/11062/24 на виконання доручення Пенсійного фонду України розробником програмного забезпечення Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України в підсистемі “Призначення та виплати пенсій на базі електронної пенсійної справи» внесені зміни в частині проведення перерахунку “Макетна обробка», виплатних операцій “Макетна обробка боргу», “Макетна обробка даних ОР».

Для отримання дозволу на проведення зазначених перерахунку та виплатних операцій шляхом ініціювання перерахунку “Макетна обробка», виплатних операцій “Макетна обробка боргу», “Макетна обробка даних ОР», засобами програмного забезпечення підсистеми “Електронний документообіг» до Пенсійного фонду України направляється відповідний лист.

03.01.2025 Головним управлінням було направлено лист до Пенсійного фонду України № №1600-0308-5/541 на отримання дозволу для проведення перерахунку пенсії відповідно рішення суду з 18.03.2024 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на режимі “Макетна обробка».

Після отриманого дозволу листом ПФУ № 2800-030102-9/5506 від 26.01.2025, Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії з 18.03.2024 року та 28.01.2025 направлено електронну пенсійну справу на фіксацію до відділу опрацювання пенсійної документації.

14.03.2025 для виконання рішень судів, що містять зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності у розмірі 6/8/10 мінімальних пенсій за віком (в залежності від групи інвалідності) відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 6 червня 1996 року №230/96-ВР, в підсистемі ППВП було реалізовано можливість встановлювати розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 6/8/10 мінімальних пенсій за віком (в залежності від групи інвалідності).

Таким чином, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 року по справі №440/11062/24, по особовому рахунку ОСОБА_1 для виконання перерахунку пенсії з мінімальної заробітної плати ЧАЕС за рішенням судів відповідно до Релізу 1.7.7.1 «Інструкція мінімальні пенсії ЧАЕС за рішенням судів», 31.03.2025 Головним управлінням було переглянуто попереднє рішення про перерахунок пенсії та проведено перерахунок пенсії з 18.03.2024.

Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 18.03.2024 р становить19882,40 грн, з них:

- 18888,00 грн. - основний розмір пенсії, розрахований з урахуванням показника мінімальної пенсії за віком, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік», станом на дату перерахунку - 2361,00 грн (2361,00 х 8 = 18888,00);

- 944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361,00 грн.);

- 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни ІІ групи /а.с. 111/.

За період з 18.03.2024 по 30.04.2025 нарахована заборгованість в сумі 17535,52 грн, яку обліковано Головним управлінням в «Інтегрованій комплексній інформаційній системі» підсистемі «Реєстр судових рішень» для здійснення виплати за окремою бюджетною програмою.

Тобто відповідачем виконано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 по справі № 440/11062/24 в межах проведеного перерахунку, що відображено у відповідному протоколі про перерахунок та відповідає розрахунку, наведеному представником позивача у заяві про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 440/11062/24.

В іншій частині заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 440/11062/24 не містить зауважень до порядку виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 по справі № 440/11062/24.

Крім того, суд зауважує, що у разі якщо позивач вважатиме рішення, дії чи бездіяльність, вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, протиправними, ОСОБА_1 матиме право на звернення до суду із заявою, в порядку ст.383 КАС України, або із новою позовною заявою.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 по справі № 440/11062/24.

Керуючись статтями 4, 9, 166, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 440/11062/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Суддя І.Г.Ясиновський