Рішення від 09.04.2025 по справі 440/2761/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2761/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просила:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ у Харківській області від 22.01.2025 р. №1640500003962;

-зобов'язати ГУ ПФУ у Харківській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи дояркою: 17.03.2009 р. - 28.12.2023 р. (13 р. 10 міс. 4 дні) а всього свинаркою/дояркою 29 р. 10 міс. З дні та призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно п.5 частини 2 ст. 114 ЗУ №1058-ІУ від 09.07.2003 р, згідно наданих позивачем заяви від 08.05.2024, з наступного дня по досягнення 55 років - з 15 серпня 2024 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 по справі №440/6601/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянуло заяву про призначення пенсії та рішенням від 22.01.2025 №164050003926 відмовило у призначенні пенсії. ОСОБА_1 вказувала, що в судовому рішенні від 13.11.2024 чітко зазначено перевиконання позивачем в колгоспі мінімуму трудової участі в громадському господарстві та підкреслено, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи позивача, в т.ч. свинаркою і дояркою, а також критично оцінено акт перевірки від 12.04.2024.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відзиві на позовну заяву просило відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі /а.с. 48-49/, вказуючи, що за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком від 08.05.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, передбаченого пунктом 5 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2761/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 08.05.2024 звернулась до Відділу обслуговування громадян №15 (сервісний центр) смт. Диканька із заявою за призначенням пенсії за віком, яку прийнято 08.05.2024 року і зареєстровано за №495 /а.с. 57-58/.

До вказаної заяви було додано: довідку про відкритий рахунок в банку; довідку про джерела доходів з 01.07.2000 року №07-01-Д/305; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року №01-12/190; довідку про зміну назви організації №8; довідку про прийняття на роботу (навчання) №01-12/189; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру №2542805288; довідку про періоди роботи науковим працівником №07-01-Д/303; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників №7; документи про вік померлого годувальника; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 №07-01-Д/304; інший документ №3539/02-16; паспорт № НОМЕР_1 ; подання №1600-0902-1/2808(1157); свідоцтво про народження дитини № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 ; свідоцтво РАГС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісти зниклим №І-КЕ 166891; трудову книжку № НОМЕР_4 .

Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.05.2024 № 164050003926, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком у зв'язку з недосягненням пенсійного віку та необхідного пільгового стажу роботи, передбаченого п.2 п.п.5 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» /а.с. 35/.

В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що до пільгового періоду роботи свинаркою (дояркою) не зараховано періоди, відображені у довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 15.01.2024 №7, оскільки довідка не містить відомостей про виконання встановлених норм обслуговування, що не відповідає додатку 5 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Згідно акту перевірки обґрунтованості видачі довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 12.04.2024 №1600-0902-1/2808/1151, документально не підтверджено виконання норм обслуговування заявницею.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 по справі №440/6601/24 /а.с. 36 - 40/ позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, 3, м. Харків, 61022, ідентифікаційний код 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправними дій, рішення та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 15.05.2024 №164050003962. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.05.2024 про призначення пенсії та прийняти вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

За результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком від 08.05.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області рішенням від 22.01.2025 №164050003926 відмовило ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, передбаченого пунктом 5 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» /а.с. 42/.

У рішенні зазначено, що до стажу роботи на посаді оператора машинного доїння не зараховано періоди: з 17.03.2009 по 11.09.2015, з 18.04.2016 по 04.05.2016, з 06.05.2016 по 07.03.2023, з 07.06.2023 по 28.12.2023, відображені у довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 15.01.2024 №7, оскільки довідка не містить відомостей про виконання встановлених норм обслуговування, що не відповідає вимогам пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Згідно акту перевірки обґрунтованості видачі довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 12.04.2024 №1600-0902-1/2808/1151, документально не підтверджено виконання норм обслуговування заявницею. Зауважено, що в рішенні суду відсутнє зобов'язання призначити пенсію та зарахувати до стажу роботи оператора машинного доїння періоди: 17.03.2009 по 11.09.2015, 18.04.2016 по 07.03.2023, 07.06.2023 по 28.12.2023.

Вважаючи протиправним рішення Головного управління ПФУ у Харківській області від 22.01.2025 №1640500003962, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Відповідно до положень частин 1, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

До набрання чинності Законом №1058-IV діяв Закон України “Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Статтею 56 Закону №1788-XII встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру її тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю (частини 1, 2).

Відповідно до п. "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.

Пунктом 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.

Згідно з абзацом дванадцятим пункту 2 частини другої статті 114 Закону України №1058-IV до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що умовами для призначення пільгової пенсії за віком жінці, яка працювала дояркою (операторам машинного доїння), свинаркою-оператором в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, є досягнення 55 років, наявність стажу на зазначених роботах не менше 20 років, а також виконання встановлених норм обслуговування.

При цьому до досягнення віку 55 років право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058, зокрема, жінки, які народилися з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення 54 років 6 місяців.

Предметом спору у цій справі є рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 22.01.2025 №164050003926, яким за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком від 08.05.2024 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, передбаченого пунктом 5 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» /а.с. 42/.

В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що до стажу роботи на посаді оператора машинного доїння не зараховано періоди: з 17.03.2009 по 11.09.2015, з 18.04.2016 по 04.05.2016, з 06.05.2016 по 07.03.2023, з 07.06.2023 по 28.12.2023, відображені у довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 15.01.2024 №7, оскільки довідка не містить відомостей про виконання встановлених норм обслуговування, що не відповідає вимогам пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Згідно акту перевірки обґрунтованості видачі довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 12.04.2024 №1600-0902-1/2808/1151, документально не підтверджено виконання норм обслуговування заявницею. Зауважено, що в рішенні суду відсутнє зобов'язання призначити пенсію та зарахувати до стажу роботи оператора машинного доїння періоди: 17.03.2009 по 11.09.2015, 18.04.2016 по 07.03.2023, 07.06.2023 по 28.12.2023.

Надаючи оцінку доводам органу Пенсійного фонду, покладеним в основу спірного рішення, суд виходить з такого.

Згідно із статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктами 1, 2, 3 Порядку № 637 також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17, від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 та від 25.04.2019 у справі № 593/283/17.

Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки колгоспника НОМЕР_4 , яка надавалася позивачем органу Пенсійного фонду разом із заявою про призначення пенсії /а.с. 65 - 71/ позивач, зокрема:

- з 01.05.2009 була переведена у виробничий підрозділ АФ "Орданівка" ТОВ АФ ім. Довженка дояркою у зв'язку з приєднанням до ТОВ АФ ім. Довженка згідно ст. 36 КЗпП України;

- 01.02.2011 назву професії доярка змінено на оператор машинного доїння для приведення у відповідність з Національним класифікатором ДК-003-2010 "Класифікатор професій";

- 11.09.2015 - звільнена з роботи по ст. 36 п. 1 КЗпП України за згодою сторін;

- 18.04.2016 - прийнята у ВППФ "Орданівка" на оплачувані роботи тимчасового характеру оператором машинного доїння;

- 04.05.2016 - звільнена з роботи у зв'язку з закінченням дії договору по ст. 36 п. 2 КЗпП України;

- 06.05.2016 - прийнята у ВППФ "Орданівка" на роботу оператором машинного доїння;

- 01.08.2019 переведена у ВППФ "Гололево" ТОВ АФ "ім. Довженка" оператором машинного доїння на МТФ № 1 с. Орданівка, шляхом об'єднання виробничих підрозділів;

- 07.03.2023 - звільнена з роботи по ст. 38 КЗпП України за власним бажанням;;

- 07.06.2023 - прийнята на роботу оператором машинного доїння на МТФ № 1 с. Орданівка ВППФ "Гоголево" ТОВ "АФ "ім. Довженка";

- 28.12.2023 - звільнена з роботи по ст. 40 п. 1 КЗпП України в зв'язку із скороченням штату чисельності.

Із довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" від 15.01.2024 №7 слідує, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день в колгоспі ім. Щорса Диканського району Полтавської області, з подальшою реорганізацією, в КСП ім. Щорса Диканського району Полтавської області, в СПС «Орданівка Диканського району Полтавської області, в СТОВ «Орданівка» Диканського району Полтавської області, в ЗП АФ «Орданівка ТОВ «Агрофірма «ім. Довженка» Диканського району Полтавської області, в ВП АФ Гоголево» ТОВ «Агрофірма «ім. Довженка» Шишацького району Полтавської області і за період:

з 08.05.1990 по 03.11.2003,

з 04.11.2003 (наказ №61 від 04.11.2003 р.) по 25.03.2006 (наказ №39 від 30.03.2006)

з 17.03.2009 (книга розрахунків по оплаті праці) по 11.09.2015 р. (наказ №168к від 11.09.2015)

з 18.04.2016 (наказ №83-к від 16.04.2016 р.) по 04.05.2016 (наказ №89-к від 04.05.2016)

з 06.05.2016 (наказ №90-к від 05.05.2016 р.) по 07.03.2023 (наказ №210/к/тр від 07.03.2023)

з 07.06.2023 (наказ №520/к/тр від 06.06.2023) по 28.12.2023 (наказ №1133/к/тр від 27.12.2023)

виконувала встановлені норми обслуговування тварин на протязі календарного року в тваринництві з професією свинарка, доярка, оператор машинного доїння, що передбачена Списком ____ розділ___підрозділ__ код КП__підстава Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058 розд. XIV-І ст. 114 4.2 п.5 і за період з 08.05.1990 по 03.11.2003, з 04.11.2003 по 25.03.2006, 17.03.2009 по 11.09.2015, 18.04.2016 по 04.05.2016, 06.05.2016 по 07.03.2023, 07.06.2023 по 28.12.2023 - 29 років 9 місяців 18 днів /а.с. 34 зворотній бік/.

Дослідивши довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" від 15.01.2024 №7, суд зазначає, що вказана довідка містить всі необхідні реквізити, які передбачені пунктом 20 Порядку №637, у довідці також зазначено, що ОСОБА_1 за вказані періоди виконувала встановлені норми обслуговування тварин на протязі календарного року в тваринництві за професією свинарка, доярка, оператор машинного доїння.

Враховуючи вищезазначене, суд критично оцінює доводи відповідача, викладені в рішенні про відмову в призначенні пенсії від 22.01.2025 №164050003926, що довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" від 15.01.2024 №7 не містить відомостей про виконання встановлених норм обслуговування.

Отже, записами у трудовій книжці позивача та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" від 15.01.2024 №7 підтверджено спеціальний трудовий стаж доярки (оператора машинного доїння) позивача за періоди з 17.03.2009 по 11.09.2015, 18.04.2016 по 07.03.2023, 07.06.2023 по 28.12.2023, які не враховано відповідачем.

Щодо тверджень Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що згідно акту перевірки обґрунтованості видачі довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 12.04.2024 №1600-0902-1/2808/1151, документально не підтверджено виконання норм обслуговування заявницею за ці періоди, суд зазначає таке.

Норми обслуговування для цілей пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Водночас, Кабінет Міністрів України не визначив порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою або ж свинаркою і про виконання встановлених норм обслуговування.

При цьому під нормою обслуговування можна розуміти кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яких вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах.

Суд зауважує, що у трудовій книжці колгоспника НОМЕР_4 , що належить позивачу, роботодавцем не зазначено про виконання позивачем конкретних норм обслуговування, починаючи з 2000 року.

При цьому суд враховує, що Постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310 “Про трудові книжки колгоспників» було затверджено Основні положення про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників (далі - Основні положення), пункт 5 яких передбачав, що у трудову книжку колгоспника заносяться, зокрема, відомості про трудову участь: прийнятий у колгоспі річний мінімум трудової участі у громадському господарстві, його виконання.

Із акту перевірки обґрунтованості видачі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №1600-0902-1/2808/1151 від 12 квітня 2024 року /а.с. 29-33/ вбачається, що органом Пенсійного фонду перевірено книгу обліку розрахунків по оплаті праці, накази, табелі нарахування заробітної плати, книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспників, особові карки П-2.

Із опису досліджених документів в Акті слідує, що роботодавцем на перевірку надано Книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспників лише за періоди 1990-2006 рр., розрахунки розцінки на оплату праці працівників тваринницьких ферм на 2009 рік, 2010 рік, 2013 рік, 2016 рік, де вказано норми обслуговування корів дійного стада - 50 голів, 50 голів, 60 голів, 100 голів відповідно.

Акт перевірки від 12.04.2024 № 1600-0902-1/2808/115 не містить висновків за результатами проведення перевірки про відсутність підтвердження виконання норм позивачем.

Водночас із змісту Акту відповідач дійшов висновку про те, що документально не підтверджено виконання норм обслуговування заявницею за періоди з 17.03.2009 по 11.09.2015, 18.04.2016 по 07.03.2023, 07.06.2023 по 28.12.2023.

Суд зазначає, що дійсно в Акті перевірки від 12.04.2024 № 1600-0902-1/2808/115 не зазначено про наявність у роботодавця Книг обліку трудового стажу і заробітку колгоспників із відомостями про виконання позивачем норм обслуговування за періоди з 17.03.2009 по 11.09.2015, 18.04.2016 по 07.03.2023, 07.06.2023 по 28.12.2023, а також розрахунків норм обслуговування за 2011, 2012, 2015, 2017 - 2023 роки.

Разом з тим, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтверджуючих документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на підприємстві, де працювала позивач, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем повний робочий день робіт за посадою доярка (оператор машинного доїння) , в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.

Подібного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 10 липня 2018 року та 7 лютого 2019 року №№709/1360/17, 699/155/17.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що обов'язок щодо ведення та зберігання первинних документів щодо обліку виконання норм обслуговування працівниками, покладений на роботодавця, тому позивач не повинна відповідати за неналежне виконання ними свого обов'язку.

Суд наголошує, що право особи на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, позаяк збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.

При цьому суд акцентує увагу на тому, що доказів того, що позивач не виконувала норми обслуговування, зокрема, у зв'язку з чим притягувалася до дисциплінарної відповідальності, відповідачем не надано.

При цьому в Акті перевірки зафіксовано наявність табелів нарахування заробітної плати за 2009 - 2017 рр, розрахункових листів за 2018 - 2023 рр. в частині нарахування заробітної плати позивачу.

Стосовно зауважень в Акті перевірки, що, зокрема, в табелі нарахування заробітної плати за 2010 - 2011 роки, січень-червень 2012 року , липень - грудень 2013 року, за 2014 рік, за 2016 рік , січень - травень 2017 року в графі посада позивача не зазначена, суд зазначає, що формальні неточності в первинних документах, що використані при проведенні перевірки, не мають слугувати підставою для відмови позивачу в призначенні пенсії.

Отже, суд критично оцінює доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про те, що згідно акту перевірки обгрунтованості видачі довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 12.04.2024 №1600-0902-1/2808/1151, документально не підтверджено виконання норм обслуговування заявницею, оскільки відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок, ведення іншої документації покладається на керівника підприємства, установи, організації, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки або іншої документації може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а відтак не може впливати на його особисті права.

Підсумовуючи викладене, суд констатує, що обрахунок пільгового стажу позивача здійснено відповідачем без урахування усіх обставин, які мали значення, а тому рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 22.01.2025 №164050003926 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 є необґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у цій частині - задоволенню.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи дояркою (оператором машинного доїння) з 17.03.2009 по 11.09.2015, з 18.04.2016 по 04.05.2016, з 06.05.2016 по 07.03.2023, з 07.06.2023 по 28.12.2023.

Щодо позовних вимог про зарахування до пільгового стажу періоди роботи дояркою: з 12.09.2015 по 17.04.2016, 05.05.2016, з 08.03.2023 по 06.06.2023, суд зазначає, що згідно записів з трудової книжки колгоспника НОМЕР_4 ОСОБА_1 у вказані періоди не працювала, відтак відсутні підстави для зарахування вказаних періодів до пільгового стажу роботи.

Зважаючи на те, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дату подання заяви від 08.05.2024 досягла віку 54 років 8 місяців, а також органом Пенсійного фонду не заперечується наявність у позивача страхового стажу 34 роки 11 місяців 29 днів, та підтвердженого пільгового стажу дояркою 15 років 09 місяців 09 днів (з урахуванням сплати страхових внесків), натомість безпідставно не враховано пільговий стаж роботи з 17.03.2009 по 11.09.2015, з 18.04.2016 по 04.05.2016, з 06.05.2016 по 07.03.2023, з 07.06.2023 по 28.12.2023, суд констатує, що пільговий стаж позивача становить більше 20 років, що є достатнім для призначення пенсії за віком, а також позивач відповідає іншим умовам для призначення пенсії за віком.

З огляду на те, процес надання позивачу відмов у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах може бути досить тривалим, на що вказує протиправна поведінка відповідача, який на виконання судового рішення у справі №440/6601/24 повторно допустив аналогічні порушення прав позивача, то в даному випадку належним способом захисту порушеного права є саме зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Щодо дати, з якої ОСОБА_1 необхідно призначити пенсію, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 08.05.2024 звернулась до Відділу обслуговування громадян №15 (сервісний центр) смт. Диканька із заявою за призначенням пенсії за віком та досягнула віку, встановленого абзацом дванадцятим пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме 54 роки 6 місяців, відтак пенсія повинна бути призначена з дати подання заяви, тобто з 08.05.2024 року.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 08.05.2024 року.

Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Водночас, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки передумовою для виникнення цього спору є протиправне рішення відповідача, суд вважає за необхідне компенсувати судові витрати позивача у повному розмірі.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, 3, м. Харків, 61022, ідентифікаційний код 14099344) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 22.01.2025 №164050003926 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи дояркою (оператором машинного доїння) з 17.03.2009 по 11.09.2015, з 18.04.2016 по 04.05.2016, з 06.05.2016 по 07.03.2023, з 07.06.2023 по 28.12.2023 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 08.05.2024 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол