Ухвала від 11.04.2025 по справі 420/29749/24

Справа № 420/29749/24

УХВАЛА

11 квітня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 , подану за підписом представника позивача - адвоката Карташова Артема Геннадійовича, про вжиття заходів судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі №20/29749/24,

ВСТАНОВИВ:

24.09.2024 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

1.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 , пенсії в разі втрати годувальника на підставі Довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2023 року №11/7813 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на березень 2019 року,

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , починаючи з 01 вересня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2023 року № 11/7813, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 позов ОСОБА_1 - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії в разі втрати годувальника, ОСОБА_1 з 01 вересня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2023 року № 11/7813 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 01 вересня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2023 року № 11/7813 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених сум пенсії.

Судове рішення набрало законної сили « 26» грудня 2024 року.

17.02.2025 Одеським окружним адміністративним судом по даній справі видано виконавчий лист щодо «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 01 вересня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2023 року № 11/7813 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених сум пенсії.».

18.03.2025 від позивачки за підписом її представника - адвоката Карташова А.Г. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі №420/29749/24.

Ухвалою суду від 31.03.2025, заяву ОСОБА_1 , подану за підписом представника позивачки - адвоката Карташова Артема Геннадійовича, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/29749/24 - повернути без розгляду відповідно до ст.167 КАС України.

02.04.2025 від позивача, за підписом її представника - адвоката Карташова А.Г. до Одеського окружного адміністративного суду повторно надійшла заява про вжиття заходів судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі № 420/29749/24 (в порядку ст. 382 КАС України), у якій просить суд:

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі №420/29749/24.

Обґрунтовуючи подану заяву, представник позивача вказав, що відповідачем вже протягом п'ятьох місяців цілеспрямовано не виконується рішення суду від 25 листопада 2024 року у справі № 420/29749/24. З моменту ухвалення рішення суду та набрання ним чинності, тобто з 25 грудня 2024 року відповідач не здійснив ні перерахунок пенсії, ні виплату фактично недоплаченої суми пенсії, починаючи з 01 вересня 2020 року з урахуванням фактично виплачених сум. Вказана протиправна поведінка відповідача є досить тривалою, як і порушення прав позивачки зважаючи також і на порушення, які передували зверненню до суду. Вказане вище свідчить про свідоме невиконання суб'єктом владних повноважень рішення суду та зумовлює необхідність вжиття заходів, передбачених ст. 382 КАС України.

Розглянувши подану в порядку ст.382 КАС України заяву, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення та встановлення судового контролю, виходячи з такого.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

За приписами ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За приписами ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно із ч.1 ст.382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч.2 ст.382-1 КАС України).

Згідно ч. 6 ст.382-1 КАС України ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Згідно з позицією Великої Палати Верховного Суду, сформованої в ухвалі від 20.06.2018 р. у справі № 800/592/17 суд може встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень під час прийняття рішення або після винесення такого, однак суд наділений відповідним правом, а не обов'язком.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання судового рішення, а у разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладанням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджуються належними та допустимими доказами.

На підставі вище наведеного, аналізуючи правові норми ст.382 КАС України та враховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку, що суд вправі встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, як у судовому рішенні за результатами вирішення справи по суті, так і після ухвалення судового рішення, яким вирішено спір по суті.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 р. у справі № 806/2143/15, звертав увагу на те, що застосування ст.382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Таким чином, зміст положень ст.382 КАС України свідчить про те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які б свідчили про ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.

Як вже вказувалось вище, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 у цій справі №420/29749/24 зокрема було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 01 вересня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2023 року № 11/7813 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених сум пенсії.

Відповідачем не надано до суду доказів на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 у справі №420/29749/24.

Таким чином, розглянувши заяву позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Також суд зазначає, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Керуючись ст.243, 248, 382, 382-1, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , подану за підписом представника позивача - адвоката Карташова Артема Геннадійовича, про вжиття заходів судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі №20/29749/24 - задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по справі №420/29749/24.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 по справі № 420/29749/24 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення повинен відповідати вимогам частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що наслідком не додержання вимог частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України при подачі звіту про виконання судового рішення є постановлення судом ухвали про відмову в його прийнятті.

Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набрала законної сили та оскарженню не підлягає. Заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч.1 ст.382-3 КАС України.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА