Рішення від 11.04.2025 по справі 140/162/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/162/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом заступника керівника Ковельської окружної прокуратури Новосада Юрія Олександровича в інтересах держави до Луківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення та визнання протиправною бездіяльність,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Ковельської окружної прокуратури Новосад Юрій Олександрович в інтересах держави звернувся з позовом до Луківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування п.1 рішення Луківської селищної ради від 10.10.2024 №100 в частині продовження терміну дії паспорту прив'язки, виданого 12.12.2012 ФОП ОСОБА_1 .

Визнання протиправною бездіяльність Луківської селищної ради щодо невжиття заходів з відновлення благоустрою селища Луків та зобов'язати Луківську селищну раду вжити заходи щодо відновлення благоустрою селища Луків, шляхом демонтажу тимчасової споруди, розташованої на АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Прокуратурою у межах наданих повноважень відповідно до ч.4 ст.23 Закону України “Про прокуратуру», виявлено факт порушення інтересів держави під час реалізації органом місцевого самоврядування управлінських владних повноважень у сфері благоустрою населеного пункту.

Зазначає, що Відділом містобудування та архітектури Турійської районної державної адміністрації 12.12.2012 ОСОБА_1 видано паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Як вбачається зі змісту вказаного паспорту прив'язки останній видано для встановлення торгового павільйону, що знаходитиметься за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно наявного в паспорті прив'язки плану встановлення технологічного обладнання торгова площа павільйону становить 22 кв м. Строк дії паспорту прив'язки - до 11.11.2015.

Як вбачається з листів Луківської селищної ради від 10.09.2024 №401/02-26/2-24, від 19.09.2024 №417/02-26/2-24 та від 23.12.2024 №567/02-26/2-24 з урахуванням долучених до цих листів документів, до 2024 року Луківською селищною радою не приймалися рішення про продовження терміну дії паспорта прив'язки, виданого 12.12.2012 ОСОБА_1 для встановлення тимчасової споруди по АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Луківської селищної ради від 14.10.2024 №456/02-26/2-24, Луківською селищною радою 10.10.2024 прийнято рішення №100 «Про продовження терміну дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності».

Оскільки, після закінчення терміну дії паспорту прив'язки - 11.11.2015, жодних рішень щодо продовження терміну дії паспорта прив'язки Луківською селищною радою протягом 9 років не приймалося, тому рішення відповідача від 10.10.2024 №100 в частині, що стосується продовження терміну дії паспорту прив'язки для встановлення тимчасової споруди по АДРЕСА_1 , підлягає скасуванню, а тимчасова споруда - демонтажу.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 справу було прийнято до провадження та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

В межах встановленого судом строку відповідачем відзиву на позовну заяву, а третьою особою пояснень щодо поданого позову не подано.

Копія ухвали про відкриття провадження була надіслана третій особі рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, зазначеною позивачем у позовній заяві, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв'язку “неправильно зазначена або відсутня адреса».

Пунктом 5 частини шостої статті 251 КАС України визначено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до частини другої статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Водночас, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув", "адресат відсутній" і т.п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Верховного Суду 22.04.2021 у справі №0840/3762/18, від 12.08.2020 у справі №520/1066/2020.

Отже, копія ухвали суду про відкриття провадження у справі від 27.01.2025 не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин. Відтак у силу вимог пункту 5 частини шостої статті 251 КАС України слід вважати, що копія ухвали про відкриття провадження у справі вручена відповідачу належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Прокуратурою у межах наданих повноважень, відповідно до ч.4 ст.23 Закону України “Про прокуратуру», виявлено факт порушення інтересів держави під час реалізації органом місцевого самоврядування управлінських владних повноважень у сфері благоустрою населеного пункту.

З матеріалів справи вбачається, що 12.12.2012 Відділом містобудування та архітектури Турійської районної державної адміністрації ОСОБА_1 видано паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Зі змісту вказаного паспорту прив'язки вбачається, що останній видано для встановлення торгового павільйону, що знаходитиметься за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно наявного в паспорті прив'язки плану встановлення технологічного обладнання торгова площа павільйону становить 22 кв м. Строк дії паспорту прив'язки - до 11.11.2015.

Як вбачається з листів Луківської селищної ради від 10.09.2024 №401/02-26/2-24, від 19.09.2024 №417/02-26/2-24 та від 23.12.2024 №567/02-26/2-24 з урахуванням долучених до цих листів документів, до 2024 року Луківською селищною радою не приймалися рішення про продовження терміну дії паспорта прив'язки, виданого 12.12.2012 ОСОБА_1 для встановлення тимчасової споруди по АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Луківської селищної ради від 14.10.2024 №456/02-26/2-24, Луківською селищною радою 10.10.2024 прийнято рішення №100 «Про продовження терміну дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності».

Згідно п.п.1 п.1 вказаного рішення Луківською селищною радою продовжено термін дії паспорта прив'язки, виданого ОСОБА_1 ще 12.12.2012, на термін 5 років. Підставою для прийняття вказаного рішення слугувала заява ОСОБА_1 .

У подальшому, 15.10.2024 Луківською селищною радою на адресу окружної прокуратури скеровано лист, з якого вбачається, що відповідно до вимог Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, в паспорті прив'язки вчинено напис про продовження терміну його дії до 10.10.2029, який скріплено печаткою.

При цьому, як вбачається з вищезазначених листів Луківської селищної ради, інші рішення органом місцевого самоврядування щодо врегулювання питання розміщення тимчасової споруди, встановленої ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , у період з 11.11.2015 - дата закінчення паспорту прив'язки по цей час не приймалися.

Таким чином, за наведених обставин, після закінчення терміну дії паспорта прив'язки - 11.11.2015 та його не продовження у встановлений термін, тимчасова споруда по АДРЕСА_1 упродовж майже 9 років самовільно розташовувалась на землях комунальної власності за відсутності на це будь-яких дозвільних документів.

Позивач вважає, що оскільки, після закінчення терміну дії паспорту прив'язки - 11.11.2015, жодних рішень щодо продовження терміну дії паспорта прив'язки Луківською селищною радою протягом 9 років не приймалося, рішення відповідача від 10.10.2024 №100 в частині, що стосується продовження терміну дії паспорту прив'язки для встановлення тимчасової споруди по АДРЕСА_1 , підлягає скасуванню, а тимчасова споруда - демонтажу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до вимог частини 3-5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі №3-рн/99, визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до статей 13, 16 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, а забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

У даному випадку внаслідок прийняття Луківською селищною радою рішення №100 від 10.10.2024, яким неправомірно продовжено термін дії паспорту прив'язки тимчасової споруди, поза межами строку його дії створює таке становище де суб'єктів господарювання, що здійснюють свою господарську діяльність в межах смт. Луків залишають не в рівному становищі, а отже свідчить про порушення інтересів держави, оскільки це зачіпає інтереси невизначеного кола осіб, а також «суспільні інтереси» територіальної громади.

Відповідно до положень статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - Порядок).

Відповідно до пункту 1.3 Порядку тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

За визначеннями, наведеними у пунктах 1.4-1.5 Порядку (у редакції чинній на момент видачі паспорту прив'язки ОСОБА_2 ):

паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності;

схема розміщення ТС - це графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо);

стаціонарна ТС - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.

Згідно з пунктами 2.2. та 2.3 Порядку замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються:

графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості;

реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/ місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 2.6 Порядку для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:

схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);

технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку).

Паспорт прив'язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

При цьому згідно із пунктом 2.18 Порядку продовження строку дії паспорта прив'язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

Пунктом 2.30 Порядку передбачено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.

Як вже зазначалося у розділі «Фактичні обставини» паспорт прив'язки щодо розміщення тимчасової споруди по АДРЕСА_1 виданий 12.12.2012 ОСОБА_1 діяв до 11.11.2015.

При цьому, з інформації, наданої Луківською селищною радою у листах від 10.09.2024, 19.09.2024, 14.10.2024, 15.10.2024 та від 23.12.2024, ОСОБА_1 до 30.09.2024 не звертався із заявами щодо продовження терміну дії паспорта прив'язки, а Луківська селищна рада в свою чергу не приймала рішень про продовження терміну дії паспорта прив'язки у період з 11.11.2015 по 10.10.2024.

Відповідно до п.2.29 Порядку (в редакцій чинній на даний час) у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.

Таким чином, враховуючи, що паспорт прив'язки №61 від 12.12.2015 завершив термін своєї дії 11.11.2015, з 12.11.2015 тимчасова споруда, що встановлена ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , підлягала демонтажу.

Інших альтернативних варіантів у випадку не продовження строку дії паспорту прив'язки після його закінчення, Порядок, як у попередній так і у діючих редакціях, не передбачав.

Тобто, після 12.11.2015 за умови не продовження терміну дії паспорту прив'язки до його закінчення, тимчасова споруда підлягала демонтажу.

Згідно пункту 2-1 статті 11 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документи дозвільного характеру строк дії яких закінчується у період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), вважаються такими, дію яких продовжено на період карантину та обмежувальних заходів і протягом трьох місяців з дня його/їх закінчення.

Окрім того, відповідно до пункту 2-2 статті 11 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документи дозвільного характеру, строк дії яких закінчується у період дії воєнного стану, вважаються такими, дію яких продовжено на період дії воєнного стану та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, але не менше трьох місяців з дня його припинення чи скасування.

Таким чином, з урахуванням наведених положень статті 11 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", паспорт прив'язки міг бути автоматично продовжений лише у випадку закінчення строку його дії у період дії карантину (карантин введений на території України з 11.03.2020) або у період дії воєнного стану (воєнний стан на території України введено 24.02.2022).

В інших випадках паспорт прив'язки повинен був продовжуватись на загальних підставах, зокрема у період його дії.

Натомість, у спірних правовідносинах термін дії паспорту прив'язки на тимчасову споруду за адресою: АДРЕСА_1 , завершив свою дію 11.11.2015, тобто за 4 роки та 4 місяці до запровадження на території України карантину.

Таким чином, ОСОБА_1 мав об'єктивну можливість звернутися до Луківської селищної ради із відповідною заявою про продовження строку дії паспорта прив'язки ще у період його дії.

З урахуванням п. 2.29 Порядку (в редакції чинній на 11.11.2015) ОСОБА_1 з 12.11.2015 зобов'язаний був припинити господарську діяльність в тимчасовій споруд, що розміщена по АДРЕСА_1 , та демонтувати тимчасову споруду, оскільки строк дії паспорту прив'язки у встановленому Законом порядку продовжений не був.

Інших варіантів, за відсутності продовженого строку дії паспорта прив'язки, у ОСОБА_1 , окрім як демонтувати споруду, не було.

Разом з тим, ОСОБА_1 , не демонтувавши тимчасову споруду після закінчення строку дії паспорту прив'язки та його не продовження, майже через 9 років звернувся до Луківської селищної ради із заявою про продовження строку дії паспорту прив'язки від 12.12.2012, термін дії якого закінчився ще 11.11.2015.

В свою чергу, Луківська селищна рада не тільки не вжила самостійно заходів, спрямованих на відновлення благоустрою по АДРЕСА_1 , а безпідставно 10.10.2024 прийняла рішення про продовження терміну дії паспорта прив'язки, строк дії якого закінчився 9 років назад.

Окрім того, положення Порядку №244 свідчать про те, що після закінчення строку дії паспорту прив'язки 11.11.2015 ОСОБА_1 повинен був демонтувати тимчасову споруду, а надалі, з метою подальшого здійснення підприємницької діяльності, звернутись до відповідного органу із заявою та необхідними документами про видачу нового паспорту прив'язки та встановлення нової тимчасової споруди (п.п. 2.2-2.6 та п. 2.20 Порядку № 244).

Натомість, Луківська селищна рада після закінчення строку дії паспорту прив'язки ще 11.11.2015 не повинна була приймати рішення через 9 років про його продовження, а відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 та зобов'язати ОСОБА_1 демонтувати тимчасову споруду, або вжити таких заходів самостійно.

Відповідно до ч.8 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підстави для переоформлення документа дозвільного характеру встановлюються законом.

У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру.

Не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним, крім випадку, передбаченого абзацом третім цієї частини.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Згідно ст.393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

Статтею 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Оскільки рішення Луківської селищної ради №100 від 10.10.2024 в частині надання дозволу ОСОБА_1 на продовження терміну дії паспорта прив'язки щодо тимчасової споруди по АДРЕСА_1 , яка підлягали демонтажу ще 11.11.2015, тобто майже 9 років назад, суперечить вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 21.10.2011 №244 та Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», останнє підлягає визнанню незаконним та скасуванню в частині.

Протиправне продовження терміну дії паспорта прив'язки тимчасової споруди, виданого ФОП ОСОБА_1 порушує принцип законності та верховенства права, що згідно рішення Конституційного Суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004 означає порушення панування права в суспільстві.

Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної фізичної чи юридичної особи, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес».

Окрім того, додержання всіма учасниками суспільних відносин принципу законності, який закріплено у ст.68 Конституції України, є обов'язковою передумовою досягнення загальнонаціональної мети українського народу - побудови демократичної, соціальної, правової держави, а порушення цього принципу - нівелює досягнення таких цілей та мети.

Згідно ст.1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Статтею 10 цього ж Закону передбачено, що селищні ради в межах своєї компетенції затверджують правила благоустрою та здійснюють самоврядний контроль за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів.

На виконання вищезазначених положень Закону Луківською селищною радою 08.07.2024 прийнято рішення №42/5 «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Луківської селищної ради».

В свою чергу відповідно до п. 5 розділу 8 вищезазначених Правил Розміщення тимчасових споруд (далі - ТС) торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності здійснюється відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 та Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417.

Таким чином, Луківська селищна рада, затвердивши Правила благоустрою погодилась із тим, що під час вирішення питання щодо розміщення тимчасових споруд, видачі паспортів прив'язок щодо встановлення тимчасових споруд та продовження терміну їх дії слід дотримуватися вимог Порядку №244.

Однак, приймаючи рішення щодо продовження терміну паспорта прив'язки все ж допустили порушення вказаного Порядку, що безумовно вказує на порушення як «державних інтересів» так і «суспільного інтересу».

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням визнання позову відповідачем, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати п.1 рішення Луківської селищної ради від 10.10.2024 №100, в частині продовження терміну дії паспорту прив'язки, виданого 12.12.2012 ФОП ОСОБА_1 .

Визнати протиправною бездіяльність Луківської селищної ради щодо невжиття заходів з відновлення благоустрою селища Луків.

Зобов'язати Луківську селищну раду вжити заходи щодо відновлення благоустрою селища Луків, шляхом демонтажу тимчасової споруди, розташованої на вул. Ковельській, 2г у смт. Луків Ковельського району.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: керівник Ковельської окружної прокуратури Новосада Юрія Олександровича в інтересах держави (45008, м. Ковель, вул. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 0290991523).

Відповідач: Луківська селищна рада (44810, Волинська область, с-ще Луків, вул. Незалежності, 7, код ЄДРПОУ 04333046).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя Ю.Ю. Сорока