іменем України
11 квітня 2025 рокуСправа №451/571/25
Провадження № 3/451/294/25
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Куцик-Трускавецька О.Б., розглянула матеріали, які надійшли із Військової частини НОМЕР_1 № 167 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тернопіль, Тернопільського районну, Тернопільської області, адреса проживання: АДРЕСА_1 , одруженого, сапера 3 інженерно-сапернорго відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримки, солдата за призовом під час мобілізації (на особливий період), на посаді перебуває із 28.03.2025, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Тернопільським МУ УМВС України в Тернопільській області від 12.05.1998,
за частиною 3 статті 172-20 КУпАП,
установила:
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення в/ч НОМЕР_1 №167 від 06.04.2025 ОСОБА_1 , згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 149 від 29.05.2023, призначений на посаду сапера 3 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримки військової частини НОМЕР_1 . Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 87 від 28.03.2025, призначений на посаду сапера 3 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримки військової частини НОМЕР_1 .
06.04.2025 близько 00:50 год в пункті постійної дислокації підрозділу батальйону інженерної підтримки військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 , під час перевірки відповідальним по військовій частині НОМЕР_1 начальником медичної служби старшим лейтенантом ОСОБА_2 та заступником командира медичної роти з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 молодшим лейтенантом ОСОБА_3 був виявлений солдат ОСОБА_4 з ознаками алкогольного сп'яніння: у нього було невиразне мовлення, почервоніння обличчя, порушена координація рухів, з порожнини рога відчувався різкий запах алкоголю. Це підтверджує в своїх письмових поясненнях начальник медичної служби, старший лейтенант ОСОБА_2 та заступник командира медичної роти з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 , молодший лейтенант ОСОБА_5 , та начальник евакуаційного відділення медичної роти капітан ОСОБА_6 .
Солдату ОСОБА_1 було запропоновано пройти добровільно, безкоштовно огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі КПН «Сокальська районна лікарня» на що він відмовився, про що було складений відповідний акт відмови від добровільного проходження медичного огляду від 06.04.2025 у присутності свідків. Таким чином в умовах особливого періоду-воєнного стану солдат ОСОБА_4 , вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 173-20 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, на виклик суду не з'явився. Скерував на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вину у вчиненні інкримінованого йому діяння визнав, просить суд суворо не карати.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали доходить висновку, що в діях ОСОБА_7 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, виходячи з такого.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 255 КУпАП командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів), мають право складати протоколи про військові адміністративні правопорушення, на основі суворого додержання вимог законодавства, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до вимог статей 245, 280 та 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен надати належну оцінку.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» з моменту введення в дію Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022 в Україні діє особливий період.
Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільну-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до диспозиції частини 3 статті 172-20 КУпАП адміністративним правопорушенням є дії, передбачені частинами першою цієї статті (Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння ) або другою цієї статті (Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів), вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №149 від 29.05.2023 солдат ОСОБА_1 призначений на посаду стрільця 1 віділення охорони 2 взводу охорони 1 роти охорони НОМЕР_3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 100915Т, відтак перебуває на військовій службі, а отже є суб'єктом адміністративної відповідальності.
Вина ОСОБА_7 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, окрім самого протоколу в/ч НОМЕР_1 №167 від 06.04.2025, доведена:
направленням №273 МР від 06.04.2025 військовослужбовця ОСОБА_7 на обстеження алкогольного сп'яніння(а.с.4);
актом фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду від 06.04.2025(а.с.5);
рапотром начальника медичної служби військової частини НОМЕР_1 ст. лейтенантом медичної служби ОСОБА_8 від 06.04.2025 по суті адміністративного правопорушення(а.с.6);
рапотром заступника командира роти з психологічної підтримки персоналу медичної роти військової частини НОМЕР_1 молодшого лейтенанта ОСОБА_9 від 06.04.2025 по суті адміністративного правопорушення(а.с.7);
рапотром начальника евакуаційного відділення медичної роти військової частини НОМЕР_1 капітана медичної служби ОСОБА_10 від 06.04.2025 по суті адміністративного правопорушення(а.с.8,9);
поясненнями сапера 3 інженерно-сапернорго відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримки військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_7 від 06.04.2025,які підтверджують обставини викладені у протоколі про військове адміністративне правопорушення(а.с.10).
Проаналізувавши вищевказані документи, суддя доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості. У своїй сукупності ці докази є достатніми для прийняття рішення. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суду не надано.
Таким чином, суддя всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини події та додані до адміністративних матеріалів документи, вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_11 інкримінованого йому діяння, тому його дії правильно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_11 суддя враховує: характер вчиненого ним правопорушення; ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, передбаченому частиною 3 статті 172-20 КУпАП, яка доведена повністю та вважає, що на ОСОБА_11 необхіднонакласти адміністративне стягнення в межах санкції частини 3 статті 172-20 КУпАП, у виді штрафу. Накладення на ОСОБА_7 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети його застосування.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 23, 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя Радехівського районного суду Львівської області,
постановила:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Платіжні реквізити для сплати адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення:
Отримувач: УКуРадех. р/Радехівський р-н/21081100
Код отримувача: (ЄДРПОУ): 38008294
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA888999980313030106000013847
ЗКПО: 21081300
МФО: 899998
Призначення платежу: Штраф про адміністративне правопорушення в Радехівській ОТГ.
Стягнути із ОСОБА_1 користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Платіжні реквізити для сплати судового збору:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача: (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001
ЗКПО: 22030106
МФО: 899998
Призначення платежу: 101;РНКППО;Судовий збір, Радехівський районний суд Львівської області.
Роз'яснити ОСОБА_11 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяКуцик-Трускавецька О. Б.