Справа № 761/11858/25
Провадження № 1-кс/761/8440/2025
28.03.2025 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого детектива відділу детективів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання детектива про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються на митному складі ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому вказано, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72025001310000012 від 24.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-4 КК України, відомості до ЄРДР у якому внесено за повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 004/П/UA903000/2025 про кримінальне правопорушення, відповідно до якого 21.12.2024 через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_2 » митного посту « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_4 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » перемістило через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів, а саме «Бензин неетильований марки V-Power RON 95» загальною вагою 25 695 кг, вартістю 1 383 516,68 грн.
Як встановлено досудовим розслідуванням, 21.12.2024 через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_2 », митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_4 на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за попередньою декларацією типу ІМ ЕЕ № 24UA903000981644U0 був ввезений товар «Легкі дистиляти: бензин неетильований Gasoline RON A95» загальною вагою 25,695 т., 33,872 тис. л при 15 оС., вартістю 18266,58 USD.
При цьому, 24.12.2024 відділом митного оформлення (далі - ВМО) « ІНФОРМАЦІЯ_6 » митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ІНФОРМАЦІЯ_1 до митного оформлення було прийнято електронну митну декларацію (далі - ЕМД) типу ІМ40ДЕ за № 24UA903200015216U2 із заявленим вище товаром.
Разом із тим, товар переміщено через митний кордон України та заявлено до митного контролю та митного оформлення в режимі «Імпорт» на підставі наступних документів: Звіт про перевірку (Inspection Report) від 04.11.2024 № PBZ-0078655EN, Протоколи випробувань (Test Report) від 10.12.2024 № 1096, 1096-1, рахунок-фактура від 19.12.2024 №0000370310, рахунок-проформа від 17.12.2024 № 0000000821, автотранспортна накладна CMR від 19.12.2024 № б/н, сертифікат про походження товару форми EUR.1 від 19.12.2024 № A 0000237280, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу від 29.11.2023 № 2023876108. Відповідно до зазначених документів продавцем та відправником товару є компанія « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( АДРЕСА_1 ), покупцем товару є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Крім того, з метою дотримання вищезазначених норм, посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 і його ідентифікації, подано документи, а саме Звіт про перевірку (Inspection Report) від 04.11.2024 № PBZ-0078655EN та Протоколи випробувань (Test Report) від 10.12.2024 № 1096, 10696-1.
Згідно з відомостей зазначених в митній декларації та товаросупровідних документах, товар являє собою «Легкі дистиляти: бензин неетильований Gasoline RON A95», згідно сертифікату якості октанове число за дослідницьким методом: 97.2; вміст свинцю - менше 2,5 мг/л (що становить менше 0,0025 г/л); вміст сірки - 6.6 мг/кг (що становить 0,00066 мас.%); вміст бензолу - 0.6%; вміст етанолу - 7.4%; вміст метанолу- 0.2% вміст МТВЕ - 0.2%; вміст ЕТВЕ - 3.8%; при 70 град. С випаровується 39,7%; при 100 град. С випаровується 51,7%; при 150 град. С випаровується 82,1%; Точка кипіння - 202.1 град. С. Щільність при температурі +15 град. С кг/м3 - 758,6 за екологічними показниками відноситься до екологічного класу автомобільних бензинів Е10: Євро5».
За результатами застосування СУР, у відповідності до наказу від 31.07.2015 № 684 «Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю», по вищезазначеній ЕМД посадовими особами підрозділу сформовано додаткові форми митного контролю в тому числі за кодом 905-3 «Взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД» та керівництвом митниці прийняте відповідне рішення.
Враховуючи вищевикладене, посадовими особами ВМО « ІНФОРМАЦІЯ_6 » митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_7 » було відібрано проби та зразки товару (Акт від 25.12.2024 UA903200/2024/000138), з направленням їх до ІНФОРМАЦІЯ_9 , для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно УКТ ЗЕД у Спеціалізованої лабораторії (СЛЕД), запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 30.12.2024 № 595.
Відповідно до висновку експертизи від 03.01.2025 №1420003101-0007, товар «Легкі дистиляти: бензин неетильований Gasoline RON A95», який було заявлено до митного оформлення за ЕМД типу ІМ40ДЕ від 24.12.2024 № 24UA903200015216U2, показник «масова частка кисню» становить 4,21%.
Згідно додатку 2 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, судових та котельних палив, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927, товар «Легкі дистиляти: бензин неетильований Gasoline RON A95» за результатами досліджень (аналізу, експертизи) не відповідає вимогам і нормам відповідного показника для автомобільних бензинів Е10 за екологічним класом ЄВРО5 (показник «масова частка кисню» має не перевищувати 3,7%).
Згідно вимог Європейського стандарту BS EN 228:2012+А1:2017/ EN 228:2012+А1:2017 (Е) для неетильованого бензину максимальний показник «масова частка кисню» складає 3,7%.
Пунктом 5 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту встановлено, що дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Таким чином, товар «Легкі дистиляти: бензин неетильований Gasoline RON A95» який було заявлено до митного оформлення за ЕМД типу ІМ40ДЕ від 24.12.2024 № 24UA903200015216U2, не може бути введено в обіг у зв'язку з невідповідністю його характеристики «масова частка кисню» вимогам Технічного регламенту.
Відповідно до вимог ст. 17 «Заборона окремих видів експорту та імпорту» Закону України від 16.04.1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» в Україні забороняється «імпорт або транзит будь-яких товарів, про які заздалегідь відомо, що вони можуть завдати шкоди суспільній моралі, здоров'ю чи становити загрозу життю населення, тваринному світу та рослинам, або призвести до заподіяння шкоди навколишньому середовищу».
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 196 Митного кодексу України «не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України».
Контроль за виконанням вимог, що містяться в вищезазначеній статті, покладено на митні органи та центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Таким чином ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) надано документи, що містять неправдиві відомості, щодо характеристик товару, та відповідно, під виглядом дозволених до обігу в України автомобільних бензинів екологічного класу Євро 5, ввезено на митну територію України товар: «Бензин неетильований марки V-Power RON 95/EN228-10PPM», який відповідно до своїх фізико-хімічних характеристик може завдати шкоди здоров'ю населення, тваринному світу та рослинам, або заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу та обіг яких обмежено.
По даному факту митним постом « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ІНФОРМАЦІЯ_1 було складено протокол про порушення митних правил від 22.01.2025 №0038/UA903000/2025.
В ході провадження у справі про порушення митних правил ІНФОРМАЦІЯ_10 було призначено товарознавчу експертизу. 17.02.2025 року управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил отримано висновок ІНФОРМАЦІЯ_11 №1420003301-0078 від 14.02.2025 року, відповідно до якого загальна ринкова вартість товару становить 1 383 516,68 грн.
14.03.2025 детективом винесено постанову, згідно якої переміщені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 21.12.2024 за попередньою декларацією типу ІМ ЕЕ № 24UA903000981644U0 через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_2 » митного посту « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_4 через митний кордон України підакцизні товари, а саме «Бензин неетильований» загальною вагою 25 695 кг, визнано речовими доказами та залучено до матеріалів кримінального провадження № 72025001310000012 від 24.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-4 КК України.
При цьому, згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 № 7.6-3/20-02/8.21/1193 від 18.03.2025, вищевказаний вилучений підакцизні товари, а саме «Бензин неетильований» загальною вагою 25 695 кг, фактично знаходиться на митному складі ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, 14.03.3025 детективом винесено постанову про призначення судової експертизи матеріалів, речовин та виробів від 14.03.2025, а саме вищевказаного підакцизного товару - «Бензин неетильований» загальною вагою 25 695 кг.
Зважаючи на вищевказане, на даний час в ході досудового розслідування виникла необхідність у відібранні зразків вищевказаного підакцизного товару - «Бензин неетильований» загальною вагою 25 695 кг., для забезпечення проведення судової експертизи матеріалів, речовин та виробів.
У силу вимог статей 98-99 КПК України зазначені у клопотанні зразки підакцизного товару - «Бензин неетильований», які сторона обвинувачення планує вилучити в ході тимчасового доступу, є джерелами доказів у кримінальному провадженні, є необхідними для забезпечення проведення призначеної 14.03.2025 судової експертизи матеріалів, речовин та виробів та можуть бути доказами під час судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України отримання доступу до вказаного у клопотанні підакцизного товару - «Бензин неетильований марки V-Power RON 95» загальною вагою 25 695 кг, який фактично знаходиться на митному складі ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 , може здійснюватися лише на підставі ухвали слідчого судді, суду, а отримання у інший спосіб вказаних документів є неможливим.
Детектив ОСОБА_4 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться зразки, тимчасовий доступ до яких просить надати детектив надав заяву в якій не заперечує щодо задоволення вищезазначеного клопотання.
Разом з тим, згідно положень ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 72025001310000012 від 24.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201-4 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого детектива відділу детективів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні - заступникам керівника відділу детективів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а також старшим детективам та детективам Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , іншим слідчим (детективам) слідчої групи у вказаному кримінальному провадженні, на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення (виїмки) зразків для проведення експертизи, а саме до підакцизного товару - «Бензин неетильований», який тимчасово вилучений на підставі протоколу про порушення митних правил № 0038/UA903000/2025 від 22.01.2025, що фактично знаходиться на митному складі ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 та фактично знаходиться у володінні та віданні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
28 березня 2025 року