Справа № 758/5124/25
11 квітня 2025 року суддя Подільського районного суду м.Києва Войтенко Т. В., розглянувши питання відкриття провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Подільський ВРАЦС у м.Києві, Міністерство оборони України, ОСОБА_2 про встановлення факту смерті, -
До Подільського районного суду м.Києва надійшла вищевказана заява.
Статтями 175,177, 318 ЦПК України встановлено обов'язкові вимоги до змісту та форми заяви, обов'язок дотримання яких покладається на заявника.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
Частиною 2 ст. 185 ЦПК України передбачено, що в ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Вивчивши подані матеріали, вважаю за необхідне заяву залишити без руху та надати заявнику строк для усунення її недоліків відповідно до ст.317 ЦПК України з наступних підстав.
Зі змісту заяви вбачається, що син заявника - ОСОБА_3 ймовірно загинув.
Наводячи обставини, які свідчать про ймовірну загибель сина, заявник просить встановити факт смерті в порядку ст. 317 ЦПК України.
Втім, дана стаття встановлює особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України. Її застосування можливе, коли органами окупаційної влади видані відповідні свідоцтва про смерть (народження), які не визнаються органам України, що створює необхідність фактично «легалізувати» документи окупаційної влади судовим рішенням, аби на підставі рішення суду отримати такі ж свідоцтва про смерть/народження, але вже від компетентних органів України.
У конкретному випадку заявник не має на руках свідоцтва про смерть сина, яке б було видане окупаційною владою. Звертаючись до суду з даною заявою зазначає, що встановлення судом факту смерті необхідне для реалізації спадкових прав. У конкретному випадку, зважаючи на те, що припущення про загибель ОСОБА_3 доводиться матеріалами службового розслідування, заявнику необхідно реалізувати право на констатування факту смерті сина шляхом подання до суду заяви про оголошення померлим.
Так, ч. 2 ст. 46 ЦК України визначено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Якщо громадянин пропав безвісти за наявності обставин, що загрожували йому смертю, або обставин, що дають підстави припустити його загибель (під час воєнних дій) і це підтверджено відповідними органами, то визнання такої особи безвісно відсутньою в судовому порядку не проводиться. В даному випадку заінтересовані особи вправі звернутись до суду із заявою про оголошення особи, яка пропала безвісти, померлою. Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 29 січня 2021 року, справа №154/2135/17, та зазначив, що виходячи зі змісту положень статей 43, 46 ЦК України, статей 305, 306 ЦПК України, у випадку, якщо особа, яка несла військову службу, пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, зокрема внаслідок вогневого впливу незаконних збройних формувань під час проведення антитерористичної операції (операції об'єднаних сил), такі обставини можуть виступати підставою для оголошення судом особи померлою на підставі частини другої статті 46 ЦК України, а не визнання фізичної особи безвісно відсутньою (про яку немає відомостей про місце її перебування в місці її постійного проживання) на підставі частини першої статті 43 ЦК України.
Фактично, долучені до заяви про встановлення факту, який має юридичне значення, докази доводять факт безвісної відсутності ОСОБА_1 та не потребують для констатації цього факту судового рішення. Втім, для досягнення мети, яку зазначає заявник - реалізація спадкових справ, вбачається за доцільне ініціювати питання про оголошення особи померлою в результаті загибелі під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше, як в межах заявлених вимог. Зважаючи на те, що заявником наводяться обставини загибелі сина, а ініціюється питання встановлення факту смерті, суд пропонує заявнику уточнити вимоги заяви.
У випадку, якщо заявником на виконання вимог цієї ухвали буде подано заяву про оголошення ОСОБА_1 померлим, заявнику пропонується також зазначити заінтересованою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на викладене, заявнику потрібно усунути недоліки заяви шляхом надання нової редакції заяви з усунутими недоліками.
За таких обставин, керуючись ст.ст.175,177, 185, 260, 317, 353 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Подільський ВРАЦС у м.Києві, Міністерство оборони України, ОСОБА_2 про встановлення факту смерті - залишити без руху та надати заявнику п'ятиденний строк з дня вручення копії даної ухвали для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Роз'яснити заявнику, що якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги ухвали, заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду.
Якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяТ. В. Войтенко