Справа № 692/229/25
Провадження № 3/692/164/25
11.04.2025
11 квітня 2025 року с-ще Драбів
Суддя Драбівського районного суду Черкаської області Чепурний О.П., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, громадянина України, уродженця, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , не одруженого, за ч. 2 ст. 130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 15.02.2025 року серії ЕПР1 №247571, 15.02.2025 року о 11:00 год. за адресою с. Білоусівка по вул. Богдана Хмельницького, 2, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом мотоблок Зубр, з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме розширені зіниці очей, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у лікувальному закладі встановленому законодавством порядку водій відмовився на відео, чим порушив п. 2.5. ПДР.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Мамай А.С. в судовому засіданні пояснив, що працівниками поліції не було роз'яснено ОСОБА_1 його процесуальні права та обов'язки. Окрім того, протокол про адміністративне правопорушення було складено за відсутності ОСОБА_1 . Працівниками поліції не було названо будь-які ознаки наркотичного сп'яніння, а отже пропозиція поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння був формальним, що підтверджується і відсутністю в матеріалах справи письмовим направлення на проходження відповідного огляду в медичному закладі. Також, надані до матеріалів справи відеозаписи з бодікамер працівників поліції не відповідають вимогам чинного законодавства.
Суд, перевіривши матеріали справи, вислухавши пояснення захисника, приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення необхідно повернути на дооформлення, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
В відповідності зі ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Отже, відповідно до вимог зазначеної статті, протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті; особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. В протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду по суті справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Згідно із п.1,2 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженоїНаказом МВС України 07.11.2015року №1395, протокол про адміністративне правопорушення складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:
1) письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності;
2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання;
3) акт огляду на стан сп'яніння в разі проведення огляду на стан сп'яніння;
4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
За наявності технічної можливості протокол про адміністративне правопорушення складається в електронній формі з автоматичним присвоєнням йому відповідної серії та номера, який роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Відповідно до вимог глави 19 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення складається у присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Присутність такої особи є обов'язковою.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується відеозаписами з бодікамери поліцейських, працівниками поліції не було дотримано норм законодавства, які регулюють порядок складання адміністративних матеріалів. А саме, ОСОБА_1 не було роз'ясненого його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, хоча в протоколі про адміністративне правопорушення в графі «підпис особи, якій роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП» наявна відмітка «відмовився», що не узгоджується з даними відеозапису. Також, протокол про адміністративне правопорушення було складено без присутності ОСОБА_1 , що є порушенням вищезазначених норм та порушено право особи на ознайомлення з протоколом та надання нею пояснень чи зауважень до протоколу, або відмови від них чи підписання. Але даний факт повинен фіксувати лише після складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Вищенаведені факти свідчать про неналежне оформлення справи про адміністративне правопорушення, усунення допущених порушень можливе лише тим органом (його посадовою особою), яким направлено матеріали до суду.
Суд вважає необхідним повернути протокол для належного до оформлення, а саме для пред'явлення особі для ознайомлення протоколу про адміністративне правопорушення, роз'яснення її прав та обов'язків, та пропозицію надати пояснення щодо викладених в протоколі обставин або зауважень на нього, та підписання його.
На підставі викладеного, керуючись ст.256, 278 КУпАП, суд, -
Повернути Драбівському ВПД №1 Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя