Дата документу 10.04.2025Справа № 643/3422/21
Провадження № 2/554/1319/2025
10 квітня 2025 року м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави у складі:
головуючого судді - Материннко М.О.
за участю секретаря судового засідання Кашуби В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми соціальної допомоги,-
Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради у лютому 2022 року звернувся до Московського районного суду м.Харкова з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення суми соціальної допомоги, в якій просить стягнути з відповідача на користь позивача надмірно отримані бюджетні кошти у розмірі 2980,83 гривень.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради,як отримувач допомоги у зв'язку з вагітністю і пологами, при народженні дитини, державної соціальної допомоги одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім'ям. ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявами від 05.01.2017року та 14.07.2017 року про призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям. До заяви були додані її довідки про доходи з центру зайнятості та довідки про доходи (стипендія) з Харківського механічного технікуму ім.. О.О. Морозова. На підставі статей 3, 4, 5, 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги» малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року, рішенням від 06.01.2017 року була призначена державна соціальна допомога одиноким матерям на період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року в розмірі 702,92 грн.
Від 06.01.2017 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2017 по 30.06.2017 в розмірі 515, 54 грн.,
Від 20.07.2017 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'я з 01.07.2017 по 31.12.2017 в розмірі 506,31 грн.;
Від 20.07.2017 року була призначена державна соціальна допомога одиноким матерям на період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року в розмірі 796,47 грн.
24.01.2018 ОСОБА_1 подала нову заяву на призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям. До заяви було додано копію трудової книжки ОСОБА_1 , довідку про доходи з Харківського міського центру зайнятості та довідку про доходи ОСОБА_2 .
Від 20.03.2018 року було відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - на зміну рішення від 20.07.2017 у зв'язку з уточнюючими доходами; Від 21.03.2018 відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за заявою від 24.01.2018. Від 21.03.2018 (перерахунок) призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.07.2017 по 30.11.2017 а сумі 793,22 грн., з 01.12.2017 по 31.12.2017 в сумі 876,22 грн. - на зміну рішення від 20.07.2017 у зв'язку з уточнюючими доходами; Від 21.03.2018 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 715,68 грн. Розпорядженням управління від 21.03.2018 було зазначено утримувати утворену переплату з подальшого призначення допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 40% до повного погашення. Листами віл 26.03.2018 №1428 та 1427 повідомлено про переплату за особовим рахунком № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 відповідно. 02.04.2018 рішенням Управління призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.01.2017 по 30.04.2017 в розмірі 515,54 грн., з 01.05.2017 по 30.06.2017 в розмірі 569,24 грн., процент щомісячного розміру допомоги: 50% (з урахуванням виплаченого). Після закінчення строку отримання допомоги на дітей одиноким матерям, яка була призначена по 30.06.2018, ОСОБА_1 повторно не зверталася за призначенням допомоги. 16.04.2019 та 28.01.2020 року було направлено повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти в розмірі 1440,78 грн. станом на дату звернення до суду у добровільному порядку сума не повернута.
З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.
Ухвалою Московського районного суду м.Харкова від 07.04.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до розпорядження Верховного Суду від 08.03.2022 року №2/0/9/-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», змінено територіальну підсудність Московського районного суду м.Харкова на Октябрський районний суд м.Полтави.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим по справі визначено суддю Материнко М.О.
Ухвалою Октябрського районного суду м.Полтави від 19.06.2023 року прийнято до провадження цивільну справу, вирішено розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутність, позов підтримує у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлена вчасно та належним чином, про причину неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення слухання справи або про розгляд справи за її відсутності до суду не надходило. Відповідач не подала відзив.
У відповідності до ст.ст.211,223 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників справи, на підставі наявних у справі даних і доказів.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши відповідні обставини і визначивши відповідно до них правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов'язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що пред'являється особі.
Ключовими принципами статті 6 є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд.
Як вказує у своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини, згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобовязаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України,кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи законних інтересів.
Статтею 16 ЦК встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявами від 05.01.2017року та 14.07.2017 року про призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям. До заяви були додані її довідки про доходи з центру зайнятості та довідки про доходи (стипендія) з Харківського механічного технікуму ім.. О.О. Морозова. На підставі статей 3, 4, 5, 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги» малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року, рішенням від 06.01.2017 року була призначена державна соціальна допомога одиноким матерям на період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року в розмірі 702,92 грн.
Від 06.01.2017 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2017 по 30.06.2017 в розмірі 515, 54 грн.,
Від 20.07.2017 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'я з 01.07.2017 по 31.12.2017 в розмірі 506,31 грн.;
Від 20.07.2017 року була призначена державна соціальна допомога одиноким матерям на період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року в розмірі 796,47 грн.
24.01.2018 ОСОБА_1 подала нову заяву на призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям. До заяви було додано копію трудової книжки ОСОБА_1 , довідку про доходи з Харківського міського центру зайнятості та довідку про доходи ОСОБА_2 .
Від 20.03.2018 року було відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - на зміну рішення від 20.07.2017 у зв'язку з уточнюючими доходами; Від 21.03.2018 відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за заявою від 24.01.2018. Від 21.03.2018 (перерахунок) призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.07.2017 по 30.11.2017 а сумі 793,22 грн., з 01.12.2017 по 31.12.2017 в сумі 876,22 грн. - на зміну рішення від 20.07.2017 у зв'язку з уточнюючими доходами; Від 21.03.2018 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 715,68 грн. Розпорядженням управління від 21.03.2018 було зазначено утримувати утворену переплату з подальшого призначення допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 40% до повного погашення. Листами віл 26.03.2018 №1428 та 1427 повідомлено про переплату за особовим рахунком № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 відповідно. 02.04.2018 рішенням Управління призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.01.2017 по 30.04.2017 в розмірі 515,54 грн., з 01.05.2017 по 30.06.2017 в розмірі 569,24 грн., процент щомісячного розміру допомоги: 50% (з урахуванням виплаченого). Після закінчення строку отримання допомоги на дітей одиноким матерям, яка була призначена по 30.06.2018.
Згідно з Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» таПостанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженогопостановою КМУ від 24.02.2003 року №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї тадекларація про доходита майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.Державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Пунктом 16 визначено, що виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення; якщо реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім'ї) як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 80, ст. 2662), - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості.
Відповідно до ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналізуючи вищевикладене,дослідивши обставини справи,перевіривши їх доказами,суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог. Загальна сума переплати бюджетних коштів складає 1440,78 грн.
Враховуючи, що на даний час боржник в добровільному порядку кошти не повертає, вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів підлягають задоволенню.
Крім того, із відповідача на користь держави підлягає стягненню 2270 грн. судового збору.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.4,10-13,16,141,263-265,368 ЦПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 264 « Деякі питання надання державної соціальної допомоги», суд -
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми соціальної допомоги- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, пр. Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181) надмірно виплачені кошти в сумі 1440,78 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, пр. Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181) сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн.
Рішення може бути оскаржене на підставі ч. 1ст. 354 ЦПК України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцяти денний строк з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358цього Кодексу.
Учасники справи:
Позивач:Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, місцезнаходження: м. Харків, пр. Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Суддя М.О. Материнко