ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
справа № 36/406
26.12.07
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Марко Центр»
до
Фонду державного майна України (відповідач -1)
Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (відповідач -2)
про
зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
від позивача:
Піліпенко Д.О. -по дов. №2 від 20.09.2007р.
від відповідача-1
від відповідача -2
Коваленко О.П. -по дов. №652 від 27.12.2006р.
Конта М.П. -по дов. №39 від 01.06.2007р.
Рішення прийняте 26.12.2007 р. у зв»язку із оголошеною на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України перервою з 19.2007 р. по 26.12.2007 р.
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Марко Центр»про зобов'язання Фонду державного майна України включити до переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу цілісний майновий комплекс Київського підприємства «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини»за адресою: вул. Жмеринська, 2-а; зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву укласти з позивачем договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу за адресою: вул. Жмеринська, 2-а, що знаходиться в оренді у Київського підприємства «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі безпідставно відмовляють ТОВ «Марко Центр»у приватизації шляхом викупу цілісного майнового комплексу Київського підприємства «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини», що знаходиться за адресою: вул. Жмеринська, 2-а; 28.11.2007 р.
Відповідач-1 в наданому письмовому відзиві на позов проти задоволених вимог заперечує, зазначаючи, що викуп майна підприємств, зданих в оренду, проводиться з додержанням вимог, передбачених чинним законодавством України про приватизацію. Підтвердження стосовно того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Марко Центр»створено членами трудового колективу, до Фонду державного майна України не надходило. За таких обставин стверджує відповідач-1, він не вбачає достатніх підстав для включення цілісного майнового комплексу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової промисловості до переліку об'єктів державної власності групи А, що підлягають приватизації шляхом викупу трудовим колективом.
Відповідач-2 у відзиві на позов також заперечує проти заявлених вимог і зазначає, що поданий Товариством з обмеженою відповідальністю «Марко Центр» пакет документів та заяву про приватизацію відповідач-2 передав до Фонду державного майна України на розгляд та для прийняття рішення щодо включення зазначеного майна до переліку об'єктів державної власності групи А, які підлягають приватизації шляхом викупу. В свою чергу Фонд державного майна України відмовив позивачу у приватизації. Отже, стверджує відповідач-2, підстави для задоволення позовних вимог ТОВ «Марко Центр»відсутні.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
07.07.1994 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву та Організацією орендарів Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини був укладений договір оренди № 196.
Згідно умов вказаного договору Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву передало, а Організація орендарів прийняла в оренду майно Київського підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини.
12.05.2005 р. відбулись збори трудового колективу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини на яких було прийнято рішення ініціювати приватизацію державного майна, що орендується Київським орендним підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини, шляхом його викупу товариством з обмеженою відповідальністю, створеним з числа членів трудового колективу орендного підприємства. Також вирішено створити з числа членів трудового колективу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини товариство з обмеженою відповідальністю «Марко Центр».
На виконання вказаного рішення було створено ТОВ «Марко Центр».
Як вбачається з статуту ТОВ «Марко Центр», засновниками цього товариства є фізичні особи - учасники трудового колективу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини, а також ТОВ «Марко Фарм ЛТД».
У зв'язку із необхідністю приведення договору оренди від 07.07.1994 р. № 196 у відповідність до вимог чинного законодавства, 14.04.2006 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву та Київським орендним підприємством «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини»був укладений договір до договору оренди цілісного майнового комплексу Київського підприємства «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини».
На підставі п. 1.1 договору Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву передало, а Київське орендне підприємство «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини»прийняло в строкове платне користування цілісний майновий комплекс Київського підприємства «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем була подана до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву заява про включення цілісного майнового комплексу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу ТОВ «Марко Центр», проте у задоволенні заяви було відмовлено.
Спір у даній справі виник у зв'язку із тим, що позивач вважає відмову відповідачів у включенні цілісного майнового комплексу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу ТОВ «Марко Центр», такою, що не відповідає чинному законодавству та просить суд винести рішення про зобов'язання відповідачів вчинити відповідні дії, а відповідачі проти вищезазначених вимог позивача заперечують.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Цілісний майновий комплекс Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової промисловості, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Жмеринська, 2-а, є державною власністю.
Приватизація державного майна (крім об'єктів державного земельного і житлового фондів, а також об'єктів соціально-культурного призначення, що фінансуються з державного бюджету, в тому числі об'єктів сфери охорони здоров'я, за винятком тих, які належать підприємствам, що приватизуються) здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема:
- Державної програми приватизації, яка згідно зі статтею 4 Закону України "Про приватизацію державного майна" розробляється Фондом державного майна України і затверджується законом України, та відповідних регіональних програм;
- Закону України "Про приватизацію державного майна";
- Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про приватизацію державного майна" спори, що виникають у процесі приватизації, вирішуються в установленому порядку судом.
Здійснення приватизації державного майна покладено на органи, перелік яких наведено у частинах першій, шостій і сьомій статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна". Такими органами є:
- Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо майна, яке є державною власністю;
- органи приватизації в Автономній Республіці Крим - щодо майна, яке є у власності Автономної Республіки Крим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.94 N 238 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною власністю та власністю Автономної Республіки Крим".
Перелік об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, визначено частиною першою статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна".
В силу ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного майна" приватизація здійснюється на основі принципів пріоритетного права трудових колективів на придбання майна своїх підприємств, а також принципів застосування переважно конкурентних способів у разі приватизації невеликих державних підприємств, законсервованих об'єктів та об'єктів незавершеного будівництва, підприємств торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення, готельного господарства, туристичного комплексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у загальнодержавній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають:
- продажу на аукціоні, за конкурсом;
- викупу.
Покупці подають до відповідного органу приватизації заяву про включення підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації (п. 4 ст. 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)").
Орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті (п. 5 ст. 7 згаданого вище Закону).
В силу ст. 11 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" викуп застосовується щодо об'єктів малої приватизації:
- не проданих на аукціоні, за конкурсом;
- включених до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу;
- зданих в оренду, якщо право на викуп було передбачено договором оренди, укладеним до набрання чинності Законом України "Про оренду державного майна".
Позивач стверджує, що відповідачами безпідставно відмовлено у задоволенні заяви про включення цілісного майнового комплексу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу ТОВ «Марко Центр».
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Позивачем не доведено належними засобами доказування причини застосування по відношенню до спірного майна саме викупу.
При цьому відповідно до вимог ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного майна" у разі приватизації невеликих державних підприємств приватизація здійснюється на основі застосування переважно конкурентних способів.
Доказів, що спірний цілісний майновий комплекс не був проданий на аукціоні, за конкурсом, або є таким, що зданий в оренду, і право на викуп передбачено договором оренди, укладеним до набрання чинності Законом України "Про оренду державного майна", матеріали справи не містять.
Щодо тверджень позивача про переважне право трудового колективу на придбання майна орендного підприємства, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
ТОВ «Марко Центр»є юридичною особою, учасниками якого є фізичні особи - учасники трудового колективу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини, а також ТОВ «Марко Фарм ЛТД».
Отже, твердження позивача про пріоритетне право трудових колективів на придбання майна своїх підприємств не можуть бути прийняті судом до уваги з огляду на те, що його учасниками є не лише члени трудового колективу Київського орендного підприємства матеріально-технічного забезпечення, а й інша юридична особа, яка не має пріоритетного права на приватизацію шляхом викупу.
З огляду на вищевикладене можна зробити висновок про те, що вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Марко Центр»про зобов'язання Фонду державного майна України включити до переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу цілісний майновий комплекс Київського підприємства «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини», не ґрунтуються на чинному законодавстві у галузі приватизації, а отже в їх задоволенні належить відмовити.
Оскільки позовна вимога про зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву укласти з ТОВ «Марко Центр»договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу за адресою: вул. Жмеринська, 2-а, що знаходиться в оренді у Київського підприємства «Матеріально-технічного забезпечення та постачання харчової сировини», є похідною від вимоги включити відповідний об'єкт до переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу, у її задоволенні також належить відмовити.
В силу ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В позові відмовити повністю.
Суддя Трофименко Т.Ю.