65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
підготовчого засідання суду
про відкриття провадження у справі про банкрутство
"07" квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 916/141/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
за участі секретаря судового засідання Васильєвої К.О.,
дослідивши матеріали заяви (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ:44069166) про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" (65025, м. Одеса, вул. 19-й км. Старокиївської дороги; код ЄДРПОУ: 01553764),
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін та учасників (до оголошеної перерви):
від ініціюючого кредитора ГУ ДПС в Одеській області: Кедик Микола Григорович;
від боржника Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ": адвокат Щукін Олександр Сергійович;
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін та учасників (після перерви):
від боржника Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ": адвокат Щукін Олександр Сергійович;
Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до Господарського суду Одеської області із заявою (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ", посилаючись на заборгованість останнього у розмірі 17 999 413,75 грн. та положення Кодексу України з процедур банкрутства, у якій просить суд:
- відкрити провадження у справі №916/141/25 про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ";
- визнати вимоги Головного управління ДПС в Одеській області до ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" у розмірі 17 999 413,75 грн., з яких: 102 280,00 грн. (судовий збір та авансування винагороди арбітражному керуючому) - вимоги першої черги; 46 308,66 грн. (єдиний внесок) - вимоги другої черги; 17 844 874,18 грн. (основний платіж по податкам та зборам) - вимоги третьої черги та 3 060,91 грн. (штрафні санкції, пеня) - вимоги шостої черги.
- призначити арбітражного керуючого Коваленко Ірину Анатоліївну розпорядником майна Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ".
До заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" надано копії: доказів сплати судового збору та авансування винагороди арбітражного керуючого; розрахунків податкового боргу; довідки про наявність податкової заборгованості; інтегрованої картки платника податків; податкової вимоги з доказами її направлення боржнику; податкової декларації; рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 р. по справі №420/11328/20; листа та повідомлення про визначення джерела погашення податкового боргу дебіторської заборгованості; ідентифікаційних даних платника податків; актів перевірок та податкових повідомлень-рішень; виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ДПС.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.01.2025 р. заяву (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" залишено без руху та зобов'язано Головне управління ДПС в Одеській області надати у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, заяву про усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, із зазначенням відомостей щодо проведення усіх заходів та результатів, направлених на стягнення (погашення) податкового боргу, та до якої додати:
- докази/результати вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості у встановленому законодавством порядку, як цього вимагає ч. 2 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства;
- належним чином засвідчені копії документів, що долучені до заяви та підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги кредитора, із зазначенням виду наданих доказів;
- відомості щодо наявності у кредитора або іншої особи оригіналів доказів, копії яких додано до заяви;
- заяву-згоду арбітражного керуючого Коваленко Ірини Анатоліївни для виконання повноважень розпорядника майном Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ", відповідно до ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства з документами, що підтверджують право на зайняття відповідною діяльністю: копію свідоцтва Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора); відомості про досвід та показники роботи; кількість справ у провадженні; копію диплому про вищу освіту; відомості про наявність організаційних та технічних можливостей виконувати обов'язки арбітражного керуючого у справі; страхування відповідальності арбітражного керуючого та із зазначенням відомостей, передбачених ч. 3 ст. 28 вказаного Кодексу.
На виконання вимог вищезазначеної ухвали, 03.02.2025 р. до господарського суду надійшла заява (вх. №3512/25), сформована у системі "Електронний суд" 31.01.2025 р., про усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ", з якої судом встановлено, що заявником було виконано вимоги п. 2 резолютивної частини ухвали Господарського суду Одеської області від 21.01.2025 р., надано суду відомості щодо вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості у встановленому законодавством порядку, надано належним чином засвідчені копії документів, надані заявником до заяви про відкриття провадження у справі та заяву-згоду арбітражного керуючого Коваленко І.А. для виконання повноважень розпорядника майном Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ".
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.02.2025 р. заяву (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" прийнято та призначено до розгляду в підготовчому засіданні господарського суду на "19" лютого 2025 р. о 15:50 год., про що повідомлено заявника та боржника. ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" зобов'язано надати: відзив на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство, із зазначенням у відзиві заперечень боржника щодо вимог заявника; загальної суми заборгованості боржника перед кредиторами за зобов'язаннями, що передбачають виплату грошових коштів, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), з виплати заробітної плати; відомості про наявне у боржника майно, а також про всі рахунки боржника в установах банків та інших фінансово-кредитних установах, реквізити рахунків; відомості про всі рахунки, на яких ведеться облік прав на цінні папери, що належать боржнику у депозитарних установах, їх реквізити; відомості про всі рахунки, електронні гаманці, відкриті у небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей, що належать боржнику, їх реквізити; відомості про проведення боржником діяльності, пов'язаної з державною таємницею; докази необґрунтованості вимог заявника (за наявності); статистичну та бухгалтерську звітність, яка надавалась до управління статистики за 2021-2023рр. та за І півріччя 2024 року; аудиторські висновки; звіти боржника за 2021-2023 рр. та за І півріччя 2024 року; належним чином засвідчену копію статуту Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ"; баланси боржника, станом за дату подання боржником останньої звітності; інші відомості, що мають значення для розгляду справи.
19.02.2025 р. представником ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" адвокатом Щукіним О.С. подано клопотання (вх. №5598/25), у якому представник боржника просить суд продовжити, встановлений ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.02.2025 р. процесуальний строк для подання процесуальних документів, доказів та інших відомостей у справі про банкрутство № 916/141/25 до "07" березня 2025 року включно.
Головним управлінням ДПС в Одеській області подано до суду заяву (вх. №5674/25 від 19.02.2025 р.) про зменшення розміру заявлених до боржника грошових вимог, у якій просить суд визнати вимоги до ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" у розмірі 17 996 523,75 грн. в такій черговості:
- 102 280,00 грн. (судовий збір та авансування винагороди арбітражному керуючому) - вимоги першої черги;
- 46 308,66 грн. (єдиний внесок) - вимоги другої черги;
- 17 844 874,18 грн. (основний платіж по податкам та зборам) - вимоги третьої черги;
- 3 060,91 грн. (штрафні санкції, пеня) - вимоги шостої черги.
У підготовчому засіданні суду 19.02.2025 р., господарським судом постановлено ухвалу у протокольній формі, якою задоволено клопотання (вх. №5598/25 від 19.02.2025 р.) представника ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" та продовжено боржнику процесуальний строк для подання документів/доказів (визначених у п. 7 резолютивної частини ухвали Господарського суду Одеської області від 06.02.2025 р.) до "07" березня 2025 року включно. Підготовче засідання суду щодо розгляду заяви (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" відкладено на "10" березня 2025 р. об 11:30 год., про що зазначено у протоколі судового засідання.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.03.2025 р. задоволено клопотання (вх. №7575/25 від 07.03.2025 р.) ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" та продовжено боржнику процесуальний строк для подання документів/доказів (визначених у п. 7 резолютивної частини ухвали Господарського суду Одеської області від 06.02.2025 р.) до "25" березня 2025 року включно; заявнику продовжено строк до "27" березня 2025 року та відкладено підготовче засідання суду щодо розгляду заяви (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" на "31" березня 2025 р. о 15:00 год., про що повідомлено учасників справи.
Публічним акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" надано відзив (вх. №7575/25 від 07.03.2025 р.), сформований в підсистемі "Електронний суд", на заяву (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство, у якому боржник визнає заборгованість по сплаті податків, заявленої Головним управлінням ДПС в Одеській області в розмірі 1 886 967,74 грн. та заначаєо, що вказана заборгованість підтверджена судовим рішенням, що набрало законної сили, а саме рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 р. по справі №420/11328/20.
При цьому, у відзиві на заяву ГУ ДПС в Одеській області, боржник зазначив, що заборгованість ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" по сплаті податків не визнана службовими особами, оскільки не обліковується у боржника та у статистичної і податкової звітності за відповідні податкові періоди ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" не відображена, у зв'язку з цим, представник боржника вважає, що інша частина заявлених ініціюючим кредитором вимог містить є спірною.
Крім того, боржником у відзиві на заяву (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) вказано відомості щодо господарської діяльності ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ", а саме:
- єдиним нерухомим майном боржника є цілісний майновий комплекс, що знаходиться за адресою: м. Одеса, 19-й км. Старокиївської дороги, будинок 34, реєстраційний номер 323875851101 (надалі - "ЦМК") - згідно рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 73831617 від 26 червня 2024 року 11:54:26, Ставнійчук Аліни Олександрівни, Малиновська державна нотаріальна контора у місті Одеса, Одеський міський нотаріальний округ, Одеська обл. на підставі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, серія та номер: 4-485, виданий 26 червня 2024 року, видавник: Ставнійчук А.О. , державний нотаріус Малиновської державної нотаріальної контори у місті Одеса право власності на ЦМК було зареєстровано за Державою Україна в особі Органу державної влади, Національного банку України (код ЄДРПОУ: 00032106 країна реєстрації: Україна) - номер відомостей про речове право: 55609379 (копії підтверджуючих документів додаються;
- повідомлено про відсутність рахунків, електронних гаманців, відкритих у небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей;
- боржник не проводить діяльності, пов'язаної з державною таємницею;
- повідомлено, що за інформацією боржника, статут ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" було втрачено у процедурі зміни керівника ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ";
- повідомлено про наявність судових справ/спорів сьосовнор майна боржника, у яких ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" є стороною.
До відзиву на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство, боржником надано копії: приміток до річної звітності за 2022 р.; звіту про власний капітал за 2022 р.; звіту про рух грошових коштів за 2022 р.; звіту про сукупний дохід за 2022 р.; балансів за 2022 р.; приміток до річної звітності за 2023 р.; звіту про власний капітал за 2023 р.; звіту про рух грошових коштів за 2023 р.; звіту про сукупний дохід за 2023 р.; балансів за 2023 рі.; приміток до річної звітності за 2024 р.; звіту про власний капітал за 2024 р.; звіту про рух грошових коштів за 2024 р.; звіту про сукупний дохід за 2024 р. та балансів боржника за 2024 рік.
27.03.2025 р. до господарського суду надійшли додаткові письмові пояснення (вх. №9915/25) ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" на заяву (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство, у яких боржник повторно повідомив суд про часткове визнання вимог Головного управління ДПС в Одеській області по сплаті податків на суму в загальному розмірі 1 886 967, 74 грн., оскільки вона підтверджена судовим рішенням, що набрало законної сили - Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 року у справі № 420/11328/20.
П.п. 3-4 прохальної частини пояснень, боржник просить суд:
- за результатами розгляду заяви Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство відкрити провадження у справі про банкрутство ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" в частині визнаних ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" вимог по сплаті податків на суму у загальному розмірі 1 886 967,74 грн. із задоволенням у четверту чергу вимог кредиторів.
- ввести процедуру розпорядження майном боржника ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" строком на 170 календарних днів до 18 вересня 2025 року.
До пояснень боржником надано копії: довідки АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» №1 від 12.03.2025 р. про закриття ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" банківського рахунку; статуту ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ".
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.03.2025 р. оголошено перерву в підготовчому засіданні суду щодо розгляду заяви (вх. №148/25 від 17.01.2025 р.) Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" до "07" квітня 2025 р. до 15:40 год.
Про перерву в підготовчому засіданні суду Головне управління ДПС в Одеській області та Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" були повідомлені шляхом надсилання вищезазначеної копії ухвали до їх електронних кабінетів за допомогою підсистеми "Електронний суд", про що свідчий наявна у матеріалах справи довідка секретаря судового засідання про доставку електронного документу.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Таким чином, ухвала Господарського суду Одеської області від 31.03.2025 р. була надіслана у відповідності до вимог чинного процесуального законодавства, а тому усі учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду даної справи.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Розглянувши у підготовчому засіданні суду заяву кредитора, відзив боржника з доданими до них документами, суд встановив.
Відповідно до наявного у матеріалах справи витягу №1157863 від 28.02.2025 р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого на запит судді Грабован Л.І. у зв'язку із розглядом заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" зареєстровано за адресою: 65025, м. Одеса, 19-й км. Старокиївської дороги та має ідентифікаційний код юридичної особи: 01553764. Основним видом діяльності боржника є 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. До інших видів діяльності боржника входить: 10.13 Виробництво м'ясних продуктів; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 52.10 Складське господарство Керівником юридичної особи є Шевченко Юрій. Кінцевим бенефіціарним власником та засновником ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" є ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ). Розмір статутного (складеного) капіталу боржника становить 3 831 677,50 грн.
Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" зареєстроване в юридичному департаменті Одеської міської ради за №1556120000005618 від 23.02.1996 р. та знаходиться на обліку в податковому органі, як платник податків.
Заява Головного управління ДПС в Одеській області про відкриття провадження у справі про банкрутство обґрунтована наявністю у Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" заборгованості перед бюджетом у загальному розмірі 17 897 133,75 грн., а саме:
- заборгованість по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості становить 7 683 472,06 грн.;
- заборгованості по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податків у вигляді заробітної плати становить 3 060 грн.;
- заборгованість по земельному податку з юридичних осіб становить 10 100 015 грн.;
- заборгованість по податку на додану вартість становить 61 387,19 грн.;
- заборгованість по єдиному внеску, нарахованому роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами становить 46 308,66 грн.
Заборгованість Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" підтверджується наданими ГУ ДПС в Одеській області документами, а саме:
- самостійно визначеними боржником податковими деклараціями з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки №9012941559 від 06.02.2019 р.; №9001443787 від 16.01.2020 р.;
- самостійно визначеними боржником податковими деклараціями по земельному податку з юридичних осіб №9316432770 від 02.01.2020 р.; №9020825871 від 24.01.2020 р.;
- самостійно визначеними боржником податковими деклараціями з податку на додану вартість №9268518276 від 13.11.2019 р.; №9294894816 від 10.12.2019 р.; №9330803004 від 16.01.2020 р.; №9029048028 від 19.02.2020 р.; №9055148630 від 17.03.2020 р. №9077381730 від 13.04.2020 р.; №9103289156 від 13.05.2020 р.; №9127191968 від 09.06.2020 р. №9169283607 від 16.07.2020 р.;
- розрахунком податкового боргу ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" станом на 14.11.2024 р. у сумі 17 847 935,00 грн.;
- розрахунком заборгованості ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" по єдиному внеску станом на 14.11.2024 р. у сумі 46 308,66 грн.;
- довідками про суми податкового боргу станом на 14.11.2024 р.;
- результатами проведення камеральних перевірок дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання податкової звітності податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску;
- податковими повідомленнями-рішеннями;
- актом опису майна ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" №6/15-32-51-08 від 02.06.2020 р.;
- податковою вимогою форми "Ю" №0017991-1305-1532 від 11.07.2023 р.;
- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 р. по справі №420/11328/20, яким стягнуто з банківських рахунків Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" кошти за податковим боргом, а саме: суму заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, у розмірі 784 423,03 грн.; суму заборгованості по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1 081 939,43 грн.; суму заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 20 605,28 грн.;
- рішеннями ГУ ДПС в Одеській області №285/4-1532 від 26.05.2023 р. та №1775/4-15-32 від 04.12.2023 р. про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу.
Головне управління ДПС в Одеській області, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 р. по справі №420/11328/20, звернулось з інкасовими дорученням (розпорядженнями) до банківських установ, у яких відкриті рахунки ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ", які в подальшому були повернуті (без стягнення) на підставі п.п. 12, 27, 69,70 Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління НБУ №163 від 29.07.2022 р., у зв'язку з відсутністю у боржника коштів на рахунках платника, а саме: платіжні інструкції на примусове списання (стягнення) №2-1-1554 від 05.07.2022 р. на суму 784 423,03 грн.; №3-1-1554 від 05.07.2022 р. на суму 20 605,28 грн.; №1-13-05-52 від 06.09.2023 р. на суму 4 822 365,60 грн.; №1-13-05-52 від 12.10.2023 р. на суму 4 822 365,60 грн.; №2-13-05-52 від 06.09.2023 р. на суму 43 824 грн.; №2-13-05-52 від 12.10.2023 р. на суму 43 824 грн.; №3-13-05-52 від 12.10.2023 р. на суму 3 207 487,50 грн.; №3-13-05-52 від 06.09.2023 р. на суму 3 207 487,50 грн.; №3-13-05-52 від 11.12.2023 р. на суму 3 207 487,50 грн.; №2-13-05-52 від 11.12.2023 р. на суму 43 824 грн. та №1-13-05-52 від 11.12.2023 р. на суму 4 822 365, 60 грн.
У зв'язку з тим, що вжиті податковим органом заходи щодо стягнення з боржника заборгованості перед бюджетом не призвели до повного погашення суми податкового боргу, ГУ ДПС в Одеській області прийнято, на підставі п. 87.5 ст. 87 та п. 95.22 ст. 95 Податкового кодексу України, повідомленням №19/15-32-13-02-16 від 06.09.2024 р., яким визначено джерело погашення податкового боргу, а саме дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переводиться на контролюючий орган у рахунок погашення податкового боргу.
У заяві про відкриття провадження у справі про банкрутство, ініціюючим кредитором повідомлено, що Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" на теперішній час не звітує та не здійснює господарську діяльність, останній поданий боржником звіт датований 2020 р., відомостей щодо наявності документально підтвердженої дебіторської заборгованості, а також місцезнаходження бухгалтерських документів і посадових осіб боржника у податкового органу немає, що в свою чергу унеможливлює здійснення заходів зі стягнення заборгованості, передбачених п. 95.22 ст. 95 Податкового кодексу України.
Для реалізації наданого права на опис майна у податкову заставу, ГУ ДПС в Одеській області було здійснено запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо боржника №390602995 від 12.08.2024 р., відповідно до яких у боржника відсутнє нерухоме майно, а також згідно інформації з АІС «Податковий блок» у боржника відсутні будь-які транспортні засоби.
З огляду на відсутність у Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" майна, на яке може бути звернене стягнення, Головне управління ДПС в Одеській області позбавлене можливості звернутись до суду в порядку абз. 2, 3 п. 95.3 ст. 95 Податкового Кодексу України.
У відзиві на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство, з урахуванням додаткових письмових пояснень, ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" частково визнано вимоги ініціюючого кредитора на суму 1 886 967,74 грн., у зв'язку з тим, що вказана сума підтверджена рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 р. по справі №420/11328/20.
Іншу частину заборгованості перед ГУ ДПС в Одеській області боржник не визнає, у зв'язку з тим, що безспірність іншої заборгованості, судовими рішеннями, що набрали законної сили не підтверджена.
Норми права, що підлягають застосуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України "Про міжнародне приватне право", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Ч. 6 ст. 12 ГПК України передбачено, що Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства.
Ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Сторони у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - конкурсні кредитори (голова комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут).
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов'язання, строк виконання яких настав.
У відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Грошове зобов'язання (борг), згідно абз. 5 ч. 1 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Відповідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства неплатоспроможність - неспроможність боржника (іншого, ніж страховик або кредитна спілка) виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом, або встановлена Національним банком України неплатоспроможність страховика відповідно до Закону України "Про страхування" чи неплатоспроможність кредитної спілки відповідно до Закону України "Про кредитні спілки".
Згідно ч. 2 ст. 8 Кодексу України з процедур банкрутства право на звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство мають боржник, кредитор.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу України з процедур банкрутства щодо боржника - юридичної особи застосовуються такі судові процедури: розпорядження майном боржника; санація боржника; ліквідація банкрута.
Ч. 1 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Кодексом. Неявка у підготовче засідання сторін та представника державного органу з питань банкрутства, а також відсутність відзиву боржника не перешкоджають проведенню засідання.
Згідно ч. 2 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Ч. 5 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про: відкриття провадження у справі; відмову у відкритті провадження у справі.
Згідно ч. 3 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов'язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість.
Відповідно до ч. 6 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду; заяву подано про порушення справи про банкрутство оптового постачальника електричної енергії.
У такому випадку, відсутність спору щодо заявлених ініціюючим кредитором грошових вимог може підтверджуватися або рішенням суду, що набрало законної сили, або визнанням боржником таких вимог.
Тобто, має бути фактична наявність боргу, який є безспірним або не оспорюється боржником, що встановлюється судом у підготовчому засіданні.
Системний аналіз статей 1, 8, 34, 39 Кодексу України з процедур банкрутства свідчить про те, що правовими підставами для відкриття провадження у справі про банкрутство є: наявність грошового зобов'язання боржника перед кредитором, строк виконання якого сплив на дату звернення кредитора до суду; відсутність між кредитором та боржником спору про право стосовно заявлених вимог; до підготовчого засідання суду вимоги кредитора (кредиторів) боржником у повному обсязі не задоволені.
Завданням підготовчого засідання господарського суду у розгляді заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство є перевірка обґрунтованості вимог заявника (заявників) на предмет відповідності таких вимог поняттю "грошового зобов'язання" боржника перед ініціюючим кредитором; встановлення наявності спору про право; встановлення обставин задоволення таких вимог до проведення підготовчого засідання у справі.
До заяви кредитора - контролюючого органу, уповноваженого відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, іншого органу, який відповідно до закону здійснює контроль за справлянням інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додаються докази вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості у встановленому законодавством порядку (ч. 2 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства).
Таким чином законодавець встановив обов'язкову кваліфіковану умову ініціювання контролюючим органом справи про банкрутство з огляду на його повноваження, як органу стягнення податкового боргу чи недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та правовий механізм забезпечення погашення цих боргів за рахунок коштів і майна платників податків, обов'язок реалізації якого покладено на контролюючі органи відповідно до спеціального законодавства.
Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що на контролюючий орган покладено обов'язок подання разом із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство всіх доказів вжиття заходів забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до компетенції та в порядку передбаченому спеціальним законодавством, що регулює відносини, які виникають у сфері справляння відповідних податків і зборів.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
П. 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Спеціальний порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється, зокрема, ст.ст. 87, 95-99 ПК України.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (абзац 1 п. 95.3 ст. 95 ПК України).
Механізм виконання судових рішень про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений главою 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. № 22, який передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Водночас спеціальним законодавством щодо справляння податків і зборів, окрім стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, передбачено й інші заходи погашення податкового боргу за рахунок майна боржника (на підставі відповідного судового рішення), а саме: продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі; стягнення готівкових коштів; стягнення дебіторської заборгованості платника податків.
У абз. 2, 3 п. 95.3 ст. 95 ПК України визначено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу .
Відповідно до п. 95.22. статті 95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податку, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючі органи, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.
У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладення з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов'язання платника податків укласти зазначений договір (абзац 4 п. 87.5 ст. 87 ПК України).
В контексті цих положень системне тлумачення ст. 34 КУЗБ дає підстави для висновку, що тільки вжиття контролюючим органом сукупності передбачених спеціальним законодавством заходів стягнення податкового боргу чи недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо такі заходи не призвели до погашення боргу, може бути передумовою для ініціювання контролюючим органом справи про банкрутство боржника.
Подібний за змістом висновок щодо застосування частини сьомої статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" викладений у постановах Верховного Суду від 29.05.2019 у справі № 924/687/18, від 04.12.2018 у справі № 920/1141/16, від 26.12.2018 у справі № 908/2229/17, від 20.02.2020 у справі № 910/19276/16 та не втратив своєї актуальності із введенням в дію з 21.10.2019 КУзПБ, оскільки зазначена норма містила аналогічну абзацу 6 частини другої статті 34 КУзПБ вимогу щодо подання контролюючим органом доказів вжиття заходів до отримання відповідної заборгованості у встановленому законодавством порядку.
Ст. 73 ГПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
У відповідності до ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ч. 1 ст. 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Ст. 77 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 91 ГПК України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Висновки суду.
Судом встановлено, що боржником подані джекларації про визначення податкових зобовязань, а також рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 р. по справі №420/11328/20 стягнуто з банківських рахунків Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" кошти за податковим боргом, а саме: суму заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, у розмірі 784 423,03 грн.; суму заборгованості по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1 081 939,43 грн.; суму заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 20 605,28 грн., на виконання якого заявником направлено до банківських установ платіжні інструкції, які в подальшому повернуто у зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника.
З матеріалів заяви про відкриття провадження у справі встановлено, що згідно запиту до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо боржника №390602995 від 12.08.2024 р. та інформації з АІС «Податковий блок» у ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" відсутнє майно, відсутні транспортні засоби та наявна інформація про державну реєстрацію обтяжень (податкова застава).
Механізм стягнення з дебіторів платника податку передбачено Порядком використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №585 від 16.06.2017р., яким передбачено безпосередній контакт з посадовими особами підприємства з метою укладання договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган та наявність всіх необхідних первинних та фінансових документів, завірених належним чином.
Головне управління ДПС в Одеській області зазначило, що відомості щодо місцезнаходження бухгалтерських документів і посадових осіб підприємства відсутні, що у свою чергу унеможливлює здійснення заходів зі стягнення заборгованості, передбачених п. 95.22 ст. 95 ПК України.
Ініціюючим кредитором, вжито всіх можливих до виконання заходів щодо стягнення боргу, однак, такі заходи не призвели до його погашення, що підтверджується судовим рішенням, що набрало законної сили та повернутими платіжними інструкціями, за відсутності коштів/рухомого/нерухомого майна у боржника.
Таким чином, господарським судом встановлено, що станом на дату проведення підготовчого засідання спір між кредитором і боржником за заявленим боргом відсутній, заборгованість не погашена, законодавчі заборони щодо відкриття провадження у даній справі відсутні.
Заперечення бооржника щодо не визнання частини боргу щза відснутсності судового рішення про їх стягнення судом нло уваги неп приймаються, оскільки суми податків визначені боржником самостійно та нараховані органами ДПС, боржником не оскаржені, судові спори стосовно сум нарахованих податків відсутні.
Підсумовуючи викладене, суд встановив відсутність підстав для відмови у відкритті провадження у справі, передбачених ст. ст. 37, 38, ч. 6 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства та наявність підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство, передбачених ст. ст. 34, 41, 44 Кодексом України з процедур банкрутства, введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, введення процедури розпорядження майном та призначення розпорядника майна.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати вимоги Головного управління ДПС в Одеській області до Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" у розмірі 17 891 182,84 грн., в такій черговості 46 308,66 грн. (єдиний внесок) - вимоги другої черги та 17 844 874,18 грн. (основний платіж по податкам та зборам) - вимоги третьої черги.
При цьому, суд звертає увагу на те, що заборгованість, яка складається із штрафних санкцій та пені в сумі 3 060,91 грн. не включається до складу грошового зобов'язання відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, однак, згідно ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства враховується в реєстрі вимог кредиторів окремо від основних зобов'язань у шосту чергу.
Разом з тим, господарський суд зазначає, що заявником у даній справі понесені судові витрати у загальному розмірі 102 280,00 грн. (сплата судового збору за подання заяви та авансуванням винагороди арбітражного керуючого), що підтверджується наявними у матеріалах справи квитанціями.
Стосовно заявлених кредитором суми судового збору за подання заяви про відкриття провадження у справі та авансуванням винагороди арбітражного керуючого, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства витрати пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді підлягають задоволенню у першу чергу задоволення вимог кредиторів.
Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Системний аналіз положень ст.ст.1, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 123 ГПК України свідчить про те, що сума судового збору, сплаченого за подання заяви про відкриття провадження у справі, в розмірі 24 224,00 грн. та авансуванням винагороди арбітражного керуючого в розмірі 72 000,00 грн. не включається до складу грошового зобов'язання відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, однак, враховуються в реєстрі вимог кредиторів у першу чергу відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Призначення розпорядника майном Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ".
Згідно п. 21 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом. Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених частиною першою статті 34, частиною другою статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією. Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу. Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією. У разі якщо заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не містить пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією або до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не додано заяви цього арбітражного керуючого про участь у справі, або з підстав, визначених частиною третьою статті 28 цього Кодексу, цього арбітражного керуючого не може бути призначено розпорядником майна або керуючим реструктуризацією, або заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство подано боржником - юридичною особою, призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією здійснюється господарським судом самостійно з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, у порядку, що діяв до дня введення цього Кодексу в дію, шляхом застосування автоматизованої системи.
Керуючись положенням п. 21 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства, ГУ ДПС в Одеській області просить суд призначити розпорядником майна Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" арбітражного керуючого Коваленко Ірину Анатоліївну (свідоцтво про здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора №521 від 21.03.2013 р.), заяву про згоду на участь у справі якого додано до заяви про відкриття провадження у справі.
Арбітражним керуючим Коваленко Іриною Анатоліївною подано заяву (вх. №3-74/25 від 31.01.2025 р.) про згоду на участь у справі №916/141/25 про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ".
До заяви арбітражним керуючим Коваленко І.А. надано копії: паспорту громадянки України; довідки про реєстрацію місця проживання; свідоцтва про здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора №521 від 21.03.2013 р.; договору страхування цивільно-правової відповідальності арбітражного керуючого №АК-24-12086-КФ-0502 від 14.06.2024 р.; свідоцтва про укладення шлюбу; диплому доктора філософії №000600 від 30.11.2021 р.; свідоцтва про підвищення кваліфікації арбітражного керуючого №1246 від 13.09.2024 р., №28 від 15.09.2023 р.; листа Міністерства юстиції України про присвоєння рівня кваліфікації арбітражного керуючого від 26.08.2015 р.; довідки-характеристики щодо професійної діяльності арбітражного керуючого від 29.01.2025 р.
Розглянувши заяву арбітражного керуючого Коваленко Ірини Анатоліївни, суд враховує, що арбітражний керуючий інформує суд про відсутність судимості за вчинення корисливих злочинів та заборони суду займатися діяльністю арбітражного керуючого, не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів, не має заборони виконувати повноваження арбітражного керуючого відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства, не відноситься до жодної з категорій осіб, зазначених у ч. 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства. Професійна діяльність арбітражного керуючого застрахована у відповідності до чинного законодавства, з огляду на що, суд дійшов висновку про здатність арбітражного керуючого належним чином виконувати визначені Кодексом України з процедур банкрутства обов'язки розпорядника майном Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ", оскільки її кандидатура відповідає вимогам вказаного Кодексу.
Ч. 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що розпорядником майна, керуючим реструктуризацією, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реалізацією не можуть бути призначені арбітражні керуючі, а призначені арбітражні керуючі підлягають відстороненню: які є заінтересованими особами у цій справі; які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня відсторонення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років; яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов'язків, визначених цим Кодексом; які мають реальний чи потенційний конфлікт інтересів; які є близькими особами боржника - фізичної особи; щодо яких відкрито провадження у справі про неплатоспроможність або з дня закриття провадження у справі про неплатоспроможність минуло менше трьох років; за наявності підстав, визначених статтею 26 цього Кодексу. До призначення арбітражним керуючим особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до осіб, зазначених у цій частині.
Підстави для відмови у призначенні арбітражного керуючого Коваленко Ірини Анатоліївни, кандидатура якого запропонована ініціюючим кредитором, розпорядником майна Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" відсутні.
Враховуючи викладене, суд призначає арбітражного керуючого Коваленко Ірину Анатоліївну (свідоцтво про здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора №521 від 21.03.2013 р.) розпорядником майна боржника Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ".
Ч.ч. 1-2 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень. Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відкриття провадження у справі.
З урахування зазначеного, суд встановлює грошову винагороду розпоряднику майна арбітражному керуючому Коваленко Ірині Анатоліївні у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень розпорядника майна Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" за рахунок коштів, авансованих Головним управлінням ДПС в Одеській області на депозитний рахунок Господарського суду Одеської області.
Відповідно до ч. 9 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства з метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, на офіційному веб-порталі судової влади України не пізніше наступного дня з дня постановлення ухвали суду про відкриття провадження у справі господарський суд оприлюднює повідомлення про відкриття провадження у справі боржника (офіційне оприлюднення). Доступ до інформації про провадження у справах, розміщеної на офіційному веб-порталі судової влади України, є вільним та безоплатним. Повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство повинне містити ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), найменування та адресу господарського суду, номер справи, дату офіційного оприлюднення повідомлення, відомості про розпорядника майна (ім'я, місцезнаходження), строк подання заяв кредиторів з вимогами до боржника. Інформація про відкриття провадження у справі про банкрутство додатково може оприлюднюватися на офіційному веб-сайті державного органу з питань банкрутства, а також у будь-який інший спосіб, не заборонений законом.
Підпунктом 17.8 п. 17 Перехідних положень ГПК України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи оприлюднення інформації щодо справи, визначеної цією редакцією Кодексу, на офіційному веб-порталі судової влади України здійснюється в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему документообігу суду. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
У газеті «Голос України" (№42 (7048) від 01.03.2019р.) опубліковано повідомлення про відкликання Державною судовою адміністрацією України оголошення, опублікованого в газеті «Голос України" (№229 (6984) від 01.12.2018) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Згідно п. 2.2. Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, затвердженого постановою пленуму Вищого господарського суду України №16 від 17.12.2013р., офіційному оприлюдненню підлягає, зокрема, оголошення про порушення справи про банкрутство.
Відповідно до ч. 5 розділу XIV "Надання інформації на веб-порталі" Змін до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010р. №30, на сайті Верховного Суду на веб-порталі у випадках, передбачених Законом публікуються наступні відомості про справу про банкрутство, що підлягають офіційному оприлюдненню, або посилання на них: оголошення про порушення справи про банкрутство.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає за необхідне оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі №916/141/25 про банкрутство боржника - Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ", текст якого додається.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 28, 30, 34, 39, 40, 41, 44, 45, ч. ч. 1-2, 2-1 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 120, 121, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Відкрити провадження у справі №916/141/25 про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" (65025, м. Одеса, вул. 19-й км. Старокиївської дороги; код ЄДРПОУ: 01553764).
2. Визнати вимоги Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ:44069166) до Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" (65025, м. Одеса, вул. 19-й км. Старокиївської дороги; код ЄДРПОУ: 01553764), в сумі 17 891 182,84 грн., в такій черговості: 46 308,66 грн. (єдиний внесок) - вимоги другої черги та 17 844 874,18 грн. (основний платіж по податкам та зборам) - вимоги третьої черги. Решту вимог, які складаються із штрафних санкцій та пені в сумі 3 060,91 грн. врахувати в шосту чергу в реєстрі вимог кредиторів та витрати пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в сумі 102 280,00 грн. (30 280,00 грн. судового збору та 72 000,00 грн. авансування винагороди арбітражному керуючому) врахувати в першу чергу вимог кредиторів.
3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника) або перебування майна боржника, яке є предметом забезпечення, на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах;
забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;
не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;
зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;
не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів застосовується до вимог кредиторів щодо відшкодування збитків, що виникли внаслідок відмови боржника від виконання правочинів (договорів) у процедурі санації, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів, виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, повернення невикористаних та своєчасно неповернутих коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.
Дія мораторію не поширюється на будь-які дії довірчого власника щодо об'єкта довірчої власності, довірчим засновником якої є боржник. Дія мораторію не поширюється на процедуру обов'язкового звернення стягнення на об'єкт довірчої власності.
Дія мораторію не поширюється на задоволення вимог кредиторів у разі одночасного задоволення вимог кредиторів у процедурі розпорядження майном, керуючим санацією згідно з планом санації, а також ліквідатором у ліквідаційній процедурі в порядку черговості, встановленому цим Кодексом.
Дія мораторію не поширюється на задоволення вимог кредиторів на період дії процедури погашення заборгованості щодо сум заборгованості учасників розрахунків, що підлягають погашенню на умовах, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії".
Під час процедури розпорядження майном боржник має право задовольняти лише ті вимоги кредиторів, на які згідно з частиною п'ятою цієї статті не поширюється дія мораторію.
Задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, здійснюється лише в межах провадження у справі про банкрутство, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
4. Ввести процедуру розпорядження майном боржника Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" (65025, м. Одеса, вул. 19-й км. Старокиївської дороги; код ЄДРПОУ: 01553764) строком на 170 календарних днів до 27 серпня 2025 року.
5. Призначити розпорядником майна боржника Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" (65025, м. Одеса, вул. 19-й км. Старокиївської дороги; код ЄДРПОУ: 01553764) арбітражного керуючого Коваленко Ірину Анатоліївну (свідоцтво про здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора №521 від 21.03.2013 р.).
6. Встановити грошову винагороду розпоряднику майном Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" (65025, м. Одеса, вул. 19-й км. Старокиївської дороги; код ЄДРПОУ: 01553764) арбітражному керуючому Коваленко Ірині Анатоліївні у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень у справі №916/141/25 за кожен місяць виконання ним повноважень за рахунок коштів, авансованих Головним управлінням ДПС в Одеській області на депозитний рахунок Господарського суду Одеської області.
7. Протягом процедури розпорядження майном органи управління боржника не мають права приймати рішення про:
реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) і ліквідацію боржника;
створення господарських товариств або участь в інших господарських товариствах;
створення філій та представництв;
виплату дивідендів;
проведення боржником емісії цінних паперів;
вихід зі складу учасників боржника юридичної особи, придбання в акціонерів раніше випущених акцій боржника;
відчуження або обтяження нерухомого майна боржника, в тому числі його передачу в заставу, внесення зазначеного майна до статутного капіталу іншого підприємства або господарського товариства;
надання позик (кредитів), надання поруки, гарантій, а також передачу в довірче управління майна боржника.
8. Керівник або орган управління боржника виключно за погодженням з розпорядником майна приймають рішення про:
участь боржника в об'єднаннях, асоціаціях, спілках, холдингових компаніях, промислово-фінансових групах чи інших об'єднаннях юридичних осіб; передачу майна в оренду; одержання та надання позик (кредитів); задоволення вимог поточних кредиторів.
У процедурі розпорядження майном боржник не має права без згоди комітету кредиторів (зборів кредиторів - до моменту формування комітету кредиторів) вчиняти значні правочини, вчинення яких не заборонено цим Кодексом.
У процедурі розпорядження майном боржник зобов'язаний забезпечити розпоряднику майна можливість безпосереднього доступу до інформації, що зберігається у базах даних (у тому числі електронних), які використовуються посадовими особами боржника для ведення бухгалтерського, податкового та управлінського обліку, а також для формування бухгалтерської, статистичної та податкової звітності, та/або забезпечити можливість розпоряднику майна ознайомитися з такою інформацією в інший спосіб з можливістю друкувати та/або копіювати документи, необхідні для здійснення повноважень розпорядника майна, з урахуванням вимоги частини четвертої статті 10 цього Кодексу.
У процедурі розпорядження майном боржник не має права без згоди комітету кредиторів (зборів кредиторів - до моменту обрання комітету кредиторів) здійснювати продаж істотних активів боржника.
9. Оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі №916/141/25 про банкрутство боржника - Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" (65025, м. Одеса, вул. 19-й км. Старокиївської дороги; код ЄДРПОУ: 01553764), текст якого додається.
10. Визначити наступні дати у даній справі:
- строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів - 14 травня 2025 року;
- дату попереднього засідання суду - 19 травня 2025 року;
- строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника - 10 травня 2025 року.
11. З моменту відкриття провадження у справі:
пред'явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися лише у порядку, передбаченому цим Кодексом, та в межах провадження у справі;
пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися у випадку та порядку, передбачених цим Кодексом;
арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство;
корпоративні права засновників (учасників, акціонерів) боржника реалізуються з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом;
задоволення вимог засновника (учасника) боржника - юридичної особи про виділення частки у майні боржника у зв'язку з виходом із складу його учасників забороняється;
рішення про реорганізацію або ліквідацію юридичної особи - боржника приймається в порядку, визначеному цим Кодексом.
12. Попереднє засідання суду по справі №916/141/25 призначити на 19 травня о 12.00 год. про що повідомити учасників справи.
Засідання суду відбудеться у приміщенні Господарського суду (м. Одеса, пр-т.Шевченка,29), зал судових засідань №9 (4-й поверх), тел. 307-966.
13. Викликати у попереднє засідання суду представника/уповноважених осіб Головного управління ДПС в Одеській області, Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" та розпорядника майном боржника арбітражного керуючого Коваленко Ірину Анатоліївну.
14. Зобов'язати надати:
боржника: відзиви на заяви кредиторів;
розпорядника майна боржника: відзиви на заяви кредиторів; письмовий звіт про надіслані всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами разом з копіями повідомлень про вручення поштового відправлення та описів вкладення у поштове відправлення або інших документів, що підтверджують надсилання повідомлення кредиторам; відомості щодо виконання повноважень відповідно до ч. 2 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвала є підставою для зупинення виконавчих дій відповідно до ч. 2 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства та п. 4 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження".
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили 07 квітня 2025 року з моменту її постановлення згідно ч. 12 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повну ухвалу складено 10 квітня 2025 року.
Копію ухвали надіслати до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд": розпорядника майном боржника арбітражного керуючого Коваленко І.А.; Головного управління ДПС в Одеській області; ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ"; представника ПАТ "ОДЕСАПРОДКОНТРАКТ" адвоката Щукіна О.С.
Копію ухвали в електронному вигляді надіслати: Доброславському ВДВС в Одеському районі Одеської області ПМУМЮ (м. Одеса) (dobroslavdvs@gmail.com); Пересипському ВДВС у місті Одесі ПМУМЮ (м. Одеса) (info_sv2@od.od.dvs.gov.ua); Управлінню державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (udr@omr.gov.ua); відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (legal_department@omr.gov.ua); Суворовському районному суду м. Одеси (inbox@sv.od.court.gov.ua).
Суддя Л.І. Грабован