Рішення від 03.04.2025 по справі 912/420/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2025 рокуСправа № 912/420/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засіданні Проскурні О.О. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/420/25

за позовом Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, вул. Є. Чикаленка, 11, м. Кропивницький, 25002 в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), вул. Героїв АТО, 92, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50103

до відповідачів: Аджамської сільської ради, вул. Центральна, 65, с. Аджамка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27620

та до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, вул. Княгині Ольги, 2, м. Кропивницький, 25009

про скасування державної реєстрації земельної ділянки та державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку

Представники:

від прокуратури - Мороз В.С., службове посвідчення №075368 від 01.03.2023;

від позивача - участі не брали;

від відповідачів - участі не брали.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Керівник Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області (Прокурор) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (позивач) звернувся до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Аджамської сільської ради (відповідач 1) та Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, відповідач 2) про таке:

- скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539;

- скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області на земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539, площею 6,2279 га, припинивши право комунальної власності Аджамської сільської ради.

В обґрунтування позовних вимог Прокурор зазначив, що спірна земельна ділянка розташована в межах орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський", а тому дії з державної реєстрації земельної ділянки з цільовим призначенням - для іншого сільськогосподарського призначення призвели до незаконної зміни цільового призначення земельної ділянки та безпідставного її виведення із земель природно-заповідного фонду.

Прокурор вказує на те, що звернення до суду з позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності порушених інтересів держави, які полягають у дотриманні режиму охорони та використання об'єктів природно-заповідного фонду, запобігання використанню земель природно-заповідного фонду у господарських та інших цілях; обумовлене необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду.

Ухвалою господарського суду від 21.02.2025 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/420/25 за правилами загального позовного провадження. У справі призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання заяв по суті справи.

ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області позовні вимоги заперечив, про подав відзив, з тих підстав, що не є належним відповідачем у справі, оскільки за вимогою про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі належним відповідачем має бути орган, у розпорядженні якого перебуває на час пред'явлення позову спірна земельна ділянка.

У відповіді на відзив Прокурор з приводу заперечень відповідача вказав на те, що на момент державної реєстрації земельної ділянки 3522580300:02:000:2539 в Державному земельному кадастрі розпорядником такої ділянки було ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, а тому останнє є належним відповідачем за вимогою про скасування цієї реєстрації.

У підготовчому засіданні 13.03.2025 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 03.04.2025.

03.04.2025 суд відкрив судове засідання з розгляду справи по суті.

У судовому засіданні Прокурор позовні вимоги підтримав повністю.

Інші учасники участі в засіданні суду не брали та є такими, що належним чином повідомлені про дату, час і місце його проведення.

На підставі п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд розглядає справу за відсутності представників позивача і відповідачів.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення Прокурора, врахувавши заперечення відповідача 2, суд встановив такі обставини, які є предметом доказування у справі.

Рішенням Кіровоградської обласної ради №185 від 24.07.1991 "Про організацію державного орнітологічного заказника "Аджамський" погоджено організацію на межі землекористувань колгоспів ім. Карла Маркса та "Аджамський" Кіровоградського району державного орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський", площею 67,4 га.

Відповідно до п. п. 2, 4-5 розділу І Положення про орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський" (далі - Положення), затвердженого розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №710-р від 27.06.2023, заказник входить до складу природно-заповідного фонду Кіровоградської області, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Територія, оголошена Заказником, не вилучається з користування у Землекористувачів (землевласників), які здійснюють в її межах свою діяльність згідно з цим Положенням, іншими нормативними документами та несуть відповідальність за додержання встановленого режиму.

Землекористувач (землевласник) на території Заказника у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечує і несе відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.

У п. 6 розділу І Положення, зокрема, зазначено, що відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Держаного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов'язково враховуються у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічному обґрунтуванні використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Забезпечення вирішення цих питань покладається на Землекористувача (землевласника).

Пунктом 1 Розділу III Положення передбачено, що відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території Заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті та завданням Заказника, передбачена цим Положенням, і загрожує збереженню природного комплексу, у тому числі за переліком.

Відповідно до п. 4-7 розділу III Положення забезпечення дотримання режиму Заказника здійснюється Землекористувачами (землевласниками), на яких оформлюється охоронне зобов'язання щодо додержання встановленого режиму території. У разі зміни форми власності на землю, на якій знаходиться Заказник, Землекористувачів (землевласників) або їх назви, Землекористувачі (землевласники) зобов'язані повідомити про це орган виконавчої влади в сфері охорони навколишнього природного середовища з метою переоформлення охоронного зобов'язання. Режим охорони території Заказника враховується під час розробки регіональних та інших планів, проектів, схем з розвитку будівництва, землевпорядної документації тощо.

Розділом V Положення встановлено, що зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника здійснюється відповідно до законодавства України.

Охоронним зобов'язанням №МЗо 7-564 від 12.07.2023, оформленим Департаментом екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації, Аджамській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області відповідно до ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передано під охорону та дотримання встановленого режиму частину території орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський", площею 29,8 га (загальна площа 67,4 га), розташованого в адміністративних межах Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (п. 1-2). Згідно з положеннями п. 3 охоронного зобов'язання землекористувач (землевласник) зобов'язаний: дотримуватись встановленого режиму для території (об'єкта) природно-заповідного фонду; не здійснювати у межах території (об'єкта) природно-заповідного фонду забороненої господарської діяльності; вживати заходів щодо попередження і ліквідації екологічних наслідків аварій та шкідливого впливу на територію (об'єкт) природно-заповідного фонду; дотримуватись вимог щодо використання території (об'єкта) природно-заповідного фонду; забезпечити охорону та збереження цінних природних комплексів території (об'єкта) природно-заповідного фонду. У п. 4 охоронного зобов'язання зазначено, що землекористувач (землевласник) забезпечує охорону та збереження території (об'єкта), що перебуває у його користуванні (власності).

Відповідно до листа №2696/290-24 від 25.11.2024 Відділу №2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на звітну дату, інформація щодо розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду - орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський" у Відділі не виявлено, документація із землеустрою до Місцевого фонду документації із землеустрою та оцінки земель Відділу не передавалась, в архіві Відділу не обліковується.

У вищевказаному листі зазначено перелік кадастрових номерів земельних ділянок, які відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, розташовані в межах природно-заповідного фонду - орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський", серед яких зазначено й земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539.

Вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі земельної 30.10.2013 Управлінням Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, розробленої ДП "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" 10.10.2013 на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, цільове призначення - 01.13 для іншого сільськогосподарського призначення та присвоєно кадастровий номер 3522580300:02:000:2539.

Згідно листа Аджамської сільської ради №1005/02-43 від 15.10.2024 повідомлено, що на підставі наказу №41-ОТГ від 10.12.2020 Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539 передано до комунальної власності Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області згідно акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 11.12.2020.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав за заявою Аджамської сільської ради 17.12.2020 зареєстровано об'єкт нерухомого майна - земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539, площею 6,2279 га, з цільовим призначенням - для іншого сільськогосподарського призначення.

На підставі акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 11.12.2020 та наказу №41-ОТГ від 10.12.2020 Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на вищезазначену земельну ділянку 17.12.2020 у вищевказаному Реєстрі зареєстровано право власності територіальної громади в особі Аджамської сільської ради.

За твердженням Прокурора, дії з державної реєстрації земельної ділянки загальною площею 6,2279 га кадастровий номер 3522580300:02:000:2539 з цільовим призначенням - для іншого сільськогосподарського призначення та прав на дану земельну ділянку, яка накладається на територію орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський", призвели до незаконної зміни цільового призначення земель та безпідставного їх виведення із земель природно-заповідного фонду, які перебувають під особливою охороною держави та віднесені до особливо цінних земель.

Враховуючи незаконність дій щодо державної реєстрації спірної земельної ділянки як земельної ділянки сільськогосподарського призначення та її подальшого передання з таким же цільовим призначення у комунальну власність Аджамської сільської ради, Прокурор вважає, що для відновлення порушених прав та інтересів держави і територіальної громади необхідно скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539 та скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності Аджамської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539, площею 6,2279 га, припинивши право комунальної власності Аджамської сільської ради.

Вказані обставини стали підставою для звернення Прокурора до суду.

Норми права, застосовані судом, та мотивована оцінка доводів сторін і поданих доказів.

1. Щодо підстав представництва прокурором.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді урегульовано ст. 23 Закону України "Про прокуратуру". Наведеною нормою визначено, що представництво полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина 1); прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (частина 3); наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді; прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва; прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень (абзаци перший - третій частини 4).

Частиною 3 ст. 53 ГПК України встановлено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а за абзацом другим частини 5 цієї ж статті у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Відповідно до положень частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: у чому полягає порушення інтересів держави; необхідність їх захист; визначені законом підстави для звернення до суду прокурора; зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Отож, прокурор повинен дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності.

Суд констатує, що за ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Згідно з ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.

З урахуванням наведеного, території та об'єкти природно-заповідного фонду, зокрема, заказники, до яких відноситься і державний орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський", наділені важливими функціями і завданнями, мають особливий статус та перебувають під особливою державною охороною.

Вказане свідчить, що незаконне вилучення особливо цінних земель природно-заповідного фонду та безпідставна зміна їх цільового призначення на землі сільськогосподарського призначення, не відповідає суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права в Україні.

За приписами ст. 62 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Основними завданнями Держекоінспекції є, зокрема, реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (п. 3 Положення).

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, здійснює, серед іншого, державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вимог законодавства про охорону земель, зокрема щодо додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні (п. 4 Положення).

Пунктом 7 Положення передбачено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №40 від 24.02.2023, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Повноваження Інспекції поширюються на території Дніпропетровської та Кіровоградської областей.

За таких обставин, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) є органом уповноваженим державою здійснювати повноваження щодо захисту порушених інтересів держави у зазначеній сфері правовідносин.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Як встановлено матеріалами справи, Кропивницька окружна прокуратура листом від 02.09.2024 звернулася до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), у якому вказано про існування факту порушення цілісності земель орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський", що не відповідає меті створення такого об'єкта та статусу його території.

У відповідь на зазначений лист Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) зазначила, що в період з 12.02.2024 по 23.02.2024 державними інспекторами проведено планову перевірку Аджамської сільської ради в частині здійснення органом місцевого самоврядування делегованих повноважень органам виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, про що складено акт перевірки №5/3.1-3.2-3.3-3.4-5.2-8/24 від 12.02.-23.02.2024. В ході перевірки виявлено, що Аджамською сільською радою Кропивницького району межі орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський" в натурі на місцевості не винесені, вимоги, що ставляться перед системою охоронних знаків не виконуються. До відповідальних осіб Аджамської сільської ради застосовані заходи адміністративного впливу та за результатами перевірки надано припис щодо усунення порушень вимог законодавства.

Також вказано, що Інспекція не зверталася до суду з позовною заявою до Аджамської сільської ради.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, на які вказує Прокурор, не відреагував на порушення, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема, у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, стало підставою для звернення Прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

Листом від 10.02.2025 прокуратура направила до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) повідомлення в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Таким чином, Прокурор дотримався вимог законодавства щодо порядку представництва в суді та обґрунтовано визначив орган, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

2. Щодо статусу спірної земельної ділянки.

Згідно з преамбулою Закону України "Про природно-заповідний фонд України" природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. У зв'язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

За ст. 44 Земельного кодексу України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Частиною 2 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено, що землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.

При цьому, за ст. 25 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.

Відповідно до частини 3 статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

З огляду на наведені положення, землі природно-заповідного фонду набувають такого статусу внаслідок прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про оголошення/створення території та/або об'єкту природно-заповідного фонду.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Кіровоградської обласної ради №185 від 24.07.1991 погоджено організацію на межі землекористувань колгоспів ім. Карла Маркса та "Аджамський" Кіровоградського району державного орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський", площею 67,4 га.

Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №710-р від 27.06.2023 затверджено Положення про орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський".

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №67 від 16.02.2005 затверджено Картку первинного обліку територій та об'єктів природно-заповідного фонду України - орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський".

Саме з моменту створення та оголошення об'єкту природно-заповідного фонду - орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський" він набув особливого, виключного статусу та імперативно віднесений до земель природоохоронного призначення.

Як зазначалося вище, відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" території та об'єкти природно-заповідного фонду підлягають особливій державній охороні.

За частиною 3 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Положеннями ст. 5 Закону України "Про екологічну мережу України" визначено, що території та об'єкти природно-заповідного фонду є складовою екомережі.

Отже, з урахуванням наведеного, території та об'єкти природно-заповідного фонду, зокрема, заказники, до яких відноситься і орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський", наділені важливими функціями і завданнями, мають особливий статус та перебувають під особливою державною охороною.

Згідно з частинами 2 та 4 ст. 4 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" регіональні ландшафтні парки, зони - буферна, антропогенних ландшафтів, регульованого заповідного режиму біосферних заповідників, землі та інші природні ресурси, включені до складу, але не надані національним природним паркам, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва можуть перебувати як у власності Українського народу, так і в інших формах власності, передбачених законодавством України. У разі зміни форм власності на землю, на якій знаходяться заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, землевласники зобов'язані забезпечувати режим їх охорони і збереження з відповідною перереєстрацією охоронного зобов'язання.

Суд встановив, що згідно Положення про орнітологічний заказник місцевого значення "Аджамський", затвердженого розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №710-р від 27.06.2023, заказник входить до складу природно-заповідного фонду Кіровоградської області, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. На території Заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті та завданням Заказника і загрожує збереженню природного комплексу, у тому числі використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, а землекористувач (землевласник) забезпечує і несе відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.

Як убачається з матеріалів справи, з метою охорони та дотримання встановленого режиму відповідно до ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" складено охоронне зобов'язання №МЗо 7-564 від 12.07.2023, яким Аджамській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області передано під охорону та дотримання встановленого режиму частину території орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський", площею 29,8 га в адміністративних межах Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

В охоронному зобов'язанні зазначено, що землекористувач (землевласник) зобов'язаний дотримуватись встановленого режиму для території (об'єкта) природно-заповідного фонду; не здійснювати у межах території (об'єкта) природно-заповідного фонду забороненої господарської діяльності; дотримуватись вимог щодо використання території (об'єкта) природно-заповідного фонду.

Разом з тим, при формуванні, реєстрації, передачі земельної ділянки з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539, площею 6,2279 га, як земельної ділянки сільськогосподарського призначення Аджамській сільській раді ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не було враховано, що земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду та знаходиться у межах орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський".

За приписами ч.ч. 6, 7 ст. 20 Земельного кодексу України в редакції на дату формування спірної земельної ділянки, зміна цільового призначення особливо цінних земель допускається лише для розміщення на них об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, а також у разі відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, віднесення земель, зазначених у пунктах "а" і "б" частини першої статті 150 цього Кодексу, до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Верховним Судом у постановах від 13.08.2019 у справі №910/11164/16, від 22.06.2022 у справі №752/3093/19, від 06.07.2022 у справі №575/462/21 неодноразово висловлювались правові позиції про виключність статусу об'єктів та територій природно-заповідного фонду та незаконність зміни цільового їх призначення органами державної влади та місцевого самоврядування.

Матеріали справи не містять відомостей про прийняття рішень про зміну цільового призначення частини земель природно-заповідного фонду орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський" на землі сільськогосподарського призначення у встановленому законодавством порядку. Окрім того, така зміна в даному випадку не відповідає наведеним вище вимогам ст. 20 Земельного кодексу України.

Відтак, реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539 відбулась з порушенням вимог законодавства, зокрема, ст. 19, 20, 43- 45, 122, 150 Земельного кодексу України, а також ст. 6, 7, 9, 26, 53, 54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Дії з державної реєстрації земельної ділянки загальною площею 6.2279 га кадастровий номер 3522580300:02:000:2539 з цільовим призначенням - для іншого сільськогосподарського призначення та прав на дану земельну ділянку, яка накладається на територію орнітологічний заказник місцевого значення «Аджамський», призвели до незаконної зміни цільового призначення земель та безпідставного їх виведення із земель природно-заповідного фонду, які перебувають під особливою охороною держави та у відповідності до п. «г» ч. 1 ст. 150 Земельного кодексу України віднесені до особливо цінних земель. Таким чином, створено умови для розпорядження земельними ділянками, які розташовані в межах об'єкта природно-заповідного фонду, в порядку, передбаченому для земель сільськогосподарського призначення. Використання земель природно-заповідного фонду для сільськогосподарських потреб порушує режим заповідання та може завдати непоправної шкоди об'єкту природно- заповідного фонду.

3. Щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки та державної реєстрації права комунальної власності.

За частиною 1 ст. 79 Земельного кодексу України земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки і набуття нею статусу об'єкта цивільних прав пов'язується законодавством з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (частина 1).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі (частина 3).

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (частина 4).

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина 10).

Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України та ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Суд встановив, що внесення до Державного земельного кадастру відомостей щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539 площею 6,2279 га з віднесенням її до категорії земель сільськогосподарського призначення не відповідає вимогам наведеного вище законодавства, оскільки земельна ділянка розташована в межах орнітологічного заказника місцевого значення "Аджамський".

За вказаних обставин, державну реєстрацію вказаної земельної ділянки не можна вважати законною, що є підставою для скасування державної реєстрації такої земельної ділянки.

Наведене є ефективним способом захисту порушеного права, оскільки за наслідками такого скасування незаконно сформована земельна ділянка припиняє своє існування як об'єкт цивільних прав та фактично відновлюється попередній правовий стан земель і усуваються перешкоди в користуванні землями природно-заповідного фонду.

З підстав викладеного, позовні вимоги Прокурора про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Статтею 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Аналогічні положення щодо припинення речових прав при скасуванні державної реєстрації земельної ділянки передбачено також ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України.

За змістом ч. 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі, зокрема, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Таким чином, скасування державної реєстрації земельної ділянки передбачає одночасне припинення усіх наявних речових прав щодо такої земельної ділянки, що здійснюється, у тому числі, на підставі судового рішення про скасування державної реєстрації прав.

Як вже зазначено, згідно наданої до справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно наявний запис щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539, площею 6,2279 га, власником зазначено Аджамську сільську раду.

За вказаних обставин, позовна вимога про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності Аджамської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539 заявлена обґрунтовано та підлягає задоволенню.

Частиною 7 ст. 238 ГПК України передбачено, що суд, приймаючи рішення на користь кількох позивачів або проти кількох відповідачів, повинен зазначити, в якій частині рішення стосується кожного з них, або зазначити, що обов'язок чи право стягнення є солідарним.

Враховуючи сталу практику Верховного Суду, належним відповідачем у справах за позовом про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі має бути орган, у розпорядженні якого перебуває на час пред'явлення позову спірна земельна ділянка.

Саме тому Аджамська сільська рада є відповідачем за позовними вимогами про скасування державної реєстрації земельної ділянки та державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.

Щодо відповідача ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області суд враховує, що державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності.

Однак, дії суб'єкта владних повноважень державного кадастрового реєстратора щодо державної реєстрації не є предметом спору у даній справі. Фактично оспорюється реєстрація в Державному земельному кадастрі земельної ділянки зі зміненим цільовим призначенням. Спір стосується виключно приватно-правових відносин. Заявлена позовна вимога про скасування державної реєстрації земельної ділянки має на меті припинення існування земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав, що усуне перешкоду в користуванні землями природно-заповідного фонду.

За вказаних обставин, суд погоджується з доводами ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області стосовно того, що вказаний орган є неналежним відповідачем у даній справі.

Пред'явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову.

Пред'явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті чи для закриття провадження у справі. За результатами розгляду справи суд відмовляє у позові до неналежного відповідача та приймає рішення щодо суті заявлених до належного відповідача вимог (постанова Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №523/9076/16-ц, від 12.12.2018 у справі №372/51/16-ц ).

У відповідності до вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги до Аджамської сільської ради повністю та відмовляє у задоволенні позовних вимог до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повністю.

Судові витрати.

За правилами ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача 1 - Аджамську сільську раду повністю.

Інших судових витрат сторони не заявляють.

Керуючись ст. ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області до Аджамської сільської ради задовольнити.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539.

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Аджамка, вул. Центральна, 65; код ЄДРПОУ 04365135) на земельну ділянку з кадастровим номером 3522580300:02:000:2539, площею 6.2279 га, припинивши право комунальної власності Аджамської сільської ради (Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Аджамка, вул. Центральна, 65; код ЄДРПОУ 04365135).

У задоволенні позовних вимог Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовити.

Стягнути з Аджамської сільської ради (вул. Центральна, 65, с. Аджамка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27620, ідентифікаційний код 04365135) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) 6 056,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Керівнику Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, Кіровоградській обласній прокуратурі, Державній екологічній інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), Аджамській сільській раді та Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області до електронних кабінетів.

Повне рішення складено 11.04.2025.

Суддя В.В.Тимошевська