Справа № 347/594/25
10.04.2025 м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі :
Головуючої - судді: Крилюк М.І,
секретаря: Лазорик Л.В.
з участю прокурора: Чавага Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Косів, матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , депутата Космацької сільської ради Косівського району, українки, гр.України, -
за ч.1ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 несвоєчасно подала без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
Постановою судді Косівського районного суду від 01.04.2025 року об'єднано в одне провадження справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, (справа № 347/594/25, провадження № 3/347/287/25) із справами про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа № 347/595/25, провадження № 3/347/288/25) та зі справою про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа № 347/596/25, провадження № 3/347/289/25) із присвоєнням об'єднаній справі єдиного номера - справи № 347/594/25, провадження № 3/347/287/25).
За вказаними об'єднаними в одне провадження справами ОСОБА_1 вчинила правопорушення при наступних обставинах:
За протоколом № 153 від 20.03.2025 року встановлено, що відповідно до рішення Космацької сільської ради Івано-Франківської області № 1-1/2020 від 01 грудня 2020р. «Про початок повноважень депутатів Космацької сільської ради Косівського району Івано-Франківської області» ОСОБА_1 визнано депутатом Космацької сільської ради.
За таких обставин ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «б» п.1 ч.І ст. З Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону - як депутат місцевої ради (Космацька сільська рада).
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною уч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно ч. 1 ст. 45 цього Закону, особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 05.12.2024 подала щорічну декларацію за 2023 рік.
Оскільки ОСОБА_1 являється державним службовцем, то необхідною граничною датою подання декларації за 2023 рік є 31.03.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.04.2024, не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а фактично подала дану декларацію 05.12.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП , а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 05.12.2024. Місцем учинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є юридична адреса Космацької сільської ради: Івано-Франківська обл., Косівський р-н, с.Космач, вул. Т.Г. Шевченка, 4.
Моментом виявлення правопорушення є дата, коли особа, яка в праві складати адміністративний протокол, оцінюючи зібрані докази, доходить висновку про наявність чи відсутність складу правопорушення. У даному випадку датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу.
Таким чином ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту б п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України Про запобігання корупції , в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України Про запобігання корупції , несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 31.03.2024 не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період 2023 року а фактично подала дану декларацію 05.12.2024 , чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того за протоколом № 151 від 20.03.2025 року встановлено, що відповідно до рішення Космацької сільської ради Івано-Франківської області № 1-1/2020 від 01 грудня 2020р. «Про початок повноважень депутатів Космацької сільської ради Косівського району Івано-Франківської області» ОСОБА_1 визнано депутатом Космацької сільської ради.
За таких обставин ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «б» п.1 ч.І ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону - як депутат місцевої ради (Космацька сільська рада).
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно ч. 1 ст. 45 цього Закону, особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 1 частини 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи подають документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов'язку подати документи.
Згідно абзацу 15 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 05.12.2024 подала щорічну декларацію за 2021 рік.
Оскільки ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону - як депутат місцевої ради (Космацька сільська рада), то граничною датою подання щорічної декларації за 2021 рік є 31.01.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п.1 ч.І ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.02.2024, не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а фактично подала дану декларацію 05.12.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУііАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 05.12.2024.
Місцем учинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті- 172-6 КУпАП, є юридична адреса Космацької сільської ради: Івано-Франківська обл., Косівський р-н, с.Космач, вул. Т.Г. Шевченка, 4.
Оскільки обов'язок подання декларації за 2021 рік у ОСОБА_1 виник у зв'язку із призначенням її на посаду особи уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування.
Моментом виявлення правопорушення є дата, коли особа, яка в праві складати адміністративний протокол, оцінюючи зібрані докази, доходить висновку про наявність чи відсутність складу правопорушення. У даному випадку датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу.
Крім того за протоколом № 152 від 20.03.2025 року встановлено, що відповідно до рішення Космацької сільської ради Івано-Франківської області № 1-1/2020 від 01 грудня 2020р. «Про початок повноважень депутатів Космацької сільської ради Косівського району Івано-Франківської області» ОСОБА_1 визнано депутатом Космацької сільської ради.
За таких обставин ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «б» п.1 ч.І ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону - як депутат місцевої ради (Космацька сільська рада).
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно ч. 1 ст. 45 цього Закону, особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 1 частини 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи подають документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов'язку подати документи.
Згідно абзацу 15 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 05.12.2024 подала щорічну декларацію за 2022 рік.
Оскільки ОСОБА_1 є державним службовцем, то граничною датою подання щорічної декларації за 2022 рік є 31.01.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п.1 чЛ ст. З Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.02.2024, не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а фактично подала дану декларацію 05.12.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 05.12.2024.
Місцем учинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є юридична адреса Космацької сільської ради: Івано-Франківська обл., Косівський р-н, с.Космач, вул. Т.Г. Шевченка, 4.
Оскільки обов'язок подання декларації за 2022 рік у ОСОБА_1 виник у зв'язку із призначенням її на посаду особи уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування.
Моментом виявлення правопорушення є дата, коли особа, яка в праві складати адміністративний протокол, оцінюючи зібрані докази, доходить висновку про наявність чи відсутність складу правопорушення. У даному випадку датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу.
ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав повністю, обставини вчинення правопорушень, викладені у протоколах не оспорювала та не спростувувала. У вчиненному щиро розкаялася.
Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, також подала висновок щодо наявності в діянні ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, який долучено до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , думку прокурора та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених у сукупності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім визнання вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними по справі та дослідженими судом доказами.
Зокрема її вина доводиться даними протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією № 153 від 20.03.2025 року, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України Про запобігання корупції , та відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП; скриншотом з Єдиного державного реєстру декларацій щодо ОСОБА_1 ; копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік; повідомленням про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 ; послідовністю дій в реєстрі декларацій; рішенням №1-1/2020 від 01 грудня 2020 року .
Також вина ОСОБА_1 доводиться даними протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією № 151 від 20.03.2025 року, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України Про запобігання корупції , та відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП; скриншотом з Єдиного державного реєстру декларацій щодо ОСОБА_1 ; декларацією ОСОБА_1 за 2021 рік (щорічна); повідомленням про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 ; послідовністю дій в реєстрі, декларацій; рішенням №1-1/2020 від 01 грудня 2020 року.
Окрім того вина ОСОБА_1 доводиться даними протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією № 152 від 20.03.2025 року, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України Про запобігання корупції , та відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП; скриншотом з Єдиного державного реєстру декларацій щодо ОСОБА_1 ; декларація ОСОБА_1 за 2022 рік (щорічна); повідомленням про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 ; послідовністю дій в реєстрі декларацій; рішенням №1-1/2020 від 01 грудня 2020 року а також пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, наведеними доказами у їх сукупності підтверджується наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень у їх сукупності передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Встановлено, що ОСОБА_1 вчинила три рівнозначні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, якою встановлено адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, що виразилось у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Тобто у даному випадку відсутня сукупність адміністративних правопорушень, якою визнається вчинення особою двох і більше правопорушень, передбачених різними статтями або різними частинами однієї статті КУпАП. При сукупності адміністративних правопорушень кожне з них підлягає кваліфікації за відповідною статтею або частиною статті КУпАП.
У зв'язку з відсутністю сукупності адміністративних правопорушень відсутні підстави для застосування ч.2 ст.36 КУпАП щодо накладення стягнення у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладене, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу винної, яка щиро розкаюється та вперше притягується до адмінвідповідальності, її майновий стан, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у межах санкції передбаченому ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП України з порушника в дохід держави слід стягнути 605,60 грн судового збору.
Керуючись ст.ст.172-7, 283-285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати щодо останньої адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 605, 60 грн судового збору, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України ).
Постанова суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М.І. Крилюк