10 квітня 2025 року Чернігів Справа № 620/9564/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Кондратенко О.В.,
за участю представника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області Мойсеєнко Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про виправлення помилки у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області звернулось до суду з заявою, в якій просить виправити помилку, допущену при оформленні виконавчого листа, виданого 10.02.2025 Чернігівським окружним адміністративним судом у справі № 620/9564/24, а саме: - замість невірного найменування боржника - «Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області» вказати вірно боржником - «Держава Україна; у графі код ІПН/ЄДРПОУ виключити «код ЄДРПОУ 37972475».
Позивачем було подано клопотання, в якому просив відмовити в задоволенні заяви про виправлення помилки у виконавчому листі.
Вислухавши пояснення представника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Державної казначейської служби у Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому, з урахуванням зменшення позовних вимог, просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виплати позивачу пенсії, меншої ніж 8 мінімальних пенсій за віком з 01.09.2021 по 01.07.2024; стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 252505 (двісті п'ятдесят дві тисячі п'ятсот п'ять) грн. 10 коп. шкоди за період з 01.09.2021 по 01.07.2024.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.09.2024, залишеним без змін постановою Шостого адміністративного суду від 28.01.2025, позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, меншої ніж 8 мінімальних пенсій за віком з 01.09.2021 по 01.07.2024, стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 252505 (двісті п'ятдесят дві тисячі п'ятсот п'ять) грн. 10 коп. матеріальної шкоди за період з 01.09.2021 по 01.07.2024.
10.02.2025 позивачу було видано виконавчий лист № 620/9564/24 про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 252505 (двісті п'ятдесят дві тисячі п'ятсот п'ять) грн. 10 коп. матеріальної шкоди за період з 01.09.2021 по 01.07.2024, в якому вказано, зокрема, боржника: Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, вул. Реміснича, 27, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000, код: 37972475.
Частиною першою статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Згідно частини першої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред'явлення рішення до виконання. У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку та адреси електронної пошти.
Суд вважає за необхідне зазначити, що при вирішені питання щодо виправлення описки, необхідно враховувати, що опискою слід вважати помилку, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, що мають вплив на зміст судового рішення та його виконання.
Так, суд зазначає, що частина перша статті 43 Бюджетного кодексу України, встановлює, що при виконанні Державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно зі статтею 25 Бюджетного кодексу України казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 9 вказаного Положення).
Тобто, Казначейство виступає відповідачем у справах, пов'язаних з виплатою з державного бюджету певних коштів як особа, на яку законодавством покладено відповідальність за виконання державою відповідних бюджетних зобов'язань.
Верховний Суд у постанові від 13.02.2019 у справі №757/38064/16-ц, а також Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.05.2018 у справі № 910/23967/16 (провадження № 12-110гс18) зазначили, що при вирішенні спору про відшкодування шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, його посадовими або службовими особами, судам слід виходити з того, що зазначений орган має бути відповідачем у такій справі, якщо це передбачено відповідним законом. Якщо ж відповідним законом чи іншим нормативним актом це не передбачено або в ньому зазначено, що шкода відшкодовується державою (за рахунок держави), то поряд із відповідним державним органом суд має притягнути як відповідача відповідний орган Державного казначейства України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (надалі - Порядок № 845).
Цей порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 845 боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно з підпунктом 3 пункту 35 Порядку № 845 Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної органом державної влади у сфері нормотворчої діяльності.
Пунктом 38 Порядку № 845 передбачено, що для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
Виходячи з вищезазначених приписів, приймаючи рішення у даній справі, судом належним відповідачем у справі було визнано Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, оскільки воно у спірних правовідносинах приймає участь як представник держави, яке є боржником у зобов'язанні зі сплати коштів Державного бюджету України на відшкодування шкоди, заподіяної неконституційним законом.
Надалі, враховуючи вищевикладене, Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області було вказане боржником у відповідному виконавчому листі.
Зважаючи на викладене, суд, дослідивши заяву про виправлення помилки, матеріали справи, не знаходить підстав для виправлення помилки у виконавчому листі, оскільки при його виготовленні судом не було допущено описки у написанні боржника.
Згідно частини четвертої статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для виправлення помилки у виконавчому листі та, відповідно, у задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області.
Керуючись статтями 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про виправлення помилки у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10.04.2025.
Суддя Наталія БАРГАМІНА