09 квітня 2025 року Чернігів Справа № 620/1087/25
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника відповідача Сороки О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у Чернігівській області (Бахмач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у Чернігівській області (Бахмач) та просить наступне.
1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 ,також ІНФОРМАЦІЯ_4 (Бахмач) щодо порушення строків вказаних в Конституції України та Законі України “ Про звернення громадян “ відносно розгляду заяв ОСОБА_1 від 27 вересня 2024 року та 29.10.2024 року та у відмові занести до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 запис за 2024 рік про виклю чення його з військового обліку .
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 і ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) розглянути заяви ОСОБА_2 від 27 вересня 2024 року та 29.10.2024 року у встановленому законом України “Про звернення громадян “ та зреагувати на них належним чином внісши запис за 2024 рік про виключення його з військового обліку .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що не розгляд ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також ІНФОРМАЦІЯ_4 (Бахмач) заяв ОСОБА_1 від 27 вересня 2024 року та 29.10.2024 року та відмові занести до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 запис за 2024 рік про виклю чення його з військового обліку, є протиправним та порушує його законні права.
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 у Чернігівській області (Бахмач) в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від представника відповідача надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до пункт 2 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 5 Закону № 393/96-ВР визначені вимоги до звернень громадян.
Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Звернення може бути усним чи письмовим. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Пунктом 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань серед іншого: розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Стаття 20 Закону № 393/96-ВР визначає терміни розгляду звернень громадян звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
02.10.2024 за вхідним № К-601 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 надійшла заява з додатками від ОСОБА_1 підписана 27.09.2024, на яку посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 08.10.2024 за вихідним № 7/2821 надано вичерпну відповідь.
В подальшому 01.11.2024 за вхідним К-676 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 надійшла повторна заява з додатками від ОСОБА_1 підписана 29.10.2024, де було вказано що відповідь на звернення заявник не отримав, в подальшому 04.11.2024 за вихідним 7/3041 ОСОБА_1 повторно надано відповідь встановленим порядком.
27.11.2024 лист з відповіддю ОСОБА_1 повернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 з зазначенням відсутності адресату за вказаною адресою.
З поданих суду доказів убачається, що у заявах позивача від 27.09.2024 та 29.10.2024 зазначено адресу АДРЕСА_1 .
При цьому, фактичне місце реєстрації та проживання позивача є АДРЕСА_1 .
Відтак судом установлено, що звертаючись до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявами від 27 вересня 2024 року та 29.10.2024 року ОСОБА_1 не вірно вказав свою домашню адресу та місце направлення відповіді.
Відтак судом не встановлено протиправних дій, чи бездіяльності з боку ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо не направлення на адресу позивача відповідей на його запити від 27 вересня 2024 року та 29.10.2024 року.
Доказів направлення позивачем запитів на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 у Чернігівській області (Бахмач), суду не представлено.
Відтак, у цього відповідача і не виникало обов'язків ці заяви розглядати та виносити по ним рішення.
Щодо зобов'язання внесення записів до військового квитка позивача про виключення з військового обліку, суд зазначає наступне.
Пунктом 22 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1487 від 30.12.2022 (далі - Порядок № 1487), визначено що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Стаття 28 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, визначає розряди запасу та граничний вік перебування у запасі, а саме запас військовозобов'язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних.
Військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:
1) перший розряд - до 35 років;
2) другий розряд - до 60 років.
Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі.
Пунктом 79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки серед іншого:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно- територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Так відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 виданого 29.06.2023, ОСОБА_3 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», та проставлено всі необхідні відмітки.
Повторне проставлення відміток про виключення з військового обліку, або їх періодичне оновлення не передбачено нормативно правовими актами.
На даний час на військовому обліку військовозобов'язаних позивач не перебуває.
Відтак, у суду відсутні правові підстав для зобов'язання відповідачів вносити запис за 2024 рік про виключення позивача з військового обліку .
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 у Чернігівській області (Бахмач) ( АДРЕСА_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 10 квітня 2025 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ