Справа 688/924/25
№ 2/688/544/25
Рішення
Іменем України
(заочне)
10 квітня 2025 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Козачук С.В.,
з участю секретаря судового засідання Гошовської О.О.,
прокурора Полякової К.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Шепетівці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Шепетівської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах Національної служби здоров'я України, Шепетівської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення,
встановив:
Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог, позиція позивача
28.02.2025 року керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Національної служби здоров'я України, Шепетівської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
В обгрунтування позову посилається на те, що ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 06.09.2024 року у справі №688/3769/24 1-кп/688/263/24 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального пропуступку, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України у зв'язку з примиренням з потерпілими на підставі ст. 46 КК України; закрито кримінальне провадження №12024244000001225 відносно ОСОБА_1 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України. Даною ухвалою, яка набрала законної сили 16.09.2024 року, встановлено, що 11.07.2024 року близько 13 год 40 хв, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «Hyundai» моделі «Tucson» держаний номерний знак НОМЕР_1 , рухаючись ним по правому краю дороги по проспекту Миру поряд будинку №28А в м. Шепетівка Хмельницької області зі сторони залізничного вокзалу в напрямку вул. Захисників України, в порушення вимог Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, перед зміною напрямку руху не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, завчасно не зайняв відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, не надав перевагу транспортному засобу, який рухався позаду у попутному напрямку, проявив неуважність та розпочав виконання розвороту ліворуч в напрямку залізничного вокзалу м. Шепетівка, внаслідок чого допустив зіткнення лівою передньою частиною керованого ним автомобіля з передньою частиною мотоцикла марки «Yamaha» моделі «Serrow 250», державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням неповнолітнього водія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який рухався позаду у попутному напрямку зі сторони залізничного вокзалу. Внаслідок вказаної дорожньо-транспортної пригоди водій мотоцикла марки «Yamaha» моделі «Serrow 250», державний номерний знак НОМЕР_2 , ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому медіальної кісточки правої гомілки, краєвого перелому основи дистальної фаланги першого пальця лівої стопи, що в сукупності відносяться до категорії тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості як такі, що спричинили тривалий розлад здоров'я, а також забій саден обох верхніх та нижніх кінцівок, спини, правої сідниці, які в сукупності відносяться до категорії тілесних ушкоджень легкого ступеня тяжкості.
Відповідно до листа КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради №20/3719 від 31.12.2024 року потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у вказаному закладі охорони здоров'я в травматологічному відділенні з 11.07.2024 року по 13.07.2024 року, тобто 2 ліжко - дні, у зв'язку із чим лікарня понесла витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення у сумі 3304 грн 12 коп, з них затрачено за рахунок коштів місцевого бюджету 397 грн 12 коп, за рахунок коштів Національної служби здоров'я України 2907 грн.
Також вказує на те, що під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження позов про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення прокурором не заявлявся. Станом на 28.02.2025 року витрати на стаціонарне лікування ОСОБА_2 в сумі 3304 грн 12 коп в добровільному порядку ОСОБА_1 не відшкодовано.
А тому, просить суд стягнути з ОСОБА_1 витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення на користь Національної служби здоров'я України в сумі 2907 грн та на користь Шепетівської міської ради Хмельницької області в сумі 397,12 грн.
В судовому засіданні прокурор Полякова К.Ю. заявлений позов підтримала з підстав, викладених у ньому, просила його задовольнити. У зв'язку з неявкою відповідача, не заперечувала проти заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення.
Представник позивача Національної служби здоров'я України у судове засідання не з'явився. Проте, представник позивача Тарасенко М.С. надіслав на адресу суду в системі «Електронний суд» клопотання про проведення розгляду справи без участі представника Національної служби здоров'я України, позовні вимоги підтримав.
Представник позивача Шепетівської міської ради Хмельницької області у судове засідання не з'явився. Проте представник позивача Куценко О.О. подала до суду заяву, у якій просила розгляд справи провести у відсутності представника міської ради, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області у судове засідання не з'явився, проте представник за довіреністю Варивода Т.Ю. подав до суду заяву, у якій просив розгляд справи провести у відсутності представника лікарні, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Позиція відповідача
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, відзив не подав, хоча про час, день та місце його проведення був повідомлений у встановленому законом порядку.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 10.03.2025 року відкрито провадження в справі та призначено судовий розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 09 год 00 хв 10.04.2025 року.
10.04.2025 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи із ухваленням заочного рішення.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Виклад встановлених судом обставин, зміст спірних правовідносин та докази на їх підтвердження
Судом встановлено, що ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 06.09.2024 року у справі №688/3769/24 1-кп/688/263/24 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального пропуступку, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України у зв'язку з примиренням з потерпілими на підставі ст. 46 КК України; закрито кримінальне провадження №12024244000001225 відносно ОСОБА_1 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України. Ухвала набрала законної сили 16.09.2024 року.
Вказаною ухвалою встановлено, що 11.07.2024 року близько 13 год 40 хв, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «Hyundai» моделі «Tucson» держаний номерний знак НОМЕР_1 , рухаючись ним по правому краю дороги по проспекту Миру поряд будинку №28А в м. Шепетівка Хмельницької області зі сторони залізничного вокзалу в напрямку вул. Захисників України, в порушення вимог Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, перед зміною напрямку руху не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, завчасно не зайняв відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, не надав перевагу транспортному засобу, який рухався позаду у попутному напрямку, проявив неуважність та розпочав виконання розвороту ліворуч в напрямку залізничного вокзалу м. Шепетівка, внаслідок чого допустив зіткнення лівою передньою частиною керованого ним автомобіля з передньою частиною мотоцикла марки «Yamaha» моделі «Serrow 250», державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням неповнолітнього водія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який рухався позаду у попутному напрямку зі сторони залізничного вокзалу. Тим самим, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пунктів 1.5, 2.3 (б), 10.1, 10.4 Правил дорожнього руху.
Внаслідок вказаної дорожньо-транспортної пригоди водій мотоцикла марки «Yamaha» моделі «Serrow 250», державний номерний знак НОМЕР_2 , ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому медіальної кісточки правої гомілки, краєвого перелому основи дистальної фаланги першого пальця лівої стопи, що в сукупності відносяться до категорії тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості як такі, що спричинили тривалий розлад здоров'я, а також забою, саден обох верхніх та нижніх кінцівок, спини, правої сідниці, які в сукупності відносяться до категорії тілесних ушкоджень легкого ступеня тяжкості
Під час судового розгляду кримінального провадження позов про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення прокурором не заявлявся.
Відповідно до розрахунків КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у даному закладі охорони здоров'я в травматологічному відділенні з 11.07.2024 року по 13.07.2024 року, тобто 2 ліжко - дні, у зв'язку із чим лікарня понесла витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення у сумі 3304 грн 12 коп, з них затрачено за рахунок коштів місцевого бюджету 397 грн 12 коп, за рахунок коштів Національної служби здоров'я України 2907 грн.
Відповідно до п.п. 1.2., 1.3. Розділу І «Загальні положення» Статуту Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області, останнє є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним, неприбутковим підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.
Підприємство перейменоване за рішенням ІV сесії Шепетівської міської ради Хмельницької області VIІІ скликання від 24 грудня 2020 року № 44 відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в України» шляхом перейменуванням Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська центральна районна лікарня». Майно підприємства є спільною власністю Шепетівської міської територіальної громади Хмельницької області в особі Шепетівської міської ради. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська центральна районна лікарня».
Згідно п. 1.5 Розділу І «Загальні положення» Статуту Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області засновником, власником та органом управління майном підприємства є Шепетівська міська територіальна громада Хмельницької області в особі Шепетівської міської ради Хмельницької області.
Згідно відповіді Шепетівської міської ради Хмельницької області за вих. №03-08/4855 від 24.12.2024 року, бюджетом Шепетівської міської територіальної громади на 2024 рік, не передбачені витрати по оплаті судового збору в частині стягнення витрат на стаціонарне лікування, тому остання просить Шепетівську окружну прокуратуру самостійно вжити заходів представницького характеру в інтересах КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області.
З договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №3828-Е124-Р000 від 30.12.2024 року слідує, що послуги КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області пов'язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій, оплачуються Національною службою здоров'я України як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до листа Національної служби здоров'я України №48358/2-16-24 від 30.12.2024 року заходів претензійно-позовного характеру, спрямованих на стягнення з ОСОБА_1 витрат на лікування ОСОБА_2 остання не вживала, зазначаючи, що відповідно до норм Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1101, НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину. Одночасно не заперечувала щодо звернення до суду в інтересах держави прокуратурою стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілих від кримінального правопорушення.
Вказані обставини підтверджуються письмовими доказами, а саме даними: копії ухвали Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 06.09.2024 року; копії листа директора КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області В. Савчук №20/3719 від 31.12.2024 року разом із розрахунками вартості ліжко-днів перебування хворого у стаціонарі; копії листа Шепетівського міського голови В. Бузиля №03-08/4855 від 24.12.2024 року; копії листа голови Національної служби здоров'я України №48358/2-16-24 від 30.12.2024 року; копії договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №3828-Е124-Р000 від 30.12.2024 року; копії статуту КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області, який є додатком до рішення LXVII сесії міської ради VІІІ скликання від 23.11.2023 року №48.
Застосовані норми права
Згідно ч. 1 ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Частиною 3 цієї статті визначено, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 1166 ЦК України, особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Згідно ч. 7 ст. 128 КПК України особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верхового Суду України «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» №11 від 07 липня 1995 року питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 року (далі Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.
Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.
Пунктом 3 Порядку зазначено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров'я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб.
Згідно з п. 4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров'я» закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Відповідно до ч. 3 ст. 1206 ЦК України, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» (КПКВК 2308060) визначено «Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1086 від 24.12.2019 року.
НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми, зокрема на 2021, 2022, 2023 роки.
Згідно з Положенням про Національну службу здоров'я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1101 від 27.12.2017 року (далі - Положення), Національна служба здоров'я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Основними завданнями НСЗУ є:
1) реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій);
2) виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій;
3) внесення на розгляд Міністра охорони здоров'я пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій; здійснює оплату згідно з тарифом за надані пацієнтам медичні послуги (включаючи медичні вироби) та лікарські засоби за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Відповідно до п. 5 п. п. 14 Положення НСЗУ з метою організації своєї діяльності забезпечує в установленому порядку самопредставництво НСЗУ в судах та інших органах через осіб, уповноважених діяти від її імені, у тому числі через посадових осіб юридичної служби НСЗУ, а також забезпечує представництво інтересів НСЗУ в судах України та інших органах через представників.
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі ст. 16 зазначеного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обгрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Мотиви та висновки суду
Заслухавши вступне слово прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку позов задовольнити з наступних підстав.
Прокурор у позовній заяві довів визначені законом підстави для звернення до суду в інтересах держави в особі органів уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Кошти з бюджету вказаним вище лікувальним закладом витрачено внаслідок вчинення ОСОБА_1 кримінального проступку у зв'язку з чим підлягають стягненню з особи, яка його вчинила.
Оскільки відсутні обставини, що виключають обов'язок відповідача ОСОБА_1 відшкодувати витрати закладу охорони здоров'я, які передбачені ч. 1 ст. 1206 ЦК України, а також те, що відповідач не довів, що шкода завдана не з його вини, тому у суду є достатньо підстав для задоволення позову в заявленому розмірі, оскільки вимоги ґрунтуються на законі, підтверджені належними та допустимими доказами.
Судові витрати
Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
При зверненні до суду Шепетівська окружна прокуратура відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору, як позивач - за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а тому із ОСОБА_1 в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі, визначеному ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» (за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою) станом на 01 січня 2025 року у сумі 3028 грн.
На підставі ст. 1206 ЦК України, ст.ст. 22, 89 Бюджетного кодексу України, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 141, 263-265, 280-284, 289 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов керівника Шепетівської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах Національної служби здоров'я України, Шепетівської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров'я України витрати на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення в сумі 2907 (дві тисячі дев'ятсот сім) гривень, які перерахувати в дохід державного бюджету на номер рахунку: UA978999980313080115000026011; код ЄДРПОУ 37993783, отримувач ГУК у м. Київ/Шевченківський р-н/24060300, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Шепетівської міської ради Хмельницької області витрати на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення в сумі 397 (триста дев'ятсот сім) гривень 12 копійок, які перерахувати в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок: UA338999980314040544000022777, код ЄДРПОУ 37971775, отримувач ГУК у Хмел. обл/Шепетів.мтг/24060300 - Казначейство України (АЕП).
Стягнути із ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи
Шепетівська окружна прокуратура, адреса місцезнаходження: 30405, вул. Сергія Оврашка, 43, м. Шепетівка Хмельницької області, код ЄДРПОУ 02911102.
Позивач: Національна служба здоров'я України, адреса місцезнаходження: 04073, вул. Степана Бандери, 19, м. Київ, код ЄДРПОУ 42032422.
Позивач: Шепетівська міська рада Хмельницької області, адреса місцезнаходження: 30405, вул. Соборності, 4, м. Шепетівка, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 34175421.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований по АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий 09 квітня 1996 року Шепетівським МРВ УМВС України у Хмельницькій області.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області адреса місцезнаходження: 30400, вул. Захисників України, 85, м. Шепетівка, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 02004812.
Суддя: Світлана КОЗАЧУК