Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/151/25
Провадження по справі № 3/514/102/25
12 березня 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутинський районний суд Одеської області
у складі головуючого судді - Кирилюк І.М.,
розглянувши матеріали , які надійшли з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Петрівськ Тарутинського району Одеської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, до адміністративної відповідальності не притягувався
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 204-1 ч.2, 185-10 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП),
31 січня 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали протоколів про адміністративне правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №330167 від 20.12.2024 р., складеним старшим інспектором прикордонної служби з АЮД впс " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ОСОБА_2 20.12.2024 о 14 год 35 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» від впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на автодорозі Буджак - Євгенівка, на напрямку н.п. Буджак (Україна) - Українка (РМ) в межах прикордонного знаку №0684 на відстані 7000 м від лінії державного кордону було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який спільно з чотирма громадянами України, в порушення вимог ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції) здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску. Своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення відповідність за яке передбачена ст. 204-1 ч. 2 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №330086 від 20.12.2024 р., складеним старшим інспектором прикордонної служби з АЮД впс " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип Б) ОСОБА_2 20.12.2024 о 14 год 35 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» від впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на автодорозі Буджак - Євгенівка, на напрямку н.п. Буджак (Україна) - Українка (РМ) в межах прикордонного знаку №0684 на відстані 7000 м від лінії державного кордону було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який був водієм автомобіля ВАЗ-2106, білого кольору та на вимогу військовослужбовця ДПСУ зупинитися вдався до втечі. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.12 ст. 20 Закону України «Державну прикордонну службу України" відповідність за яке передбачена ст. 185-10 ч. 1 КУпАП.
Ухвалою Тарутинського районного суду Одеської області від 12 березня 2025 року матеріали об'єднані в одне провадження.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, викликався належним чином. З поштових відправлень з трек номерами 061022373660096 та 06102373665568, якими порушнику направлялись повістки про виклик у судове засідання на 12.03.2025 року відповідно, убачається, що поштові відправлення повертаються на адресу суду без вручення адресату.
В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ураховуючи, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтями 185-10, 204-1 КУпАП, не передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 відомо про складені стосовно нього протоколи про адміністративні правопорушення, судом вжито всіх можливих заходів для його повідомлення про час, день та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Статтею 204-1 КУпА встановлено, що перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади є адміністративним правопорушенням
Відповідальність за вчинення таких дій групою осіб передбачена ст. 204-1 ч.2 КУпАП.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони державного кордону.
Державний кордон України - є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору (ст.1 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції - далі Закон № 1777-XII).
Режим державного кордону - це порядок перетинання державного кордону України плавання і перебування суден та кораблів у територіальному морі та внутрішніх водах України, заходження у внутрішні води і порти України та перебування в них, утримання державного кордону України, провадження різних робіт, промислової та іншої діяльності на державному кордоні України (ст. 8 Закону № 1777-XII).
Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством (ст. 9 Закону№1777-XII).
У прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України, зокрема,регламентує правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб (частина 1 статті 23 Закону №1777-XII).
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 27 липня 1998 року № 1147 «Про прикордонний режим» (у чинній редакції, далі - Постанова №1147) прикордонний режим встановлюється, зокрема в межах прикордонної смуги (завширшки 5 км вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонну,але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд) та прикордонних районах (визначаються, як правило, у межах території району, міста, селища та села, прилеглої до державного кордону або до узбережжя моря, що охороняється органами Державної прикордонної служби, а також у межах територіального моря, внутрішніх вод, частини вод прикордонних річок, озер та інших водойм і розташованих у цих водах островів).
Цією ж постановою затверджене Положення про прикордонний режим (далі - Положення), який визначає порядок в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі.
Згідно з встановленим Положенням порядком громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають, перебувають, проживають, проваджують роботи і пропускаються у прикордонну смугу з дозволу відповідного органу Державної прикордонної служби, який безпосередньо виконує завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону у визначеній зоні відповідальності, за наявності документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі).(п.7 Положення).
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) ( п.8 Положення).
Окрім цього з метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов'язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України" та "Про дорожній рух" у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби (п.11 Положення).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 3 серпня 1998 р. № 1199 Болградський район включено до переліку контрольованих прикордонних районів.
Отже чинне законодавство не забороняє громадянам України перебувати у контрольованих прикордонних районах або прикордонних смугах, за умови дотримання встановленого законом порядку перебування. Недотримання такого порядку, може свідчити об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП, а саме порушення прикордонного режиму.
Протоколом про адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 , (який є мешканцем с. Петрівськ Болградського району Одеської області) було зупинено прикордонним нарядом «Контрольний пост» 20 грудня 2025 року о 14 год 35 хв. у групі з чотирма особами - громадян України на автодорозі, яка з'єднує два населених пункти с. Буджак та с. Євгенівка Болградського району Одеської області, на відстані 7000 м. від державного кордону. ОСОБА_1 був водієм автомобіля ВАЗ 2106 білого кольору, у якому всі ці особи і перебували. Рух осіб був спрямований у бік с. Українка (Республіка Молдова).
У протоколі міститься пояснення ОСОБА_1 , записані з його слів уповноваженою особою державної прикордонної служби, яка складала протокол, про те, що він мав намір перетнути державний кордон України з Молдовою і свою вину визнає.
До протоколу додані: копія паспорта ОСОБА_1 та рапорти інспектора прикордонного наряду та старшого зміни прикордонного наряду на ім'я начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б).
Надаючи правову оцінку доказам, доданим до матеріалів протоколу, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено у протоколі, ОСОБА_1 здійснив спробу перетину державного кордону на автомобілі у групі осіб. Разом з цим протокол не містить жодних відомостей щодо них, відсутні їх пояснення щодо події, копії паспортів або військово-облікових документів, документи на транспортний засіб, документи, що посвідчують особу водія,схеми на якій зафіксовані умовні позначки місця вчинення правопорушення, маршрут руху порушників до лінії державного кордону, фото чи відео фіксації факту вчинення правопорушення, чи інших будь-яких доказів.
Таким чином матеріали адміністративної справи не містять доказів, яких було б достатньо для визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, зазначеного у протоколі серії ПдРУ № 330167 від 20 грудня 2024 року.
Щодо правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, за вчинення якого пропонується притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, суд виходить із такого.
Диспозиція цієї норми передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Відповідно до порядку в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі встановленого Положенням особами Державної прикордонної служби зупинка наземного транспортного засобу здійснюється із застосуванням диска з червоним світлоповертачем або рукою, що вказує на цей транспортний засіб. Водій повинен зупинити транспортний засіб у місці, на яке йому буде вказано, з дотриманням правил зупинки, а також:подати для перевірки документи, що посвідчують особу водія і пасажирів, та реєстраційний документ на транспортний засіб; дати можливість оглянути транспортний засіб і перевірити номери його агрегатів.
У протоколі міститься пояснення ОСОБА_1 , записані з його слів уповноваженою особою державної прикордонної служби, яка складала протокол, про те, що він побачив прикордонників, які хотіли його зупинити, злякався та поїхав в іншому напрямку, а саме вдався до втечі.
Ні протокол про адміністративне правопорушення ПдРУ №330086, ні пояснення ОСОБА_1 не містять відомостей про те, у який спосіб і ким було подано сигнал ОСОБА_1 на зупинку транспортного засобу, відсутні відомості про реєстраційні документи на транспортний засіб, фото чи відео фіксації факту вчинення правопорушення, чи інших будь-яких доказів агресивної та зухвалої поведінки водія в бік прикордонників, які би могли свідчити про наявність в діях особи правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
Суд бере до уваги рапорти уповноважених осіб, які склали протоколи про адміністративні правопорушення, проте зауважує, що вони не є достатніми та переконливими доказами винності особи без інших доказів. А такі докази в матеріалах протоколів відсутні.
Згідно з частиною першою статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Конституційний принцип презумпції невинуватості є обов'язковою складовою справедливого судового розгляду справ, в яких особа обвинувачується у вчиненні кримінального або адміністративного правопорушення.
Стаття 62 Конституції України визначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У справах про адміністративні правопорушення обов'язок збирання доказів та доведення вини особи покладається на осіб, які мають право складати протоколи про адміністративне правопорушення ( ч.2 ст. 251 КУпАП).
Дослідивши наявні матеріали справи суд дійшов висновку, що належні та достатні докази того, що ОСОБА_3 здійснив адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 204-1, 185-10 КУпАП, відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Ураховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачений ст.ст. 204-1 ч.2, 185-10 ч. 1 КУпАП, тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, 283- 285 КУпАП, суд -
Справу про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.ст. 204-1 ч. 2, 185-10 ч.1 КУпАП закрити провадженням на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду.
Суддя І.М. Кирилюк