Рішення від 10.04.2025 по справі 580/7579/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2025 року справа № 580/7579/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій щодо невірного розрахунку індексації грошового забезпечення, встановлення розміру підвищення грошового забезпечення, встановлення розміру індексації-різниці грошового забезпечення, визнання протиправними дій щодо невиплати індексації-різниці грошового забезпечення, стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

01.08.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 з позовом до військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо невірного розрахунку розміру підвищення грошового забезпечення та суми індексації-різниці позивача в місяці підвищення посадових окладів, березень 2018 року;

- встановити, що розмір підвищення грошового забезпечення позивача у березні 2018 року склав 462,11 грн;

- встановити, що розмір індексації-різниці грошового забезпечення позивача у березні 2018 року з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 склав 4001,04 грн;

- визнати протиправними дії відповідача щодо не виплати позивачу індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 26.02.2020;

- стягнути з відповідача на користь позивача за період з 01.03.2018 по 26.02.2020 в сумі 95 611,06 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та був виключений зі списків особового складу частини з 26.02.2020. У період проходження військової служби нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не в повному обсязі. На виконання судового рішення суду в справі № 580/3995/20 в частині зобов'язання виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 26.02.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року відповідач виплатив позивачу 79 159,72 грн. Представник позивача звернувся із запитом до відповідача щодо виконання судового рішення в частині нарахувати та виплатити позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 26.02.2020 із урахуванням абз. 4, 6 п. 5 Порядку № 1078. Відповідач листом відмовив у перерахунку такої індексації-різниці. Представник вказала, що розмір підвищення доходу в березні 2018 року був меншим за суму індексації грошового забезпечення, яка склалася в тому місяці, тож в силу абз. 4, 5, 6 п. 5 Порядку № 1078 відповідач був зобов'язаний із 01.03.2018 виплачувати йому фіксовану індексацію грошового забезпечення в розмірі 4 001,04 грн щомісяця як різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу, однак цього обов'язку відповідач не виконав. За захистом прав та інтересів позивача представник звернулася до суду.

Відповідач, не погоджуючись із позовними вимогами, 17.10.2024 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що для військовослужбовців порівняння суми підвищення грошового доходу відбувається не у порівнянні із розміром грошового забезпечення, який склався у лютому 2018 порівняно з березнем 2018 року, а з урахуванням посадового окладу до та після його підвищення, а також всіх складових грошового забезпечення, які не мають разового характеру та були встановлені у березні 2018 року. Тобто, якщо у березні 2018 року не були встановлені надбавки за виконання особливо важливих завдань та щомісячна додаткова грошова винагорода, то для здійснення порівняння суми підвищення грошового доходу та суми індексації, для конкретного зіставлення даних ці виплати не враховуються. За результатами розрахунку розмір підвищення доходу 7 621,93 грн (11694,57 - 4072,64) в місяці підвищення (березень 2018) перевищив розмір індексації (4463,15 грн), що склалась в місяці підвищення доходу. Вважає, що доводи позивача є безпідставними та не обґрунтованими, тому наявні підстави для відмови в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 06.08.2024 суддя відмовив у відкритті провадження в адміністративній справі № 580/7579/24.

Постановою від 25.09.2024 Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 скасував та направив справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Справа надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду 03.10.2024.

Ухвалою від 03.10.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та відповідно до наказу військової частини НОМЕР_1 від 26.02.2020 № 41 виключений із списків особового складу, усіх видів забезпечення з 26.02.2020.

Постановою від 02.06.2021 у справі № 580/3995/20 Шостий апеляційний адміністративний суд зобов'язав військову частину НОМЕР_1 , зокрема, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 26.02.2020 із застосуванням березня 2018 року, як місяця з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та з урахуванням абзаців 4, 6, пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум індексації.

Представник позивача звернулась до відповідача із заявою від 26.06.2024 щодо виконання судового рішення в частині нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 26.02.2020 із урахуванням абзаців 4, 6, пункту 5 Порядку № 1078.

Відповідач листом від 01.07.2024 № 36/1063 відмовив у перерахунку індексації-різниці за період з 01.03.2018 по 26.02.2020 із урахуванням абзаців 4, 6, пункту 5 Порядку № 1078 та повідомив, що за результатами розрахунку розмір підвищення доходу 7 621,93 грн (11694,57-4072,64) в місяці підвищення (березень 2018) перевищив розмір індексації (4463,15 грн), що склалась в місяці підвищення доходу. Тому рішення суду по справі № 580/3995/20 виконано повністю.

Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 08.07.2024 № 299 про здійснення порівняння грошового забезпечення, нарахованого відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 в умовах березня 2018, та грошового забезпечення, нарахованого відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 ОСОБА_1 , розмір підвищення доходу склав 7 621,93 грн.

Вважаючи, що позивач має право на виплату індексації-різниці грошового забезпечення в сумі 95 611,06 грн, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Пункт 2 статті 9 цього Закону встановлює, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Абзац 2 пункту 3 статті 9 Закону №2011-XII передбачає, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення встановлений Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-Х11)

Згідно із ст. 2 зазначеного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію Закону №1282-XII.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій статті 4 Закону №1282-XII.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі Порядок № 1078 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п. 11 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

За змістом пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац перший).

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий).

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац третій).

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий).

У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абзац п'ятий).

До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий).

Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4.

Отже у місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів) значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, приріст індексу розраховується з наступного місяця, а нарахування та виплата індексації грошового забезпечення здійснюється при перевищенні порогу індексації 103%.

При цьому Порядок проведення індексації грошових доходів населення передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці».

Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).

Суд зазначає, що у справі, що розглядається, правовідносини щодо нарахування й виплати поточної індексації з 1 березня 2018 року не є спірними.

Щодо індексації-різниці, то якщо у місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Отже системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

З урахуванням того факту, що 1 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення та здійснити нарахування і виплату індексації-різниці у разі, коди сума індексації у березні 2018 році була більшою, ніж сума збільшення грошового доходу.

Судом встановлено, що відповідач не нараховував і не виплачував позивачу індексацію-різницю за період з 1 березня 2018 року до 26 лютого 2020 року, оскільки грошовий дохід позивача збільшився на суму, яка перевищує суму індексації грошового забезпечення за березень 2018 року. Водночас позивач наполягає на тому, що має право на отримання індексації-різниці, оскільки сума збільшення грошового доходу у березні 2018 року є меншою, ніж сума індексації.

З огляду на абзаци 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року є меншим за суму індексації, що склалася у березні 2018 року.

Буквальний спосіб тлумачення абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 свідчить про те, що для їхнього застосування врахуванню підлягає: розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року; сума індексації грошового забезпечення позивача, яка склалася в березні 2018 року; чи перевищує розмір підвищення доходу у березні 2018 року суму індексації за березень 2018 року.

Сума індексації грошового забезпечення в березні 2018 року визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абз. 5 п. 4 Порядку № 1078).

Якщо розмір підвищення грошового доходу в березні 2018 року є меншим за суму індексації, що склалася у березні 2018 року, то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.04.2023 по справі № 420/11424/21, від 09.05.2023 по справі № 400/12702/21.

Щодо визначення суми підвищення розміру доходу у березні 2018 року, то у додатку 4 до Порядку № 1078 наведено приклад порівняння суми підвищення грошового доходу у разі зростання посадового окладу та сумою індексації.

Зокрема, у зазначеному прикладі з метою коректного зіставлення даних, порівняння суми підвищення грошового доходу із сумою індексації здійснюється в умовах місяця, у якому відбулося підвищення посадового окладу. Тобто, у березні 2018 року порівняння суми підвищення грошового забезпечення мало здійснюватися не у порівнянні із розміром грошового забезпечення, який склався у лютому 2018 року, а з урахуванням посадового окладу до та після його підвищення, а також всіх складових грошового забезпечення, які не мають разового характеру та були встановлені на березень 2018 року.

Як встановив суд, відповідно до довідки відповідача від 10.05.2022 до грошового забезпечення позивача у лютому 2018 року були включені, зокрема, надбавка за виконання особливо важливих завдань (668,40 грн) та щомісячна додаткова грошова винагорода (4 230,09 грн). Втім, у березні 2018 року зазначені виплати не були встановлені. Враховуючи зазначене, для здійснення порівняння суми підвищення грошового доходу та суми індексації, для коректного зіставлення даних ці виплати (надбавка за виконання особливо важливих завдань та щомісячна додаткова грошова винагорода) не підлягають врахуванню.

При цьому, у березні 2018 року була встановлена надбавка за особливості проходження служби (705,90 грн), яка підлягає врахуванню до розрахунку.

Як вбачається з довідки військової частини НОМЕР_1 від 08.07.2024 № 299 про здійснення порівняння грошового забезпечення, нарахованого відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 в умовах березня 2018, та грошового забезпечення, нарахованого відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 ОСОБА_1 , розмір підвищення доходу склав 7 621,93 грн.

У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1 762,00 грн, величина приросту індексу споживчих цін 253,30 %. Відповідно до абзацу п'ятого пункту 4 Порядку № 1078 у березні 2018 року індексація грошового забезпечення склала 4 463,15 грн (1 762 x 253,3 : 100, де 1 762 грн - прожитковий мінімум для працездатних осіб, 253,3 % - величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації, розрахована за умови, що посадові оклади військовослужбовців востаннє підвищувались у січні 2008 року), що не є спірним у цій справі.

Таким чином, у зв'язку з тим, що розмір підвищення грошового доходу у березні 2018 року (7 621,93 грн) перевищив суму індексації, яка склалась у зазначеному місяці (4 463,15 грн), сума індексації у місяці підвищення не нараховується.

Щодо доводів позивача про розмір збільшення грошового доходу у березні 2018 року, то у позовній заяві представник позивача зазначила, що грошове забезпечення позивача складало за лютий 2018 року 11 130,39 грн, за березень 2018 року 11 592,50 грн. Розмір підвищення доходу склав 462,11 грн (11 592,50 грн - 11 130,39 грн). Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року складала 4 463,15 грн. Порівнюючи суму можливої індексації в березні 2018 року та розмір підвищення грошового забезпечення в березні 2018 року представник дійшла висновку, що розмір підвищення грошового доходу не перевищив суму можливої індексації. Тому сума індексації-різниці в березні 2018 року склала 4 001,04 грн (4 463,15 грн - 462,11 грн).

Проте вказані доводи є хибними, оскільки грунтуються на помилковому застосуванні пункту 5 Порядку №1078.

Окрім цього суд зазначає, що згідно наявної в матеріалах справи довідки відповідача від 10.05.2022 (а. с. 13), розмір доходу позивача за лютий 2018 року становить 11 130,39 грн та включає, зокрема, щомісячну додаткову грошову винагороду - 4 230,09 грн.

Суд акцентує увагу, що розрахунок підвищення доходу у березні 2018 року здійснюється в межах березня 2018 року з урахуванням посадового окладу, встановленого з 1 січня 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №1294, та посадового окладу, встановленого з 1 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України №704 і в обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (абз. 5 п. 5 Порядку № 1078).

Водночас щомісячна додаткова грошова винагорода у сумі 4 230,09 грн., яка була виплачена у лютому 2018 року, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» та відповідно до пункту 2 статті 9 Закону №2011-Х11 віднесена до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до Додатку 4 до Порядку № 1078 у зв'язку з підвищенням посадового окладу під час порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації повинні враховуватися всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру виплати.

Також Постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Отже при визначенні збільшення грошового доходу за березень 2018 року додаткова грошова винагорода не підлягає врахуванню.

Враховуючи наведене, суд вважає доводи позивача необґрунтованими.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.

Відповідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Алла РУДЕНКО