Рішення від 10.04.2025 по справі 580/1681/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2025 року справа № 580/1681/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Янківської В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

14 лютого 2025 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

1) визнати незаконним та скасувати рішення № 971230142755 від 22 січня 2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» без врахування складової заробітної плати -посадового окладу, визначеного у довідці Управління соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області від 14 січня 2025 року №01-10/62.

2) зобов'язати Головне управління ПФУ в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.01.2025 року про перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-УІІІ з урахуванням довідки про заробітну плату державного службовця від 14.01.2025 року №01-10/62 та прийняти вмотивоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачкою зазначено, що на її думку відповідач протиправно відмовив у призначенні, перерахунку та виплаті пенсії за віком державного службовця з урахуванням довідки про заробітну плату державного службовця від 14.01.2025 року №01-10/62.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у вказаній справі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що за принципом екстериторіальності, звернення позивача розглядалося Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

За результатами розгляду вищевказаної заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 22.01.2025 № 971230142755 про відмову у переведенні на інший вид пенсії.

Ухвалою суду від 17.03.2025 залучено до участі в адміністративній справі №580/1681/25 в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що за результатами розгляду наданих документів, а саме трудової книжки НОМЕР_1 від 27.09.1982 встановлено, що ОСОБА_1 з 02.08.2023 не займає посаду державної служби. До заяви про перерахунок ОСОБА_1 надала довідки про заробітну плату від 14.01.2025 № 01-10/63, № 01-10/62, № № 01-10/69, видані Управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області. Оскільки ОСОБА_1 не надала довідки про заробітну плату з врахуванням вимог пункту 42 Постанови № 622 (зі змінами, внесеними ПКМУ від 12.07.2024 № 823) за займаною відповідною (прирівняною) посадою державного службовця в Управлінні соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку з врахуванням довідок про заробітну плату від 14.01.2025 № 01-10/63, № 01-10/62, № № 01-10/69, виданих Управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області. Крім того представник відповідача зазначив, що підставі особистої заяви від 28.01.2025 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переведено ОСОБА_1 на пенсію державного службовця з 28.01.2025 з урахуванням довідок про заробітну плату від 27.01.2025 № 01-10/108 та № 01-10/109, виданих Управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає таке.

15.01.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу».

Заява опрацьовувалася за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

За результатами розгляду наданих документів, а саме трудової книжки НОМЕР_1 від 27.09.1982 встановлено, що ОСОБА_1 з 02.08.2023 не займає посаду державної служби. До заяви про перерахунок ОСОБА_1 надала довідки про заробітну плату від 14.01.2025 № 01-10/63, № 01-10/62, № № 01-10/69, видані Управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області.

Оскільки ОСОБА_1 не надала довідки про заробітну плату з врахуванням вимог пункту 42 Постанови № 622 (зі змінами, внесеними ПКМУ від 12.07.2024 № 823) за займаною відповідною (прирівняною) посадою державного службовця в Управлінні соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку з врахуванням довідок про заробітну плату від 14.01.2025 № 01-10/63, № 01-10/62, № № 01-10/69, виданих Управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області. Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 971230142755 від 22.01.2025 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 згідно із заявою № 145.

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірному рішенню, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон № 889. Законом № 889 визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723).

Відповідно до пунктів 10 і 12 Розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України або які станом на 01 травня 2016 року мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що 15.01.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу».

За результатами розгляду наданих документів, а саме трудової книжки НОМЕР_1 від 27.09.1982 встановлено, що ОСОБА_1 з 02.08.2023 не займає посаду державної служби. До заяви про перерахунок ОСОБА_1 надала довідки про заробітну плату від 14.01.2025 № 01-10/63, № 01-10/62, № № 01-10/69, видані Управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області.

Оскільки ОСОБА_1 не надала довідки про заробітну плату з врахуванням вимог пункту 42 Постанови № 622 (зі змінами, внесеними ПКМУ від 12.07.2024 № 823) за займаною відповідною (прирівняною) посадою державного службовця в Управлінні соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку з врахуванням довідок про заробітну плату від 14.01.2025 № 01-10/63, № 01-10/62, № № 01-10/69, виданих Управлінням соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 971230142755 від 22.01.2025 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 згідно із заявою № 145.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14.09.2016 №622 (зі змінами, внесеними ПКМУ від 12.07.2024 № 823) (далі - Постанова № 622) затверджено форми довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям.

Відповідно до пункту 42 Постанови № 622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Підсумовуючи викладене, судом не встановлено порушень діями відповідача прав позивача у сфері пенсійного забезпечення.

Крім того, суд звертає увагу, що на підставі особистої заяви від 28.01.2025 позивачу призначено пенсію державного службовця з 28.01.2025, що підтверджується рішенням №971230142755 від 07.02.2025.

Відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір» та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду в строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА