Справа № 560/19586/24
іменем України
10 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, обчисленого на підставі довідки ВАТ "Дунаєвецьке підприємство Сільгосптехніка" від 31.10.2006, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачені страхові внески за 2021-2023, без обмеження виплати максимальним розміром. В обґрунтування позову зазначає, що відповідач порушує його право на пенсійне забезпечення, здійснюючи неправильний розрахунок сум пенсії.
Відповідач відзив у справі не подав.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Порядок обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011. У пункті 1 Постанови № 1210 зазначено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатись виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Підпунктом 4 пункту 3 Постанови №1210 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Разом із тим, відповідно до п. 4 Порядку №1210 якщо робота проводилась вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 19.10.2006 отримує пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до довідки МСЕК серії ХМ№058962 від 19.10.2006 ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 19.10.2006 довічно.
У листопаді 2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, у якій просив провести з 01.01.2024 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до довідки ВАТ "Дунаєвецьке підприємство Сільгосптехніка" від 31.10.2006 про заробітну плату, яку він отримав за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.12.2024 №20248-18462/С-03/8-2200/24 позивача повідомлено про те, що розмір пенсії по інвалідності обчислюється із врахуванням заробітної плати, одержаної за період роботи з 02.05.1986 по 07.05.1986 в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи (з 19.10.2006 ступінь втрати професійної працездатності становить 70%). Заробітна плата за період роботи з 02.05.1986 по 07.05.1986 в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС врахована на підставі довідки від 31.10.2006 №199, виданої ВАТ Дунаєвецьке підприємство «Сільгосптехніка». Розрахунок індивідуального коефіцієнта заробітної плати з врахуванням умовного розрахунку заробітної плати: 0,00059 грн. - доплата за 1 вихідний день; 0,00236 грн. - основна заробітна плата (0,00236 : 6) x 25,4 = 0,00999 грн. + 0,00058 грн. = 0,01058 (заробіток для обчислення пенсії); 0,01058 грн.: 0,00179 грн. ( 179 крб. - показник середньої заробітної плати по народному господарству за 1986 рік) = 5,91061. Розрахунок пенсії станом на грудень 2024 наступний: 7994,47 грн. (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014 - 2016 роки 3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1.197 х 1,0796) + 5,91061 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 47252,19 грн. х 70% (ступінь втрати професійної працездатності становить у відсотках) = 33076,53 грн. (основний розмір пенсії) - 3542,33 грн. (обмеження в індексації з 01.03.2023, оскільки відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн.) - 938,76 грн. (обмеження в індексації з 01.03.2024, оскільки відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 №185 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн.) + 50,0 грн. (цільова допомога інвалідам війни 2 групи) + 944,40 грн. (підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361,00 грн.) = 29589,84 грн. Також у листі зазначено про те, що статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" з 01 січня 2024 встановлений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на рівні 2361 грн. Розмір пенсії позивача станом на жовтень 2024 становить 23610 грн.
Судом встановлено, що за роботу в зоні аварії на ЧАЕС за період з 02.05.1986 по 07.05.1986 позивачу була виплачена заробітна плата 274,92 крб., що підтверджується довідкою №199 від 31.10.2006, виданою ВАТ Дунаєвецьке підприємство "Сільгосптехніка".
У цьому випадку заробітна плата за весь фактично відпрацьований час 274,92 крб. ділиться на число відпрацьованих днів (6), а одержана сума множиться на 25,4. Отже, обрахована за правилами підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210 сума заробітної плати становить 1168,40, проте з розрахунку відповідача вбачається, що пенсійний орган неправильно розрахував індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, одержаної позивачем за роботу у зоні відчуження в 1986, що призвело до зменшення розміру пенсії.
За приписами ч. 1 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846) передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Що стосується обмеження пенсії максимальним розміром, суд виходить з такого.
П. п. 6 пункту 6 розділу II «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 3668-VI внесено зміни, зокрема, до статті 67 Закону №796-XII, частину 3 цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Конституційний Суд України 20.03.2024 за результатами розгляду справи №3-123/2023 (229/23) прийняв рішення № 2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами. Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України в мотивувальній частині рішення від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 зазначив: «… Приписами статті 67 Закону № 796-XII, як випливає з її назви, урегульовано порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, визначених Законом № 796-XII. Стаття 67 Закону № 796-XII у первинній редакції, що запроваджена була Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 19 грудня 1991 року № 2001-XII та була чинною на час призначення ОСОБА_2 пенсії, не містила приписів щодо обмеження максимального розміру пенсії, натомість містила вимогу щорічного підвищення конкретних розмірів усіх доплат, пенсій і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя й зростання мінімальної заробітної плати. Таку вимогу містить і частина перша статті 67 Закону № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 6 червня 1996 року № 230/96-ВР, що є чинною на час розгляду цієї справи, а саме: конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищує Кабінет Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
У пункті 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення Закону №3668-VI" визначено, що обмеження пенсії максимальним розміром, установленим Законом № 3668-VI, не поширюють на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом № 3668-VI (абзац перший); якщо внаслідок ухвалення Закону № 3668-VI розмір пенсії буде зменшено, пенсію виплачують у раніше встановленому розмірі (абзац четвертий). Водночас згідно з абзацом другим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI виплату пенсії пенсіонерам, яким її призначено до набрання чинності Законом № 3668-VI і в яких розмір пенсії перевищує установлений Законом № 3668-VI максимальний розмір пенсії, здійснюють без індексації, без застосування приписів частин другої, третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших перерахунків, визначених законодавством, допоки розмір пенсії відповідатиме максимальному розмірові пенсії, установленому Законом № 3668-VI, що свідчить про зупинення підвищення розміру пенсії для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На підставі викладеного Конституційний Суд України дійшов висновку, що запроваджене обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, призвело до порушення сутності конституційних гарантій щодо забезпечення соціального захисту цих осіб, що є порушенням зобов'язань держави, які випливають зі змісту статей 3, 16, 50 Конституції України в їх взаємозв'язку.
Наведене свідчить про те, що приписи статті 2 Закону № 3668-VI, першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII, що обмежують максимальний розмір пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не відповідають статтям 1, 3, 16, частині третій статті 22, частині першій статті 50 Конституції України…».
Отже, з 20.03.2024 (дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 2-р(II)/2024) стаття 67 Закону №796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, так само, як і припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, зі змінами, оскільки їх визнано неконституційними.
З огляду на це, відповідач не мав підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром, відтак з 01.01.2024 позивач має право на виплату пенсії по інвалідності без обмеження її десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Що стосується застосування показника середньої заробітної плати за 2021-2023, суд враховує таке.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV. У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, повинен враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
З наявних у справі доказів встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19.10.2006.
Водночас, суд не вбачає підстав для перерахунку пенсії відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, оскільки заява позивача від 20.11.2024 до пенсійного органу стосувалась того ж виду пенсії (пенсії по інвалідності), що була призначена йому в 2006 році. З огляду на це, той же вид пенсії не може бути призначений повторно на підставі положень Закону №1058-IV та, відповідно, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки, не може бути застосований при обчисленні/перерахунку такої виплати.
З урахуванням того, що відповідач не довів правомірність дій і доводи позивача не спростував, позовні вимоги необхідно задоволити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині неправильного застосування положень п. п. 4 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при обчисленні пенсії ОСОБА_1 , а також застосування обмеження пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2024 ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC, відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 (довідка ВАТ "Дунаєвецьке підприємство Сільгосптехніка" від 31.10.2006) а також здійснити виплату пенсії з 01.01.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум коштів.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 квітня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок