Справа №
560/18200/24
іменем України
10 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 на підставі довідок від 16.05.2023 №1 та №2, виданих Зеленокуриловецькою сільською радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
В обґрунтування позову зазначає, що при переведенні на інший вид пенсії відповідач протиправно не врахував розмір заробітної плати, вказаний у довідках від 16.05.2023 №1 та №2, виданих Зеленокуриловецькою сільською радою. Такі дії позивачка вважає неправомірними, просить зобов'язати відповідача провести правильний перерахунок пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзив по справі не подало.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі №560/12973/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнане протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22.05.2023 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" № 723-ХІІ. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період з 04.02.2009 по 15.02.2021 в органах місцевого самоврядування. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 16.05.2023 на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено
Додатковим рішенням у цій справі суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період з 09.01.2002 по 03.02.2009 на посаді спеціаліста II категорії апарату Зеленокуриловецької сільської ради до стажу державної служби.
На виконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувало до стажу державної служби періоди роботи позивачки з 04.02.2009 по 15.02.2021. Стаж державної служби за даними пенсійного органу склав 12 років 12 днів, що підтверджується листом-відповіддю від 12.02.2024 (а.с. 12). У вказаному листі також зазначається про те, що оскільки в резолютивній частині рішення суду не зазначено проводити розрахунок пенсії з врахуванням довідок про складові заробітної плати від 16.05.2023 №1, №2, виданих Зеленокуриловецькою сільською радою, перерахунок пенсії проведений без врахування заробітної плати, яка у них вказана. У зв'язку з цим, розмір пенсії буде становити 2093 грн. Також зазначено, що оскільки розмір пенсії, обчислений за нормами Закону України "Про державну службу" є меншим, ніж розмір пенсії, обчислений за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії на виконання рішення суду не проведений у зв'язку з недоцільністю.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У статті 37 Закону № 3723-XII зазначено також, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, ані Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII), ані Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII), ані Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), не передбачена можливість призначення пенсії державного службовця без заробітної плати, зазначеної у довідках, виданих уповноваженим органом. Натомість, діюче законодавство передбачає врахування заробітку на підставі довідок (пункт 5 Порядку № 622), виданих уповноваженим органом, звідки особа була звільнена на пенсію.
У рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/12973/23 зазначається, що "вирішуючи позовні вимоги щодо врахування під час призначення пенсії заробітної плати, зазначеної у довідках № 1 та №2 від 16.05.2023 про складові заробітної плати, суд враховує, що з урахуванням приписів статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України судовому захисту підлягає порушене право. Оскільки застосування зазначених довідок не було предметом розгляду відповідачем та підставою для відмови, то спір щодо використання довідок № 1 та №2 від 16.05.2023 для визначення розміру пенсії відсутній".
Разом з тим, у разі наявності, на думку відповідача, підстав для неврахування наданих позивачкою довідок про заробітну плату, відповідач повинен був чітко навести мотиви і обґрунтувати такі доводи, запропонувавши позивачці виправити відповідні недоліки або надати інші довідки. Натомість, у своєму листі відповідач не посилається на будь-які недоліки наданих йому довідок та не наводить інших мотивів їх неврахування, зазначаючи лише про те, що рішенням суду на нього не покладався відповідний обов'язок.
У той же час, якщо відповідач не враховує надані йому довідки про заробітну плату, він не має належних вихідних даних про суму заробітку, відсоток від якого становитиме пенсія. З огляду на це, призначення пенсії без урахування будь-якої інформації про заробітну плату (у нульовому значенні) позбавлене як законодавчого, так і логічного підґрунтя.
Відтак, відповідач повинен був надати належну оцінку наданим позивачкою довідкам про заробітну плату, роз'яснивши підстави їх неврахування та запропонувавши подати інші довідки, або ж врахувати ті суми заробітку, які вказані у них.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
У справі відсутні належні докази на підтвердження того, що згадані вище довідки не відповідають чинному законодавству або з інших законних і логічних підстав не можуть бути враховані для обчислення розміру пенсії позивачки.
Судом встановлено, що єдиною підставою неврахування відповідачем спірних довідок є відсутність вказівки на обов'язковість їх врахування у рішенні суду, про яке зазначалось вище.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідач не довів правомірності дій і доводи позивачки належними доказами не спростував, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії з 16.05.2023 без урахування змісту довідок про заробітну плату від 16.05.2023 №1 та №2, виданих Зеленокуриловецькою сільською радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 16.05.2023 з врахуванням заробітної плати, зазначеної у довідках про заробітну плату №1 та №2 від 16.05.2023, виданих Зеленокуриловецькою сільською радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 квітня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок