Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
10 квітня 2025 р. Справа № 520/26584/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД» до відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД», з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях про застосування адміністративно-господарського штрафу №068924 від 09 липня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувана постанова Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях про застосування адміністративно-господарського штрафу №068924 від 09 липня 2024 року є протиправною, необґрунтованою, безпідставною та такою, що підлягає скасуванню в судовому порядку. Позивач стверджує, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факту вчинення ТОВ «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД» правопорушення у сфері законодавства про автомобільний транспорт, а відтак застосування стягнень до нього адміністративно-господарського штрафу згідно з оскаржуваними постановами є протиправними та з цих підстав просить суд задовольнити позов.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі без виклику сторін в судове засідання та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копію ухвали про відкриття провадження було надіслано відповідачу до його Електронного кабінету в системі "Електронний суд" та ним отримано, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа.
Через систему "Електронний суд" представником відповідача надіслано відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, що на підставі Щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях та направлення на перевірку № НР 003129 від 17.05.2024, 24.05.2024 співробітниками Відділу проводилась рейдова перевірка: м. Харків, вул. Полтавський шлях, 140-А. Перевірено транспортний засіб марки RENAULT MASTER, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Автомобіль належить ТОВ «Транс Національ ЛТД» та використовується підприємством у господарській діяльності.
Позивачем здійснювалися пасажирські перевезення за маршрутом «Берлін - Харків». На момент проведення перевірки було встановлено відсутність списку пасажирів на шляхових листів груп пасажирів (угода INTERBUS). При цьому, водій транспортного засобу не надав жодних пояснень в акті перевірки щодо відсутності списку пасажирів на шляхових листів груп пасажирів (угода ІNTERBUS).
У зв'язку з виявленням вищезазначеного порушення, виконуючи функції покладені державою, державним інспектором було складено акт №АР 035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.05.2024. Водій зі змістом акту №АР 035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.05.2024 був ознайомлений, підписав його, копію отримав.
Представником позивача через систему "Електронний суд" надіслано відповідь на відзив, в якій викладено аналогічні пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.
Також, представником відповідача надіслано через систему "Електронний суд" заперечення на відповідь на відзив, в яких викладено пояснення, щодо наведених позивачем у відповіді на відзив аргументів та мотиви їх відхилення.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як свідчать матеріали справи, керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567), на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях та направлення на перевірку № НР 003129 від 17.05.2024, 24.05.2024 співробітниками відділу проводилась рейдова перевірка: м. Харків, вул. Полтавський шлях, 140-А.
Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013 (далі - Порядок № 422).
Відповідно до пункту 3, 4 Порядку №422, перевірено транспортний засіб марки RENAULT MASTER, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
В ході перевірки зазначеного транспортного засобу було встановлено, що він належить ТОВ «Транс Національ ЛТД» та використовується підприємством у господарській діяльності.
Позивачем здійснювалися пасажирські перевезення за маршрутом «Берлін - Харків». На момент проведення перевірки було встановлено відсутність списку пасажирів на шляхових листів груп пасажирів (угода INTERBUS).
У зв'язку з виявленням вищезазначеного порушення, державним інспектором відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті складено акт № АР 035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.05.2024 (а.с. 11).
Водій транспортного засобу ОСОБА_2 зі змістом акту № АР 035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.05.2024 був ознайомлений, підписав його, копію отримав, про що зазначено в акті (а.с. 11).
Відповідно до пункту 25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Повідомленням №52532/38/24-24 від 19.06.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД» викликано для розгляду справи про порушення Закону України "Про автомобільний транспорт" до Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях на 09.07.2024 з 9.00 до 11.00 (адреса: м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 6 під-д, 7 пов.). Повідомлено, що в разі неявки розгляд справи здійснюватиметься без його участі відповідно до пункту 27 Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006.
Вказане повідомлення про розгляд справи направлялось на поштову адресу позивача та отримано його представником 26.06.2024, що підтверджено роздруківкою з сайту Укрпошти з трекінговим номером 0600933307856.
На розгляді справи про автомобільне правопорушення був присутній представник Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД», надавав відповідні заперечення.
За результатами розгляду матеріалів справи про порушення Закону України "Про автомобільний транспорт", на підставі акту № АР 035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.05.2024 за порушення статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз.6 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», Державною службою України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №068924 від 09 липня 2024 року, якою застосовано адміністративно - господарський штраф 34 000,00 грн.
Вищевказану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу направлено на поштову адресу відповідача та ним особисто отримано 16.07.2024 року, що підтверджено даними АТ «Укрпошта» з трекінгом 0600940397232.
Не погоджуючись з діями начальника відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях, що полягають у винесенні постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №068924 від 09 липня 2024 року, та вважаючи протиправною таку постанову, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ.
Статтею 2 Закону №2344-ІІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про транспорт» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, організації безпеки руху тощо, є обов'язковими для власників транспорту.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
Пунктами 2, 4 Порядку №1567 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Пунктами 12 - 14 Порядку №1567 визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) складається та затверджується керівником або заступником керівника Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:
- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;
- додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);
- відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;
- оснащення таксі справним таксометром;
- відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;
- додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;
- наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;
- додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;
- виконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, винесених за результатами розгляду справ про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, які можливо перевірити під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі);
- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (пункт 20 Порядку №1567).
Відповідно до пунктів 21 - 27 Порядку №1567, у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У разі відмови водія від підписання акта рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.
Акти, зазначені у пунктах 20, 21 цього Порядку, реєструються в журналі обліку.
Справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).
У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
В позовній заяві представник позивача зазначив, що інспектор не пред'явив водію службове посвідчення та не ознайомив водія із направленням та щотижневим затвердженим графіком проведення рейдової перевірки.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами п. 4 Порядку №1567, рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Матеріали справи містять копії щотижневого графіку проведення рейдових перевірок у період з 20.05.2024 по 26.05.2024 на території Донецької, Луганської та Харківської областях, а також направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) від 17.05.2024 №НР 003129, виданого на підставі графіка проведення рейдових перевірок.
Із акту № АР035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.05.2024 (а.с. 11) вбачається, що при здійсненні рейдової перевірки транспортного засобу марки RENAULT MASTER, державний номерний знак НОМЕР_1 , у перевіряючих було наявне направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) від 17.05.2024 №НР 003129.
Акт підписано та отримано його примірник водієм транспортного засобу ОСОБА_2 .
При цьому, зауважень щодо непред'явлення посвідчення та неознайомлення із щотижневим графіком проведення рейдових перевірок та направленням на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) водій не заявляв під час проведення перевірки, акт перевірки таких зауважень з боку водія ОСОБА_2 не містить.
Доказів того, що при проведенні рейдової перевірки транспортного засобу водієм ОСОБА_2 була заявлена пред'явити йому щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі), матеріали справи не містять.
Твердження представника позивача стосовно того, що у направленні на проведення рейдової перевірки Укртрансбезпеки № НР 003129 від 17.05.2024 вказана загальна інформація про ділянки дороги адміністративних територій Донецької, Луганської, Харківської областей, на яких планувалося проведення перевірок транспортних засобів, без уточнення назви дороги, її відрізку, адреси відповідного автовокзалу, автостанції, автобусної зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, суд не приймає до уваги, з огляду на наступне.
Згідно із пунктами 13 та 14 Порядку №1567, рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
В щотижневому графіку проведення рейдових перевірок у період з 20.05.2024 по 26.05.2024 на території Донецької, Луганської та Харківської областях, затвердженому начальником відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті, визначено місце проведення рейдової перевірки - "на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України: Донецької, Луганської га Харківської областях".
Відповідно до п.14 Порядку №1567, рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Оскільки Порядок №1567 визначає здійснення рейдової перевірки на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху, графік проведення перевірки та направлення на проведення рейдової перевірки містить достатню інформацію щодо місця здійснення рейдової перевірки.
Зважаючи на що твердження представника позивача в цій частині є безпідставними та не обґрунтованими.
Щодо суті встановленого порушення, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.
До міжнародних перевезень пасажирів та небезпечних вантажів допускаються резиденти України, які мають досвід роботи на внутрішніх перевезеннях на договірних умовах не менше ніж три роки.
При виконанні міжнародних перевезень пасажирів резиденти України повинні мати:
дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях);
білетно-облікову документацію;
схему маршруту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 також визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, в тому числі, додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Таким чином, положеннями спеціального закону покладено на перевізника обов'язок з забезпечення, а водія пред'явлення для перевірки відповідних документів та додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт при здійсненні міжнародних перевезень пасажирів (зокрема, список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях)).
Порядок організації регулярних, нерегулярних і маятникових перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні затверджений наказом Міністерства транспорту України від 09.02.2004 №75 (наказ втратив чинність; діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №75).
Порядок розроблений відповідно до частини третьої статті 56 Закону України «Про автомобільний транспорт» (пункт 1.2 Порядку №75).
Пунктом 6.1 Порядку №75 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що нерегулярні та маятникові перевезення, які здійснюються з використанням українськими перевізниками та іноземними перевізниками шляхових листів груп пасажирів (зразок у додатку 9), звільняються від дозволів, якщо інше не передбачене міжнародними угодами.
Згідно п. 6.3 Порядку №75 журнал реєстрації шляхових листів груп пасажирів (зразок у додатку 9) має містити відривні шляхові листи груп пасажирів (по два примірники кожен) у кількості 25 одиниць.
Відповідно до п. 6.4 Порядку №75, журнал реєстрації шляхових листів груп пасажирів та його складові шляхові листи груп пасажирів повинні мати номер. Шляхові листи груп пасажирів також повинні бути пронумеровані послідовно від 1 до 25.
Пунктами 6.6 та 6.7 Порядку №75, шляховий лист групи пасажирів має складатись перевізником перед початком рейсу у двох примірниках для кожної поїздки. Перший примірник шляхового листа групи пасажирів повинен зберігатись в автобусі протягом поїздки, для якої він складений, а другий - у книзі реєстрації шляхових листів груп пасажирів у перевізника.
Відповідно до п. 6.8 Порядку №75, при підготовці шляхового листа групи пасажирів перевізник може використовувати попередньо складений список пасажирів, який додається до шляхового листа групи пасажирів. У цьому разі на попередньо складеному списку пасажирів наводиться прізвище водія, назва перевізника та підпис перевізника, який скріплюється печаткою.
Законом "Про приєднання України до Угоди про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами (Угода INTERBUS)" №5444-VІ від 16.10.2012 Україна приєдналася до Угоди про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами (Угода INTERBUS), вчиненої 30 червня 2001 року у м. Брюсселі.
Відповідно до ст. 13 Угоди INTERBUS, шляховий лист пасажирів повинен заповнюватися транспортним оператором у двох примірниках для кожної поїздки перед початком поїздки. Для цілей збереження прізвищ пасажирів транспортний оператор може використовувати попередньо складений перелік на окремому аркуші, який додається до шляхового листа пасажирів. Печатка транспортного оператора або, у разі необхідності, підпис транспортного оператора чи підпис водія автобусу повинні розташовуватись як на переліку, так і на шляховому листі пасажирів.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що список пасажирів може оформлятись або у вигляді шляхового листа пасажирів або як окремий документ у вигляд списку, що має необхідні реквізити - прізвище водія, назва перевізника, його підпис та печатка.
Під час проведення рейдової перевірки 24.05.2024 року в місті Харкова по вул. Полтавський шлях, 140-А, посадовими особами відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті перевірено транспортний засіб марки RENAULT MASTER, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який належить ТОВ «Транс Національ ЛТД» та використовується підприємством у господарській діяльності.
Позивачем здійснювалися пасажирські перевезення за маршрутом «Берлін - Харків». На момент проведення перевірки було встановлено відсутність списку пасажирів на шляхових листах груп пасажирів (угода INTERBUS).
Відповідно до частини 1 статті 99 КАС України, електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
З відеозапису рейдової перевірки від 24.05.2024 (електронний додаток до позову - файл 2-2-7f307110-7743-11ef-a454-f1b09ac0b097) вбачається, що при проведенні рейдової перевірки транспортного засобу марки RENAULT MASTER, державний номерний знак НОМЕР_1 , на питання перевіряючого: "чи є у вас список пасажирів?" водій ОСОБА_1 не надав відповіді, як і не надав списку пасажирів та / або шляхових листів пасажирів.
Отже, жодних доказів належного оформлення водіями автобусу списку пасажирів на момент перевірки надано не було, що підтверджується відеодоказами.
Суд не приймає до уваги наданий разом з позовом список пасажирів на нерегулярні перевезення від 22.05.2024 за підписом керівника підприємства ТОВ «Транс Національ ЛТД» (а.с. 24), оскільки перевіряючим Укртрансбезпеки такий список не надано водіями транспортного засобу, якими здійснювалося перевезення, ні під час проведення рейдової перевірки 24.05.2024, ні під час розгляду справи про автомобільне правопорушення, під час якої був присутній представник ТОВ «Транс Національ ЛТД».
При цьому, представник позивача не надав жодного доказу того, що наданий до суду список пасажирів зберігався в транспортному засобі протягом поїздки, для якої він складений, та був наявний у водіїв, як і не пояснив, чому такий список пасажирів не було надано водіями під час перевірки.
Позивачем також не доведено наявності шляхового листа на момент здійснення перевірки транспортного засобу.
Крім того, суд звертає увагу, що в позові представник позивача стверджував, що акт №АР035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт отримано водієм транспортного засобу ОСОБА_2 , який не є не є працівником ТОВ «Транс Національ ЛТД», відповідно, не мав права отримувати документи за результатами рейдової перевірки.
Суд не погоджується з такими твердженнями представника позивача, оскільки з відеозапису рейдової перевірки від 24.05.2024 (електронний додаток до позову - файл 2-2-1e3abf30-7745-11ef-a454-f1b09ac0b097) вбачається, що при заповненні акту перевірки на питання перевіряючого: "Ваше прізвище ім'я по батькові, ви другий водій транспортного засобу" водій транспортного засобу відповів: " ОСОБА_2 , так". При наданні таких відповідей водій вийшов із-за керма транспортного засобу, який перевірявся.
Відповідно, уповноваженими особами Укртрансбезпеки правомірно надано ОСОБА_2 , який від імені Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД» керував транспортним засобом RENAULT (MASTER), примірник акту №АР035738 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, в якому останнім проставлено свій підпис.
Абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вище встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що відповідачем доведено правомірність прийняття спірної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №068924 від 09 липня 2024 року, якою застосовано адміністративно - господарський штраф у розмірі 34 000,00 грн., при цьому позивачем не спростовано факту вчинення ним порушень законодавства про автомобільний транспорт, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД».
Розподіл судових витрат щодо сплаченого судового збору відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС НАЦІОНАЛЬ ЛТД» (просп. Тракторобудівників, буд. 138, кв. 27, м. Харків, 61121, ЄДРПОУ 45111035) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державної служби України з безпеки на транспорті (майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.