Справа№938/406/25
Провадження № 3/938/316/25
10 квітня 2025 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Джус Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов з Верховинського районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, на утриманні одна малолітня дитина, зареєстроване та фактичне місце проживання, за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
без участі особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності
що ОСОБА_1 , 05.03.2025 приблизно о 10год 45хв., будучи батьком однієї малолітньої дитини, за місцем проживання в АДРЕСА_1 ухилився від виконання, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків, щодо виховання своєї малолітньої дитини, а саме: в будинку антисанітарні умови та безлад.
Таким чином ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.184 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , в судове засідання, не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання (Вх.№2112/25) про розгляд справи без його участі. Свою провину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав, у вчиненому щиро розкаявся. Зазначив, що на даний час ним створено належні умови для проживання дитини.
Відповідно до положень ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до статті 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП, не є обов'язковою.
З врахуванням наведеного, оскільки особа, яка притягається до адміністративної відповідальності подала клопотання про розгляд справи без її участі в якому також надала пояснення по суті вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає за можливе розглянути справу у її відсутності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст.252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозаписучих засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі ст.252 КУпАП, оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст.184 КУпАП ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей тягне за собою тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обов'язки щодо забезпечення батьками необхідних умов життя навчання та виховання неповнолітніх дітей закріплені в ст.150 Сімейного Кодексу України, а саме відповідно до цього закону батьки зобов'язані 1) виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, 2) піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток , 3) забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя , 4) поважати дитину.
У свою чергу в ч.4 ст.155 Сімейного Кодексу України закріплено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, крім визнання, підтверджується доказами, наявними у справі про адміністративне правопорушення, а саме :
- даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №254106 від 05.03.2025, згідно з яким, ОСОБА_1 , 05.03.2025 приблизно о 10год 45хв., будучи батьком однієї малолітньої дитини, за місцем проживання в АДРЕСА_1 ухилився від виконання, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків, щодо виховання своєї малолітньої дитини, а саме: в будинку антисанітарні умови та безлад, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.184 КУпАП;
- копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно якого батьком дитини є ОСОБА_1
- актом від 05.03.2025 обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 в житловому будинку, що розташований в АДРЕСА_1 , згідно якого членами комісії виявлено та зафіксовано, що умови проживання сім'ї незадовільні, в будинку брудно, антисанітарія. Для виховання дитини не створені умови. Батько потребує підтримки для повного забезпечення потреб сім'ї;
- висновком оцінки потреб сім'ї в.о директора Верховинського СЦСС Л.Потяк від 05.03.2025, з якого вбачається, що в будинку за місцем проживання сім'ї ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 встановлено антисанітарні умови проживання, а саме не прибрано, не помито у житлових кімнатах. Батько забезпечує сім'ю заробляючи наймом та потребує підтримки. Мати не проживає з сім'єю;
- копіями фотознімків, долучених до матеріалів справи, на яких зображені приміщення будинку та кімнати, в яких проживав ОСОБА_1 з сім'єю, на момент складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наявність зазначених доказів, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена, та його дії за ч.1 ст.184 КУпАП кваліфіковано правильно.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно вимог ч.2 ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд відповідно до ст.33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, його майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді попередження, в межах санкції ч.1 ст.184 КУпАП, так як застосування до нього цього стягнення буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як ним самим, так і іншими особами.
На підставі ст.40-1 КУпАП стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605,60 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч.1 ст.184, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Роман ДЖУС