. 10 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14218/24
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Чеснокова А.О. розглянувши заяву позивача про зміну способу та порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 440/14218/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року адміністративний позов у справі № 440/12863/23 задоволено частково.
11 березня 2024 року до суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 440/14218/24, у якій, з урахуванням уточнень, просить змінити спосіб виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 року по справі № 440/14218/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України у Полтавській області (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000) нарахованої суми доплати у розмірі 167 138,66 грн. (сто шістдесят сім тисяч сто тридцять вісім гривень 66 коп.) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 ).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року питання про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі № 440/14218/24 призначено до розгляду у судовому засіданні.
04 квітня 2025 до суду надійшли заперечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 440/14218/24, в яких останній просив відмовити в повному обсязі.
04 квітня 2025 до суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про проведення судового засідання без участі представника.
07 квітня 2025 до суду надійшло клопотання позивача про проведення судового засідання без участі представника.
У судове засідання сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце судового засідання, не з'явились.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 378 КАС України).
За правилами частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищевикладене, 07 квітня 2025 року суд перейшов до розгляду заяви в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №440/14218/24, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частиною другою статті 6 Закону України "Про виконавче провадження", рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до частини третьої статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Приписами статті 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", встановлено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" від 21.11.2024 №4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, були внесені суттєві зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Так, відповідно до змісту частин 1-3 статті 378 КАС України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з 19.12.2024 стаття 378 КАС України доповнена самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни "зобов'язання здійснити перерахунок та провести виплати за перерахованою пенсією" на "стягнення коштів із державного органу боржника".
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення - 25.07.2024 максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.07.2024 без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням фактично проведених виплат. Ухвалено стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зі зверненням від 29 січня 2025 року щодо виконання рішення суду.
У відповіді ГУ ПФУ у Полтавській області від 30 січня 2025 № 1874-1872/А-02/8- 1600/25, зазначено , що ОСОБА_1 було нараховано доплату за період з 25.07.24 по 31.01.2025 у розмірі 167 138,66 грн., яка облікована в органах Пенсійного Фонду України. Виплата коштів на виконання судового рішення здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень.
Таким чином, ГУ ПФУ у Полтавській області здійснено розрахунок та нарахування сум, які підлягають виплаті ОСОБА_1 на виконання судового рішення, однак, рішення суду в частині виплати вказаної суми не виконано.
Вказана сума частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої пенсії обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року, яке набрало законної сили, на даний час відповідачем не виконано в частині виплати на користь ОСОБА_1 , нарахованої суми недоплати пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 у справі №440/14218/24 грошової суми у розмірі 167138,66 грн та позивачу не виплачено вказану суму .
Тобто, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року у справі №440/14218/24 набрало законної сили 25 січня 2025 року та не виконується відповідачем.
Таким чином, враховуючи вимоги частини третьої статті 378 КАС України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024), наявні підстави для заміни способу і порядку виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року у справі №440/14218/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року у справі №440/14218/24 грошової суми у розмірі 167138,66 грн.
Враховуючи вищевикладене, наявні підстави для задоволення заяви позивача про зміну способу виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року у справі №440/14218/24.
Керуючись статтями 9, 77, 241, 243, 248, 256, 372, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення - задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року у справі №440/14218/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) нарахованої суми доплати у розмірі 167 138 (сто шістдесят сім тисяч сто тридцять вісім) гривень 66 (шістдесят шість) копійок.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова