09 квітня 2025 року Справа № 280/10062/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
30 жовтня 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі за текстом - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі за текстом - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
Відносно відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
Визнати дії/бездіяльність відповідача 1 протиправними та зобов'язати відповідача 1 вчинити наступні дії:
- здійснити перевірку в СПОВ Д.Р.РЗО за вимогами Постанови правління ПФУ, скласти зобумовлений цією Постановою № 25-2 від 03.12.2023 акт перевірки, копію якого направити в мою адресу;
- на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду внести в Д.Р.РЗО мою персоніфіковану карту терміни заробленого/виплаченого страховими внесками страхового стажу в повному обсязі: з 01.04.2004 по 31.12.2004; з 01.01.2010 та з 01.04.2005 по 01.04.2007; підстави - вимоги ст., ст. 1, 21, ч. 3, п. 2/страховий стаж;
- видати відповідний наказ про внесення змін до ДР.РЗО мою персональну облікову карту в СПОВ в якій зазначити недостающий обсяг страхового стажу перерахований у позові та вимозі.
Відносно відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області:
На підставі ст. 42 КАС України, за твердженням ГУ ПФУ Дніпровської області, що внесення змін про застраховану особу в Р.З.О. відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами ПФУ на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження / надання особою / рішення суджу, визнати ГУ ПФУ в Запорізькій області учасником справи - третьої особою.
На підставі ст., ст. 46, 48, 55, 68 Конституції України перерахувати/нарахувати наново, призначену мені пенсію, з 17.07.2023 за внов прокрившимися обставинами - збільшенням страхового стажу який небуло протизаконно внесено в мою облікову картку Д.Р. РЗО і зобов'язати відповідним рішенням адміністратиного суду здійснити зазначений перерахунок.
Також просить звільнити від сплати судового збору та розглядати справу за правилами загального судового провадження.
Позов обгрунтовано тим, що позивачу не правомірно не зараховано страховий стаж для призначення пенсії.
12 листопада 2024 року ухвалою суду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху.
18 листопада 2024 року від позивача до суду надійшла квитанція про сплату судового збору.
25 листопада 2024 року ухвалою суду - у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи № 280/10062/24 в порядку загального позовного провадження - відмовлено.
Відкрито провадження в адміністративній справі № 280/10062/24 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
03 грудня 2024 року через систему Електронний суд від представника відповідача 2 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник просить суд - у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Відзив обгрунтовано тим, що в Реєстрі застрахованих осіб на ім'я ОСОБА_1 відсутні дані про страховий стаж та інформації про суми фактичних відрахувань згідно особового рахунку позивача за період з 01.04.2004 по 31.12.2004; з 01.04.2005 по 01.04.2007; з 01.01.2010.
Відповідно до Форми РС-право розрахунку стажу (надається) позивача зараховано періоди роботи за 2004 рік відповідно до фактичних відрахувань згідно особового рахунку позивача:
01.04.2004-09.04.2004, 01.05.2004-09.05.2004, НОМЕР_1 , 01.07.2004 09.07.2004, 01.08.2004-09.08.2004, 01.09.2004-08.09.2004, 01.10.2004-18.10.2004, 01.11.2004-08.11.2004, 01.12.2004-08.12.2004, з 01.04.2005 по 01.04.2007 - страхові внески позивач не сплачував.
З 01.01.2010 по 31.12.2010 - період зарахований повністю. За 2010 рік вимоги позивача передчасні.
Разом з тим, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб - підприємців, ОСОБА_1 знятий з обліку. Отже, оскільки позивачем не було надано до відповідача передбачену законодавством звітність, то підстави для внесення змін до відомостей Реєстру застрахованих осіб відсутні.
Відповідач 2 своїм правом на подання відзиву не скористався.
05 лютого 2025 року ухвалою суду - заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів - судом задоволено. Забезпечено докази, шляхом витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звітність фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2004 по 01.01.2011.
На виконання ухвали суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано копії звітів що подані ФОП ОСОБА_1 до системи персоніфікованого обліку відомостей з 2004 р. по 2010 роки та відомості з електронної картки ФОП ОСОБА_1 .
Крім того, у листі ГУ ПФУ у Дніпропетровській області зазначено наступне, - "у зв'язку з тим, що документи про сплату внесків в паперовому вигляді не збереглися, надаємо реєстр платежів, які відповідно до електронної база даних Пенсійного фонду України надійшли в рахунок сплати внесків від ФОП ОСОБА_1 у період з 01.01.2004 по 01.01.2011. Також надаємо відомості з електронних карток ФОП ОСОБА_1 , а саме: - Форми річного звіту додатку 25 за 2004, 2006, 2007 роки, - Картки річних звітів ФО платників єдиного податку за 2005, 2009, 2010 роки. - Картки повідомлень по ФО за 2006, 2007, 2008 роки. - Картку доплат до мінімального страхового внеску за 2007, 2008 роки".
05 лютого 2025 року ухвалою суду - заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів - судом задоволено.
Забезпечено докази, шляхом витребування з Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрофих трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ - 14, 01601) відомості з Державного реєстру застрахованих осіб облікової картки ОСОБА_1 на паперових носіях про плату страхових внесків в період зайняття ОСОБА_2 підриємницькою діяльністю з 01.01.2004 по 01.01.2011.
17 березня 2025 року Департамент з питань цифрового розвитку, цифрофих трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України на виконання ухвали суду повідомило, наступне: - до бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості стосовно особи ОСОБА_1 , зазначеної в ухвалі суду, надходили за період з 01.01.2004 по 01.01.2011 від нього, як страхувальника, та наведені в додатку.
З 01.01.2016 набрав чинності Закон України від 24.12.2015 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", яким внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині скасування сплати єдиного внеску застрахованою особою.
Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до Закону. Реєстр застрахованих осіб забезпечує:
- облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та іх ідентифікацію;
- накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітню плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового страхування;
- нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Крім того, до листа дадано витяг з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості стосовно особи ОСОБА_1 , за період з 01.01.2004 по 01.01.2011.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
В зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дії відповідачів та зобов'язати здійснити перевірку в СПОВ Д.Р.РЗО за вимогами Постанови правління ПФУ, скласти зобумовлений цією Постановою № 25-2 від 03.12.2023 акт перевірки, копію якого направити позивачу; на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду внести в Д.Р.РЗО персоніфіковану карту позивача терміни заробленого/виплаченого страховими внесками страхового стажу в повному обсязі: з 01.04.2004 по 31.12.2004; з 01.01.2010 та з 01.04.2005 по 01.04.2007; підстави - вимоги ст., ст. 1, 21, ч. 3, п. 2/страховий стаж; видати відповідний наказ про внесення змін до ДР.РЗО персональної облікової карти позивача в СПОВ в якій зазначити недостатній обсяг страхового стажу перерахований у позові та вимозі.
Стосовно принципу екстериторіальності.
Згідно з пп. 1 п. 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі Положення № 28-2) управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон № 1058) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Інструкцією користувача реалізації механізму розподілу та опрацювань звернень за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів від 21.12.2020 внесено зміни в програмне забезпечення підсистеми призначення та виплати пенсії на базі електронної пенсійної справи в частині централізації призначення пенсії. Пенсійним фондом України впроваджено новий механізм розподілу та опрацювання звернень щодо призначення/перерахунку пенсій за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (далі - Постанова № 25-1), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961, передбачено опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсії бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця подачі заяви та місця проживання пенсіонера.
Відповідно п. 4.2 розділу IV Постанови № 25-1 після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів , електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Територіальним органом Фонду, який мав опрацювати звернення позивача про про виправлення і внесення відомостей до системи персоніфікованого обліку відомостей_відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, за результатами розгляду звернення позивача, листом від 03.10.2024 № 54155-40465/К-01/8-0400/24 надана відповідь ОСОБА_1 .
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заяву позивача про виправлення і внесення відомостей до системи персоніфікованого обліку відомостей не розглядали та рішення щодо неї не приймали, отже не вчиняли протиправних дій щодо позивача, а тому не має відповідати в частині позовних вимог про зобов'язання здійснити перевірку в СПОВ Д.Р.РЗО за вимогами Постанови правління ПФУ, скласти зобумовлений цією Постановою № 25-2 від 03.12.2023 акт перевірки; на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду внести в Д.Р.РЗО персоніфіковану карту позивача терміни заробленого/виплаченого страховими внесками страхового стажу в повному обсязі: з 01.04.2004 по 31.12.2004; з 01.01.2010 та з 01.04.2005 по 01.04.2007; підстави - вимоги ст., ст. 1, 21, ч. 3, п. 2/страховий стаж; видати відповідний наказ про внесення змін до ДР.РЗО персональної облікової карти позивача в СПОВ в якій зазначити недостатній обсяг страхового стажу перерахований у позові та вимозі.
Нормативно-правове обгрунтування.
Відповідно до статті 1 Закону 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;
Відповідно до статті 24 Закону 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку до 01.01.2004 - на підставі документів та в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».
Пунктом 4 вказаного Порядку №637 встановлено, що періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності), а періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).
Відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу.
Згідно із статтею 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Страхові внески є складовою умовою
існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Функції, права та обов'язки Пенсійного фонду України та його територіальних органів з питань збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування чітко визначені статтями 12-1, 13-1, 14-1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до ст. 1 Закону № 2464 державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (надалі - Державний реєстр) - організаційнотехнічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.
Згідно з Законом № 2464 Пенсійний фонд України формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру за відомостями відповідно до яких обчислюється страховий стаж, призначаються пенсійні та страхові виплати. Згідно з п. 2 ч. IV Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2018 № 476/31928, в реєстрі містяться персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків за застрахованих осіб, що подається страхувальниками.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначено Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України № 10-1 від 18.06.2014 (далі - Положення № 10-1).
Відповідно до п. 3 ч. 4 Постанови № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України. Відповідач формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру за відомостями відповідно до яких обчислюється страховий стаж та страхові виплати виключно на підставі звітності, яка подається страхувальником відповідно до вимог чинного законодавства.
Системний аналіз наведених вище норм свідчить про те, що обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного соціального внеску, ведення обліку виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком покладено на платника єдиного внеску - підприємство-страхувальника, а контролюючі функціі на органи Пенсійного фонду України.
Законодавством не передбачено можливість внесення даних до РЗО відповідачем самостійно. Абзацами 2 п. 4 розділу IV Положення № 10-1 передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Згідно з п. 2 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Абзацами другим, третім п. 4 розділу IV № 8-1 Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
З наведеного слідує, що у випадку не сплати страхових внесків, період роботи не зараховується до страхового стажу. Отже, з 01.01.2004 період трудової діяльності зараховується до страхового стажу, а доход враховується для обчислення пенсії виключно за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку сплати страхових внесків та/або єдиного внеску до Пенсійного Фонду України.
В Реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж та інформації про суми фактичних відрахувань згідно особового рахунку ОСОБА_1 за період з 01.04.2004 по 31.12.2004; з 01.04.2005 по 01.04.2007; з 01.01.2010.
Відповідно до Форми РС - право розрахунку стажу (надається) позивача зараховано періоди роботи за 2004 рік відповідно до фактичних відрахувань згідно особового рахунку позивача:
01.04.2004-09.04.2004, НОМЕР_2 , НОМЕР_1 , 01.07.2004 09.07.2004, 01.08.2004-09.08.2004, 01.09.2004-08.09.2004, 01.10.2004-18.10.2004, 01.11.2004-08.11.2004, 01.12.2004-08.12.2004.
з 01.04.2005 по 01.04.2007 - страхові внески ОСОБА_1 не сплачував.
з 01.01.2010 по 31.12.2010 - період зарахований повністю. За 2010 рік вимоги позивача передчасні.
Разом з тим, як встановлено судом, - згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб -підприємців, ОСОБА_1 знятий з обліку. Отже, оскільки позивачем не було надано до відповідача передбачену законодавством звітність, то підстави для внесення змін до відомостей Реєстру застрахованих осіб відсутні.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 04.04.2019 у справі № 204/362/17, єдиним органом, до повноважень якого належить вирішення питання щодо наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії, є територіальний орган Пенсійного фонду, до якого особа звернулася із відповідною заявою.
Згідно статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до частини 1 статті 58 Закону № 1058 Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Встановлення підстав для призначення або відмови у призначенні пенсії відноситься до повноважень Пенсійного фонду України і жоден інший орган не може підміняти собою виконання таким органом покладених на нього функцій.
Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення (перерахунку) пенсії, це дискреційні повноваження вказаного органу. Уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше.
Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надавалась оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення (перерахунок) пенсії. Зазначена правова позиція підтверджується постановою Верховного Суду від 24.09.2020 по справі № 361/1348/17.
Обчислення пенсії є повноваженнями органів Пенсійного фонду, які реалізовуються виключно в процесі прийняття рішення про призначення пенсії, та з урахуванням того, що звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах, позовні вимоги не ґрунтуються на вимогах норм чинного законодавства України, і, як наслідок, - не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, підстав для внесення змін до відомостей Реєстру застрахованих осіб відсутні
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з відмовою у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не відбувається.
Керуючись статтями 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 09 квітня 2025 року.
Суддя Р.В. Сацький