Справа № 463/3298/25
Провадження № 2-о/463/137/25
09 квітня 2025 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді - Жовніра Г.Б.,
з участю секретаря судового засідання - Назара Р.М.
у відкритому судовому засіданні в м. Львові розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, -
представник заявника звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (уродженця с.Тарасівка Цюрупінського району Херсонської області), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Солонці області Херсонського району Херсонської області.
Ухвалою суду від 09 квітня 2025 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження, призначено справу до розгляду.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що заявник є братом ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 , виданим 02.10.1990, серії НОМЕР_2 , виданим 22.09.1993. ОСОБА_2 постійно проживав на тимчасово окупованій території України, а саме у с. праві Солонці Хресонського (Цюрупінського) району Херсонської області. Як вбачається із свідоцтва про смерть НОМЕР_3 , виданого Сімферопольським районним відділом запису актів громадянського стану №2 Департаменту запису актів громадянського стану міністерва юстиції так званої Республіки Крим від 09.12.2024, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 с. Солонці області Херсонського району Херсонської області.
Оскільки смерть брата заявника сталася на тимчасово окупованій території, де органи, які мають повноваження видавати свідоцтва про смерть, на даний час не здійснюють свою діяльність, то заявник дійсно позбавлений можливості отримати відповідний документ у позасудовому порядку.
Встановлення факту смерті брата заявнику необхідно для того, щоб належним чином оформити свідоцтво про смерть. Враховуючи наведене просить заяву задоволити.
В судове засідання заявник та його представник не з'явилися, представник заявника просить проводити розгляд справи за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як вбачається із долучених до позову документів, ОСОБА_1 є братом ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 , виданим 02.10.1990, серії НОМЕР_2 , виданим 22.09.1993.
Згідно довідки про смерть № С-10044 від 09.12.2023, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народилася у с.Тарасівка Цюрупінського району Херсонської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Солонці області Херсонського району Херсонської області.
Причина смерті: мінно-вибухова травма. Військові операції, що викликали пошкодження іншими видами вибухів або осколками.
Відповідно до свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_3 , виданого Сімферопольським районним відділом запису актів громадянського стану №2 Департаменту запису актів громадянського стану міністерва юстиції так званої Республіки Крим від 09.12.2024, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 с. Солонці області Херсонського району Херсонської області.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 28.02.2025 №376 територія Херсонського району Херсонської області, зокрема село Солонці починаючи з 24.02.2022 року є тимчасово окупованою російською федерацією територією України і станом на день подання заяви продовжує такою залишатися
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв'язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров'я України, отримати які заявник можливості не має, так його брат помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим на даний час заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть брата на території України.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території України - с. Солонці області Херсонського району Херсонської області ІНФОРМАЦІЯ_2 , є встановленим, тому заява підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.4, 5 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст.12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
заяву - задоволити.
Встановити юридичний факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (уродженця с.Тарасівка Цюрупінського району Херсонської області), який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Солонці області Херсонського району Херсонської області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано - 09.04.2025 року.
Повне найменування (ім'я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження)
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
Заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів), місцезнаходження: 79017, м. Львів, вул. Зелена, 77, ЄДРПОУ 33286481.
Суддя Г.Б. Жовнір