07.04.2025 Справа № 756/2995/25
Унікальний № 756/2995/25
Провадження № 3/756/1565/25
07 квітня 2025 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Родіонов С.О. розглянувши матеріали справи, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126 КУпАП,-
Згідно протоколу про скоєння адміністративного правопорушення, 02.02.2025 о 21:20 годині ОСОБА_1 в м. Києві повул.Лугова,9, керував транспортним засобом, не маючи права керування транспортним засобом, повторно протягом.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що він рухався на електроскутері з електродвигуном потужністю не більше 3 кВт, який не потрапляє в категорію механічних транспортних засобів, а тому водії таких електроскутерів не повинні мати документи на право керування ними.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього документи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Пунктом 2.1 а Правил дорожнього руху України визначено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху України Механічний транспортний засіб це транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.
Разом з цим, у протоколі про скоєння адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не вказано що потужність скутера, яким він керував була більше 3 кВт., будь які докази на підтвердження того, що він відноситься механічних транспортних засобів до протоколу не долучено.
Відповідно до ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Разом з цим, під час дослідження у судовому засіданні документів які долучені до протоколу встановлено, що в них не має даних, які б спростовували доводи ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку.
За таких обставин, оскільки належні та допустимі докази, які підтверджують вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення до протоколу не долучені, провадження в справі слід закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення згідно п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 126 КУпАП, 247 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду.
Суддя С.О. Родіонов